A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 269
120 061
113
2016-ra mistral modernizálás/bővítés, harcászati urh rádiók beszerzése (4 milliárd forint értékben) és gépjármű (teherautó, terepjáró ilyesmik) beszerzése 4 milliárdért szintén.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 385
23 122
113
<blockquote rel="antigonosz"><blockquote rel="fip7">Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem.

Az új fegyverrel kapcsolatban pedig régebben leírtam már, hogy mik a lehetőségek, kaliberek szerint.
Azt is, hogy melyik mellet mi szól.
A másik pedig a beszerzendő mennyiség. Amennyire én tudom a harcoló alakulatok száma (<i>aki tényleges lő</i>) olyan 12000 fő körül van, de ott se mindenki használ karabélyt.
A reális tartalékokat is figyelembe véve 20000 db új karabély beszerzése bőven elég lenne.
Ez darabártól függően 2-30 milliárd forint közötti összeg, igénytől függően.
(<i>AK-103: 100000 Ft/db-tól, FN F2000 akár 1.5 millió forint-ig</i>)
Ennyi pénzt csak ki tud köhögni ez az ország, ilyen mennyiségben ez egyszerűen nem tétel...
Az eddig megvett AK modernizációs kiegészítőket pedig ezekre is föl lehet ám dobni. (<i>nagyrészt</i>)

Már látom is a szalagcímeket:
- Orbán fegyverkezik.
- Orbán a migránsok elleni harcra készül.</blockquote>

Esélyes. Talán ugyanaz az "újságíró" jegyezné, aki a mai HIMARS-ot ajnározó, vagy pár hete az ide telepített A10-esekre recskázó cikkeket is.

Az eredeti antigonosz kommentre:

Én mindenképp teremtenék hazai bázist, és ha a tervezést nem is, de a gyártást itthon oldanám meg.

Az ACR-nél csőcserével átalakítható a fegyver 5,56 és 7,62x39 közt, ez logisztikailag jó választás lenne, de drága, szvsz nagyobb sorozatban is 2000 USD körül lehet az ára.

AEK széria 7,62-es tagja a személyes favorit.
</blockquote>

Az ACR 2000 dollárért még mindig a fele az AK modernizációnak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 516
113
2016-ra mistral modernizálás/bővítés, harcászati urh rádiók beszerzése (4 milliárd forint értékben) és gépjármű (teherautó, terepjáró ilyesmik) beszerzése 4 milliárdért szintén.

Az jó, mert így legalább nem tudunk kárt tenni másokban az új szerzeményekkel. Meg magunkban sem.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 638
14 613
113
<blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="antigonosz"><blockquote rel="fip7">Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem.

Az új fegyverrel kapcsolatban pedig régebben leírtam már, hogy mik a lehetőségek, kaliberek szerint.
Azt is, hogy melyik mellet mi szól.
A másik pedig a beszerzendő mennyiség. Amennyire én tudom a harcoló alakulatok száma (<i>aki tényleges lő</i>) olyan 12000 fő körül van, de ott se mindenki használ karabélyt.
A reális tartalékokat is figyelembe véve 20000 db új karabély beszerzése bőven elég lenne.
Ez darabártól függően 2-30 milliárd forint közötti összeg, igénytől függően.
(<i>AK-103: 100000 Ft/db-tól, FN F2000 akár 1.5 millió forint-ig</i>)
Ennyi pénzt csak ki tud köhögni ez az ország, ilyen mennyiségben ez egyszerűen nem tétel...
Az eddig megvett AK modernizációs kiegészítőket pedig ezekre is föl lehet ám dobni. (<i>nagyrészt</i>)

Már látom is a szalagcímeket:
- Orbán fegyverkezik.
- Orbán a migránsok elleni harcra készül.</blockquote>

Esélyes. Talán ugyanaz az "újságíró" jegyezné, aki a mai HIMARS-ot ajnározó, vagy pár hete az ide telepített A10-esekre recskázó cikkeket is.

Az eredeti antigonosz kommentre:

Én mindenképp teremtenék hazai bázist, és ha a tervezést nem is, de a gyártást itthon oldanám meg.

Az ACR-nél csőcserével átalakítható a fegyver 5,56 és 7,62x39 közt, ez logisztikailag jó választás lenne, de drága, szvsz nagyobb sorozatban is 2000 USD körül lehet az ára.

AEK széria 7,62-es tagja a személyes favorit.
</blockquote>

Az ACR 2000 dollárért még mindig a fele az AK modernizációnak. </blockquote>


Ugyebár az AK modernizációnál az ár zöme tudtommal a kiegészítő éjjellátóra ment el.

Szerintem az ACR 2000 dolcsis ára csupán az alapfegyvert takarja.
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem. ... (<i>nagyrészt</i>)

Nem rosszbol, tenyleg, de a cseheknek hogyhogy megeri sajat fegyvert gyartani? Azert arra is kell gondolni,h. a nemzetbiztonsag vagy akarhogy nevezzuk nem pusztan profit- vagy koltseghatekonysagi kerdes.
Gondolom naluk is voltak sokan, h. "aaa, minek gyartsunk, nem eri meg, nem olyan jo mint a nemet v. amerikai...stb." ott is van sok elegedetlenkedo a sajat tipusuk hianyossagai miatt.
Bizonyos szempontbol inkabb elvi vita mintsem gazdasagi kellene hogy legyen az ilyesmi.

A. annyire bizunk a szovetseges(ek)ben,h. kiszolgaltatjuk magunkat nekik, hogy majd teljes mertekben o(k) lat(nak) el fegyverrel.
B. Tanulunk a tortenelembol es ilyen teren legalabb valamilyen szinten fenntartunk legalabb egy reszleges onellatottsagot.

Egy darabig gyonyoruen mukodhet az "A" verzio, de eleg ha csupan 1x apad el a szallitas mikor kritikus a helyzet es "minden odavan".
Ez csak szemelyes velemeny, tudom hogy a vegen ugyis a penz, a mutyi, meg a politikai nyomasgyakorlas/dacolas hatnak inkabb a latba a szakmai szempontok helyett is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 367
54 985
113
yangwenli

Azt elfelejtetted, hogy a csehek nem 1000 éves AK klónok felújításával bohóckodnak, hanem világszínvonalú karabélyt gyártanak, teljesen önállóan.
https://en.wikipedia.org/wiki/CZ-805_BREN
Ez pedig azért éri meg nekik, mert exportra is bőven jut belőle.
A mi AK-s bohóckodásunk meg nem exportképes termék és akkor még finoman fogalmaztam!

Amúgy a szerb Zastava vagy az osztrák Steyr is nagyrészt az exportból él, és minőségi fegyvereket gyártanak. Hol vagyunk mi ettől?
Az egyetlen út a licenc lenne, de azt meg nem exportálhatnánk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Alap kézifegyvereket, gépkarabélyt, géppuskát, illetve Gepárd rombolópuskát, Szép mesterlövőt, kézigránátokat, illene megoldani teljesen hazai gyártásból.
Nem annyira gazdasági, inkább nemzetbiztonsági okból. A hozzávaló lőszerekkel együtt.
Pct gránátvetők, Manpad képesség, lehetne külföldi beszerzés.
Hozzájuk való rakétákkal egyetemben.
Más nehéz fegyverzet szintén zenész.
Viszont ott is illendő lenne tüzérségi lőszerek, harckocsi ágyúhoz legalább hazai lőszer gyártása is.
Szintén nem gazdasági, hanem nemzetbiztonsági okokból.
Nem beszélve a megfelelő karbantartási háttér megteremtéséről.
Mennyit rágtuk már ezeket a témákat itt ? :)
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Hosszu távon meg is érné pár alap dolgot önállóan fejleszteni.
Pl.: sisak, karabély, lőszer, felszerelési tárgyak, gépjárművek, de 1-2 nehézfegyvert ( aknavető, valami rpg utód)
Szerintem a mérnöki szinvonallal sem lenne gond. Minden csak szándék kérdése.
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
yangwenli

Azt elfelejtetted, hogy a csehek nem 1000 éves AK klónok felújításával bohóckodnak, hanem világszínvonalú karabélyt gyártanak, teljesen önállóan.
https://en.wikipedia.org/wiki/CZ-805_BREN
Ez pedig azért éri meg nekik, mert exportra is bőven jut belőle.
A mi AK-s bohóckodásunk meg nem exportképes termék és akkor még finoman fogalmaztam!

Amúgy a szerb Zastava vagy az osztrák Steyr is nagyrészt az exportból él, és minőségi fegyvereket gyártanak. Hol vagyunk mi ettől?
Az egyetlen út a licenc lenne, de azt meg nem exportálhatnánk.

Azt sem szabad viszont elfelejteni, hogy ok is anno egy "Vz 58"-al kezdtek ha jol tudom es onnan epitkeztek/fejlodtek el idaig.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 516
113
Alap kézifegyvereket, gépkarabélyt, géppuskát, illetve Gepárd rombolópuskát, Szép mesterlövőt, kézigránátokat, illene megoldani teljesen hazai gyártásból.
Nem annyira gazdasági, inkább nemzetbiztonsági okból. A hozzávaló lőszerekkel együtt.
Pct gránátvetők, Manpad képesség, lehetne külföldi beszerzés.
Hozzájuk való rakétákkal egyetemben.
Más nehéz fegyverzet szintén zenész.
Viszont ott is illendő lenne tüzérségi lőszerek, harckocsi ágyúhoz legalább hazai lőszer gyártása is.
Szintén nem gazdasági, hanem nemzetbiztonsági okokból.
Nem beszélve a megfelelő karbantartási háttér megteremtéséről.
Mennyit rágtuk már ezeket a témákat itt ? :)

Nem tudunk tüzérségi lőszert gyártani már. Minden cég amely anno képes volt részt venni ebben mára megszűnt.

<blockquote rel="fip7">Szerintem nem érdemes védeni ezt az AK modernizációt mert úgy ahogy van egy hülyeség.
Kis szériában újítunk fel fegyvereket, ráadásul a végtermék dög nehéz, az általa használt kaliber pedig elavult.
Nem jó ez így szerintem. ... (<i>nagyrészt</i>)

Nem rosszbol, tenyleg, de a cseheknek hogyhogy megeri sajat fegyvert gyartani? Azert arra is kell gondolni,h. a nemzetbiztonsag vagy akarhogy nevezzuk nem pusztan profit- vagy koltseghatekonysagi kerdes.
Gondolom naluk is voltak sokan, h. "aaa, minek gyartsunk, nem eri meg, nem olyan jo mint a nemet v. amerikai...stb." ott is van sok elegedetlenkedo a sajat tipusuk hianyossagai miatt.
Bizonyos szempontbol inkabb elvi vita mintsem gazdasagi kellene hogy legyen az ilyesmi.

A. annyire bizunk a szovetseges(ek)ben,h. kiszolgaltatjuk magunkat nekik, hogy majd teljes mertekben o(k) lat(nak) el fegyverrel.
B. Tanulunk a tortenelembol es ilyen teren legalabb valamilyen szinten fenntartunk legalabb egy reszleges onellatottsagot.

Egy darabig gyonyoruen mukodhet az "A" verzio, de eleg ha csupan 1x apad el a szallitas mikor kritikus a helyzet es "minden odavan".
Ez csak szemelyes velemeny, tudom hogy a vegen ugyis a penz, a mutyi, meg a politikai nyomasgyakorlas/dacolas hatnak inkabb a latba a szakmai szempontok helyett is.


</blockquote>

A CZ világszínvonalú fegyvereket gyárt már nagyon nagyon rég óta. Nemcsak katonai hanem vadász és önvédelmi piacra is dolgozik. Nem csak egy típusú terméket állít elő, a CZ-805 mondjuk úgy hogy csak egy gyártósor terméke náluk. Nálunk nincs ilyen híres nagy cég, még a FÉG sem volt összehasonlítható a Styer-el vagy a Zastavával, Cseska-Zbrojovkával, pedig elég régi fegyvergyár volt. Most mi van szóba jöhető itthon? Keserű művek? Vagy?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 516
113
Azzal nem lenne gond hogy legyártsunk pár puskát , gépkarabélyt. Megterveznénk, tesztelnénk, máris elment 2-3 év. Engedélyek ha beválik +1 év. Választások, más kormány más irány stb. De tegyük fel gyártunk fegyvert, nem bonyolult, 100 éve is gyártottunk akkori technikával,és még kis üzemek is gyártottak 10-15 éve. Viszont a mennyiség a gond. Legyártunk napi 50-100 gépkarabélyt, azért az nem túl sok,szinte egy kis üzem is megoldja. De egy év alatt elkészül így 10-20000 kézifegyver. Gyártsuk még egy évig 30-40000 elkészül. És utána? Afrikába olcsó Ak kell, más ki venné meg? Amíg nem termelünk megrendelésre várva mit csináljanak a melósok? És a tulajdonos?
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 209
2 689
113
"A CZ világszínvonalú fegyvereket gyárt már nagyon nagyon rég óta. "

En csak arra a hozzaallasra szeretnek ravilagitani, hogy ez csak ugy johetett ossze nekik, hogy "nagyon nagyon reg" nem azt soroltak fel anno a csehek miert NE kezdjenek el fegyvereket gyartani
...vagy repulot, vagy autot . . . nekik valahogy megis mindig megeri, hiaba kicsi orszag kis lakossag kis piac. Es szerintem kar azzal jonni, hogy az mindig iparilag fejlettebb videk volt. Ez csak penz kerdese. Ha kell egy komplett gyarat elhoznak a vilag masik vegerol tokkal vonoval manapsag. Penz meg van, csak ezerfele csorog...de ez mar mas topic.

Ha most tenyleg az a vegso kenet, hogy 35 evvel ezelott tudtunk ilyesmit gyartani, mert "megvolt a gyar" es most mar vegkepp armageddon van mert azt bezartak es a kapavasat is forditva lyukasztjuk ki haat. . .
Azokat a regi gyarakat is egyszer fel kellett epiteni, fel kellett szerelni, embereket kepezni...es meg lehetett csinalni.

De ahogy olvasom a hozzaszolasokat ez most csak valami nagy hibrid gyarkent mukodhetne, ahol igeny szerint lehetne varialni mit gyartatnak epp a munkasokkal, loszereket, puskakat, granatot...

Es most lehetne tenni egy kiserletet, hogy probaljunk olyan otletet adni ehhez ami pl. segitene ennek a megvalositasat es nem azt, h. miert hagjuk a fenebe az egeszet mar az elejen.

Pl. osszefogni 1 cegge a mostani kissebb vallalatokat, amik meg ilyesmivel foglalkoznak?
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
presztízs (minden valamicskét iparosodott országnak megy a dolog), ak klónok beváltak már pár nem szovjet országban, nem köll nulláról indulni és hát lött téve az asztalra magyar produktum ebben a témában. ez a csapás sztem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 367
54 985
113
A 0-ról indulnánk a fegyver tervezésben és 0-ról nem tudnánk világszínvonalút alkotni. Attól, hogy valami magyar termék még nem biztos, hogy jó.
Ilyen kis létszámú haderőre pedig nem lehet alapozni. Ez a realitás.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 367
54 985
113
Egyelőre még itt állunk a fejlesztésekben, ami nem baj, hiszen rehab esetén van valódi funkciójuk, a baj az, hogy annyira nem történik semmi, hogy hír értéke van:
http://www.origo.hu/itthon/20151111-manikurost-keres-a-honvedelmi-miniszterium.html
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Abban volna ráció hogy egy közos vállalatban vonják össze az összes ilyen vállalatot. Megoldható lenne. De minden szándék kérdése. Ha OV nem a fociért buzulna, hanem mondjuk a haditechnikáért, már rég világszínvonalú fegyvereket gyártanánk.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 638
14 613
113
yangwenli

Azt elfelejtetted, hogy a csehek nem 1000 éves AK klónok felújításával bohóckodnak, hanem világszínvonalú karabélyt gyártanak, teljesen önállóan.
https://en.wikipedia.org/wiki/CZ-805_BREN
Ez pedig azért éri meg nekik, mert exportra is bőven jut belőle.
A mi AK-s bohóckodásunk meg nem exportképes termék és akkor még finoman fogalmaztam!

Amúgy a szerb Zastava vagy az osztrák Steyr is nagyrészt az exportból él, és minőségi fegyvereket gyártanak. Hol vagyunk mi ettől?
Az egyetlen út a licenc lenne, de azt meg nem exportálhatnánk.

A cseheknél ugye sosem volt rendszerben AK fegyver.


<b>Alap kézifegyvereket, gépkarabélyt, géppuskát, illetve Gepárd rombolópuskát, Szép mesterlövőt, kézigránátokat, illene megoldani teljesen hazai gyártásból.
Nem annyira gazdasági, inkább nemzetbiztonsági okból. A hozzávaló lőszerekkel együtt.</b>
Pct gránátvetők, Manpad képesség, lehetne külföldi beszerzés.
Hozzájuk való rakétákkal egyetemben.
Más nehéz fegyverzet szintén zenész.
Viszont ott is illendő lenne tüzérségi lőszerek, harckocsi ágyúhoz legalább hazai lőszer gyártása is.
Szintén nem gazdasági, hanem nemzetbiztonsági okokból.
Nem beszélve a megfelelő karbantartási háttér megteremtéséről.
Mennyit rágtuk már ezeket a témákat itt ? :)


Így van. Szvsz páncéltörőket is tudnánk itthon gyártani. a szerbek is megteszik.
Azzal nem lenne gond hogy legyártsunk pár puskát , gépkarabélyt. Megterveznénk, tesztelnénk, máris elment 2-3 év. Engedélyek ha beválik +1 év. Választások, más kormány más irány stb. De tegyük fel gyártunk fegyvert, nem bonyolult, 100 éve is gyártottunk akkori technikával,és még kis üzemek is gyártottak 10-15 éve. Viszont a mennyiség a gond. Legyártunk napi 50-100 gépkarabélyt, azért az nem túl sok,szinte egy kis üzem is megoldja. De egy év alatt elkészül így 10-20000 kézifegyver. Gyártsuk még egy évig 30-40000 elkészül. És utána? Afrikába olcsó Ak kell, más ki venné meg? Amíg nem termelünk megrendelésre várva mit csináljanak a melósok? És a tulajdonos?

Nem kell örökké gyártania semmilyen gépsornak. Ha csak pár évig megy a termelés, akkor addig megy. Gondolom a techológia java részét másra is fel lehet használni, a jól képzett dolgozókat meg biztosan.

Megjegyzem egy Magyarország méretű országban illene bőven 100 ezer fölötti gépkarabélynyak lennie probléma esetére.

A 0-ról indulnánk a fegyver tervezésben és 0-ról nem tudnánk világszínvonalút alkotni. Attól, hogy valami magyar termék még nem biztos, hogy jó.
Ilyen kis létszámú haderőre pedig nem lehet alapozni. Ez a realitás.

Miért indulnánk 0-ról? Nem kell feltalálni a spanyolviaszt. Csak meg kéne nézni mások mit csinálnak.

Simán tovább lehetne gondolni az AK-kat is, lásd AEK-971 vagy Galil ACE. Ha nagyon muszáj, akkor lehet licenszet is venni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 367
54 985
113
tarzaan

<i>"Miért indulnánk 0-ról? Nem kell feltalálni a spanyolviaszt. Csak meg kéne nézni mások mit csinálnak.

Simán tovább lehetne gondolni az AK-kat is, lásd AEK-971 vagy Galil ACE. Ha nagyon muszáj, akkor lehet licenszet is venni."</i>

Azért indulnánk 0-ról ,mert 0-án vagyunk. 30 éve nem gyártunk karabélyt, ha jól tudom.
Másolni meg Kínának szabad, nekünk nem. Ezeket az eszközöket és megoldásaikat szabadalmak védik.
A licenc lenne az egyetlen egy járható út, de a helyzet az, hogy 20000 karabély legyártása miatt nem érni meg gyárat építeni, főleg, hogy licenc esetén ugye a termék exportja ki van zárva.
100000 darabos tételtől lenne a dolog rentábilis, de annyi fegyvert meg hova és kinek adunk amikor 12000 főnyi a teljes létszáma a harcoló alakulatoknak.
Nálunk gazdagabb országok is veszik a karabélyokat, például a Norvégok is. Nem szégyen ez!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 638
14 613
113
tarzaan

<i>"Miért indulnánk 0-ról? Nem kell feltalálni a spanyolviaszt. Csak meg kéne nézni mások mit csinálnak.

Simán tovább lehetne gondolni az AK-kat is, lásd AEK-971 vagy Galil ACE. Ha nagyon muszáj, akkor lehet licenszet is venni."</i>

Azért indulnánk 0-ról ,mert 0-án vagyunk. 30 éve nem gyártunk karabélyt, ha jól tudom.
Másolni meg Kínának szabad, nekünk nem. Ezeket az eszközöket és megoldásaikat szabadalmak védik.
A licenc lenne az egyetlen egy járható út, de a helyzet az, hogy 20000 karabély legyártása miatt nem érni meg gyárat építeni, főleg, hogy licenc esetén ugye a termék exportja ki van zárva.
100000 darabos tételtől lenne a dolog rentábilis, de annyi fegyvert meg hova és kinek adunk amikor 12000 főnyi a teljes létszáma a harcoló alakulatoknak.
Nálunk gazdagabb országok is veszik a karabélyokat, például a Norvégok is. Nem szégyen ez!

Gépkarabélyt gyártani azért nem az a megugorhatatlan szint.

Másolni miért ne szabadna? Az izraeliek vagy a Sig talán megvette az AK licenszét?

Nem egy az egyben kopizásról beszélek, hanem arról, hogy nem kell semmilyen új megoldást feltalálni, egyszerűen tervezni kell egy működő alapfegyvert. Szerintem erre egy jobb képességű mérnök hallgató is képes.

Miért kéne gyárat építeni? Van elég meglevő gyár, legfeljebb gépsor kéne hozzá.

És ha most 12 ezer a létszám, akkor mi van? Van arra valami törvény, hogy csak annyi karabély lehet, ahány ember?

Ha jól tudom 90 körül 500 ezer és 1 millió közti AK variáns volt itthon. AK-55, AK-63, AKM-63, AMD-65, AMP-69.

Nem tudom pontosan milyen gépek kellene a fegyvergyártáshoz, de tippem szerint a többségükkel a fegyvereken kívül mást is lehet csinálni.