A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 2577

Guest
.
.
Ha szeretnék tejet, akkor nem kell tehén.
Ha akarok tejet(fontos/nagyon fontos), akkor veszek tehenet és eladom ami nem kell.
Nekem mindig lesz tej, másnak: ha (akarok)adok/eladok.
Ha van tehenem(és kell a tej). akkor még jól is járhatok(mert eladhatom a felesleges tejet), de (nagyon) rosszul, -olyan rosszul, mint akinek nincs-, nem járhatok.

Csak hogy teljes legyen a tanmese! Szerintem.
Nono!
Önállóskodunk, fejlődgetünk.... .:D Mi lesz így a közös piaccal, ha nem vásárolsz, hanem eladsz.;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 575
79 760
113
Persze, mert nem visznek semmi komolyat, mert nincs mivel. A lengyelek vittrk a Rozsomakot es remek tapasztalatot gyujtottek, nekik is feladat volt hozni-vinni.
Dudi a hollandokat hozta fel, akiknek közismerten kozos brigadjaik is vannak a nemetekkel, teljesen mas szituáció.

Nem érted,hogy semmi köze a kettőnek egymáshoz?
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75
K

kamm

Guest
Nem érted,hogy semmi köze a kettőnek egymáshoz?

Fogalmam sincs, megint mit akarsz mondani. Veled beszelgetni olyan, mintha valami regi irasmodot probalnek megfejteni. :D
IGEN. De ha akarok 10l tejet, azert nem kell tehenet venni.
De nyugodtan folytassátok. :)

Hat, ha nem lesz tobb teljesen rossz, ide nem illo, ertelmetlen hasonlat, megprobaljuk...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 575
79 760
113
Fogalmam sincs, megint mit akarsz mondani. Veled beszelgetni olyan, mintha valami regi irasmodot probalnek megfejteni. :D


Hat, ha nem lesz tobb teljesen rossz, ide nem illo, ertelmetlen hasonlat, megprobaljuk...

Elmagyaráztam csak nem akarod megérteni,hogy semmi köze annak,(hogy közös dandáraik vannak a két haderőnek)ahhoz,hogy random holland alegységek misszióba szervezve technikát bérelnek a németektől.
 
K

kamm

Guest
Elmagyaráztam csak nem akarod megérteni,hogy semmi köze annak,(hogy közös dandáraik vannak a két haderőnek)ahhoz,hogy random holland alegységek misszióba szervezve technikát bérelnek a németektől.

Arra utaltam hogy teljesen mas lehet a viszony koztuk, meg ha mi mondjuk az amerikaiaktol berelnenk - pl a Cougarokat, amelyeket persze nem bereltunk, hanem vettunk, harmat is anno, te is pontosan tudod, csak nem akarod emliteni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 575
79 760
113
Arra utaltam hogy teljesen mas lehet a viszony koztuk, meg ha mi mondjuk az amerikaiaktol berelnenk - pl a Cougarokat, amelyeket persze nem bereltunk, hanem vettunk, harmat is anno, te is pontosan tudod, csak nem akarod emliteni.

Viszony ide vagy oda a tény még tény:valaki kiszámolta(a jó viszonyra hivatkozva egy fillérrel sem lesz olcsóbb) és olcsóbb mint odacipelni meg vissza.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
Arra utaltam hogy teljesen mas lehet a viszony koztuk, meg ha mi mondjuk az amerikaiaktol berelnenk - pl a Cougarokat, amelyeket persze nem bereltunk, hanem vettunk, harmat is anno, te is pontosan tudod, csak nem akarod emliteni.
Meg béreltünk és bérlünk közben egy csomót, ahogy bérlünk kb 100 humweet is Koszovóban meg Boszniában, itthonra vettünk kiképzésre pár darabot. Közben baromira idegesítő tudsz ám lenni....
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75 and vilmoci

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
.
.
Ha szeretnék tejet, akkor nem kell tehén.
Ha akarok tejet(fontos/nagyon fontos), akkor veszek tehenet és eladom ami nem kell.
Nekem mindig lesz tej, másnak: ha (akarok)adok/eladok.
Ha van tehenem(és kell a tej). akkor még jól is járhatok(mert eladhatom a felesleges tejet), de (nagyon) rosszul, -olyan rosszul, mint akinek nincs-, nem járhatok.

Csak hogy teljes legyen a tanmese! Szerintem.
A mese valószínűleg úgy lenne teljes, hogy a tehén nem működik ingyen.
Szóval vagy veszed neki a takarmányt, meg hívod hozzá az állatorvost időnként, vagy kimész kaszálni neki, esetleg veszel mellé földet is és ott legelteted, mindezt azért, hogy hátha lesz egy kis tej, ami már nem is lesz olyan jó ízű...
Aztán az is lehet, hogy kergemarhakóros lesz a tehened (ilyen már volt az európai tehénnel is, mikor elkezdett varrás mentén repedni a tehén reduktora....)
Ha meg nem volt szerencséd és a sok munka után kiderül, hogy nem is fejőstehenet vettél, hanem bikát...nnno akkor pláne savanyú lesz a... a tej o_O
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and emel

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
És van még egy kis kavarás a KC 390-nél. Valahol azt írták mostanában, hogy koncentrált tömeg esetén (harcjármű?) képes 26 tonnát vinni 23 helyett. Remélem jól emlékszem.

Koncentrált tömeg esetén 26 tonna, ezért tudja a (deszant"kabinnal" együtt) 25 tonna alaptömegű Boxert is elvinni. De ez már évek óta ennyi.


A KC390-es 6 db 60"x108"-as palettát vihet, fogalmam sincs ez mennyi 20'-as konténer térfogata, illetve tömege. Láttam egy olyat, hogy 7 db 463L jelű raklapot szállíthat,

Na jó, ezt nézegesd, ez a hivatalos brossúra:

https://daflwcl3bnxyt.cloudfront.net/m/5951e1d46b348264/original/Brochuras-Defesa-KC-390-EN.pdf
 
K

kamm

Guest
Meg béreltünk és bérlünk közben egy csomót, ahogy bérlünk kb 100 humweet is Koszovóban meg Boszniában, itthonra vettünk kiképzésre pár darabot.

Te erted, mirol vitaztunk egyaltalan Dudival? Fentiek alapjan ketlem. :p

Közben baromira idegesítő tudsz ám lenni....

Hidd el, joval idegesitobb amikor valaki "belsos" stilusban okoskodik, mikozben vilagos, hogy semmivel nem tud tobbet a politikai szinten eldontott dolgokrol, mint barki mas itt, viszont legalabb dol a pesszimizmus.
Igaz, monjduk te peldaul lathatoan tisztaban vagy vele, hogy kevesebbet ertesz a gazdalkodashoz-managementhez, mint akar egy atlagos magancegnel dolgozo kozgazdasz, szoval azt a javadra irom,hogy abba nem is probalsz beleallni. :).
 
K

kamm

Guest
Viszony ide vagy oda a tény még tény:valaki kiszámolta(a jó viszonyra hivatkozva egy fillérrel sem lesz olcsóbb) és olcsóbb mint odacipelni meg vissza.

Ki szamolta ki es mire? Egy szo nem volt meg errol szerintem. :) Ha neked kellene bemondasra elhinnunk, akkor sorry, de az nemigen fog megtortenni, mert egyfelol jol ismerjuk a magyar katonai burokraciat, masfelol lathatoan tobben ilyesmibol (is) elunk (ti uzleti tanacsadas, ROI, management stb), tudjuk, hogy a reszletek a lenyeg az ilyesmiben. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 575
79 760
113
Ki szamolta ki es mire? Egy szo nem volt meg errol szerintem. :) Ha neked kellene bemondasra elhinnunk, akkor sorry, de az nemigen fog megtortenni, mert egyfelol jol ismerjuk a magyar katonai burokraciat, masfelol lathatoan tobben ilyesmibol (is) elunk (ti uzleti tanacsadas, ROI, management stb), tudjuk, hogy a reszletek a lenyeg az ilyesmiben. :)

Tehát átverik magukat a hollandok.Én ezt is elhiszem
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 513
113
Valamiért nagyon pörög a két esélyes légi szállító gép topic. Arra gondoltam, hogy akinek van kedve és ideje játsszon egy kicsit.....
Csináljunk egy "Contingency plan-t", (olyan NATO-s, talán vészhelyzeti vagy készenléti tervnek mondhatnánk magyarul), abból a célból, hogy iránymutatást kapjunk a két gép képességei mennyire használhatóak az MH számára.

Minden adat önkényes, de azért remélem reális egy MH méretű és feladatrendszerű haderő számára.
A feladat az lenne, hogy számoljátok ki, hogy hány fordulóval, mennyi idő alatt lehet egy MH kontingenst haza telepíteni vészhelyzetben.

A Scenárió szerint egy Afganisztánban állomásozó kb.150 fős magyar kiképzéstámogató kontingens váltási időszakában (300 fő) hirtelen hazarendelésre kerül más nemzetek hasonló kötelékeivel együtt. A szűkös kapacitások miatt mindenki a saját eszközeivel kell, hogy hazahozza a csapatait.

A kontingens hazaszállítandó anyagai kb:
- 300 fő és személyi felszerelése (45 tonna)
- 16 db 11 tonna tömegű 4x4-es pc. jármű
- 12 db 15 tonna tömegű H14 tj.tgk.
- 4 db 3 tonna tömegű Toyota Landcruiser
- 1 db MB Unimog pc. sebesültszállító gk. (kb.12 tonna)
- 4 db MB G280 (kb. 3 tonna egyenként)
- 1 db HX32 konténerszállító tj.tgk. (15 tonna üresen)
- 14 db 20'-as konténer egyenként 22 tonna tömeggel


AZ MH rendelkezik 2 db A319 szállítórepülővel és

A) változatban 3 db A400M szállítórepülővel
B) változatban 4 db KC390 szállítórepülővel


A kérdés mennyi idő szükséges a hazatelepítésre ha a kontingens Mazar-E Sharif ben települ, az ottani repülőtérről történik a kiürítés. Minden repülő két váltás személyzettel rendelkezik, ezért kb folyamatosan használhatóak, üzemanyag feltöltésük a rakodás ideje alatt történik, mely A esetben 1,5 óra, B esetben 1 óra. Használhatnak minden útba eső légteret.

A repülőgépek elérhető sebesség és terhelési adatait használhatjátok, az itthoni kirakodó reptér Budapest Liszt Ferenc repülőtér. A repülőgépek sebességénél vegyétek figyelembe a fel és leszállás miatt alacsonyabb átlagsebességet, amiről fogalmunk sincs hogy mennyi, de ha egyforma arányban csökkentitek a két gépnél, akkor nem befolyásolja a végeredményt.

Minden adat önkényesen van általam megválasztva, ha valahol tévedtem, lehet pontosítani, aki többet tud a gépekről, a rakodási tervek elkészítéséről az nyugodtan pontosíthat, segíthet.

Jó szórakozást, kellemes hétvégét! :)

Hát magamnak csináltam jó hétvégét. Földi (laikus) patkányként az alábbi eredményekre jutottam (hogy legyen min veszekednetek pár napig :)).
Elfogadtam a 20'-as konténerek átrakását (15 tonna nettó tömeggel), a Toyoták hátrahagyását. Így a személyi állományon kívül 605 tonna tömeggel számoltam.
A változat (4 db KC 390):
A négy gép nyolcszor fordulva kb. 140 óra alatt képes hazaszállítani a kontingens anyagait, úgy, hogy az elején két A319 elhozza az állomány kétharmadát (220 fő), míg a végén a maradék személyi állomány 12,5 tonna (gépenként) raklapra rakott anyag mellet ülve jön haza a gépeken. Az átlagos rakomány súly 19,3 tonna gépenként. A repült kilométerek száma több, mint 260 000 km. A hatótáv miatt közbülső repülőtér igénybevétele szükséges valahol félúton (Légi utántöltés elvileg lehetséges, de az MH önerőből nem megy).
A művelet végrehajtáskor az utolsó katona az összehugyozott, teleszart és szétvert Toyota Landcruiserek kifutópályára folyatott üzemanyagát a levegőből ledobott kézigránáttal felgyújtja és az égő üzemanyag azt a feliratot formázza:
"I'll be back! DUDI"
:D
Megjegyzendő:
- A MES reptér emlékeim szerint 2000 m körüli magasságon van, lehet, hogy csökkennek a gépek képességei a papíron szereplőkhöz képest.
- A palettás rögzítés pontos térfogat és tömeg követelményei csak a gép üzemeltetői számára ismertek.
- A járművek súlypont elhelyezkedése miatt nem biztos, hogy mindig a legelőnyösebb módon szállíthatóak egyéb anyagokkal (raklapon) együtt.
- Mindezek miatt nem célszerű és nem is lehet a maximális rakománytömeggel számolni.
- Nem ismert számomra, hogy a folyamatos üzeme biztosítható e a gépeknek 140 órán keresztül. Abból indultam ki, hogy nem kell semmilyen technikai kiszolgálás vagy meghibásodás miatt kivenni gépet. A pilóták igénybevétele így is nagyon csücskös, kb. 16 óra/bevetés, lényegében pihenés nélkül (majd 12 óra pihenés).
Következtetések:
- A HX32 nem, a H14-esek nem biztos, hogy beférnek, csak nagyon cipőkanállal a magasság miatt (2,94 m fülketető). Ez azért gáz, mert H-14 nélkül nem igen megy sehova magyar alegység.
-
A KC 390 csak korlátozottan alkalmas ilyen (nekünk) stratégiai szállítási feladatokra, igazi harcászati szállítórepülő (eddig is tudtuk).
 
K

kamm

Guest
Nem lehet a Rabakrol a ponyvakeretet levenni, ledonteni a kabint stb?

De jot rohogtem a Toyotas kepen... megyek vissza aludni, megerte benezni. :D
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 513
113
B változat
3 db A400M
A gép hatósugara 30 tonna rakománnyal lehetővé teszi a közbülső leszállás nélküli szállítást, ezt választottam. De van másik is.
A három gép hétszer fordulva kb. 100 óra alatt képes lehet hazaszállítani a kontingenst. Az A319-ek ugyanúgy elhozzák az állomány kétharmadát az elején. A maradék az utolsó gépekkel megy (az utolsó katona DUDI, gránát, gyújt). Az átlagos rakománysúly kb. 29 tonna. A repült összkilóméter kb. 170 000 km. A pilóták terhelése nekem kb. 2 órával rövidebb az alacsonyabb utazósebesség ellenére is, mivel nincs közbülső leszállás.
A teherautók gond nélkül beférnek, ez tényleg egy stratégiai szállításra is alkalmas harcászati szállítórepülő (ezen feladat alapján).
Találtam fogyasztási adatokat is hozzá (amcsi oldalon), de sokat kell számolni. Viszont az össz üzemanyag felhasználást meg lehet becsülni máshogyan is.

Kulturált stílusú eszmecserére hajlandó vagyok az adatok forrását, vagy a számítás módszerét illetően.

Nekiálltam a C-130J nek is de nagyon elment tőle a kedvem, mert nagyon alacsony a raktér (2,74 m). Szinte biztos, hogy MH teherautó nem fér be, vagy csak kerék nélkül. Egyszerűen nem értem, de nem tudom elképzelni, hogy lehet vele ilyen eszközöket szállítani.