A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Őőőőő felesleges volt jópofáskodni. Annyi is elég lett volna, hogy: igen.
Szóval kössz szépen.

Nem beszólni akartam. Tudom, hogy te ezzel jobban képben vagy. Engem is meglepett, mert elsőre nagyon soknak tűntek az elmúlt évek repült órái.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Max nem jönnek le mindenhol 3-4000m alá vagy közelebb. Emellé még bőven kéne normális csapat légvédelem, de kitől, milyen? És ez csak csapat légvédelem, hol van ez egy rendes orosz vagy izraeli integrálttól... Amúgy lehet nekünk manpadunk? Nem arról volt szó hogy terroristákhoz kerülhet tőlünk?
Manpadunk elvileg lehet. Én nem tudok semmiről ami korlátozná. Esetleg valaki kijavít ha nem így lenne. A hozzá kerülhet terroristákhoz ez akkora baromság hogy szinte már fáj. Egyébként is azért említtetem meg hogy a romikat tudnánk olcsón bosszantani:D egy darabig.
Más. Elvileg az Újfehértói lőtér nem 25 hektáros lesz.Hanem 25 ezer négyzetméter ami 2.5 hektárnak felel meg. Elvileg ez 4 futballpálya nagyságának felelne meg. Ami viszonylag nem kicsi. Tehát valószínűleg nagyobb kaliber használatára is lehetőség lesz ak szinten mivel külterületen fekszik el.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Vannak Mistral 2-es es iden mar 3-asok rendszerben ugy tudom.
Egy vállról indítható manpads ok nem jönnének rosszul a Mistralok mellé. A Mistralal az a baj hogy nem igazán tudnád alacsonyabb egységek mellé társítani. Alacsonyabb tartalék/könnyű lövész egységek mellé jól jönne néhány db Manpad is. Igen a hátránya hogy csak 3000-4000 méter ig lennél lefedve. Ez alatt viszont veszélyt jelentene a helikre meg a támadó repülőkre. Persze ez sértheti a világ csendőr érdekeit. Lásd horvát manpadok kukázását. Szerintem azóta a horvátok is elgondolkodtak rajta hogy ez hülyeség is volt. Elvileg lejárt az üzemidejük? A lengyelek közben meg Grom-t 2000 db ot rendszeresítettek a saját gyártásból. Érdekes módon itt meg nem zavar senkit. (még).
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Egy vállról indítható manpads ok nem jönnének rosszul a Mistralok mellé. A Mistralal az a baj hogy nem igazán tudnád alacsonyabb egységek mellé társítani. Alacsonyabb tartalék/könnyű lövész egységek mellé jól jönne néhány db Manpad is. Igen a hátránya hogy csak 3000-4000 méter ig lennél lefedve. Ez alatt viszont veszélyt jelentene a helikre meg a támadó repülőkre. Persze ez sértheti a világ csendőr érdekeit. Lásd horvát manpadok kukázását. Szerintem azóta a horvátok is elgondolkodtak rajta hogy ez hülyeség is volt. Elvileg lejárt az üzemidejük? A lengyelek közben meg Grom-t 2000 db ot rendszeresítettek a saját gyártásból. Érdekes módon itt meg nem zavar senkit. (még).
Ja.
Amugy kit zavarna a 2000 Grom (Mennydorges)? Oroszokat? Ez nem tamado fegyver, meg kulonben is, ha nem teszik nekik, akkor Lo csak megtobbet allit hadrendbe. USA-nak? Hat nekik max az nem tetszik, hogy miert csak 2000.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Ja.
Amugy kit zavarna a 2000 Grom (Mennydorges)? Oroszokat? Ez nem tamado fegyver, meg kulonben is, ha nem teszik nekik, akkor Lo csak megtobbet allit hadrendbe. USA-nak? Hat nekik max az nem tetszik, hogy miert csak 2000.
Hogy egy fegyver támadó vagy védekező jellegű, azt a felhasználása dönti el!! Ha a feleségem söprűnyéllel védekezik a betörő ellen, akkor a söprűnyél önvédelmi fegyver, ha a betörő azzal üti le őt, akkor a söprűnyél támadófegyver!! Ha a Grom-ok támadó harckocsi-hadosztályok légvédelmét biztosítják, akkor azok is támadó fegyverek!!
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Hogy egy fegyver támadó vagy védekező jellegű, azt a felhasználása dönti el!! Ha a feleségem söprűnyéllel védekezik a betörő ellen, akkor a söprűnyél önvédelmi fegyver, ha a betörő azzal üti le őt, akkor a söprűnyél támadófegyver!! Ha a Grom-ok támadó harckocsi-hadosztályok légvédelmét biztosítják, akkor azok is támadó fegyverek!!
Oke, ez igaz, de azert vannak kategoriak: pajzsal is uthetsz, de azert nem az a jellemzo, varfalhoz is hozzavaghatsz ellenseget, hogy belehal, de azert az vedmu... a MANPAD meg manportable air defense system. De amugy igazad van, nem is ez volt a lenyeg, hanem az hogy se orosz se USA nem kotne bele abba a 2000 Gromba, Lo nem Horvato.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
vilmoci

Hát a Jak-52 az csillagmotoros, ennél fogva benzines :)



Jé tényleg. :D Híradós riport volt és Jakok voltak az említett gépek, nem tudtak kiképzést folytatni velük. Kb 2005 körül volt emlékeim szerint.


Van egy diesel-guru ismerősöm, a haja égnek állt, hogy azt a motort miért nem "upgradelték" dieselre, ha lenne €(Huf) a fejlesztésre, megcsinálná és, "best-buy" konstrukció lehetne: azonos/+5-15% telejesítmény, -35% fogyasztás dieselből!

Ráadásul -ha jól emlekszem- a 26-os Kamov helikopterekben is ez a motor van
-> üzletnek sem lenne rossz. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 518
113
Nekem az rémlik valahonnét hogy a C/D sárkányát használják fel az új gépekhez vagy alkatrészeit? Így csökkentve az új svéd gépek árát. De nem vagyok naprakész ezügyben hogy őszinte legyek. Viszont ez így volt az A/B vel is annak idején. Tudom hogy kibeszéltük már ezt párszor de nekem így rémlik.

Eléggé másmilyen az új Gripen kialakítása (futóműgondolák pl), nem vagyok biztos benne, hogy átépítések lesznek C-ből. Ráadásul a svédeknek nem lesz F változat, így a D marad náluk
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
hallottad már azt a szót, hogy marketing?
Vesd össze a 2000-es évekkel: a Gripen az első negyedik generációs többfunkciós harci gép.
Azért itt is kanyar van a hajóban...

Mert elhurcibálja két ember az egyrakétás verziót (rakéta + állvány a kis sámlival), csak a szokásos stinger / igla koncepcióhoz képest ez nem olyan. A milyenk meg ugye két rakétás, ami még kevésbé az.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Egyszer írod itt hogy felesleges bármiféle manpads beszerzése. Mert 4000 méter hatástalan stb. Csak tudnám hogy a 4000 méter alatt repködö heliket hogy a bánatban szedjük le. Ja csövessel:hadonaszos:
Mi azért ne szerzünk be semmilyen csapatlégvédelmet mert ne adj isten a Bécs vagy nyugati muzulmán zavargások (ala polgárháború) esetén a segítséget nyújtó magyar/baráti szomszéd csapatokat véletlenül se érje baráti bombázás egy nagy és lelkes barát részéről. Továbbá mivel a nagy baráté az adott megvédeni kívánt légkör így elfogadhatatlan részére a megvédeni kívánt földi célpontokra bármiféle veszély leselkedjen. Mint földről mint levegőben.
Igen ezt ilyen abszurd módon is fel lehet fogni.