A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Annak a csillagkeréknek a becsületes neve az adogató dob és az van a DSK-n.
És az szolgál hevedertovábbitként.És én csak úgy emlékszem,hogy az már a DSKMen van,de lehet,hogy tévedek.Valakinek keresin kéne hozzá egy manuált.Mindenesetre a DSKM 1946óta gyártásban volt,rendszerben volt az MNben,a T55A toronygp bizonyossan az volt.És a DSKnak is meg kell tudnia ennie a platirozot hüvelyű lőszert.Persze,ha megvetemedett már a hüvely,az morzsázni fog.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
És az szolgál hevedertovábbitként.És én csak úgy emlékszem,hogy az már a DSKMen van,de lehet,hogy tévedek.Valakinek keresin kéne hozzá egy manuált.Mindenesetre a DSKM 1946óta gyártásban volt,rendszerben volt az MNben,a T55A toronygp bizonyossan az volt.És a DSKnak is meg kell tudnia ennie a platirozot hüvelyű lőszert.Persze,ha megvetemedett már a hüvely,az morzsázni fog.

Van DSK szakutasításom meg tanultam is,nem az ujjamból szopom.Ami meg a lőszert illeti eszi a hüvely bevonatát.
Honnan jönnek neked ezek a gondolatok,hogy vetemedett lőszer meg a vh-ban szarrá lőtt DSK meg ilyenek?
Miért nem vagy képes elfogadni azt az egyszerű tényt,hogy a DSK a hüvely bevonatától akadályos lesz?
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
És az szolgál hevedertovábbitként.És én csak úgy emlékszem,hogy az már a DSKMen van,de lehet,hogy tévedek.Valakinek keresin kéne hozzá egy manuált.Mindenesetre a DSKM 1946óta gyártásban volt,rendszerben volt az MNben,a T55A toronygp bizonyossan az volt.És a DSKnak is meg kell tudnia ennie a platirozot hüvelyű lőszert.Persze,ha megvetemedett már a hüvely,az morzsázni fog.
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/12,7mmes_dsk.pdf
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
Van DSK szakutasításom meg tanultam is,nem az ujjamból szopom.Ami meg a lőszert illeti eszi a hüvely bevonatát.
Honnan jönnek neked ezek a gondolatok,hogy vetemedett lőszer meg a vh-ban szarrá lőtt DSK meg ilyenek?
Miért nem vagy képes elfogadni azt az egyszerű tényt,hogy a DSK a hüvely bevonatától akadályos lesz?
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/12,7mmes_dsk.pdf
Gondolom, nálad az újabb kiadás van.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
A hadihajózással kapcsolatban egy érdekes cikk:
http://www.tagblatt.ch/nachrichten/...a-baut-schweizer-armeeboote;art253651,5187825

Vajon mire kell a semleges Svájcnak 14 őrnaszád, ki fenyegeti őket? Ha jól látom a tetőn egy komoly 12,7 mm-es fegyverrendszer van.

Ezek igen kisméretű motorcsónakok a naszádjainkhoz képest, akkorák mint a tűzszerész járőrhajóink. A nagyméretű tavaikon van rá szükség, csempészet és más hasonlók gondolom ott is vannak és valamivel a viharos vízre is ki kell tudni menni, egy bizonyos méret és kialakítás alatt az már problémás lenne!
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Van DSK szakutasításom meg tanultam is,nem az ujjamból szopom.Ami meg a lőszert illeti eszi a hüvely bevonatát.
Honnan jönnek neked ezek a gondolatok,hogy vetemedett lőszer meg a vh-ban szarrá lőtt DSK meg ilyenek?
Miért nem vagy képes elfogadni azt az egyszerű tényt,hogy a DSK a hüvely bevonatától akadályos lesz?
Mert nem szabadna neki,és mert 1946után a DSKM került gyártásra.Szóval 38M van még mindig nálunk?Eszement dolog volt azt megtartani.Aki igy rendezte biróságot érdemelne,hűtlen kezelésért.De annak sem szabadna leszedni a platirozást.Kivéve ha megvetemedett a hüvely.Akkor levállik.Még egy lehetőség van,hogy lakkozot a hüvely,és a lakkot lemarja.Lakkmorzsa ráadásul ragcsossá válik,és beég.De az is vetemedet,vagy eleve szar laknál.Fegyverzet felelős tiszt ezért is futkosót érdemelne,ellenőriznie kellet volna ez esetben.Lehetett még konzerválási hiba is.Szóval akármelyik ok is van mögötte,mindenképpen bűnös hanyagság,és súlyos nemtörődömség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
Mert nem szabadna neki,és mert 1946után a DSKM került gyártásra.Szóval 38M van még mindig nálunk?Eszement dolog volt azt megtartani.Aki igy rendezte biróságot érdemelne,hűtlen kezelésért.De annak sem szabadna leszedni a platirozást.Kivéve ha megvetemedett a hüvely.Akkor levállik.Még egy lehetőség van,hogy lakkozot a hüvely,és a lakkot lemarja.Lakkmorzsa ráadásul ragcsossá válik,és beég.De az is vetemedet,vagy eleve szar laknál.Fegyverzet felelős tiszt ezért is futkosót érdemelne,ellenőriznie kellet volna ez esetben.Lehetett még konzerválási hiba is.Szóval akármelyik ok is van mögötte,mindenképpen bűnös hanyagság,és súlyos nemtörődömség.

A DSK már nincs rendszetben nálunk elég régóta.Ezért is volt meglepő anno,hogy valamelyik raktárból előkukáztak pár zsír új
(szó szerint hisz a tartós tárolás miatt lekonzerválva voltak a ládában) 38M DSK-t.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
Amikor én lőttem a lőkisérleti állomáson DSK-val pár éve akkor szó szerint úgy kellett fakalapáccsal leverni a fogganytyút róla mert soha nem volt még szétszedve a kikonzerváláson kívül.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A DSK már nincs rendszetben nálunk elég régóta.Ezért is volt meglepő anno,hogy valamelyik raktárból előkukáztak pár zsír új
(szó szerint hisz a tartós tárolás miatt lekonzerválva voltak a ládában) 38M DSK-t.
Gyári zsirban?Nabravo.Összerakva a kirakost,nekem az jött ki,hogy lakkozott hüvelyröl lemarhatta a rossz minőségű lakkot.Találkoztam én is zöldre(!) lakkozott 43M löszerrel,hogy gázolajban áztattuk utána az AMD-t.Aztán selejtezték a francba.De még a századlövészet elött.Fegyverzeti tisztnek a fegyvert,és a lőszert is,külön-külön,és eggyüt is ellenőriznie kellet volna.Ha platirozás vetemedés miatt leválik,sanszossan hüvelyszakadás is van.Szóval ha nem volt hüvelyszakadás,csak a lakkprobléma marad.Kizárásos alapon.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 318
11 238
113
Csak halkan megkérdem, nem vagyok laikus, de célszakember sem: a BTR-t ATGM-ekkel is meg lehetne pakolni nem? Egy távirányítású (fentebbi kép) toronnyal és atgm-ekkel elég ütős lehetne még egy darabig.

Olyan fing a motorja, hogy a meglévő tornyot sem tudtk elektromosra cserélni.

A Konkursz (9P148) már nem lesz sokáig, ebben közrejátszik a rakéták üzemideje, a rendszer elavultsága - nem alkalmas pl. éjjeli harcra, benzines platform stb. Vita folyik arról, hogy a jövőben legyen külön önjáró rakétakomplexum, vagy csak hordozható komplexum, amit páncélozott vagy könnyű terepjáró platformra lehet felszerelni.

Segítek. Kell önjáró és kézi is.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 297
12 629
113
Állítólag 2029-ig kifut az "AM" hajók üzemideje. Érdekelne a véleményetek, hogy a jövőben szükség lenne-e felfegyverzett hadihajókra, vagy elegendőek a tűzszerész feladatokat ellátni képes kisebb naszádok?
dunaihadihajosok_1370522959.jpg
Minden képességet fenn kell tudni tartani, ki tudja, mikor mire lesz szükség.
Az AM hajókkal az a problémám, hogy elsődlegesen aknamentesítők, a fegyverzet csak másodlagos céllal van rajta. Páncélzata nincs. Kéne valami dedikáltan harcra kifejlesztett hajó.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Olyan fing a motorja, hogy a meglévő tornyot sem tudtk elektromosra cserélni.
260Ke-t


Segítek. Kell önjáró és kézi is.


Mint műszaki, ki vagyok akadva, 1.100 kg-ból(10.850 ccm-ből kb. !!!) "sikerült" 260 Le-t kihozni!

A T-55 duplaerős motorja is kb ennyi súlyú kb!

Szívómotoros diesel opel, ( ami nem egy "kihasznált" motor, mondjuk a 70-es évekből): 2.000 ccm 64 Le.

Mit csinál a turbó a BTR-ben???
Elb@szott motor-konstrukció!

Ekkora ccm-ből 50% többletet ki kellene tudni hozni!

Az eredeti motorból! Én "kiadnám" a Rába-nak a "tuningot"! ;)

...arra a "maradék" 15-20 évre!
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Minden képességet fenn kell tudni tartani, ki tudja, mikor mire lesz szükség.
Az AM hajókkal az a problémám, hogy elsődlegesen aknamentesítők, a fegyverzet csak másodlagos céllal van rajta. Páncélzata nincs. Kéne valami dedikáltan harcra kifejlesztett hajó.
Páncélzat a tengeri hadihajókon sincs(persze 1-2 komolyabbnak van valami kevlár alapú szendvicspáncél). Ilyenek viszont nem lennének rosszak:
800px-Jurmo_U608_Kotka_2013_3.JPG

800px-thumbnail.jpg

800px-Riverine_Squadron_2_Iraq_2007.jpg
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 297
12 629
113
Mint műszaki, ki vagyok akadva, 1.100 kg-ból(10.850 ccm-ből kb. !!!) "sikerült" 260 Le-t kihozni!

A T-55 duplaerős motorja is kb ennyi súlyú kb!

Szívómotoros diesel opel, ( ami nem egy "kihasznált" motor, mondjuk a 70-es évekből): 2.000 ccm 64 Le.

Mit csinál a turbó a BTR-ben???
Elb@szott motor-konstrukció!

Ekkora ccm-ből 50% többletet ki kellene tudni hozni!

Az eredeti motorból! Én "kiadnám" a Rába-nak a "tuningot"! ;)

...arra a "maradék" 15-20 évre!
Létezik 430 LE-re felhúzott tuning változata:
http://www.internetarchaeology.org/www.geocities.com/MotorCity/Speedway/4546/kam49252.html
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
Gyári zsirban?Nabravo.Összerakva a kirakost,nekem az jött ki,hogy lakkozott hüvelyröl lemarhatta a rossz minőségű lakkot.Találkoztam én is zöldre(!) lakkozott 43M löszerrel,hogy gázolajban áztattuk utána az AMD-t.Aztán selejtezték a francba.De még a századlövészet elött.Fegyverzeti tisztnek a fegyvert,és a lőszert is,külön-külön,és eggyüt is ellenőriznie kellet volna.Ha platirozás vetemedés miatt leválik,sanszossan hüvelyszakadás is van.Szóval ha nem volt hüvelyszakadás,csak a lakkprobléma marad.Kizárásos alapon.

Kikonzerválásnál lekerül róla konzerváló zsír onnantól csak olajos a fegyver.Viszont egy 60 évet ládában töltő vadonat új fegyvertől ne várd,hogy össze legyenek kopva az alkatrészek...

Semmilyen rossz minőségű lakk nem volt.Egész egyszerűen a DSK elakad a lakkozott hüvelyű lőszertől.Csak te ezt képtelen vagy felfogni és sorban találod ki a hülyeségeket mint:szétlőtt vh-s DSK,vetemedett lőszer,rossz minőségű lőszer,gyári zsír lemarta a lakkot* stb.Szóval maradjunk annyiban hogy a kirakósod butaságokból áll össze.

Jah elárulok egy titkot:a 90-es évek óta minden 43M lőszer hüvelye lakkozott.Igazából a 60-as évek óta csak akkor még gyártottak plattírozott hüvellyel is 43M lőszert.

*Ez a legnagyobb hülyeség amit írtál.A kikonzerválásnál lemosnak mindent a fegyverről és utána olajozzák.Hogy jutott ilyen hülyeség az eszedbe,hogy kikonzerválatlanul lőttek vele?Eleve lehetetlen mert a konzerváló vastagon van a fegyveren meg a csőben is...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 229
67 810
113
Annyit tennék még hozzá, hogy jelenleg az "AM" az egyetlen felfegyverzett hajótípusunk (6db 20mm gépágyú) és az utóbbi időben a hagyományos aknamentesítési feladatok gyakorlásán kívül terrorelhárítási gyakorlatokon is részt vettek.
Szerintem egyszerűbb a partról megoldani a dolgot ellenséges tevékenység idején. A nyílt vízen nagyon sebezhető egy hajó, úszó célpont a partról,levegőből. Ha vízre kell szállni valami hajóra, amit tegyük fel elfoglalt pár terrorista arra ott vannak a helikopterek. Néhány nagyon gyors, kicsi de nagy tűzerejű csónak persze nem árt, azoknak több értelmét látnám de én csak egy foteltábornok vagyok. Az AM hátrányai ismertek, lassú, nem páncélozott, egy öszvér gyakorlatilag, szerencsére nem kellett használni fegyveres összetűzésben. A két feladatkört szét kellene választani külön külön hajótípusokra. Vagy létezik olyan ami mindkettőben megfelel és nekünk a Dunára is jó?
Reálisan Szerbia és Szlovákia felől lenne várható valami tevékenység, de erre minimális az esély. Akár egy Dunán való átkelés. Hajóval szerintem egyszerűen nem érnénk el az ellenséget,már előtte elsüllyesztenék. Erre ott a légierő, tüzérség, gyors reagálású erők. Gondoltam rá korábban hogy légvédelmi hajóként,rakétássá átalakítva hasznos lenne,de a partról ez is jobban,rejtettebben megoldható.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tomsinner