A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 824
47 200
113
Nagyjából imádkozni, az lehet hatásos. Mert szerencséje is lehet az embernek, más nem. Szóval az itt többek által leírtak, élesben akkor lehetnek jók, ha Szűz Máriát is segítségül hívják. Magyarul isteni szerencsével és véletlennel. Nézzétek már meg, aki nem szakember, legalább az eddigi háborúk tapasztalatait. Milyen harcászati feladatok megoldására vetettek be harckocsikat, hol, mennyit, milyen harcászati elvek alkalmazásával, milyen eredménnyel, milyen veszteséggel. Aztán csúnya kifejezéssel élve, milyen volt az "ár érték" arány.
Más világ volt tudom én, de Kurszknál hatalmas veszteséget szenvedtek el a tüzérségtől.
Ez így butaság.Hány találatból lett kilövés?
Amúgy meg minden fogyóeszköz a Raptortól a katonáig.A harckocsinak meg kurvára nem csak szerencsén múlik a túlélése...
A háborúban minden fogyóeszköz, erre kaptad a like-ot. Szerencse is kell.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Lehet adat Szíriából is. Van ilyen adat ? Hány rakétát indítottak és hány harckocsi esett ki végleg a harcból ,? Hány ATGM indító legénység pusztult el, miután felfedezték ?

Szerintem nincs. De ha megnézed, a tankok gyorsabban fogytak, mint az ATGM-ek és a kezelőik. Akinek még maradt tankja, az megpróbált rájuk mindent felszerelni amit talált, csak hogy védhesse őket. Ez csak akkor változott meg láthatóan, mikor "egyesek" elzárták az utánpótlás csapokat. De a török hadseregnek is biztosan hiányzanak a kilőtt Leopardok, amiket kurd nők lőttek ki.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Szíriában is eleinte hullottak a harckocsik mint a legyek. A háború végére meg alig volt veszteségük az atgm ek miatt. Igaz meg is tanulták a leckét a végére.
Hiábba van pl atgm ed "dögivel" ha az ellenfeled nem hülye és részben vagy egészben fel van készülve rá.
A harckocsik most is hullanak ott ahol megy a "buli".
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 736
113
Azért azt is vegyük figyelembe szerintem, hogy mindig a harckocsi megy elől, mindig a harckocsi csinál utat az összes többi egység számára.
Ennek megfelelően az ellenséges tűz egy jelentős része rájuk összpontosul. Innen is érdemes lenne nézni az esetleges statisztikákat ha vannak.
És azért mind nyugati, mind keleti harckocsik esetén olvastam nem egy olyanról amelyik 10+ HEAT találatot kapott és túlélte. Nem nagyon tudok más olyan szárazföldi járműről amelyik képes lenne túlélni hasonlót.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A harckocsik most is hullanak ott ahol megy a "buli".
Közel se olyan mértékben.
A lényegen viszont nem változtat. Bármilyen konfliktus esetén ha harckocsi támogatás nélkül küldött be a gyalogságot és a könnyűeket boritékolható a csúfos kudarc. Vagy jelentős veszteséggel számolhatsz.
Ahogy fentébb megjegyezték összhaderőnem nélkül háborút ne is várj. A várható veszteségeket meg be kell vállalni. Konfliktus esetén nincs liberlarizmus.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 539
113
https://magyaridok.hu/belfold/texasbol-egyenesen-a-bakonyba-3376942/

Amcsi közös gyakorlat.
A cikk második fele pedig:

JÖVŐ OKTÓBERBEN ÉRKEZNEK MEG AZ ÚJ HELIKOPTEREK
– Az első két H145M helikoptert 2019. októberben veheti át a magyar légierő – nyilatkozta a cseh Euro.cz-nek Mark Henning, az Airbus Helicopters menedzsere. A cikkben leírják, hogy a Magyar Légierő a HForce fegyverrendszer legmagasabb szintű változatával rendelkező helikoptereket rendelt.

Ez azt jelenti, hogy a H145M gépekkel egyszerre fogják leszállítani a belga FN Herstal cég nehézgéppuskáit tartalmazó konténereket és a francia Thales által gyártott irányított és nem irányított 70 milliméteres rakétákat. A lap megjegyzi, hogy a helikopterekhez optoelektronikai felderítő eszközök is tartozni fognak.

A június végén aláírt, 450 millió dolláros szerződés keretében 20 darab H145M helikopter kerül a honvédséghez, amelyeket szállításra, harci feladatok tűztámogatására, valamint a speciális és vészhelyzeti műveletekhez fognak használni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tindalos

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 296
113
22,5 millió dollár darabonként nem kevés pénz. A drága szövetségesek ennél jobban is árazhattak volna, ha már náluk költi el a HM a pénzt.
Remélem az Ugrik feleket nem engedik a közelükbe. Drága mulatság lenne egy totálkárosra tört gép és egy olyan mentegetozes utána hogy "a minyon nem arra kellett húzni azt a kart, de én azt szoktam meg".
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 724
113
https://magyaridok.hu/belfold/texasbol-egyenesen-a-bakonyba-3376942/

Amcsi közös gyakorlat.
A cikk második fele pedig:

JÖVŐ OKTÓBERBEN ÉRKEZNEK MEG AZ ÚJ HELIKOPTEREK
– Az első két H145M helikoptert 2019. októberben veheti át a magyar légierő – nyilatkozta a cseh Euro.cz-nek Mark Henning, az Airbus Helicopters menedzsere. A cikkben leírják, hogy a Magyar Légierő a HForce fegyverrendszer legmagasabb szintű változatával rendelkező helikoptereket rendelt.

Ez azt jelenti, hogy a H145M gépekkel egyszerre fogják leszállítani a belga FN Herstal cég nehézgéppuskáit tartalmazó konténereket és a francia Thales által gyártott irányított és nem irányított 70 milliméteres rakétákat. A lap megjegyzi, hogy a helikopterekhez optoelektronikai felderítő eszközök is tartozni fognak.

A június végén aláírt, 450 millió dolláros szerződés keretében 20 darab H145M helikopter kerül a honvédséghez, amelyeket szállításra, harci feladatok tűztámogatására, valamint a speciális és vészhelyzeti műveletekhez fognak használni.


https://forum.htka.hu/threads/hun-airbus-helicopters-h145m-hforce.1518/

"2018.07.02. hétfő Benkő Tibor honvédelmi miniszter nyilatkozata az M1 csatornán hétfő este:
"Lépcsőzetes kifizetéssel, összesen mintegy 100 milliárd forintot fordítanak az új honvédségi helikopterek beszerzésére. Az aláírt szerződés a húsz helikopter megvásárlásán túl ötven pilóta kiképzését, a pótalkatrészeket, valamint a technikai, műszaki személyzet felkészítését is tartalmazza. "



100 milliárd forint (280 USD-HUF árfolyamon) az csak 357,1 millió USD....

450 millió USD az meg 126 milliárd HUF.


Ennek is hónapról-hónapra megy fel az ára???
 
  • Tetszik
Reactions: endre

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
A
Te a melysegi felderitokrol beszelsz. Ami egy elhanyagolhato letszam. Es a tamadas fo iranyaba nincsenek bevetve.

Gondoltam egyertelmu hogy a felderitok alatt egy pancelosek tamadasa eseten a pancelos felderitokrol van szo. /altalaba ifv vel felszerelve azzal nehez szivarogni barhova./

Csak kiegeszitesnek a nem szervezetszeru csapatfelderito tanfolyamom is megvan. /nem 1-1 be ez de kivolt terve a tananyagba a kulonbozo felderitok fajtaira feladataira./
Ahogy írtam a csf 5-8 km mélységben derít fel, a mf feladata az más. A támadás során pontosítani kell a meglévő információkat, az ellenség reakcióját, a várható ellenlökés helyét irányát erejét stb. Ez a csf feladata. A harcérintkezés egy folyamatos dinamikus akció-reakció. Az információkat folyamatosan frissíteni, pontosítani kell. A csf-nek a harcérintkezésben közvetlenül résztvevő egységek, alegységek számára kell információt biztosítania. A mf feladata a dontéshozók, a stratégiai, vagy a magasabbegység parancsnokai számára fognak információt nyújtani.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Nem létezik jelenleg olyan tüzérségi eszköz amivel te 50négyzetméteres területre szűkíted a becsapódásokat megosztott irányzással főleg nem 10km-es vagy nagyobb lőtávon.Ha ilyen létezne nem kellene irányított gránát.
A jelenlegi korszerű tüzérségi eszközök fejlett lőelemképző rendszerrel rendelkeznek. A hagyományos, tehát nem irányított lövedékekkel több röppályát számol ki UDYAN ARRA A CÉLRA. Az automata irányzó rendszerrel nagy pontossággal kilövi azokat, amelyek az eltérő röppálya miatt egy időben fognak becsapódni. A rendszer figyelembe veszi a ballisztikát befolyásoló tényezőket, hümérséklet, szél stb, Az irányított lövedékek még gyerek cipőben járnak, azért fejlesztik öket, hogy pl lehessen mozgó célra is nagy hatékonysággal alkalmazni.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Nem zárta ki senki csak még nem nagyon láttam mozgó célt irányított gránáttal leküzdeni.Ugye ebben az a nehéz,hogy ezeknek a gránátoknak a manőverező képessége nagyon csekély, nincs olyan,hogy kilövöm a gránátot 120 fok irányába és az majd eltalál valamit ami 100 fok irányában van.
Ez azért elég sarkított, dolog. A mozgó célokra lüni közvetett irányzással nehéz. Jellemzően ilyenkor azért terület tüzet célszerű, a várható helyre lövetni, vagy gyors és nem utolsó szempontból pontos céladatok (drón, felderítő repülő, műhold stb) segítik ill pontosítják a lüvegek hatékonyságát. Amit leírtál az pont a HK előnye és ereje. A mozgás, dinamikusan változó irányok azok az erősségek, amik a hk-t a harctereken pótolhatatlanná teszik. Amiket eddig leírtam, nem azért írtam, hogy a tüzérség mindent képes megoldani. Azért írtam, mivel az a véleményem, hogy nem szabad őket leírni.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 313
55 661
113
A hk-k közvetlenül a harcérintkezés előtt bontakoznak szét, a tüzérség, mit írtam 20-40 km-re lő, A túzcsapást nem egy percre értettem, hanem egy időben becsapódó lövedékekre. Ha az irányzásuk egy pontra történik, akkor a 7,5 t malac egyszerre fog egy 50 nm-es területre becsapódni, azt nehezen viseli bármi is.


7.5t lövedék 50nm-re?
Az 5x10m.
Egy támadó,rohamozó mbt-t hogyan találsz el 152-essel,15-25km/h-val mozog,bármilyen irányban,hogyan?
Legfeljebb már olyan közelről,hogy látod is a tankot,talán 2-3km,de még oda is másodpercek mire elér a lövedék,ha éppen sarkon fordul,akkor el is mellette a skuló,és nem 20-40km-ről,mire odaér a skuló,a tank már a csába van onnan,ahová a skulót szántad.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
7.5t lövedék 50nm-re?
Az 5x10m.
Egy támadó,rohamozó mbt-t hogyan találsz el 152-essel,15-25km/h-val mozog,bármilyen irányban,hogyan?
Legfeljebb már olyan közelről,hogy látod is a tankot,talán 2-3km,de még oda is másodpercek mire elér a lövedék,ha éppen sarkon fordul,akkor el is mellette a skuló,és nem 20-40km-ről,mire odaér a skuló,a tank már a csába van onnan,ahová a skulót szántad.
Kérlek olvasd át az előző kommenteket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 747
113
A jelenlegi korszerű tüzérségi eszközök fejlett lőelemképző rendszerrel rendelkeznek. A hagyományos, tehát nem irányított lövedékekkel több röppályát számol ki UDYAN ARRA A CÉLRA. Az automata irányzó rendszerrel nagy pontossággal kilövi azokat, amelyek az eltérő röppálya miatt egy időben fognak becsapódni. A rendszer figyelembe veszi a ballisztikát befolyásoló tényezőket, hümérséklet, szél stb, Az irányított lövedékek még gyerek cipőben járnak, azért fejlesztik öket, hogy pl lehessen mozgó célra is nagy hatékonysággal alkalmazni.

Tudom hogyan működik a modern tüzérség csak ennél nagyobb a szórás ekkora távoságon ráadásul nem is kell ilyen pontosan lőni mert a pontatlanabb tűzzel is bőven a gránátok hatásos megsemmisítési zónájában van a célpont.Senki nem fogja addig szűkíteni a tüzet ameddig csak lehetséges mert az lőszerpocséklás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 747
113
Ez azért elég sarkított, dolog. A mozgó célokra lüni közvetett irányzással nehéz. Jellemzően ilyenkor azért terület tüzet célszerű, a várható helyre lövetni, vagy gyors és nem utolsó szempontból pontos céladatok (drón, felderítő repülő, műhold stb) segítik ill pontosítják a lüvegek hatékonyságát. Amit leírtál az pont a HK előnye és ereje. A mozgás, dinamikusan változó irányok azok az erősségek, amik a hk-t a harctereken pótolhatatlanná teszik. Amiket eddig leírtam, nem azért írtam, hogy a tüzérség mindent képes megoldani. Azért írtam, mivel az a véleményem, hogy nem szabad őket leírni.

Igen sarkított de így jól érthető az irányított gránátok korlátja.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 247
113
A

Ahogy írtam a csf 5-8 km mélységben derít fel, a mf feladata az más. A támadás során pontosítani kell a meglévő információkat, az ellenség reakcióját, a várható ellenlökés helyét irányát erejét stb. Ez a csf feladata. A harcérintkezés egy folyamatos dinamikus akció-reakció. Az információkat folyamatosan frissíteni, pontosítani kell. A csf-nek a harcérintkezésben közvetlenül résztvevő egységek, alegységek számára kell információt biztosítania. A mf feladata a dontéshozók, a stratégiai, vagy a magasabbegység parancsnokai számára fognak információt nyújtani.

A csapatfelderito nem pancelos felderito. /most belekeversz megin egy uj felderito agat de foloslegesen./