ISS-nél nem jött be, vagy ma már tudnak önhordó napelemeket gyártani?
A rácstartók lényege, hogy "távol" tudják tartani a napelemszárnyakat és a radiátorokat a lakó- és tudományos moduloktól, így nem árnyékolják le egymást és hatékonyabban működhetnek. További előnye, hogy lehetőséget nyújt arra, hogy szükség szerint bővítsék / átépítsék. Magyarul rugalmas megoldást nyújt. Az 1980-as években ez a koncepció ment különféle iterációkon át:
Power Tower koncepció, '85
Dual Keel (kettős gerincű) koncepció, '85
Freedom '87, ez valósult meg többé-kevésbé az ISS esetében
A koncepció az oroszoknak is megtetszett, a Mir-2 esetében is több rácsos tartós terv jelent meg, sőt, a Szaljut-7-en és a Mir-en is kísérleteztek különféle rácsos tartókkal (mint a Szofora a Kvant-1-en):
A Mir az STS-71-ből fotózva, a kép alján látható Kvanti-1-en a Szofora (hosszabb) és a Rapana (alatta/jobbra) rácsos tartószerkezet
A rácsos tartó az ISS esetében használva van, és a legnagyobb előnye, hogy a nagy méretű napelemszárnyakat megfelelően távol lehet elhelyezni ahhoz, hogy se az űrállomás maga, se a napelemszárnyak egymást ne takarják jelentősen. Hátránya, hogy meg kell építeni, ami az ISS esetében űrsikló utakat takart. és űrsétákat. Űrsikló nélkül is megoldható egyébként, noha kisebb szegmensekből kell akkor építkezni (akkorából, amit fel tudnak juttatni).
Azóta ez a megoldás nem nagyon tűnt fel más terveknél, akár a Bigelow féle kereskedelmi, akár a NASA Deep Space Gateway, akár a Lockheed Mars Base Camp űrállomását nézzük, mindegyik esetében a Szaljut / Skylab féle megoldást erőltetik, vagyis napelemszárnyak a test mellett.
A Lockheed Mars Base Camp űrállomásterve, a 'kerek' alakúak napelemszárnyak, az oldalra néző vékonyak radiátorok
A mostani kínai űrállomás maketten egy hibrid megoldás van, feltehetően a bázismodul napelemtáblái látják el az űrállomást addig, amíg a két oldalsó "energiamodul" meg nem érkezik. Aztán majd azok veszik át az energiatermelés feladatát. Apró hátrány, hogy relatíve többet árnyékol az űrállomás, plusz ha a külső napelemszárnyak kinyitásra kerülnek, a bázismodulon lévő napelemszárnyak sokat lesznek árnyékban. Egyszerű megoldás, némi kompromisszummal.