A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Senki nem irja le a tuzerseget. /max a legiero fanok becsulik ala./ de te pont nem oket talaltad meg.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
A csapatfelderito nem pancelos felderito. /most belekeversz megin egy uj felderito agat de foloslegesen./
Az amit leírtam, az a garcoló alakulatok felderítésére vonatkozik. A te általad leírtak egy fegyvernemre igazak. Mint ahogy már sokszor leírtam, én az általánosságokat taglaltam. Próbálj széleskörűbben vizsgálni mindent, mert az hatékonyabb.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Fel lehet sorolni mind a tobb mint egy tucat felderito fajtat. Egy pancelos attoresbe a pancelos felderitoknek a szerepe akkor is a konyu lovassag szerepe jut a harckocsiknak meg a nehezlovassage. /az amcsi pancelosfelderitok nem veletlen viselnek sarkantyut meg cowboy kalapot../
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Az amit leírtam, az a garcoló alakulatok felderítésére vonatkozik. A te általad leírtak egy fegyvernemre igazak. Mint ahogy már sokszor leírtam, én az általánosságokat taglaltam. Próbálj széleskörűbben vizsgálni mindent, mert az hatékonyabb.
Itt nem a szeleskorusegrol van szo ha en konkretan a pancelosfelderitok szerepetirtam ami neked nem tettszett nem fogok a legi felderitesrol irni hogy szelesitsem a kort mert folosleges idekeverni mert a ket forma koszonoviszonyba van csupan egymassal. De valojaba olyan tavol alnak egymastol mint az aknaveto a taktikai raketatol.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Tudom hogyan működik a modern tüzérség csak ennél nagyobb a szórás ekkora távoságon ráadásul nem is kell ilyen pontosan lőni mert a pontatlanabb tűzzel is bőven a gránátok hatásos megsemmisítési zónájában van a célpont.Senki nem fogja addig szűkíteni a tüzet ameddig csak lehetséges mert az lőszerpocséklás.
Amikor a kpmmentemet írtam, a korszerű tüzérség lehetőségei közül írtam le egyet, azzal a céllal, hogy megxilágítsam az összfegyvernemi harc lényegét. Írhattam volna műszaki zárat, ami szintén bosszantó dolog tud lenni.A harckocsi elllen a leghatékonyabb eszköz egy másik harckocsi. Bár a páncélvadász helikopterek kezdik "veszélyeztetni" ezt a címet.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 738
113
Amikor a kpmmentemet írtam, a korszerű tüzérség lehetőségei közül írtam le egyet, azzal a céllal, hogy megxilágítsam az összfegyvernemi harc lényegét. Írhattam volna műszaki zárat, ami szintén bosszantó dolog tud lenni.A harckocsi elllen a leghatékonyabb eszköz egy másik harckocsi. Bár a páncélvadász helikopterek kezdik "veszélyeztetni" ezt a címet.

Senki nem vonja kétségbe az összfegyvernemi harcot,nem is erről ment a vita csak valamiért belekevertétek(de ezt egyszer már leírtam).
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Itt nem a szeleskorusegrol van szo ha en konkretan a pancelosfelderitok szerepetirtam ami neked nem tettszett nem fogok a legi felderitesrol irni hogy szelesitsem a kort mert folosleges idekeverni mert a ket forma koszonoviszonyba van csupan egymassal. De valojaba olyan tavol alnak egymastol mint az aknaveto a taktikai raketatol.
Jut eszembe a páncélos felderítő, az nem a páncélos csapatok felderítője, Ergo csapatfelerítő?
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
234
43
Senki nem vonja kétségbe az összfegyvernemi harcot,nem is erről ment a vita csak valamiért belekevertétek(de ezt egyszer már leírtam).
Amikor csatlakoztam ehhez az értekezéshez, akkor az volt a társak között a nézetkülönbség, hogy hk VAGY tüzérség. Ebben próbáltam meg annak a véleményemnek hangot adni, hogy ez nem lehet vagylagosság kérdése. Mindkettő fontos és elengedhetetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Jut eszembe a páncélos felderítő, az nem a páncélos csapatok felderítője, Ergo csapatfelerítő?

Hát ez inkább elnevezés volt régen. Maga a páncélos felderítő, a németeknél honosodott meg, mint elnevezés. A világháborús páncélos hadosztályok felderítőit hívták páncélos felderítőknek. Mert a páncélos hadosztályhoz tartoztak és volt nekik páncélkocsijuk, vagy PZ II. könnyű harckocsi, illetve féllánctalpas harcjárműveik is voltak. De a tüzérség is ott, a páncélos tüzérezred elnevezést viselte. Vagy a páncélos rohamutászok. Stb. Ami a páncélos hadosztályhoz tartozott harcoló, az lényegében az elnevezésében viselte a páncélos jelzőt. Ma nem tudom igazán mit takar, hogy páncélos felderítő. Gyanítom hogy a néphadsereg első lépcsős dandárainál egykori BMP-1 harcjárműves felderítő századai, ma páncélos felderítők lenénnek. Vagy valami hasonló.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
38878147_2346011168759520_4424523713173520384_n.jpg


A magyar légierő 100 éve

 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Csak nekem nem tűnt fel, vagy tényleg nem mondott semmi újat? Jó, a búvárok felszerelése nekem új volt, csak nem lényeges. :D

Mondott, bár nem tudom mennyire új. Tehát a következő lépés a tüzérség lesz. Úgy gondolom, akkor az idén megtudjuk mit kap a fegyvernem és mennyit.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Lehet, hogy butaságot mondok, de mégis megkockáztatom. Ugye többek között antigonosz vetette fel az összfegyvernemi harc fontosságát amiről per pillanat a magyar honvédnek lila gőze sem nagyon lehet, mert egyszerűen nincs annyi nehéz harceszköz, hogy gyakorolni lehessen a szétbontakozó harckocsik árnyékában rohamozó motorizált gyalogság támadó hadműveleteit, akiket csatahelikopterek meg légifölény-vadászok fedeznek és önjáró, radar-irányzású tüzérség támogat mélységi tűzcsapásokkal. Ha minden igaz azért hamarosan legalább a modern, önjáró tüzérség megszületik majd, de összességében szerintetek mekkora az az eszközállomány ami már reális potenciált jelentene a beígért nehéz dandárnak. Nekem ugyanis ez a 100-as nagyságrendű modern harckocsi állomány és hasonló méretű nehéztüzérség igen túlméretezettnek tűnik egy Magyarország nagyságú és gazdasági teljesítményű országnak. Vajon hol lehet az a mennyiségi minimum ami már ütőképes és valamelyes elrettentő erővel is bir, de azért nem szakad bele a nemzetgazdaság? Apropó, hogy ne essünk a II. VH-s német Z-terv csapdájába. 100 db önjáró tartack és hasonló mennyiségű modern tank mekkora humán hátteret igényel. Mennyi karbantartó és üzemeltető kell ekkora technikához? Mennyi idő alatt képezhető egyáltalán ki ekkora nagyvas-mennyiséghez a személyzet?

Továbbá ha már tüzérség, akkor ma mennyire felelne meg a magyar követelményeknek a Gvozgyika vagy Akácija modern tűzvezető rendszerekkel? Gondolom ezeket a vasakat fillérekért megkapni, a magyar lelemény meg csak összetudna valami korszerű tűzvezetést mekkelni hozzá, vagy akár vehetnénk modern tüzérségi célzó és bemérő radarokat. Vagy csak én vagyok ilyen sz..rágó és meg lehet ezt oldani elegánsabban is?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Vajon hol lehet az a mennyiségi minimum ami már ütőképes és valamelyes elrettentő erővel is bir, de azért nem szakad bele a nemzetgazdaság?

Továbbá ha már tüzérség, akkor ma mennyire felelne meg a magyar követelményeknek a Gvozgyika vagy Akácija modern tűzvezető rendszerekkel? Gondolom ezeket a vasakat fillérekért megkapni, a magyar lelemény meg csak összetudna valami korszerű tűzvezetést mekkelni hozzá, vagy akár vehetnénk modern tüzérségi célzó és bemérő radarokat. Vagy csak én vagyok ilyen sz..rágó és meg lehet ezt oldani elegánsabban is?
Ukrajna GDP-je:
https://tradingeconomics.com/ukraine/gdp
Magyarorszag GDP-je:
https://tradingeconomics.com/hungary/gdp
Lathatod, hogy Mo tobbet termel mint az 5-szor akkora Ukrajna. Hany tankja, onjaro agyuja van Ukrajnanak? Na annal a Magyar gazdasag tobbet elbir. Es lesz is ra kepzett szemelyzet, ma mar tobben szerelnek fel mint le es meg csak az elejen tart a folyamat.
Amugy Sziria GDP-je:
https://tradingeconomics.com/syria/gdp , es ez az utoso beke evbol valo adat (!), fele akkora mint a Mo-i. Es volt 4.000 tankjuk akkor. Tehat ha csak a gazdasag erejet nezzuk, akkor BOVEN sokkal tobbet elbir most Mo mint parszaz tankot, persze mivel szinte a nullarol kell epitkezni, ezert egy kis idobe beletellik.

Masik, Gvozgyika tema: nagyon elavult, Mo mar eladta meg azokat a peldanyokat is amik kaptak modern tuzvezeto rendszert. Ukrajnanak persze jo, mert ok nem regularis haborura hasznaljak, hanem egy befagyasztott konfluktusra. Lengyelo is eladja a Gvozgyikait Ukrajnanak, lojjek csak egymast a keleti- meg nyugati- oroszok...