A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A bölcsésznek azt kell megtanulnia,hogy a Mekibe kedvesen szolgáljon ki Bounty shkeel még a nap végén is.
Jó, az a városi aki mucsázik, és nem bölcsész, a kettő nem egyenlő.
A bölcsészek csak a mesében dolgoznak a Mekiben, az az idő már elmúlt, pont ezt mondom hogy ez nem igaz. De ha mégis, akkor is dolgozik, ezzel mindjárt beljebb van mint az akai nem dolgozik. És kap érte 150-200e nettót, fizet adót, be van jelentve. Tanulni kár volt érte, de mondom, ez a kisebbség.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Azt ugye tudod, hogy valami totalitárius államról beszélsz? Magyarországon(Hál istennek) ezt lehetetlen bevezetni. Mindenki kimenekülne az országból, már ha nem buktatnák meg azonnal aki beakarja vezetni. Azt csak zárt rendszerben lehet megcsinálni. MO nem ilyen.

Lassan ignoréra teszlek, akkora hülyeségeket beszélsz. Sőt, inkább most!
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Jó, az a városi aki mucsázik, és nem bölcsész, a kettő nem egyenlő.
A bölcsészek csak a mesében dolgoznak a Mekiben, az az idő már elmúlt, pont ezt mondom hogy ez nem igaz. De ha mégis, akkor is dolgozik, ezzel mindjárt beljebb van mint az akai nem dolgozik. És kap érte 150-200e nettót, fizet adót, be van jelentve. Tanulni kár volt érte, de mondom, ez a kisebbség.

Tény, hogy a többségük nem a mekiben dolgozik, mivel általában van valamilyen nyelvtudásuk, amivel el tudnak helyezkedni a mekis fizetésnél valamivel többért irodában. Viszont az biztos, hogy a többségük nem a szakmájában dolgozik, aminek a képzésére az adófizetők a pénzt pazarolták. Többek között a bölcsészképzést ezért is kell teljesen költségtérítésessé tenni. Az államnak nincs szüksége rájuk, a közszféra legrosszabbul fizetett alibiállásai a bölcsészeknek kínáltak. Nem csoda, hiszen nincs is ezekre szükség! Például minek képzünk könyvtárosokat, amikor az országnak egyetlen könyvtárra sincs szüksége, csak a digitalizációs programok felfuttatására! Most akkor a szociológust, meg az esztétát nem is említem, hogy a filmrendezőt és a szinészt szóba se hozzam, mert csak felidegesíteném magam!
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
Magyarország nem képes biztosítani az emberanyagot az iparnak, honvédelemnek, rendvédelemnek egy megfelelő nevelési program nélkül. Nem képes, ez egy jelenvaló tény, amivel szembesülünk. A nevelési programot a modernitás kidolgozta már, minden egyes elemét vissza kell honi és modernizált formában a nemzet és nemzetgazdaság szolgálatába kell állítani, különben itt vége mindennek. Az állam a társadalomra épül, ami nem egyének hipotetikus összessége, hanem valódi közösség, amit a nevelés kovácsol egybe. Enélkül az állam egy alaptalan vízfej egy tömeg fölött és úgy is viselkedik, olyan önzőn és kiszámíthatóan rabolja le a tömeget, ahogy annak a tömegnek minden tagja teszi a saját környezetével, mert egyének hipotetikus összessége erre képes maximum.

Molnibalage tipikus képviselője itt annak az önzésnek, ami elpusztít mindent, amit magyar államként és társadalomként ismerünk. Nem személyeskedés, csak szerencsések vagyunk, hogy van itt egy archeotipikus képviselője a hiperindividualizmusnak, így láthatjuk mi a baj és mit kell a szisztematikus neveléssel kiküszöbölni!

Lehet ábrándozni, lehet azt hinni, hogy pénzzel meg ösztönzőkkel lehet egyéneket motiválni, de az igazság az, hogy nem. Nem mi vagyunk az elsők akik belebukunk ebbe. Az Európában legjobban ismert példa a római és az arab, ahol évszázadokon át azon múlt az állam fennmaradása, hogy a harmadik világból behozott bevándorlókat tudták e pénzzel kellőképpen motiválni, hogy vezessék az államot és harcoljanak érte. Germánok, trákok, szeldzsukok, mind ugyanazt a szerpeet játszották. A saját individualizmusába elmerülő és ezért az államot immár fenntartani nem hajlandó társadalmat pótolták. Ez lesz az afrikaiak és arabok szerepe is Nyugaton. Magyarországon nem tudom kik lépnek majd a magyarok helyébe, de az biztos, hogy a fegyveres erőknél, beleértve a rendőrséget is, migránsokkal kell pótoljuk az élőerő hiányosságait már a mi életünkben, a rendőrségnél tíz éven belül meg fognak jelenni az ukránok tömegesen szerintem, mert a rendőrség összeomlása lesz a legsúlyosabb kényszerítő erő ebbe az irányba. Hacsak nem kezdünk neki a fiatalság sürsőg átnevelésének a széthulló társadalomtól izolálódó haszontalan seggfejből állampolgárrá!
Az ukránok alatt ukrajnai magyarokat értesz?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az ukránok alatt ukrajnai magyarokat értesz?

Szerintem tök mindegy lesz, de nyilván első körben a magyar nyelven beszélőket fogjuk megcélozni, vagy legalábbis azokat, akiknek kiosztottunk egy magyar útlevelet. Ez persze csak feltételezés a részemről, de nem látok más lehetőséget arra, hogy a rendőrség ne váljon működésképtelenné és omoljon össze a katasztrofálison is túllépett emberhiány miatt.
 

tomka03

Well-Known Member
2014. október 20.
122
259
63
az országnak egyetlen könyvtárra sincs szüksége

Rád nincs szüksége az országnak... Ennyi erővel, ne tanuljanak kézzel írni a gyerekek, vagy papíron számolni, mert az is erőforrás pazarlás és a digitális világban felesleges is. Helyette tanulhatnák technika órán, hogy hogyan kell improvizált robbanóeszközöket gyártani. Mennyivel jobb nem?
Meg ne tanuljanak ének zenét se, mert még véletlenül zenész lesz a gyerek, az meg milyen léhűtő már. Égessük porig az összes színházat, a színészeket meg az első lámpaoszlopra... Ja és TV se legyen, az csak butít, de ennyi erővel internet se legyen, ott is csak a rosszat tanulják ezek a mihaszna büdös kölkök. Meg hát meg se dolgoztak érte még! Bányába az összessel!

Nem tudom mit szedsz.... de szedjél be belőle egy marékkal.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Szerintem tök mindegy lesz, de nyilván első körben a magyar nyelven beszélőket fogjuk megcélozni, vagy legalábbis azokat, akiknek kiosztottunk egy magyar útlevelet. Ez persze csak feltételezés a részemről, de nem látok más lehetőséget arra, hogy a rendőrség ne váljon működésképtelenné és omoljon össze a katasztrofálison is túllépett emberhiány miatt.

Azt ugye tudod, hogy már az ukrajnai Magyaroknak sem mi vagyunk a célpont ha jobban akarnak élni? Erdély és felvidék már nem is említve. Az épp hozzánk érkezett szerbiai vendégmelósok közül is 90% a lemorzsolódás, mennek tovább. Nem is tudom hogy te melyik Magyar valóságban élsz.... (az hogy nem maradnak itt, az tapasztalat, és dunántúli tapasztalat)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Rád nincs szüksége az országnak... Ennyi erővel, ne tanuljanak kézzel írni a gyerekek, vagy papíron számolni, mert az is erőforrás pazarlás és a digitális világban felesleges is. Helyette tanulhatnák technika órán, hogy hogyan kell improvizált robbanóeszközöket gyártani. Mennyivel jobb nem?
Meg ne tanuljanak ének zenét se, mert még véletlenül zenész lesz a gyerek, az meg milyen léhűtő már. Égessük porig az összes színházat, a színészeket meg az első lámpaoszlopra... Ja és TV se legyen, az csak butít, de ennyi erővel internet se legyen, ott is csak a rosszat tanulják ezek a mihaszna büdös kölkök. Meg hát meg se dolgoztak érte még! Bányába az összessel!

Nem tudom mit szedsz.... de szedjél be belőle egy marékkal.

Szerintem azt te szedd be, mert itt az államról van szó. Azt csinál mindenki a saját pénzéből, amit akar, a színháztól a zenekarig. Csak ehhez az államnak nincs köze, ebben az állam szerepválallására nincs szükség. Van az államnak fontosabb dolga. Olyan, ami tényleg az államé, a neveléstől a honvédelemig, a rendfenntartástól az igazságszolgáltatásig.

Nagy baj van nálunk a fejekben, hogy az államélettől független magánügyeikbe az emberek alapból belekeverik az államkasszát! Méghozzá olyan szinten, hogy ha valaki felveti, hogy a magánügyeket talán ne abból finanszírozzuk, akkor rögtön apokalipszist hallucinálsz, hiszen sehol nincs a fejedben helye sem annak, hogy a passzióid a saját pénztárcádra tartoznak, az csak a világvége lehet, amikor jól szórakozol és a számlát is neked kézbesítik!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Azt ugye tudod, hogy már az ukrajnai Magyaroknak sem mi vagyunk a célpont ha jobban akarnak élni? Erdély és felvidék már nem is említve. Az épp hozzánk érkezett szerbiai vendégmelósok közül is 90% a lemorzsolódás, mennek tovább. Nem is tudom hogy te melyik Magyar valóságban élsz.... (az hogy nem maradnak itt, az tapasztalat, és dunántúli tapasztalat)

Azért más egy kőműves és egy más egy rendvédelmi dolgozó helyzete! Egy kőművesnek azért ezerszer több és jobb esélye van sokszorosát keresni a rendvédelmi dolgozónál.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt a molnibalagéval nem csak általam folytatott vitát lehet át kellene tenni a [BIZTPOL] Társadalmi folyamatok-ba. Hiába szól arról, hogy mi a fő probléma az emberanyaggal a honvédség tartalékosokkal és szerződésesekkel való feltöltési problémája kapcsán, mégiscsak az össztársadalomról szól és annak feltöltéséről állampolgárokkal, mert a társadalomban még súlyosabb a hiány, mint a seregnél!
Felőlem, de akkor végetér az egész, mert BIZPOLT-ba nem kommentelhetek és amúgy sem olvasom....
 

tomka03

Well-Known Member
2014. október 20.
122
259
63
Szerintem azt te szedd be, mert itt az államról van szó. Azt csinál mindenki a saját pénzéből, amit akar, a színháztól a zenekarig. Csak ehhez az államnak nincs köze, ebben az állam szerepválallására nincs szükség. Van az államnak fontosabb dolga. Olyan, ami tényleg az államé, a neveléstől a honvédelemig, a rendfenntartástól az igazságszolgáltatásig.

Nagy baj van nálunk a fejekben, hogy az államélettől független magánügyeikbe az emberek alapból belekeverik az államkasszát! Méghozzá olyan szinten, hogy ha valaki felveti, hogy a magánügyeket talán ne abból finanszírozzuk, akkor rögtön apokalipszist hallucinálsz, hiszen sehol nincs a fejedben helye sem annak, hogy a passzióid a saját pénztárcádra tartoznak, az csak a világvége lehet, amikor jól szórakozol és a számlát is neked kézbesítik!


Ne haragudj, de nem hallucinálok semmit. Ezt úgy hívják, hogy szarkazmus. :) De hát...

Egyébként. Vérnyomásod rendben van? Kicsit zaklatottnak tűnsz? Elhagyott az asszony, vagy épp most fejezted be a Mein kampf-ot? :D :D

További szép napot Blogen! Én itt kiszállok.


Elnézést mindenkitől, hogy etettem a trollt.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Azért más egy kőműves és egy más egy rendvédelmi dolgozó helyzete! Egy kőművesnek azért ezerszer több és jobb esélye van sokszorosát keresni a rendvédelmi dolgozónál.

Ha jól értem, akkor a külhoni Magyarok kétkezi melósnak nem jönnek ide, mert tőlünk nyugatabbra jobban keresnek, de rendvédelminek meg kevesebb lóvéért majd jönnek???? Ezt azért gondold át.
De hogy támpontod legyen az idők változásáról:
- 2005, komáromi ipari park, a Nokia és beszállítói 10 000 melóssal, aminek vagy 60%-a szlovák (nem csak ottani Magyarok)
- 2016, Széksfehérvárról aluminium présgép kezelők (kormányosok) simán átcsábítva szlovákiába egy új, Magíyar tulajdonú beruházáshoz, mert ott jobb a környezet
- 2017 Győr és Audi. 2 hónapig egy komplett műszakot vittek át Pozsonyba belső betanítási és átállási meló miatt, és az Audinak, meg a melósoknak is megérte.
Szóval van több alternatív valóság Magyarországon, én megpróbálom azt választani, amely közelebb van a tényleges valósághoz. Javaslom neked is...
 
M

molnibalage

Guest
Nem kell ezt bonyolítani.Van rengeteg értelmes fiatal akiknek nem telik felsőoktatásra,na nekik 5 év szolgálatért állni kell a tanulmányaikat.Ami viszont fontos,hogy nem andragógusokat kell taníttatni hanem értelmes diplomához kell segíteni őket a szolgálatért cserébe.
Ezt úgy képzeled el, hogy az államilag finanszírozott szak mellett is mindent térítenek 5 év szolgálat után? Koli / lakbér / könyvek / tanfolyamok és állami finanszírozás vagy minden egyetem fizetős kivéve 5 év szolgálat után?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ne haragudj, de nem hallucinálok semmit. Ezt úgy hívják, hogy szarkazmus. :) De hát...

Egyébként. Vérnyomásod rendben van? Kicsit zaklatottnak tűnsz? Elhagyott az asszony, vagy épp most fejezted be a Mein kampf-ot? :D :D

További szép napot Blogen! Én itt kiszállok.


Elnézést mindenkitől, hogy etettem a trollt.

66 hozzászólással azért kemény vagy! :D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ha jól értem, akkor a külhoni Magyarok kétkezi melósnak nem jönnek ide, mert tőlünk nyugatabbra jobban keresnek, de rendvédelminek meg kevesebb lóvéért majd jönnek???? Ezt azért gondold át.
De hogy támpontod legyen az idők változásáról:
- 2005, komáromi ipari park, a Nokia és beszállítói 10 000 melóssal, aminek vagy 60%-a szlovák (nem csak ottani Magyarok)
- 2016, Széksfehérvárról aluminium présgép kezelők (kormányosok) simán átcsábítva szlovákiába egy új, Magíyar tulajdonú beruházáshoz, mert ott jobb a környezet
- 2017 Győr és Audi. 2 hónapig egy komplett műszakot vittek át Pozsonyba belső betanítási és átállási meló miatt, és az Audinak, meg a melósoknak is megérte.
Szóval van több alternatív valóság Magyarországon, én megpróbálom azt választani, amely közelebb van a tényleges valósághoz. Javaslom neked is...

Ők valószínűleg megkapnák azt, amit a magyar rendőrnek nem adnak meg: szolgálati lakás, vagy legalább szálló, különféle költségtérítések, stb. Ugyanúgy, ahogy az ukrán melós is jóval többet kap a magyarnál ilyen téren sok helyen! Meg abból is indulj ki, hogy az átlag rendvédelmi dolgozó mihez ért máshoz? A szalag mellett keményebb a meló segédmunkásként!

Ugyanez a helyezt most a seregben is. Most hirtelen majd tüzérek, harckocsizók és számos más szakember kell, akiknek hírük-hamvuk nem volt az elmúlt tíz évben a sereg környékén! Lehet könnyebb lenne mondjuk a mongol hadsereg, már kiképzett katonái között toborozni, mint itthon ezekre a szakterületekre a hiányzó létszámot, a kevés összevakarható szerződéses élőerőt meg inkább a gyalogsághoz beosztani!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 772
113
Ezt úgy képzeled el, hogy az államilag finanszírozott szak mellett is mindent térítenek 5 év szolgálat után? Koli / lakbér / könyvek / tanfolyamok és állami finanszírozás vagy minden egyetem fizetős kivéve 5 év szolgálat után?

Nem gondolom,hogy szükség van arra,hogy csak azoknak legyen ingyen az egyetem akik leszolgálták az 5 évet(pl egy orvos ne legyen katona előtte,tanul az épp elég sokáig,nem kell még 5 évet elvenni tőle.De itt van még a nagyon okosak helyzete pl ha valaki 4,5 fölött van az tanuljon ingyen teljesen természetes módon).Tehát én megtartanám az államilag támogatott rendszert a mai vagy a maihoz hasonló formájában.Amire én gondolok azaz,hogy ha valaki el akar menni pl agrármérnöknek Debrecenbe de nincs pénze rá az leszolgál 5 évet akkor ingyen van neki az oktatás,a tankönyvek meg a kollégium,tehát minden olyan költség ami ami a tanulmányaival összefügg.
 
  • Tetszik
Reactions: Pista a hegyről
M

molnibalage

Guest
Ezt a hülyeséget! Ki beszél itt a néphadsereg visszahozásáról! Azt viszont bele kell verni a bölcsész fejébe is, hogy ne köpje az átlag magyar embert! Ha elég időt tölt normális magyarok között, akkor a bölcsészből se lesz mucsázó seggfej!
Ez a komment eláruja, hogy neked valami nagyon nincs rendben a fejedben. Te itt kollektíve kezelsz embereket, kommented "színvonala" valahol a komcsi kollektív bűnösség kinyilatkozás szintjén mozog. Te kb. senkink tekinted aki nem mérnök, neked ez úgymond a "kuláklistád" csak inverzen. Aki nem mérnök az bűnös, nem normális ember. A mucsázós seggfej is vicces, mert területi eloszlás alapján a bölcsészek nagy része nem fővárosi sőt, még csak nem is fővárosi egyetemen tanul....

Halkan kérdezem meg, hogy te mivel foglalkozol? Mert szellemi "színvonalad" alapján nem lehet túl magasan kvalifikált valami Én árokásásra kb. még alkalmasnak tartanálak, de kb. ennyi. Fogalmazzunk úgy, hogy a HTKA fórumozóinak értelmesebb része a tiszás ámokfutásodnál is felmosta veled a fórum virtuális padlóját, de úgy, hogy csak úgy koppantál rajta.. Ez most sincs másként. Nem is tudom, hogy basszam-e el az időmet a kicsivel hosszabb fenti ámokfutós kommentre válaszolással.
 
M

molnibalage

Guest
Nem gondolom,hogy szükség van arra,hogy csak azoknak legyen ingyen az egyetem akik leszolgálták az 5 évet(pl egy orvos ne legyen katona előtte,tanul az épp elég sokáig,nem kell még 5 évet elvenni tőle.De itt van még a nagyon okosak helyzete pl ha valaki 4,5 fölött van az tanuljon ingyen teljesen természetes módon).Tehát én megtartanám az államilag támogatott rendszert a mai vagy a maihoz hasonló formájában.Amire én gondolok azaz,hogy ha valaki el akar menni pl agrármérnöknek Debrecenbe de nincs pénze rá az leszolgál 5 évet akkor ingyen van neki az oktatás,a tankönyvek meg a kollégium,tehát minden olyan költség ami ami a tanulmányaival összefügg.
Erre való a diákhitel... Nem kell 5 évre meg szopatni senkit... Meg röghözkötni... Ezen felül nem csak középiskolából kilépők mennek felsőoktatásba. Te hogyan képzeled el pl. egy 30 éves akár családos embernél azt, hogy 5 évre bezupál...?

Ezen felül megint érdekes kérdés az is, hogy aki szolgálat alatt alkalmatlanná válik fizikailag - mert az is lehet - akkor annál mi van? Szoglálattal arányos lesz a támogatás? Tehát akkor diszkirimálod azért, mert alkalmatlanná válik...?

Egyébként meg nem tűnik fel, hogy mennyire diszkriminatív ötlet az egész? Aki nem felsőoktatásba megy, az egyből kilép a munkaerőpiacra és nem kell szolgálnia. Miért? Mert csak...? Meg nem egyenértékű a képzés? Egy orvost nem, de mérnököt külön veszel? Milyen alapon...?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nem gondolom,hogy szükség van arra,hogy csak azoknak legyen ingyen az egyetem akik leszolgálták az 5 évet(pl egy orvos ne legyen katona előtte,tanul az épp elég sokáig,nem kell még 5 évet elvenni tőle.De itt van még a nagyon okosak helyzete pl ha valaki 4,5 fölött van az tanuljon ingyen teljesen természetes módon).Tehát én megtartanám az államilag támogatott rendszert a mai vagy a maihoz hasonló formájában.Amire én gondolok azaz,hogy ha valaki el akar menni pl agrármérnöknek Debrecenbe de nincs pénze rá az leszolgál 5 évet akkor ingyen van neki az oktatás,a tankönyvek meg a kollégium,tehát minden olyan költség ami ami a tanulmányaival összefügg.

Igen, ez lehetne az egyik. De azért én aláíratnák tíz évre tartalékosnak az öt évet leszolgáltakkal még emellé. Rendben, nem kell diákhitel, az állam támogatja a nagy egyetemi városokban a lakhatásodat (állami kollégium olcsóbb lenne, mint konkrét albérlettérítés), a napi megélhetésedet, a könyveket és internetet, mindent ami kell. De azért még tíz évig számít rád tartalékosként is! Én ilyen rendszert képezlnék el:

a. Ingyenes felsőoktatás, teljes költségtérítéssel, aki leszolgál öt évet szerződésesként és aláír tíz évre műveleti tartalékosnak.
b. Ingyenes felsőoktatás költségtérítés nélkül annak aki tizenöt évre aláír területvédelmi tartalékosnak.
c. Fizetős felsőoktatás mindenkinek aki nem vállal részt a honvédelemből (kivéve az állam által saját szükségletre beiskolázottaknak az NKE-n például).