A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 484
76 242
113
Bár annak állítólag még sokkal drágább az üzemeltetése. Valami nem gromek a bevonatával ami gyakori és drága karbantartást igényel (bár ezt valami Balrad nevű oldalon olvastam).
"F–22-es alkalmazásával kapcsolatban számos problémára derült fény, ellentétben több más repülőgéppel, melyek idővel kinövik gyermekbetegségeiket, hadrendbe állítása után nem csökken, sőt, növekszik a meghibásodások száma. A legtöbb a radarabszorbens bevonattal kapcsolatos, ez sokkal kevésbé bírja az esős időjárást, mint ahogyan azt tervezték, javítása pedig meglehetősen bonyolult, a javítóanyag egy napos száradást igényel. A kabintető az elvárt 800 repült óra helyett már átlagosan 330 óra után elkezdi átlátszóságát és szilárdságát veszíteni, emiatt cserére szorul. A szárny és a törzs csatlakoztatására használt titánelemek nem megfelelő minőségűek, emiatt előre meghatározott időszakonként átvizsgálásra szorulnak.
A repülőgépek hadrafoghatósága a felmerülő problémák miatt igen alacsony, 55-64% közötti, az egy repült órára eső karbantartásigényük 2004 és 2008 között 20-ról 34 órára nőtt. Átlagosan 1,7 repült óránként jelentkezik kritikus hiba a repülőgépekben, melyek javítás nélkül alkalmatlanná teszik a bevetésre. A megnövekedett karbantartásigény miatt egy repült óra költsége 44-49 ezer USD, ami lényegesen magasabb, mint az előd F–15 Eagle 30 000 dolláros értéke……
"
Megkerestem, lehet, hogy kamu az egész, valójában nem is cikk, csak komment...

Én szerintem a Jas39-ről azt sem tudjuk marad e cseheknél? Vagyis ha nem lesz európai alkalmazója, akkor érdemes lehet továbblépni.
A térségbeli légifölényhez jelenleg nincs más játékos. Mindenki beerősít, így jelenleg az F-35 az ideális jelölt.
Én mondjuk tartanám még a Gripent, persze nem tudjuk milyen ajánlatot kaphatnánk a gépekre, különösen milyen átvétellel.


Az F-22-n már olyan festést alkalmaznak mint az F-35-ön.


Ez nem a cseh légierő hivatalos oldala, de ők így látják:

http://czechairforce.com/news/mozno...zu-stroju-jas-39c-d-gripen-vzdusnych-sil-acr/
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 477
10 752
113
Ez nekem is feltűnt de én arra gondoltam, hogy az afrikai nagyrészt homokos terepen ez jobban boldogul és könnyebb karbantartani. Csiguszék ugye azt tekintik saját terepnek.
Nem tudon, rejtély. Talán @Lator meg tudná mondani.
Szerintem mert olcsóbb,(itt arra is gondolok hogy mennyi kárt okozhat egy láncos jármű a terepen vagy úthálózatban) egyszerűbb, gyorsabb általában, jobban lehet egységesíteni az utánpótlás bázist. Amúgy sok öregkatona visszasírja a láncosokat is.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 477
10 752
113
Szerintem mert olcsóbb,(itt arra is gondolok hogy mennyi kárt okozhat egy láncos jármű a terepen vagy úthálózatban) egyszerűbb, gyorsabb általában, jobban lehet egységesíteni az utánpótlás bázist. Amúgy sok öregkatona visszasírja a láncosokat is.
Mondjuk így belegondolva nemtudom valójában mennyivel lehet olcsóbb mert egy Vbci gumi 3000-4000 euro körül mozog. Egy járművön meg van 8...
 
K

kamm

Guest
Személyes véleményem,de ez a hirtelen nekibuzdulás a hadseregfejlesztésének politikai alapú.De nem védelempolitikai,hanem "csak" külpolitikai.Afféle szimpátiavásárlás.És nem fogja a térség meghatározó hadseregét eredményezni.Mégcsak honvédelmi szempontbol is kevés.De 20évnyi elhanyagolás után azért kétségtelenül előrelépés.De ha olyan felemás módon történnek a dolgok továbbra is,mint a Gripen esetében-kérdéses lesz a gyakorlati értéke.

Politikai, de nem szimpatia kerdese - az maximum 'hozzaadott elony' -, hanem politikai realitas: Trump egy remisztoen buta senkihazi, nyiltan anti-NATO, valamint tenyleg botranyos allapotban volt a magyar hadsereg.
Mindez az oroszok nyilt teruletrablasa utan par evvel pontosan eleg volt ahhoz, hogy a kozben egyenesbe jott allamhaztartasbol a kovetkezo 10-15 evre tervezo kormany elkezdjen ra kolteni (es igen, fel is hasznalja az amugy gyakran trollkodo kulpolitikajuk tompitasa.).
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 860
113
Pl a kiegészitő páncélzattal ellátott Pumát szemböl.Gyengébb járgányokat messzebbről kilőheti.Masszivabb támogatótüzet biztosit.Légvédelmi feladatokat is elláthat ,beleértve a dronokat is,És oldalrol a hk-kra is veszélyes.
Grozniji harcok után az oroszok megállapitották,hogy városharcban a 30milis kevés.Az újgenerációs nyugati IFVk szemböl állják a tüzét,és az újabb ATGMekkel felszerelt helik a lőtávján kivülröl tüzelhetnek.57milis gá-ban találták meg a megoldást.
De bónuszként lemásolják hozzá a svéd 3P irányitottt gránátot.Meg egy APFSDS lőszert,ami várhatóan igen jó páncélátütési jellemzőkkel fog birni.A sima ppáncélgránátja 120milit üt át,amit 60 évvel ezelött terveztek.
azt hiszem itt lett belinkelve valamikor egy olyan hogy az új ruszki IFV is megfogja legalább a harmincast szemből
Jéééééézusom, azért mennyi bugyutaság van itt.

Kérlek fejtsd már ki ezt a sok "gyenge" jelzőt.
szerintem arra gondol hogy vettünk de gazdaságos gépet mint egy erős/drága de alázó technikát , de csak tipp
Nem tudom srácok, ez nekem iszonyatos pazarlásnak tűnik. Miért nem jó a Gripen? Mert nem tud lopakodni? Minek nekünk F-35?
én azt mondom hogy most még jó , majd nézzük meg mi lesz 25-ben , hogy fog állni az ország , mekkora és milyen lehetőségeink lesznek , ha megtudjuk oldani (vagyis kigazdálkodni ) hogy 2 típust tartsunk bent akkor teljesen megfelelnek második századnak de ha erre nincs lehetőség, akkor jöjjön az F35
Jól hangzik hogy a régió legerősebb hadserege és nem is baj hogy normális felszerelése lesz végre a Honvédségnek, csak arra kellene még rájönni a teljes képhez, hogy még kinek és miért hatalmas üzlet ezek a beszerzések a német gyártókon kívül. (sikerdíj vagy bármi más miatt)
nagyon jól hangzik igen , üzlet szerintem ebben ott van hogy a bezérék hol tudnak egy kis szimpátiát vásárolni VAGY kis pénzt eltenni zsebbe , gondoljunk csak a Grif üzletre anno vagy az új vasakra ( kiegészítés : nem mondom hogy nem örülök és hogy nem kellettek ,de igen nagyon nagyon kellettek és örülök neki csak lássuk azért hogy van egy másik hozadéka is) és ha úgy hozza a sors hogy pl a Török gépekből tudnánk venni szerintem nagyon jöt tenne a honvédségnek is és az ami-magyar kapcsolatoknak is , szellőztetik szellőztetik ha bejön nyerünk ha nem akkor nem baj mert a svédek addig is izzadtak , lehet befolyásolja őket addig is.
Miert fontos ez? Más nem így csinálja? A teljes kephez ez nem kell. Illetve ha valaki ezert jutalekot kap akkor mas megitélés alá esnek ezek a beszerzések?
de így csinálja ez tény csak nem ilyen számokkal mint mi :D
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Gripent jól kiveséztük; gyenge sárkány, gyenge hajtómű, gyenge hasznos teher, gyenge dogfight (bővebben az ex-29-es pilotáktól), gyenge passzív védelem, stb... Ami kimagasló (7 év múlva is az lesz?!) az az elektronika. Nem véletlen, h a gyártó sürgősen fejleszti az NG-t. Árban meg molni szépen összeszedte h rohadt drága. Én elengedném...jöjjön az f35 (bár a raptor ék felségjellel...ütne). ;)
Molni pont nem azt mondta, hogy elavult. Olvastad az Összefoglalót?
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Személyes véleményem,de ez a hirtelen nekibuzdulás a hadseregfejlesztésének politikai alapú.De nem védelempolitikai,hanem "csak" külpolitikai.Afféle szimpátiavásárlás.És nem fogja a térség meghatározó hadseregét eredményezni.Mégcsak honvédelmi szempontbol is kevés.De 20évnyi elhanyagolás után azért kétségtelenül előrelépés.De ha olyan felemás módon történnek a dolgok továbbra is,mint a Gripen esetében-kérdéses lesz a gyakorlati értéke.
Valóban politikai alapú , de nem szimpátia vásárlás - az egész egyben politikai súlynövelés , és befolyás növelés a kelet-középeurópai térségben ( mellesleg Oroszország világpolitikai szinten , 300 éve Katalin óta csinálja )
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
a

Minek nekünk hadsereg? szomszédainkhoz képest Leo2 is overkill, pzh2000 is, a bren is, sőt valószínűnek tartom, hogy a lérak is az lesz.
Amúgy abba belegondoltatok már, hogy 7 év múlva nem lesz a miénk a gripen ha nem fizetünk érte, 7 év múlva valószínűleg inkább az e/f kellene nekünk aminek szintén olyan 80 misi körül lesz majd az ára akárcsak most az f35-nek.
Másik érdekesség ezt az f35-t eddig csak a média húzta fel, gondolom innen a fórumról vett találgatások alapján.
Ha megnézed a világ harckocsi kínálatát, nagyon mást nem vehettünk volna a Leo2-n kívül, ami megéri. A többi cucc is valahol reális. De ez az F-35. Minek nekünk a világ legdrágább gépe?
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Az nem alapfelszereles a kozepes sulyu verzion es csak a flank extra tolja fel 40 tonnara a legnehezebb verziot? Vagy a B verzio vegul el sem keszult...? :(



Nem tudom, nalunk hadrendben van-e meg, de lefogadom, az oroszoknal meg mindig szolgal az SzPG-9 is...
Az SZPG-9-t tudtommal mi kivontuk a hadrendből. Elavult. De azért Csecsenföldön még ütött át T-72-t, reaktívval.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 860
113
Honnan tudod a mértékeket, te vagy ott a könyvelő, vagy neked is jutott az osztásnál?!!:D:p
sose tudjuk meg :p:D
Ha megnézed a világ harckocsi kínálatát, nagyon mást nem vehettünk volna a Leo2-n kívül, ami megéri. A többi cucc is valahol reális. De ez az F-35. Minek nekünk a világ legdrágább gépe?
azért egy K2-K21 párost megnéztem volna itthon
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 839
35 156
113
.velemenyem szerint ha a kikepzest akarjuk es valoban ket szazadot akarunk akkor biza nem grifet kell vennunk 2. Szazadnak hamem f 35 ot... /c- d gripent venni folosleges e f kellene de akkor mar a jelenlegi allomanyt is e f re kellene fejleszteni.../ szerintem jobb valasztas lenne az f 35 a masodik szazadnak... Air policit es kikepzest vihetne a grif... 25 korulre tovabb csokken az ar.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 839
35 156
113
Szpg 9 a mai napig nagyon jo fegyver lehetne uj feladatkorben uj raketagranatokkal. Repeszrombolo es termobarikus. Eloero es konnyen pancelozott celok ellen megerositett allasok es geppuska feszkek ellen. Meg varosi harcaszatban is...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and krokomach

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 860
113
100 db van belőle szolgálatban, ha jól tudom. Abszolút nem tudjuk, hogy mennyire kiforrott, milyen gyermekbetegségei vannak, illetve egy k*rva drága harckocsiról beszélünk. Az se biztos, hogy eladó.
1.)jó lesz az 600-nak is ha a kettőt egyben nézzük, nem tegnapi vasak azért már azok se
2.)kiforott az már , a Dél-Korea felett ott lebeg a kis dagi karja, nem csinálnak rosszat , főleg hogy igazából mindkettő egy továbbfejlesztés eredménye, nem teljesen új techinka, csak jobb mint az "előd"
3.) igen drága de a Leo2-is csak álom volt kb :D
4.) hát pl a K9-et eladták a lengyeleknek is meg a törököknek is , pedig azért az is elég b@szó vas, + ott is a pénz beszél , esetleg ha lennénk olyan jóban az amikkal hogy Trump odaszól akkor meg főleg elképzelhető lett volna DE hát már mindegy
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 860
113
Egy tramp odaszolasa barmilyen ugyben nincs bezony ingyen...
csak tudnánk válogatni mit lehet venni az amiktól , főleg Te mesélhetnél hogy mi lenne a tuti onnan azt hiszem :D
nekem pl Stinger , Javelin ,Reaper, F35, rakéták (irányított, irányítatlan mindenhez) bombák ugyanígy százával ha nagyon kell akkor C130J meg ha nagyon kell valami támadó heli tuti lenne a listámon
Lehet azért tőlük csemegézni ha nagyon muszáj, ártani nem ártana :D
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 972
22 920
113
Hogy miért csak a V4 EU BG után lett bevethető a bombafegyverzet. Ti linkeltétek be, mikor arról ment a beszélgetés, hogy nem csak a románok akadályozták a projektet.
Hm. :( Felénk ha egy szakmabeli a tapasztalatairól a szakmájával kapcsolatban nyilatkozik és azt egy cikkben közlik az nem legenda. Szépen néznénk ki, ha mindenre, ami nem a szánk íze arra azt mondanánk, hogy legenda :(