A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Köszi Dudi

Azért írtam ezredet, mivel a régi Könnyű vegyes ezredet vettem alapul, a pontos felépítése nem jutott eszembe ( Te biztosan fejből tudod), nem a jelenlegi 88-t. Az eredeti elgondoláson igazából az elnevezés nem változtat.
Egyébként mi a véleményed róla?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 993
23 121
113
Ilyen sík területen, mint a mienk, sztem legtöbb eredménnyel a mobilitás járna. Relatíve gyorsan mozgó gépesített gyalogság, tüzérség, és tényleg mozgó kis- és közepes távolságú légvédelem, radarokkal. Ütőképes, nagy hatékonyságú egységekkel, hordozható páncélelhárító és tüzérségi fegyverekkel (RPG, romboló puskák, aknavetők). A fixen telepített eszközöket hamar felfedezik és szépen likvidálják, a domborzati viszonyaink ilyen előnyt nem nyújtanak számunkra.
Ha valami kiszámíthatatlan, az az emberi gondolkodás - bizonyos esetekben ... Éppen ezért nem volnék erődpárti ...
Jó volna a tartalékos rendszert fölfuttatni, egyfajta Nemzeti Gárda szintre. Ehhez kellene normális testnevelési órák tartása, fizikális helyrerakása a fiataloknak (küzdősportok, atlétika stb). És persze nem utolsósorban a nemzetünk valós történelmének magas színvonalú oktatása, (nem bizonyos érdekcsoportok elvárásai szerint) és kirántani a népet a konzumidiótizmusból, visszatérni egy tartalmas értékrendhez..

Az elejétől a végéig egyetértek! (bár valóban az utolsó feladat a legnehezebb,de a leg szükségszerűbb is!)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
Pár dologra én is reagálnék.

Az erődítéshez:

Én is azon a véleményen vagyok, hogy a mai világban az ilyen erődök elég nagy butaságok. nagyon könnyen támadható egy ilyen rendszer, hiszen 4-5 fős csoportok sima Kornet-el is komoly károkat okozhatnak benne.
(A pct. Kornet minimum 1 méter acélt/ 15 méter vasbetont éget át! E mellet 8 km-ről simán eltalálsz vele egy tank méretű célt.)
De vannak még 70-90 km-s lőtávolságú rakéta sorozatvetők is (MLRS, BM-30) amik elengednek egy sorozatot és arrébb gurulnak. Őket próbáld meg kilőni egy erődből...
De vannak más irányított fegyverek is, Tomahawk, Iszkander stb...
Ráadásul az erőd mindig felderítési hátrányban lesz, hiszen az erőd fixen rajta van a térképen, míg a támadókat valós időben föl kell deríteni.
A másik meg az, hogy nem kellene másokat leszólni csak azért mert nem ért velünk egyet. 3 méter vastag "acéldugókat" vizionál a lőrésekbe, amiket kilöknek ha lőni kell és addig függenek láncon. Csak azt nem számolja ki, hogy egy 1X1X3 méteres acél test az 24 tonna. De mivel "dugó alakú" lehet akár 30 tonna is.
Szóval nem kellene mások természettudományos jártasságát leszólni.

Az értelmesebb részhez:

vantsy

Szerintem a hazai terepviszonyok alapvetően kedveznek a páncélos hadviselésnek. Viszont a két nagyobb folyónk erősen tagolja a tájat. Ezeket is figyelembe kell venni az erők széttelepítésénél, akárcsak a várható támadási irányokat is.
Mire gondolok például:
Debrecenben nem árt ha komoly erők vannak hiszen Ukrán, Román és Szlovák irányból is érkezhet támadás.
Ellenben Pécs egyfajta "holt térben" mozog, hiszen ha Horváth irányból jön is támadás, elég valószínűtlen, hogy abból a "gyér körzetből" érkezik. Szeged viszont mind a Szerb mind a Román támadás útjában áll, és valamennyire a Horvát rész is elérhető onnan.
Horvát/Osztrák oldalról én Nagykanizsára telepíteném az erőinket.
Északról pedig Miskolc és Mosonmagyaróvár lehetne jó választás.
E mellet én Székesfehérvárra is tennék egy tartalék haderőt.
Vagyis én Miskolc, Debrecen, Szeged, Nagykanizsa, Mosonmagyaróvár, Székesfehérvár vonalon mozognék.
(Ez 6 szárazföldi bázis+ 2 légibázis (Kecskemét+Pápa)

Az egységekhez

Én például dandárnál kisebb önálló egységekkel nem is foglalkoznék. Azért, mert ha jól tudom, a dandár a NATO-n belül a legkisebb önállóan is harcra képes egység. (Szárazföldi összfegyvernemi)
E mellet minden dandárt úgy alakítanék ki, hogy teljes egészében gépesített legyen. Ugyanis csak így biztosítható a kellő taktikai/stratégiai mobilitás. Ehhez szerintem egyébként a Rába teherautók is elegendőek.
Viszont egy olyan dandárt mindenképpen föl kellene szerelni, ahol van komoly páncélos képesség. Én úgy gondoltam, hogy a fentiekből kiindulva ez az ország belsejébe visszavonva, Székesfehérváron lenne. A másik 5 dandár pedig páncélosok nélküli, teherautón szállított gyalogság lenne.
Anyagilag én ezt látom csak reálisnak.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
fip7,

Ma már a komolyabb hadseregek az önállóan működő zászlóaljak létrehozásán fáradoznak. Izrael a páncélos és gépesített lövész alakulatainál is ezt képzelte el. A mai technikai színvonalon megoldható.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
vantsy!

alapvetően én is valami ilyen elgondolásban látnom a jövő útját, egy hatékony territoriális haderő létrehozásában, a már meglévő hivatásos haderő mellé, de nem helyett. Mondjuk én megyeszékhelyenként kezdetben egy század felállításával, amely a kiképzett tartalékosok számának növekedésével akár zászlóalj méretűvé is nőhetne. Amíg az megtörténik 3-4 ilyen század alkothatna egy-egy zászlóaljat, ami kapásból 5 territoriális zászlóaljat jelentene. Szerintem is lehetne - ahol ez nem igényel túl nagy plusz beruházást - közös elhelyezést a rendőrséggel, a rendőrséggel és a katasztrófavédelemmel (akármennyire is tagadjuk, ezeknek az erők szerencsére többször lennének bevetve ilyen szerepkörben, mint harciban).

Azonban szerintem túl optimistán gondolkodsz a Honvédség még meglévő eszközparkjának mind a mennyiségéről, mind a technikai állapotáról, és azok karbantartási, ellenőrzési ciklusairól, és szükségességéről. Úgyhogy bizony ezen erők felszerelése, bizony pénzbe, és nem is kevésbe kerülne.

Én nem hiszem, hogy ez a hadkieg feladata, szerintem sokkal értelmesebb lenne 4-5 (7) területvédelmi parancsnokság létrehozása, amely a vezérkarnak lenne alárendelve. Szerintem a hadkiegnek nem feladata, és az ott lévő tisztek nem is alkalmasak egy ilyen erő vezetésére.

Egy lényeges dolog (tudom nem írtál ilyet), de ezek megvalósítása, nem valósulhat meg a már meglévő hivatásos erők rovására, sőt először azokat kell korszerű szintre hozni, állományukat feltölteni, megfelelő felszereléssel és fegyverzettel ellátni. Ezt azért írom, mert úgy látom, hogy ma vannak ilyen törekvések a mai honvédelmi vezetésben. Sajnos érzésem szerint azt gondolják, hogy ahelyett, hogy megpróbálnák a missziók lecsökkenése nyomán megkezdődő elvándorlást megakadályozni, a csapatoknál évek óta (talán már egy évtizede) fennálló üres beosztásokat feltölteni, ehelyett büszkék az új 8.000-es tartalékos állományra, amely többsége azonban a volt biztonsági őrök és a 16%-os kényszerű kiöregedett tisztek alkotnak, persze vannak kivételek, de az ma a kisebbség. Ahogy egy ilyen ezredes tavaly megfogalmazta egy gyakorlaton, a MH-nak sikerült megszerveznie a legdrágább veterántalálkozót.

Én azt gondolom, hogy mindenek előtt rendelkeznünk kellene két 1987-es szervezéshez hasonló lövészdandárral, és egy könnyűvel a szolnokiakból. kezdetben nem kell, hogy ezek teljesen fel legyenek töltve, és nem kell, hogy az alárendelt alakulatok mind egy helyőrségben legyenek.

TG
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Amolyan amerikai mintára szervezett Nemzeti Gárdára gondolsz? Én is töprengtem egy ilyesmi. Ezek megkapnák a hadseregtől levedlett felszereléseket és katasztófaelhárításban is segédkezhetnének.
 
2013. december 7.
934
4
18
GrGly:

1.) mindenki a klasszikus erődvonalak hiányosságaival okoskodott (@joker, @blogen, @honved)
nagyon sokszor el lett mondva hogy ez nem az, hanem tűztámogató bázis. Olvassatok vissza 4 oldalt. Egy adott szó említésére azonnal beugró kész érvrendszer jól ismert jelenség, szellemi színvonalra utal.

2.) folyamatosan ment a mocskolás (@borisz, @ambasa) meg a többiek, hogy én írtam valamit a múlt héten Kecskemétről??!!! Nem én írtam.
Ezek egyáltalán ugyanazt az oldalt olvassák? Milyen letisztult bizonyíték kell még egyes emberek értelmi képességeit illetően?

3.) @joker
"telebunkerezni az országot irgalmatlan hülyeség" ki állította ezt?
 
2013. december 7.
934
4
18
fip7

érdekes ha valakik ráborzolódnak valamire akkor még Tomahawk meg Iszkander is lesz a szomszédainknál.
ennyi erővel miért nem azzal jösztök, dehát úgysem bír ki egy direkt atomcsapást.

@ambasa

ez a képzeletbeli napoleónkodás évtizedek óta megy, rongyos dzsentrik pótcslekvéseként. Anyagi világban élünk b..meg.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
voltagemultiplier !

Hazánk területe, nagyrészt sík alföld, vagy enyhe lankás dombság.
Kevés, támpontszerűen, hosszasan védhető területünk van.
Alapvetően, a gépesített, páncélos hadviselésre kiválóan alkalmas az ország földrajzilag.

<i>"1.) mindenki a klasszikus erődvonalak hiányosságaival okoskodott (@joker, @blogen, @honved)"
</i>

Mi a nem klasszikus erőd szerinted ? :)

Még egy példa az ellen, amivel itt érvelsz...
1940., Eben Emael.
Nézz utána, milyen kis erőkkel, milyen gyorsan ( órák alatt ) tették a Németek harcképtelenné, a az akkori nyugati világ, talán legjobban védhető erődjét.
 
2013. december 7.
934
4
18
honved
mert volt egy pár páncélkupolája amey 40 cm vastag volt és ezeket robbantották fel kumulatív töltetekkel az ejtőernyősők.

A mi erődeink tűztámogató támaszpontok lennének nem hermetikus erődvonalak.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Már kezdtem megörülni, hogy sikerült a Társaságot elindítani egy értelmesebb közös gondolkozás irányába...
sajnos látom, hogy visszatrtünk ugyanoda ahonnan elindultunk.
Lassan csak elérünk a gyepűrendszer kiépítéséhez,mert az is jó volt valaha.
Voltage kezdesz emlékeztetni a 8 éves kisfiamra csak ő megérti amit mondanak neki vagy legalább ha lefekszik másnap már nem folytatja.
Ha ennyire érdekel az erőd rendszer javaslom a Kereszthegy c. film megtekintését.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Volt, ne égesd már magad ezzel az erődbaromsággal. Nézd meg mennyi egy zsák cement és köbözd ki egy kicsit mennyire is lenne szükséged. Aztán azt is nézd meg, hogy hány várost is erődítenél, hogy ne lehessen ugyebár megkerülni:)
Joker, amerikaiak eléggé használható fegyvereket passzolnak át a nemzeti gárdájuknak.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
fip7,

Ma már a komolyabb hadseregek az önállóan működő zászlóaljak létrehozásán fáradoznak. Izrael a páncélos és gépesített lövész alakulatainál is ezt képzelte el. A mai technikai színvonalon megoldható.

Ezzel csak egy probléma van, de az nagyon nagy: a mai és a közeljövőben várható anyagi háttérrel sajnos szerintem a MH nem tartozhat a "komoly hadsereg" kategóriába. Még egyszer (és sokszor) sajnos...
ML
 
2013. december 7.
934
4
18
Mackensen, nem gondoltam volna hogy te sem olvasol...

"Aztán azt is nézd meg, hogy hány várost is erődítenél, hogy ne lehessen ugyebár megkerülni:)"
Ugye ez a "megkerülni" azért jön elő mert privátba megbeszéltétek heccnek?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
Mack ne siess annyira, nem a US Army lepasszolt fegyvereit kapná meg a Magyar Nemzeti Gárda, hanem MH lepasszolt fegyvereit. Ez abban az esetben érne bármit is, ha a MH-nél a szokásos képességcsökkentés menne végbe még olyan rendszerekkel, amik használahtóak. Pl ilyen volt a MANPADS-képesség. De ha nem akkor csak azt kapnák, ami már szétrohadt, pl dudi használt bakancsát meg egy liter házilag tisztított vizet hímzett kulacsban.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Fip 7 igen hasonlóra gondoltam én is.

Ambasa légyszi olvass vissza pár oldalt, ahol leírtam, hogy képzelném el a hivatásos-szerződéses egységeket is. Teljesen egyetértek Veled, hogy a tartalék nem mehet az állandó erő rovására.

Mackensen igen kicsit az amerikai Nemzeti Gárdára hajazna. Aztán, hogy mi lenne a neve teljesen mindegy.

Nem kéne a meleg vizet feltalálni,már több ország csinált hasonló rendszereket és egész jól működnek. Csak körbe kéne nézni és lemásolnia hasznos részeit.
Ilyen például az Ausztrál 2. hadosztály. Az én általam javasolt elképzelés szerint többnyire egyetemi városokban lenne a területvédelmi erők elhelyezése. Miért ne lehetne Ausztrál mintára egyetemi századokat felállítani.

Vagy ott van például az Észt Önkéntes Védelmi Liga tartalékos haderő, ha jól tudom ők is a hadsereg régi eszközeit használják, bár lehet, hogy ők gondosabb gazdák voltak.