A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Közel sem biztos,hogy maradnak.


Nocsak. Arról beszélhetsz, hogy mi(k) a szóba jöhető típus(ok)? 416 talán? Az igencsak jó lenne. Meg a TEK-nek már amúgy is az van...

Használódnak azok a fegyverek, ráadásul kaptuk, fix mennyiségben. Amennyiben nem akarnánk is, ki fognak kopni, ha nem lesz újabb beszerzés belőlük.

Persze, de úgy gondoltam, hogy maradnak az M4-nél. Nos, nem tudom (de majd dudi remélhetőleg felvilágosít, ha látja), hogy az M4-eseket kapjuk-e még, támogatásként, vagy már venni kell. Ha kapjuk, akkor az ugye ingyé' van, bármilyen más típus meg pénzbe kerülne.

Látod, erre is jó, ha airsoftozik valaki. Ha lenne ilyen (nem magasított, hanem normális szereléktartós) red dotod replikán, látnád, hogy az égvilágon semmit sem zavar. Sőt, kapáslövésnél még pont jó is, hogy nem a szemed előtt van egyből.

Sajna nem airsoftozok. De engem azért kicsit zavarna. :) És amit korábban írtam, még egyetlen olyan fegyveren sem láttam ilyen messze a szemtől red dotot, holosight-ot, amelyiken szabadon megválaszthatod a helyét. Csakis az ilyen AK mókolások esetén.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Ugyan úgy jobbos meg fölé ment mind a két célzott 10(tizet lőtt célzottan) lövés.Szóval ez alapján a videó alapján semmi baja nincs ennek a fegyvernek.

Valóban, 4 tár után még pontos marad.
De azért én megnézném tíz tár után is (még ha ez nem is túl életszerű, de a fegyver tartósságáról azért jó teszt lenne). És akkor egy kis Bren 2 reklám (bár igaz, hogy itt nem nézték utána a pontosságot).

dudi

Végig olvastam az eddigi hozzászólásokat. Ezek szerint nincs közel harc kiképzés a honvédségben?
Pusztakezes harc , késes harc, gépkarabélyos közel harc?

Hát, ha valóban nincs, akkor szerintem pl. az MCMAP-et úgy egy-az-egyben át is vehetnék akár. Ez egy jó és kidolgozott harcrendszer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Marine_Corps_Martial_Arts_Program

 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Nocsak. Arról beszélhetsz, hogy mi(k) a szóba jöhető típus(ok)? 416 talán? Az igencsak jó lenne. Meg a TEK-nek már amúgy is az van...



Persze, de úgy gondoltam, hogy maradnak az M4-nél. Nos, nem tudom (de majd dudi remélhetőleg felvilágosít, ha látja), hogy az M4-eseket kapjuk-e még, támogatásként, vagy már venni kell. Ha kapjuk, akkor az ugye ingyé' van, bármilyen más típus meg pénzbe kerülne.



Sajna nem airsoftozok. De engem azért kicsit zavarna. :) És amit korábban írtam, még egyetlen olyan fegyveren sem láttam ilyen messze a szemtől red dotot, holosight-ot, amelyiken szabadon megválaszthatod a helyét. Csakis az ilyen AK mókolások esetén.

Még is mi lenne?BREN 2 lesz.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Konkrétabban a Honvédség fő feladataként, az ország védelmét jelölte meg, a missziós feladatokkal szemben. Nem mondott védekező haderőt, kifejezetten ilyen jellegű fegyver, a taposóaknák kivételével nincs is. Támadni, védekezni, lehet mindenfélével, ami öl. Szerintem az elkövetkező években szépen bevásárolunk, mindenféléből.
Jó a humorérzéke.
Írtam már a honvédség mire es mennyi ideig lenne kepes egy jó területet ért támadás eseten... védekező harc 30 km szélességben 24 esetleg 48 óráig. Innen érdekelné hogyan képzeli az ország megvédését.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
De megjegyzem, a SAS pld rendszeresítette afgán tapasztalatok alapján a SCAR 7,62x51 verzióját...

szóval eretnek gondolat: úgyse lesz mindenhová jó lőszer ld Mákföld Vs Ukrajna tapasztalatai, ergo kétfélel fegyver kell:)

Lenne pedig... Pont az új 6.5-7 mm-es köztes lőszer, ha végre elszánnák magukat.

...és Kurdisztán?

Kurdisztánban (sem) hivatalosan nem harcolni vannak és nem is harci zónában (hivatalosan-magyarosan, de mivel összesen kb. 150 fős a csapat, ha páran akcióznak is esetleg, amiről még nem tudhatunk, az nem sokat szoroz...). Afganisztánból van harci tapasztalat, de az is leginkább csak a KMZ-nek, mivel ők csináltak ott direkt harci műveleteket.

Még is mi lenne?BREN 2 lesz.

Tőlem oké az is, ha nekik-nektek megfelel. Csak azt hittem, hogy minimum az "AR-formánál" maradnak ott.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Lenne pedig... Pont az új 6.5-7 mm-es köztes lőszer, ha végre elszánnák magukat.



Kurdisztánban (sem) hivatalosan nem harcolni vannak és nem is harci zónában (hivatalosan-magyarosan, de mivel összesen kb. 150 fős a csapat, ha páran akcióznak is esetleg, amiről még nem tudhatunk, az nem sokat szoroz...). Afganisztánból van harci tapasztalat, de az is leginkább csak a KMZ-nek, mivel ők csináltak ott direkt harci műveleteket.



Tőlem oké az is, ha nekik-nektek megfelel. Csak azt hittem, hogy minimum az "AR-formánál" maradnak ott.

Ne nevettesd ki magad semmit nem vesz a Honvédség csak nekünk főleg nem 3000 Dolláros HK416-ot...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Ne nevettesd ki magad semmit nem vesz a Honvédség csak nekünk főleg nem 3000 Dolláros HK416-ot...

Hát én már csak ilyen reménytelenül idealista vagyok, hogy titkon mindig azt remélem: talán majd mostantól...Hogy épp mostantól végre komolyan veszik a hadseregünket és azon belül a különleges erőket is és hallgatnak az olyanokra legalább a felszerelés-fegyverek kérdésében, akik értenek is hozzá és így nem a fillérb.szás, vagy épp a minél nagyobb mutyizás lehetősége lesz az elsődleges szempont... De ha nem, hát nem. :( Azért még nem adom fel a reményt, hiszen a TEK-nél már eljött ez a pillanat és talán nálatok is bekövetkezik majd. :)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Hát én már csak ilyen reménytelenül idealista vagyok, hogy titkon mindig azt remélem: talán majd mostantól...Hogy épp mostantól végre komolyan veszik a hadseregünket és azon belül a különleges erőket is és hallgatnak az olyanokra legalább a felszerelés-fegyverek kérdésében, akik értenek is hozzá és így nem a fillérb.szás, vagy épp a minél nagyobb mutyizás lehetősége lesz az elsődleges szempont... De ha nem, hát nem. :( Azért még nem adom fel a reményt, hiszen a TEK-nél már eljött ez a pillanat és talán nálatok is bekövetkezik majd. :)
Elvileg az Országgyűlési Őrségnek is van HK416-osa, nem csak a TEK-nek.
https://jogalappal.hu/felkeszult-legrosszabbra-az-orszaggyulesi-orseg/
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 135
113
Elvileg az Országgyűlési Őrségnek is van HK416-osa, nem csak a TEK-nek.
https://jogalappal.hu/felkeszult-legrosszabbra-az-orszaggyulesi-orseg/

Amúgy én nem is annyira konkrétan a 416-osra gondoltam (mivel azt nem tudom, hogy jobb-e, mint a Bren 2, vagy sem és pláne, hogy a KMZ-nek melyik felelne meg jobban - ezt nyilván ők tudják), hanem az elvre. Hogy legalább egy különleges alakulat hadd döntse már el, mire van szüksége és ne holmi mutyikirályok, meg a múlt rendszerből-századból itt ragadt tudatlanok döntsék el mindenféle szakmai indokot nélkülözve, hogy mi legyen nekik.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 395
113
Jó a humorérzéke.
Írtam már a honvédség mire es mennyi ideig lenne kepes egy jó területet ért támadás eseten... védekező harc 30 km szélességben 24 esetleg 48 óráig. Innen érdekelné hogyan képzeli az ország megvédését.

Optimista vagy. Szerintem a 2 dandárnak nevezett ,inkább csak ezred erejű szárazföldi harcolók, kiegészítve a felderítőkkel és a különlegesekkel, max egy 20 km-es szakasz védésére képes, ideig, óráig. Nehézfegyverzet nélkül, mert az nincs lényegében, nem sok ideig. Inkább a továbbiakra utalt a miniszter úr, amikor az ország védelmét, mint fő feladatot jelölte meg. Meglátjuk, ha megérjük, mi lesz 4 év múlva, mikor a ciklus végére érünk. Akkor vonjuk meg a mérlegét a tevékenységének. Az esélyt adjuk meg neki.
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Amúgy én nem is annyira konkrétan a 416-osra gondoltam (mivel azt nem tudom, hogy jobb-e, mint a Bren 2, vagy sem és pláne, hogy a KMZ-nek melyik felelne meg jobban - ezt nyilván ők tudják), hanem az elvre. Hogy legalább egy különleges alakulat hadd döntse már el, mire van szüksége és ne holmi mutyikirályok, meg a múlt rendszerből-századból itt ragadt tudatlanok döntsék el mindenféle szakmai indokot nélkülözve, hogy mi legyen nekik.

A világ egyik legjobb gépkarabélya a BREN2 meg jó középkategória.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Általánosságban nem mondható el, pláne az, hogy nagyobb a megállítóereje. Az M43 ugyanis jóval később kezdi el leadni az energiáját. Inkább csak átszalad egy testrészen, vagy normál vastagságú testen és ezért a sebcsatorna is jóval kisebb lesz.
Ez csak akkor igaz ha az ellenseges katona nem visel golyoallo mellenyt. Mezitlabas terroristak megolesere valoban jobb az 5.56, de szerintem hadaszatilag nagyobb sikert lehet elerni azzal, ha a 7.62-es neha inkabb csak megsebesiti oket. Vedofelszerelest viselo ellenseg ellen pedig jobb a 7.62-es. (Francia rendorok ezert rendszeresitettek kis szamban 7.62-es bren 2-t.)

Elhiszem a szakiknak, hogy jo lesz az uj kaliber, de nem ertem miert. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez csak akkor igaz ha az ellenseges katona nem visel golyoallo mellenyt. Mezitlabas terroristak megolesere valoban jobb az 5.56, de szerintem hadaszatilag nagyobb sikert lehet elerni azzal, ha a 7.62-es neha inkabb csak megsebesiti oket. Vedofelszerelest viselo ellenseg ellen pedig jobb a 7.62-es. (Francia rendorok ezert rendszeresitettek kis szamban 7.62-es bren 2-t.)

Elhiszem a szakiknak, hogy jo lesz az uj kaliber, de nem ertem miert. :rolleyes:

A modern mellényt nem lövöd át géppuskával sem szóval mellényes ellenséggel szemben mind1.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Valóban, 4 tár után még pontos marad.
De azért én megnézném tíz tár után is (még ha ez nem is túl életszerű, de a fegyver tartósságáról azért jó teszt lenne). És akkor egy kis Bren 2 reklám (bár igaz, hogy itt nem nézték utána a pontosságot).
Van kozelharc oktatas a honvedsegnel mar alapkikepzesen elkezdodik. Uttanna fel evente egy ket nap /legalabbis nallunk ennyi volt hogy ennek papiron tobbnek vagy kevesebbnek kellene lenni nem tudom/ ugy zajolott egy ilyen nap hogy sorakozo jelentes atoltoues bemelegites kozelharc kepzes 2-3 ora regiek felfrissizese uj fogasok tanulasa kormerkozesek 3 tatamis teruleten menttek a viadalok tehat a tobbi addig nezett pihent/ EBED majd ujra egy kis bemelegites ujra egy kis kozelharc a aznap elsajatiotott fogasok gyors vegigporgetese majd szabadkihivasos meccsek /mind1 volt ki kit hiv ki de ket embert mindenki ek ki kellett minimum /akar tiszzeket is/ majd egy levezetes zuhany sorakozo irany a 408


Hát, ha valóban nincs, akkor szerintem pl. az MCMAP-et úgy egy-az-egyben át is vehetnék akár. Ez egy jó és kidolgozott harcrendszer.

https://en.wikipedia.org/wiki/Marine_Corps_Martial_Arts_Program

 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
A fenti kommentet elszurtam de wolfram gondolom megtalalod az irasod kozt az enyimet
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Ez a pisztoly lefegyverzes keses tamafdas elharitasa foldrevitel foldrevitelbol kijonni lefogasok lefogasokbol kijonni cselgancs elemek /foldharc kozelharc onvedelem felfegyverzett es fegyveres tamafo ellen mar alapkikepzes resze volt/ ahogy az esesek is
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and borisz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Ja es kulonbozo kikepzeseknek is. Resze a kozelharc termeszetesen reszletek pl eap an /ellenorzo atereszto pont/ azon a kepzesen is lefegyverzes lefogas foldrevitel karcsavarasok ful orr stb /mimel nagyobb fajfalom kivaltasa meg az elet veszelyeztetese nelkul/
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 140
10 850
113
Optimista vagy. Szerintem a 2 dandárnak nevezett ,inkább csak ezred erejű szárazföldi harcolók, kiegészítve a felderítőkkel és a különlegesekkel, max egy 20 km-es szakasz védésére képes, ideig, óráig. Nehézfegyverzet nélkül, mert az nincs lényegében, nem sok ideig. Inkább a továbbiakra utalt a miniszter úr, amikor az ország védelmét, mint fő feladatot jelölte meg. Meglátjuk, ha megérjük, mi lesz 4 év múlva, mikor a ciklus végére érünk. Akkor vonjuk meg a mérlegét a tevékenységének. Az esélyt adjuk meg neki.

Ez volt az előző kettőnél.
Meg hogy "majd a választások előtt", aztán "majd a választások után jönnek a nagy beszerzések", aztán "majd a választások előtt bedobnak még néhányat", végül pedig "majd választások után kényelmesen", most meg megint várjunk négy évet.
Izé...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Most miert meg olyan friss a fegverbeszerzes hogy meg a kalibert se hoztak nyilvanossagra. Es nem csak karabely hanem pisztoly geppisztoly is lessz.