A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 815
47 126
113
A finnek is ugyan úgy szövetséesei voltak a németeknek(igaz csak az oroszok ellen) mint mi...

Mondj olyan szövetséget ahol ha van egy egyértelműen erősebb akkor ott nem ő a főnök.Ne legyetek buták egy esetleges V4 szövetség sem lenne egyenlő!Nincs olyan hülye lengyel aki hagyná ezt.Egyenlő szövetség csak egyenlő felek közt van.Mi meg még a csehekkel sem vagyunk egyenlőek...
Ezzel én tisztában vagyok, de egy lépést nem voltak hajlandóak a saját hazájukból kifelé tenni, és nekik volt igazuk.
A lengyeles mondandóddal csak egyetérteni tudok, ezért kell ott is óvatosan erőltetni a V4et, nem ész nélkül, pont erről írtam korábban.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 342
11 286
113
Mert NATO tagok vagyunk és ezzel vállaltunk bizonyok kölcsönös segítségnyújtási dolgokat.És jelenleg a Honvédség a legelemibb szinten(lőszer) sem NATO kompatibilis így a vállalásunkat nem tudjuk betartani.Ma a Honvédség képtelen más NATO tagokkal együtt harcfeladatot végrehajtani hisz a pisztolyon kívül lőszert sem vagyunk képesek vételezni.Vagy szerinted egy harccsoportban ahol van egy magyar század ott a teszem azt Norvég zászlóalj logisztika tud adni a harcoló magyar századnak 43M vagy 39M lőszert?
Majd adnak a románok vagy a bolgárok. :)

Szerinted hány magyar katonának van harci tapasztalata a missziókból?Elárulom nem soknak, szerintem az 1%-ot sem éri el az arány.
...és Kurdisztán?

Ne mondj ilyet!Lehet cserélni!Kit érdekel a józan ész,a gyakorlati megvalósíthatóság,az életszerűség stb.Kicseréled a csövet és halottól halottig haldsz előre és veszed el a lőszerét!!!
Most 'mé, há' a Csében is úgy van?!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Ezzel én tisztában vagyok, de egy lépést nem voltak hajlandóak a saját hazájukból kifelé tenni, és nekik volt igazuk.
A lengyeles mondandóddal csak egyetérteni tudok, ezért kell ott is óvatosan erőltetni a V4et, nem ész nélkül, pont erről írtam korábban.
Magyarországnak két lehetősége lesz. Vagy beáll a V4 es sorban részben alárendelt szerepben. Vagy a lehetőségeihez képest megpróbál egy olyan szövetségi rendszert a déli országokkal ahol részben egymás érdekeit tudják még érvényesíteni. Az önállo mellbeveregetést pedig el kellene felejteni. Különösen a mostanni és a későbbi zűrzavaros időkben. Azt a luxust hogy a honvédséget kellő mértékkel ne fejleszük fel. Nem engedhetjük meg magunknak, mert az későbbiekben fel fog érni egy újabb amputációval az ország részére bármilyen krizishelyzet (háború) esetén.
Valamint senki ne gondolja azt hogy a mi nagyságaink nem fognak bukni egy esetleges krizisen. Szegény embertől nincs mit behajtani. Gazdag embertől mindent. A leendő árt valakin be fogják hajtani. Ha pedig nem. Akkor a csótányok lesznek az evulució csúcsa. (a sugárzás miatt).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 251
68 005
113
A
Magyarországnak két lehetősége lesz. Vagy beáll a V4 es sorban részben alárendelt szerepben. Vagy a lehetőségeihez képest megpróbál egy olyan szövetségi rendszert a déli országokkal ahol részben egymás érdekeit tudják még érvényesíteni. Az önállo mellbeveregetést pedig el kellene felejteni. Különösen a mostanni és a későbbi zűrzavaros időkben. Azt a luxust hogy a honvédséget kellő mértékkel ne fejleszük fel. Nem engedhetjük meg magunknak, mert az későbbiekben fel fog érni egy újabb amputációval az ország részére bármilyen krizishelyzet (háború) esetén.
Valamint senki ne gondolja azt hogy a mi nagyságaink nem fognak bukni egy esetleges krizisen. Szegény embertől nincs mit behajtani. Gazdag embertől mindent. A leendő árt valakin be fogják hajtani. Ha pedig nem. Akkor a csótányok lesznek az evulució csúcsa. (a sugárzás miatt).
Azt mondta az új honvédelmi miniszter hogy a Honvédség valami kizarolagos védekező sereg lesz a jövőben. Meg katasztrófa és migransvedelem. Szóval komolyabb fegyvereket, pláne amivel támadni is lehet nagyon nem rendszeresitunk.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Mikor egy olyan szövetség része vagy, ahol egyértelmű azért mindenkinek, hogy papíron egyenlőek csak a felek, nagyon könnyű olyan sodrásba kerülni, ahonnan nincs visszaút. A finnek nagyon jól csinálták, s ezt kell szem előtt tartanunk a jövőben mindíg. Blogennek most igaza van, csak saját érdek lehet a prioritás. Eddig amúgy szerintem jól csináljuk, bár én pl. félek tőle, nehogy pont majd a lengyelek húzzanak bele valami ökörségbe minket is.
Nem fognak mert az átlag lengyel pontossan tisztában vele hogy a maci ellen nem érnének semmit. Továbbá tisztában vannak azzal is hogy egy esetleges macival való csörtetés esetén ők lennènek az elit golyófogok.
Sokkal inkább kecsegtetnek ők nyugat felé. Mert tisztábban vannak vele hogy egy Ahmed elleni játszma esetén a morzsától több is eshet az asztalnál. A macinál meg a jó büdös pofon maradna a fűbe harapással megfűszerezve.
 
Last edited:
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 251
68 005
113
Mondjuk a buszok az egy jó képesség, szirben nagy divat kimenteni velük a körülzárt terroristákat. Asszad biztos örülne egy ilyen buszos egységnek ezekkel a szép zöld buszokkal. :)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and tomsinner

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
A
Azt mondta az új honvédelmi miniszter hogy a Honvédség valami kizarolagos védekező sereg lesz a jövőben. Meg katasztrófa és migransvedelem. Szóval komolyabb fegyvereket, pláne amivel támadni is lehet nagyon nem rendszeresitunk.
Akkor tiszántúl románus gyarmat lesz még mi Ahmedékkel fogunk harcolgatni valahol kint nyugaton.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Nem fognak mert az átlag lengyel pontossan tisztában vele hogy a maci ellen nem érnének semmit. Továbbá tisztában vannak azzal is hogy egy esetleges macival való csörtetés esetén ők lennènek az elit golyófogok.
Sokkal inkább kecsegtetnek ők nyugat felé. Mert tisztábban vannak vele hogy egy Ahmed elleni játszma esetén a morzsától több is eshet az asztalnál. A macinál meg a jó büdös pofon maradna a fűbe harapással megfűszerezve.
A maci ellen nem érnének semmit szövegtől falra mászok...
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Szerinted mire képes önerőből Magyarország?Elárulom lerohasztani egy vadonat új vadászflottát,felszámopni minden valamit érő nehéztechnikát katasztrófavédelemmé degradálni a Honvédséget.A NATO-ban legalább elvárások vannak amiknek ha más nem de látszat szintjén megpróbálunk megfelelni.Ha nem lennénk NATO tagok még ennyo sem lenne.

Megjegyzem, magyar honvédség csatlakozás óta a harmincvalahány NATO STANAG-ból a hírek szerint egyetlen egyet volt képes integrálni..
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Durván sdokmindenben egyenlő. sőt egyenlőbb- de "mama kérlek meséld el nekem+ hogy fenébe nézne ki a egy orosz támadás Lengyelország ellen? Vagy az él a fejedben a lengyelek majd lovasokkal támadnak a felvonuló (ne zavarjon hogy van közben egy Ukrajna )Armata tankokra??
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 815
47 126
113
Durván sdokmindenben egyenlő. sőt egyenlőbb- de "mama kérlek meséld el nekem+ hogy fenébe nézne ki a egy orosz támadás Lengyelország ellen? Vagy az él a fejedben a lengyelek majd lovasokkal támadnak a felvonuló (ne zavarjon hogy van közben egy Ukrajna )Armata tankokra??
Nincs olyan hogy lengyelek elleni támadás. Oroszországnak nincs érdekében megtámadni egy NATO országot, már csak azért sem mert gyengébb mint a NATO. Viszont nem a lengyelek vannak egy szinten velük, és nem miattuk van fölényben a NATO. Ez kb. akkor ha a lengyeleket sikerül majd feltüzelni eléggé hogy hülyeséget csináljanak a NATO nélkül, akkor megnézheted ahogy kiderül. Remélem ilyen sosem lesz, kár lenne értük.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and tonyo

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 342
11 286
113
Durván sdokmindenben egyenlő. sőt egyenlőbb- de "mama kérlek meséld el nekem+ hogy fenébe nézne ki a egy orosz támadás Lengyelország ellen? Vagy az él a fejedben a lengyelek majd lovasokkal támadnak a felvonuló (ne zavarjon hogy van közben egy Ukrajna )Armata tankokra??

Amúgy minek támadnák meg Lengyelországot?
Hivatelosan Ukrajnával sem bírnak, nem? :D
Ne erőltessük ezt a marhaságot, főleg ne ebben a topikban. ;)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
A
Azt mondta az új honvédelmi miniszter hogy a Honvédség valami kizarolagos védekező sereg lesz a jövőben. Meg katasztrófa és migransvedelem. Szóval komolyabb fegyvereket, pláne amivel támadni is lehet nagyon nem rendszeresitunk.

Konkrétabban a Honvédség fő feladataként, az ország védelmét jelölte meg, a missziós feladatokkal szemben. Nem mondott védekező haderőt, kifejezetten ilyen jellegű fegyver, a taposóaknák kivételével nincs is. Támadni, védekezni, lehet mindenfélével, ami öl. Szerintem az elkövetkező években szépen bevásárolunk, mindenféléből.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Ismerősöm facebook-on rakott ki fotókat egy ilyen pécsi fegyveres, tűzoltós napról. Az egyik fotót lementettem, de elbénáztam a felrakást :( A lényeg: TEK-esek is kint voltak és egy Kommondor. Lehet vesznek / vettek belőle a TEK-nek? Tud erről valaki valamit?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
Amúgy minek támadnák meg Lengyelországot?
Hivatelosan Ukrajnával sem bírnak, nem? :D
Ne erőltessük ezt a marhaságot, főleg ne ebben a topikban. ;)

Oroszország fő ereje, az atomfegyverekben rejlik. Hagyományos erőkkel nem fogja megtámadni a NATO-t. Egyébként se és fordítva sem. A NATO sem ront Oroszországra. Oroszország saját érdekszférájában belül marad. Az ukránok balszerencséje, hogy ők ebbe beletartoznak. Lengyelország viszont ma már nem. Elméletben persze lehet játszani, egy lengyelek elleni hadjárattal. Ahhoz hogy az sikert hozzon az oroszoknak, közel milliós haderővel kell hogy támadjanak, hadászati méretben. Lengyelország önmagában is erős és elszánt, hogy megvédje magát. NATO tagok, de szerintem nem csak a szövetségben látják az ország megvédésének zálogát. Én nem hinném hogy az oroszok sikerrel járnának a lengyelek ellenében.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Hát,ez sem ennyire egyszerű.A nagyobb keresztmetszeti terhelés és a csónaktestű lövedék miatt a 43M 300méter felett jobb külballisztikailag.A lövedékkonstrukció miatt az SS109 200m-ig jobb a páncélátütő képessére,viszont kissebb az ölöhatása.Az M193nak kissebb volt az átütése,de nagyobb az ölöhatása a 43Mnél.Általánosságban elmondható,hogy a 43M stabilabb,és nagyobb a megállitóereje,vagyis a célban leadott ehergiája jobb,mint az SS109é.Gyakorlatilag meg azt a löszert érdemes használni,amit a szövetségeseink.

Efölött valahogy átsiklottam.

Nem egyszerű bizony. Pont azért kapok már lábrázást az olyan kijelentésektől, hogy úgy en bloc az 5.56x45 szarabb, mint a 43M (M43). Miben és melyik? Ugyanis rengetegféle lövedékkel szerelt 5.56x45-ös lőszer van, eltérő ballisztikai jellemzőkkel.

Általánosságban elmondható,hogy a 43M stabilabb,és nagyobb a megállitóereje,vagyis a célban leadott ehergiája jobb,mint az SS109é.Gyakorlatilag meg azt a löszert érdemes használni,amit a szövetségeseink.

Általánosságban nem mondható el, pláne az, hogy nagyobb a megállítóereje. Az M43 ugyanis jóval később kezdi el leadni az energiáját. Inkább csak átszalad egy testrészen, vagy normál vastagságú testen és ezért a sebcsatorna is jóval kisebb lesz.




https://en.wikipedia.org/wiki/5.56×45mm_NATO#/media/File:M16A2_M855_5.56X45mm_NATO_wound_ballistics.gif

40052-MilitaryAssaultRifleWPcopy.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre