A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Igen. Zászlóalj szinte minden NATO szövetségesünknél négy század, a század is három szakasz, de gyakori, hogy ezek két félszakaszra bontható megereősített szakaszok, aminek következménye a létszámra és eszközigényre majdnem az, mintha négy normál szakasz lenne!
Minden bonthato mindenre. Csak pl nek ha egy szakasz pk ugy dont hogy kiveszi a geppuskasokat vagy epp a kezszembol a vezetoket es egy kulon rajt alkot belolluk. Akkor az van :) az egesz rendszer rugalmas. Felso korlatok vannak csak letszamba. Es abbol a letszambol ami rendelkezesre al lehet legozni a pk nak... Ha a pk akarja es engedelyt is kap ra komplett tavcsoves alegyseget is letreghozhatna.../az mas kerdes hogy meg e teszi valaki attol hogy nem valoszinu meg lehetseges./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Gondolom a Honvédség a modernizációval együtt átveszi a négyszázados felépítést is! Kezdettől fogva és még mindig a Zrínyi2026 végkifejletéről beszélünk. Hogy teneked ez nem esik le, arról nem tehet senki! :D

NEM!Te tényként jelented ki a gondolataidat amiben vegyíted az amerikai meg az német struktúrát valami korcs torz valamivé.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
A valodi alap a tuzpar. /papiron nem szamit de 1 katona nem katona/2fo/
Majd a tuz csoport /4-6fo/3 is lehet sot a majdnem a leggyakoribb../papir szerint megse az./
Majd a raj 8-14 foig
Majd a szakasz 3 raj /+1 lehetseges./
Szazad 3-6 szakasz
Zaszloalj 3 szazad /lehet +1 szazad/pl log/+1 tuztamogato szazad.

De a fentiektol is el lehet terni... Ezek se kobe vesett folgok... Semmi nincs kobe vesve... Feladatfuggo minden.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 626
113
Szerintem te most csak trollkodsz

Hát nem, csak egy páncélgránátos században 185 katona van, a három század együtt 555 katona és zászlóalj ennél jóval többől áll! Most a Puma átszervezésnél a legkisebb létszám a nem teljes feltöltésű, hanem 44 helyett csak 30 Pumával operáló zászlóaljra 646 katona!

Én is csodálkoztam a wikin fenntlévő páncélgránátos zászlóaljak létszámaira, azért néztem utána ezeknek a számoknak, de stimmelnek. A hidegháború végi létszámok alakultak úgy, hogy 20 tiszt, 200 altiszt és 550 katona. Lehet, hogy a nagy leépítések idején duzzadtak fel, mert a sereg próbálta megtartani az értékes embereit.

De ugyanez van a tartalékosoknál is, egy Heimatschutzbataillon az átlag 950 tartalékost jelent. Erre nem magyarázat, hogy az aktív alakulatok menedékül szolgálnának, így nem tudom miért ilyen nagyok a német számok!

Ha a funkciók, járművek és képességek számaiból indulok ki, akkor nekem egy ideális lövészzászlóalj 700 fő környékére, inkább fölé jön ki.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Sot ket fos tuzcsoport is lehet /ami valojaban csak egy tuzpar./de lehet akar 7 fos is ami mar majdnem raj...
De a raj is lehhet akar 7 fos is...sot akar 6 fos...raj is elkepzelheto... Ami egyertelmuen tuzcsoport. /a hiradozas es a pk k minel pontosabb infokkal valo ellatasa ezert is olyan fontos./

Amugy meddo vita mert mint leirtam felso hatar van. Minden alegysegnel. Csak a. Mxaimalis szam van fixalva minimalisba annyi a lenyeg hogy ne erje el az allattalevo alegyseg atlagat /tehat az elozo maximumat es a sajat maximumanak atlagat..../de ez az atlag is csak naggyaboli /iranymutatas.../
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
A nemeteknel valoszinuleg azert vamnak ilyen nagy maximalis szamok hogy a zaszloaljaikat konmyu szerrel onallo zaszloalja alakithassak... Ha szukseges...
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ja, még voltak a légvédelmi lövészek is, azokat kihagytan. Századonként, egy raj csatlakozott hozzánk, terepjárón, a légvédelemtől, Sztrelával. 3-4-en lehettek. Akkor jöttek csak, ha gyakorlatra mentünk. Különben a légvédelemhez tartoztak szervezetileg, ha jól emlékezem.
Minden GLZ-nek volt egy légvédelmi lövészszakasza. Egyébként 3 féle lövész z volt 90-ig. 100%-ban feltöltve a létszámuk:BMP-1 szervezés 427fő, PSZH szervezés 454fő és gépkocsizó lövészzászlóalj szervezés 507fő.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hülyeségeket írsz.Leírják itt annyian minek írjam le még egyszer?
Amit állománytáblával alátud támasztani,az nem hülyeség.
És ami azt illeti,szerintem is a nagyobb létszámú,szervezetileg alapbol megerősitett zászlóaljakat kéne kiépitenünk,amik alkalmasak kikülönitve az önálló tevékenységre is.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Teljesen feltöltött alegységei még az amerikaiaknak sincsenek. Békeidőben ne várjatok teljesen feltöltött létszámokat. Ha a 30-32 ezer meglesz akkor már kurva jók vagyunk.
A NATO felajánlott egységeknek alaphelyzetben 80%-ban, minősített időszakban 105%-ban kell feltöltöttnek lenni! Az US Army minden olyan egységének aminek 100%-ban feltöltöttnek kell lennie az 100%-ban fel is van töltve.
Vagy mit mondunk, hogy van magyar közepes dd, de bocs csak 25%-ban van feltöltve? Vagy feltöltjük a tizedesi helyeket 60 éves ÖMT alezredesekkel? A felajánlott erők létszámának 80%-ban feltöltöttnek kell lennie létszámban!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 108
113
A NATO felajánlott egységeknek alaphelyzetben 80%-ban, minősített időszakban 105%-ban kell feltöltöttnek lenni! Az US Army minden olyan egységének aminek 100%-ban feltöltöttnek kell lennie az 100%-ban fel is van töltve.
Vagy mit mondunk, hogy van magyar közepes dd, de bocs csak 25%-ban van feltöltve? Vagy feltöltjük a tizedesi helyeket 60 éves ÖMT alezredesekkel? A felajánlott erők létszámának 80%-ban feltöltöttnek kell lennie létszámban!
Hát egy ideje ajánlgatunk több helyre is zászlóalj harccsoportokat. Szerinted azok hogy voltak feltöltve?
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Amit állománytáblával alátud támasztani,az nem hülyeség.
És ami azt illeti,szerintem is a nagyobb létszámú,szervezetileg alapbol megerősitett zászlóaljakat kéne kiépitenünk,amik alkalmasak kikülönitve az önálló tevékenységre is.
A zászlóalj szervezet lényege alapból, az önálló harctevékenység megvívása lenne, az önálló harctevékenység alap alegysége!
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Amit állománytáblával alátud támasztani,az nem hülyeség.
És ami azt illeti,szerintem is a nagyobb létszámú,szervezetileg alapbol megerősitett zászlóaljakat kéne kiépitenünk,amik alkalmasak kikülönitve az önálló tevékenységre is.

Mi nem hülyeség?Összevegyítette az amerikai meg a német struktúrát majd ebből tényként állított valamit a Honvédségre nézve az alapján,hogy azt mondtam,hogy annyian vannak Tatán mint Szolnokon.Mi a hülyeség ha nem ez?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
A zászlóalj szervezet lényege alapból, az önálló harctevékenység megvívása lenne, az önálló harctevékenység alap alegysége!


Ő inkább arra gondol,hogy autonóm módon működni is tudó zászlóaljak(kvázi önálló zászlóaljak)kellenének a dandáron belül de ez felesleges.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A zászlóalj szervezet lényege alapból, az önálló harctevékenység megvívása lenne, az önálló harctevékenység alap alegysége!
Igen,de.Én ezalat azt értem,hogy sok olyan egységet,amit a dandártol kap általában megerősitésül,az alapszervezet részévé tenném.Ugymond alapbol zlhcs-t szerveznék.Különben van erre német példa is,a vegyes páncélos zl.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Hát egy ideje ajánlgatunk több helyre is zászlóalj harccsoportokat. Szerinted azok hogy voltak feltöltve?
Tobb alegysegbol. Ahogy a tartalek is en is voltam v4 es meg tartaek is mikozben egy masik zaszloalj volt felajanlva.../jobban mondva csak a zomot adta a masik zaszloalj mert riasztas eseten v4 ... lett volna a megnevezes./ annyi hogy komplett alegysegekbol legozzak... Szakaszszintig lefele./
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ő inkább arra gondol,hogy autonóm módon működni is tudó zászlóaljak(kvázi önálló zászlóaljak)kellenének a dandáron belül de ez felesleges.
Szerintem meg szükséglet.Országvédelmi helyzetben az MH kis létszámát mozgékonysággal és tűzerővel kell pótolni.Főleg,hogy nincs életképes területvédelmi támogató erő(Nemzetörség)