A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

D

danielblack

Guest
A harcjárművel illik mindig szembe fordulni az ellenség felé, hisz a front páncél a legpotensebb. És ha oldalt kiugrálnak a katonáid akkor rögtön a tűzvonalba ugranak... Ha hátul desszantolnak akkor legaláb fedezékbe vannak a jármű mögött..
Fury-movie-Tanks-in-WWII-Tanker-Movie-Bradd-Pitt-Breach-Bang-Clear-1.jpg
A BTR meg úgy szar ahogy van. Pár hete ültem egy példányban... Ergonómiai és biztonsági rémálom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 350
113
Tehát az oldalba támadás az normális dolog. A btr-80-al meg az a gond hogy xar átmászni a túloldalt levő ajtóhoz. Ha a felszerelés nem bent van hanem oldalt a járműn kívül úgy is xar? Vagy ez ne,m járható út? Oroszék előszeretettel utaznak a tetőn, az nem gyorsabb deszantolás?
Másrészt akkor olyan jármű szükséges ha jól értem ami hátul nem rámpás,hanem mint a Bmp, jobbra balra nyíló ajtós.

Azt értsd meg,hogy döntő többségben szemből kapsz tüzet ezért erre kell készülni.
Ráadásul az oldalajtón kivenni egy sebesültet vagy oda berakni ugyan úgy mint átmászni gyakorlatilag esélytelen
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 199
67 686
113
Epp ellenkezoleg, ha nagyobb fizut adsz mint a miniszterelnoke, akkor sincs aki minosegi munkat tudna csinalni, egyszeruen a rendszervaltas ota nem tanult senki varrononek, az a keves meg aki maradt, az a szocializmusban szocializalodott, es olyan munkat vegez, ez ilyen egyszeru.
Azért ez sem igaz, legalábbis itt a nyugati határszélen. Anyámnak több munkatársa is volt akik most 30-40 körül vannak. Nem azzal volt baj hogy nem tanultak, mert szerintem most is tanulnak pl Szombathelyen, pl egy 23 éves csaj is varrónőnek tanult az utcámból. Az a baj hogy ez halott szakma lett idehaza,legalábbis mifelénk. 20 km-es körzetben most hirtelen összeszámolva amit tudok az kérlek szépen 7 nagyobb varroda, na ezekből talán egy működik még ha működik talán 10-15 emberrel (pont munkaruhát varrnak még ha varrnak a Lamivédnek.) és ebben a körben egyetlen nagyobbacska város sincs. Közben itt még beszélhetünk arról hogy Sopronban , Kőszegen, (komplett textilipar volt, Nemez,Bútorszövet, Posztógyár, Ruhaipari szövetkezet) gyakorlatilag megszűnt, Szombathelyen meg évek óta döglődik ez az ipar.
Plusz még ugye normázni kell, a fizetés is minimálbér csak ha megvan a norma. Ez nem versenyképes errefelé, de talán már sehol sem az országban. Szóval ha a HM-EI nem akarna nagyot szakítani akkor kiadná bérvarrásba , örülne neki bármelyik varroda hogy évekre van munkája, gyakorlott meosok ellenőriznék a minőséget, sőt az EI is megkövetelhetné azt így. Jutna is, maradna is. De jobban megéri ezek szerint nagyot szakítani, keveset gyártani, xar minőséget gyártani kényszerűségből.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Azért ez sem igaz, legalábbis itt a nyugati határszélen. Anyámnak több munkatársa is volt akik most 30-40 körül vannak. Nem azzal volt baj hogy nem tanultak, mert szerintem most is tanulnak pl Szombathelyen, pl egy 23 éves csaj is varrónőnek tanult az utcámból. Az a baj hogy ez halott szakma lett idehaza,legalábbis mifelénk. 20 km-es körzetben most hirtelen összeszámolva amit tudok az kérlek szépen 7 nagyobb varroda, na ezekből talán egy működik még ha működik talán 10-15 emberrel (pont munkaruhát varrnak még ha varrnak a Lamivédnek.) és ebben a körben egyetlen nagyobbacska város sincs. Közben itt még beszélhetünk arról hogy Sopronban , Kőszegen, (komplett textilipar volt, Nemez,Bútorszövet, Posztógyár, Ruhaipari szövetkezet) gyakorlatilag megszűnt, Szombathelyen meg évek óta döglődik ez az ipar.
Plusz még ugye normázni kell, a fizetés is minimálbér csak ha megvan a norma. Ez nem versenyképes errefelé, de talán már sehol sem az országban. Szóval ha a HM-EI nem akarna nagyot szakítani akkor kiadná bérvarrásba , örülne neki bármelyik varroda hogy évekre van munkája, gyakorlott meosok ellenőriznék a minőséget, sőt az EI is megkövetelhetné azt így. Jutna is, maradna is. De jobban megéri ezek szerint nagyot szakítani, keveset gyártani, xar minőséget gyártani kényszerűségből.
Egyertelmu, hogy ez el let hibazva, fentebb atbeszeltuk miert, hogyan, de azt kizartnak tartom, hogy szar minoseget adnanak ki, pont azert csuszik mar regota, mert ha szar minosegben is elfogadtak volna, akkor nem lett volna nehez tartani az eredeti hataridot. Legalabbis meg egyetlen katonatol sem olvastam, hogy szar lenne az M15.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 793
122 721
113
Egyertelmu, hogy ez el let hibazva, fentebb atbeszeltuk miert, hogyan, de azt kizartnak tartom, hogy szar minoseget adnanak ki, pont azert csuszik mar regota, mert ha szar minosegben is elfogadtak volna, akkor nem lett volna nehez tartani az eredeti hataridot. Legalabbis meg egyetlen katonatol sem olvastam, hogy szar lenne az M15.
Óóh ha te azt tudnád :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 199
67 686
113
http://www.aranysas.hu/cikk_valtozo_idok.php

"
Magyarország helyzete javarészt ismert olvasóink előtt, nálunk nem csökkenő, hanem növekvő mértékben alapoznak exszovjet technikára, bár „csak” az egyébként nagyon fontos forgószárnyas területen. Az utóbbi idők változása, hogy „angyalbőrbe” bújtatták a mentőszolgálat két régi AS350 Ecureuil könnyűhelikopterét. Típusváltás helyett üzemidő-hosszabbításon esett át öt Mi-17-es, és ötéves kényszerpihenőt követően újra üzembe állnak 2018-ban a Mi-24-esek. Üröm az örömben, hogy korszerűsítés nélkül, ugyanis azt állítólag nem engedik meg az embargós szabályok, amelyeket a Krím annektálását követően foganatosítottak Nyugaton Oroszország ellen. A nagyjavítást azonban mástól is meg lehetett volna rendelni (hol van már az egykoron erre szakosodott, a rövidlátó politika áldozatává vált Pestvidéki Gépgyár/Dunai Repülőgépgyár Rt.), és akkor legalább részlegesen modernizálni is lehetett volna a forgószárnyasokat. Bár ennek vannak jelei, pl. ukrán eredetű infra-zavarórendszerek formájában, de ezekről még hivatalos információval nem rendelkezünk.

A Gripen-lízing hosszú időre „rendbe tette” a hazai légtérvédelmet, de az ígért csapásmérő képesség nyögvenyelősen valósult meg. A 40 Maverick és a gépágyú teljességgel elégtelen volt, és a végre 2015-ben megérkezett lézervezérlésű bombákkal csak 2017 novemberében hajtották végre az első repüléseket. Ez persze még nem jelenti azt, hogy máris bevethetők. Felelős illetékes részéről elhangzott, hogy második századdal bővítik a kecskeméti bázist, de konkrét lépésről ez ügyben nem tudunk. Előbb inkább a meglévő pilótaállománynak kellene a szükséges minimális repülési lehetőséget biztosítani. Régóta aktuális kérdés a szállítógépek cseréje, a reménytelenül elavult és életük vége felé járó An-26-osok utódját azonban még nem választották ki. Fontosabbnak ítélik a csapatszállításra és kormányzati feladatok ellátására alkalmas típus beszerzését, a cikk írásának idején a leginkább valószínű az eddig „fapadosként” üzemelt Airbus A320-asok vétele. Csak ezek után következik a dedikált katonai tehergép beszerzése, de hogy melyik típus lesz a befutó, nem tudjuk. Ugyancsak nyitott a kisebb VIP-szállítógép kérdése. Nyílt „titok” volt, hogy a magyar lajstromban repülő Falcon 900-ast veszik át erre a célra, de a sajtó felé történt kiszivárgást követően a kormány letett a megrendelésről. A kiképzés terén előrelépés, hogy a Jak-52-esek helyét a Zlin 242 veszi át, de a tervezettnél sajnos lassabban. Egyelőre csak két gép érkezett, a többi nem nyilvános okok miatt késik."
Növekvő mértékben??? Vettünk valami újat oroszból? Milyen növekvő mértékben mikor már csak mutatóban vannak helikoptereink abból a mennyiségből ami volt, plusz ott a két "új" Ecureuil? Hol vannak már a Migek? Már a Jakok sincsenek! Miket beszél ez? Hagyjuk már az ukrán témát... De jó hogy mióta HTKA-t olvasok leszoktam az Aranysasról...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 350
113
Egyertelmu, hogy ez el let hibazva, fentebb atbeszeltuk miert, hogyan, de azt kizartnak tartom, hogy szar minoseget adnanak ki, pont azert csuszik mar regota, mert ha szar minosegben is elfogadtak volna, akkor nem lett volna nehez tartani az eredeti hataridot. Legalabbis meg egyetlen katonatol sem olvastam, hogy szar lenne az M15.

Lángálló anyagból van a missziós emiatt nagyon hamar kopik.Az itthoni békeidőset meg még ember nem látta.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 199
67 686
113
Tudjak a helyet, de kiemelni az egy masik dolog, siman elsullyed a sarban, azt a 2 horgaszcsonakot meg nem zavarja... ha vegre rendes hajozas megindul a Tiszan akkor talan kiszedik. De mondom, ezt csak ugy olvastam valahol, nem biztos, hogy igy is van.
Amugy toriszakon volt ket felev regeszetunk, tanarom mondta, hogy a Duna is tele van meg hajoroncsokkal, de van ami torok kori(!), egyszeruen ha nem fontos akkor nem szedik ki, mert penzbe kerul.
UL szerint patynál a Rábában is van T-34.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 199
67 686
113
A harcjárművel illik mindig szembe fordulni az ellenség felé, hisz a front páncél a legpotensebb. És ha oldalt kiugrálnak a katonáid akkor rögtön a tűzvonalba ugranak... Ha hátul desszantolnak akkor legaláb fedezékbe vannak a jármű mögött..
Fury-movie-Tanks-in-WWII-Tanker-Movie-Bradd-Pitt-Breach-Bang-Clear-1.jpg
De a BTR-80 nem erre a feladatra való mint ezek a Shermanok. BTR-el nem csinálsz frontális rohamot így szétbontakozva, meg önmagában sem. Sőt a lövészeket mikor szállítja ,igazság szerint azt is fedezni kellene fentről vagy hátulról, ha mással nem hát füsttel. Szerintem. De tudom hogy nálunk lassan fő csata harckocsikká válnak, ungarische megoldás miatt. :) Na meg gondolom nem is a nyílt sztyeppén rakják ki a deszantot? Csak fedezék (domb,bokor,árok,épület,stb) mögött. Remélem. De hát ungarische wirtschaft.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 126
4 148
113
Azért ez sem igaz, legalábbis itt a nyugati határszélen. Anyámnak több munkatársa is volt akik most 30-40 körül vannak. Nem azzal volt baj hogy nem tanultak, mert szerintem most is tanulnak pl Szombathelyen, pl egy 23 éves csaj is varrónőnek tanult az utcámból. Az a baj hogy ez halott szakma lett idehaza,legalábbis mifelénk. 20 km-es körzetben most hirtelen összeszámolva amit tudok az kérlek szépen 7 nagyobb varroda, na ezekből talán egy működik még ha működik talán 10-15 emberrel (pont munkaruhát varrnak még ha varrnak a Lamivédnek.) és ebben a körben egyetlen nagyobbacska város sincs. Közben itt még beszélhetünk arról hogy Sopronban , Kőszegen, (komplett textilipar volt, Nemez,Bútorszövet, Posztógyár, Ruhaipari szövetkezet) gyakorlatilag megszűnt, Szombathelyen meg évek óta döglődik ez az ipar.
Plusz még ugye normázni kell, a fizetés is minimálbér csak ha megvan a norma. Ez nem versenyképes errefelé, de talán már sehol sem az országban. Szóval ha a HM-EI nem akarna nagyot szakítani akkor kiadná bérvarrásba , örülne neki bármelyik varroda hogy évekre van munkája, gyakorlott meosok ellenőriznék a minőséget, sőt az EI is megkövetelhetné azt így. Jutna is, maradna is. De jobban megéri ezek szerint nagyot szakítani, keveset gyártani, xar minőséget gyártani kényszerűségből.
Nálunk faluhelyen is megszűnt a varroda, illetve már mással foglalkoznak. Ennek oka egyrészt a kevés megrendelés, az áruért fizetett alacsony ár, és az alacsony fizetés miatt elvándorló, másfelé orientálódó munkaerő. Most főleg segédmunkát végeznek 1 multinál, és néhányan maradtak a régi telephelyen, akik teljesen más munkát végeznek. Ha versenyképes melót hoznának ide, versenyképes fizetésért, akkor szerintem most még lenne rá munkaerő. Viszont egy néhány év múlva már nem lesz, mert éppen az elégtelen fizetés miatt senki nem tanul már varrónőnek. A Rábánál is indult egy varrodai meló. Oda se perc alatt megtalálták a 180-200 fős munkaerőt. Vajon miért? Magasabb fizetés? Pedig ott nagyobb munkaerőhiány van, mint itt az Alföldön!
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
M

molnibalage

Guest
De a BTR-80 nem erre a feladatra való mint ezek a Shermanok. BTR-el nem csinálsz frontális rohamot így szétbontakozva, meg önmagában sem. Sőt a lövészeket mikor szállítja ,igazság szerint azt is fedezni kellene fentről vagy hátulról, ha mással nem hát füsttel. Szerintem. De tudom hogy nálunk lassan fő csata harckocsikká válnak, ungarische megoldás miatt. :) Na meg gondolom nem is a nyílt sztyeppén rakják ki a deszantot? Csak fedezék (domb,bokor,árok,épület,stb) mögött. Remélem. De hát ungarische wirtschaft.
A BTR-80-as az APC, csak géppuska van rajta.
A BTR-80A-n viszont 30 mm-es ágyú van, am meg a CFE szerint IFV. A kérdés az, hogy akkor ki használja IFV-ként, mert a páncélzata fényévekre van egy IFV-től tudtimmal, a korszakban azonos M2A1/2/3-tól.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A Török hadiipar jelenleg exportálható termékei:
(van közöttük egy - kettő amik ha árban reálisak -, akár érdekesek is lehetnének akár Mo.nak is)
Embedded media from this media site is no longer available
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Óóh ha te azt tudnád :D
Te lattam mar olyat hogy magyar ember barmire azt mondja, hogy az jo (azon kivul amit o maga csinalt)? En ugy ertettem, hogy az alap szajhuzason, elo faba valo belekotesen kivul nem irt senki rosszat rola. Pontosan hany szakasz/raj/zaszloalj dontott ugy, hogy inkabb akkor a bocit hordja? Hany visszajelzes jott csapatprobarol, hogy ezt nem lehet rendszeresiteni?
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci and kaktusz

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Lángálló anyagból van a missziós emiatt nagyon hamar kopik.Az itthoni békeidőset meg még ember nem látta.
Hat inkabb legyen langallo es gyorsan kopo, mint nem langallo. De azert eleg sok hadsereg van amelyik orommel elfogadna,...
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A BTR meg úgy szar ahogy van. Pár hete ültem egy példányban... Ergonómiai és biztonsági rémálom.
14 éves lehettem, mikor először ültem BTR-ben, mellettem két oldalt apró gyerekek. És nem fértem tőlük. Innentől el lehet képzelni, mennyire szűk a deszanttér, pedig akkor sem voltam magasabb, sem vastagabb mint most.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Honvédelmi szempontból meg értelmetlen lenne egy ilyen duzzasztás.

Csak honvédelmi, turisztikai, területfejlesztési, környezetvédelmi, öntözési (Magyarország szegény vizekben, a tározás tudna ezen segíteni) és hajózási szempontból lenne értelme egy ilyen duzzasztás-sornak.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 793
122 721
113
Te lattam mar olyat hogy magyar ember barmire azt mondja, hogy az jo (azon kivul amit o maga csinalt)? En ugy ertettem, hogy az alap szajhuzason, elo faba valo belekotesen kivul nem irt senki rosszat rola. Pontosan hany szakasz/raj/zaszloalj dontott ugy, hogy inkabb akkor a bocit hordja? Hany visszajelzes jott csapatprobarol, hogy ezt nem lehet rendszeresiteni?
Hány visszajelzést jött akármiről is csapatpróbáról hogy nem lehet rendszeresíteni?
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 394
79 350
113
De a BTR-80 nem erre a feladatra való mint ezek a Shermanok. BTR-el nem csinálsz frontális rohamot így szétbontakozva, meg önmagában sem. Sőt a lövészeket mikor szállítja ,igazság szerint azt is fedezni kellene fentről vagy hátulról, ha mással nem hát füsttel. Szerintem. De tudom hogy nálunk lassan fő csata harckocsikká válnak, ungarische megoldás miatt. :) Na meg gondolom nem is a nyílt sztyeppén rakják ki a deszantot? Csak fedezék (domb,bokor,árok,épület,stb) mögött. Remélem. De hát ungarische wirtschaft.

Hogy is van ez a dolog a lövészek szállításával mert nem igazán értem mire gondolsz.