Itt egy egész érdekes összefoglaló arról, hogy hogyan is lehet egy komplex légvédelmi rendszert létrehozni a NASAMS segítségével.
A linken konkrétan a holland csapatlégvédelem van leírva. Ahol is a NASAMS rendszer együttműködik a csak náluk használt Stingerekkel felszerelt Fennekekkel, valamint egy nagyobb teljesítményű TRML 3D/32 mobil radar rendszerrel.
A
litvánoknál épp folyik a rendszer integráció. Náluk az RBS70 V/SHORAD rendszerrel lett összerakva.
A különböző rendszerek többféle protokollon is csatolhatók (pl. Link16-on) amin keresztül mindenki aktuális taktikai képet kap, és ad. Ezen rendszeren keresztül magasabb rendű légvédelmi rendszerbe is integrálhatóak.
Azért örültem meg ennek a holland linknek, mert amellett hogy egy konkrét, és működő rendszert vázol fel, ráadásul off-the-self elemekből.
Nagyon jól látható, hogy ezen elvek mentén lazán illeszthető a NASAMS-hoz olyan nagyobb hatósugarú radar, mint mondjuk az izraeli Elta radarjai, amit pl. a csehek vettek (ugye 8 db-ot), vagy egy Saab Giraffe, esetleg már a hollandoknál látott Hensolt radar, stb. De ugyan úgy illeszthető akár a Mistral alrendszere is (Link16 kompatibilis), vagy mondjuk egy csöves légvédelem, mint a Skyranger is (annak a tűzvezető rendszere már most fel van készítve a NASAMS integrációra).
Azt gondolom, hogy ha egy ilyen összehangolt rendszert raknak össze nálunk is, akkor akár simán elegendő lehet a hollandokhoz hasonlóan 3-4 rakéta indító konténer 1-1 NASAMS ütegbe. Ha pedig a csapatok dandáronként kapnak 1-2 multimission radart is, akkor elegendő ütegenként 1-2db MPQ-64 radar is, az optikai rendszer mellé. Ne feledjük, hogy a Mistral ütegenként is van 1-1 radar, és min. 4 rakéta indító platform.
Én mondjuk jobban örülnék, ha a Mistrálok automata tornyokra kerülnének, ahelyett ami jelenleg van.
Az MBDA már jelenleg is kínál vagy 3 féle automata tornyot a Mistralhoz.