A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Csak itthon a 40 éves szovjek gépek szétlövésén kívül nemigen van gyakorlati páncélteszt, egykét fejlesztési kivételt.
Én viszont a kiválasztáson részt vevő járművek a próba végső elemekénti mődszeres szétlövéséről beszélek.Ezzel közben akár az ATGM kivállasztó próbalövészetét is le lehetne egyuttal tudni.Meg a Leok rendszerbeállitó próbalövészetét is.Ménykü drága módszer,de hosszabb távon megérné-csak a gyártok merjenek benevezni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Én viszont a kiválasztáson részt vevő járművek a próba végső elemekénti mődszeres szétlövéséről beszélek.Ezzel közben akár az ATGM kivállasztó próbalövészetét is le lehetne egyuttal tudni.Meg a Leok rendszerbeállitó próbalövészetét is.Ménykü drága módszer,de hosszabb távon megérné-csak a gyártok merjenek benevezni.
A gyártók erre általában páncél panel mintákat szoktak adni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Én viszont a kiválasztáson részt vevő járművek a próba végső elemekénti mődszeres szétlövéséről beszélek.Ezzel közben akár az ATGM kivállasztó próbalövészetét is le lehetne egyuttal tudni.Meg a Leok rendszerbeállitó próbalövészetét is.Ménykü drága módszer,de hosszabb távon megérné-csak a gyártok merjenek benevezni.

Az nagyon drága mulatság lenne mert tuti kifizettetnék a szétlőtt gépeket.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
A gyártók erre általában páncél panel mintákat szoktak adni.
Én viszont az egész járművet is kérném.Puding próbája az evés.Tudom,venni egy méregdrága járművet azért,hogy szétnyúzzam és a végén roncsá lőjem,elég drága dolog.Némileg fúrcsa tőlem,ki a forráshatékonyságrol papolok.De igy lehet kiválasztani a legjobbat tömeges rendszeresitésre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Én viszont az egész járművet is kérném.Puding próbája az evés.Tudom,venni egy méregdrága járművet azért,hogy szétnyúzzam és a végén roncsá lőjem,elég drága dolog.Némileg fúrcsa tőlem,ki a forráshatékonyságrol papolok.De igy lehet kiválasztani a legjobbat tömeges rendszeresitésre.
Hát álmodozni lehet, de erre úgysem kerül sor.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Elöttem már megválaszolták.És lelombozlak,de a távirányitott toronynak is kell alap,hely a lőszernek.Egy nagyobb méretű lőszertipus esetén értelmes löszerkiszabatot is el kell helyezni valahova.Oroszok pl a torony alá rakták.
A 6fós rajt magad is keveselted.....
Azonkivűl tovább megyek.Az IFVnek nem csak mint IFV,hanem mint alváz, egyébb eszközhordozóként is helyt kéne állnia.Ebböl a szempontbol is jobbnak igérkezik a Lynx.
Kismillió fajta támogató és kiszolgáló járműre van szükség,amiknek közvetlenül kell tudnia a harcoló csapatokat kisérnie.Igencsak előnyös lenne ahol lehet,azonos alvázat használni.
A Puma fejlesztésének kezdetekor kikötés volt az akkor még szintén csak rajzasztalon lévő A400al való szállithatóság.Tudod ez akkor volt,amikor Te még csak 8éves voltál,én meg a 20as éveimben,de máig visszahat a járgányra.
Tényleg nem veled akarok folyamatosan kötekedni, de:
- ne izgulj, a PUMA-ban van hely attól, hogy a képeken a katonák elég sűrűn vannak. De ha minden kötél szakad, akkor a lőszert akár külsőleg is lehet málhazni. De a deszantajtó oldalán, két oldalt is vannak málházható tárolók:
800px-Sch%C3%BCtzenpanzer_Puma_%28Kampfraum%29.jpg

De ennél pl. a lengyelek 3x ekkorát szoktak a Patriákra feltenni.
- A PSM-nek megvannak a tervei parancsnoki, a sebesültszállító, valamint a műszaki mentő járművekre, csak senki nem rendelte meg ezeket.
Ezek nem olyan átalakítasok, amelyeket ne lehetne típusonként 2 hónap alatt megépíteni. Ha a Respirator megbírkózott a Komondor sebesültszállítójával, vagy a EI a BTR átalakítasokkal (mondjuk ott kár volto_O), akkor azt gondolom a KMW csak összedob 2-3 különböző berendezést. De minek?
Ha senki nincs olyan marha, hogy 6-8M USD-ért rendeljen sebesültszállítókat, amikor a BW is megoldja BvS-206-tal. Harmad áron!
A műszaki mentést pedig a Wiesent intézi, mivel a PUMA-k különben sem egyedül dolgoznak, hanem a Leopardokkal. De várj! Hiszen nekünk is lesznek Wiesent-jeink.
- az A400M-mel való szállíthatóság annyiban határozza meg a PUMA-t, hogy egy teljesen új, könnyű ötvözetű vázat fejlesztettek hozzá, ami sokkal ellenállóbb, és kisebb tömegű, mint a Marder-é.
De ez - valljuk be - nem csak szállíthatóságára volt jó hatassal, hanem a teljesítmény/tömeg arányra is.
Ha ez nem lenne, akkor nem lehetne ekkora tömeggel Stanag 6+-os védettségű jármű!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hagyjuk meg a kazahoknak ami a kazahoké. Ha annyira olcsóbb technika kell akkor már lehet inkább a török. Dél-Afkrika egyértelműen süllyesztőbe került,
Most olvastam, hogy a Denel csődben van. Ha van valakinek esze, (és pénze!) akkor ott aztán hozzájuthat érdekes know-how-hoz.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Én viszont az egész járművet is kérném.Puding próbája az evés.Tudom,venni egy méregdrága járművet azért,hogy szétnyúzzam és a végén roncsá lőjem,elég drága dolog.Némileg fúrcsa tőlem,ki a forráshatékonyságrol papolok.De igy lehet kiválasztani a legjobbat tömeges rendszeresitésre.
Lehet, hogy hülyeség, de az így szerzett tapasztalatokat nem lehet értékesíteni, hogy másnak ne kelljen szétlőni?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Én viszont az egész járművet is kérném.Puding próbája az evés.Tudom,venni egy méregdrága járművet azért,hogy szétnyúzzam és a végén roncsá lőjem,elég drága dolog.Némileg fúrcsa tőlem,ki a forráshatékonyságrol papolok.De igy lehet kiválasztani a legjobbat tömeges rendszeresitésre.
Hát a japók szerintem szarrálövik az AMV XP-t a tesztelésen! :p:D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Lehet, hogy hülyeség, de az így szerzett tapasztalatokat nem lehet értékesíteni, hogy másnak ne kelljen szétlőni?
Hát elvileg lehetne mondjuk a csehekkel,ausztrálokkal,akárkikkel közösen megcsinálni egy ilyen próbaprogramot.Igy a költségek is megoszlanának.De a gyártok szerintem eléggé berzenkednének tőle.Igy nemigen lehetne félrebeszélni,fizikai konkrét becsapódó lövedéket már nehézkes kimagyarázni,hogy miért megy át ott,ahol papiron nem kéne.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
Igazából nem, mert a zászlóalj fontos elemei nem tudnák követni, mint a zászlóaljtüzérség (önjáró aknavetők), míg valószínűleg komolyabb felépítményű 8x8 sem úszóképes már! Szóval különösebb értelme a 8x8-as APC-nek nincs értelme átkelni! Mi több, annak sincs értelme, hogy vékönybőrű 8x8-at rendszeresítsünk! Az úszóképesség lényegében értéktelen, csak akkor érne valamit, ha az egész zászlóalj, beleértve a logisztika teherautóit is úszóképesek lennének!

Éppen ezért van, hogy a felderítők 4x4-es járműve a maximum amit érdemes úszóképes formában kivitelezni!

Szerintem azért nem ennyire egyszerű. A harcoló (manőver) alegységek lehetnek úszóképesek, a logisztikai eszközök, a harctámogatók meg nyilván nem . Így azok hidakon, gázlókon, meg műszaki eszközökkel kelnek át, ha szükséges.
De nem ez a lényeg!
Az a puszta tény, hogy van úszóképes harcjármű az ellenfélnél, már jelentősen befolyásolja a harc elgondolását. Tehát nem is biztos, hogy kell úszni a járműveknek, mert egyszerűen lecsökken a vízi akadály szerepe a másik fél szemében. Nem fog vízi akadályra támaszkodó védelmet kiépíteni, stb.
Ugyanakkor az is igaz, hogy a STANAG 4569 Level 5 vagy a fölötti védettségű jármű nemigen lehet úszóképes, amiatt amit sokan leírtatok: nehéz a páncél, fegyverzet.
Múltkor valaki mondta, hogy a Patria XP elvileg úszóképes konfigban használható védelmet nyújt. Én azért szeretném azt látni, mert manapság mindenre rámondják, hogy a vevő kívánsága szerint páncélozható, meg úsztatható, de nem biztos, hogy egyszerre. Persze nem is biztos, hogy egyszerre kell, de azért ezeket az infókat úgy kell kezelni, hogy előbb látni kellene a saját szemünkkel az úszó Level 5-ös harcjárművet tüzelni a vízen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Nem tudom, de ők elmentek a Pátriához és nem kértek kölcsön, hanem kicsengették az árukat ('asszem 3db). Onnantól azt csinálnak vele, amit akarnak. De gondolom szisztematikus tönkretétel a cél... :rolleyes:
Tulajdonképpen nekünk is ezt kéne csinálnunk.Drága mődszer,szó se rőla.De hosszú távon visszahozná az árát.És a gyakorlati és teljeskörű nyúzóprőba után lehet jol dönteni.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 898
113
Tulajdonképpen nekünk is ezt kéne csinálnunk.Drága mődszer,szó se rőla.De hosszú távon visszahozná az árát.És a gyakorlati és teljeskörű nyúzóprőba után lehet jol dönteni.

Japan ezt megteheti, Magyarorszag nem hinnem. Kivancsi lennek a KMW vezer milyen kepet vagna ha bejelentenenk hogy jo napot kivanok vennenk 3db a7+ -ot szetloves celjabol. :)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
Tulajdonképpen nekünk is ezt kéne csinálnunk.Drága mődszer,szó se rőla.De hosszú távon visszahozná az árát.És a gyakorlati és teljeskörű nyúzóprőba után lehet jol dönteni.

A légiszállításnál nagyon spórolnál, itt meg szétlőnél párat. :)
Meg még robbantanál is. Biztos, hogy a szárazföld szekerét tolod? :p
A kérdéseidre a választ kísérleti lövészetekkel lehetne meglelni, de ehhez kell az adott gyártó együttműködése. A járművek páncéllemezeinek vastagsága, anyagminősége ismertek, de nem az a lényeges, hanem a modulelemként rápakolt kiegészítő páncélzat, esetleg NERA vagy ERA páncélzat.
Volt szerencsém a horvát kollegák Pátriáját alaposabban átvizsgálni, annak páncélteste szinte mindenhol kb 1 cm vastag acéllemez. A pár centis légréssel rápakolt kiegészítő páncélzat kb2 cm vastag, anyaga valamilyen kompozit, megrágtam, megnyaltam, de nem jöttem rá, viszont ezek szinte mindig valamilyen cég bevált és részben ismert összetételű termékei (AMAP, stb). Mivel moduláris, ezért abból legózzák össze amiből a vevő akarja. HA nagyon szeretnénk a Modernizációs intézetünkben el lehet készíteni az ilyen járművek oldal és front páncélzatának imitációját, azokból az anyagokból, olyan távolságokkal. Az ilyen célokra lehetne a kísérleti lövészeteket lefolytatni és akkor választ kaphatnánk arra amire szeretnél: Mennyire ellenállóak?
Rágtam már egyébként Dingó páncélt is, meg az amcsi Maxxpro, Oshkosh sem ismeretlen a magyar katonák előtt. Ha valakit érdekelt volna el tudtuk volna készíteni ezek páncélzatát, persze nem olcsó, mert a spéci páncélanyagoknak, főleg ilyen kis tételben megkérik az árát. Tudják miért vesz valaki 1 m2-t. ;)
A NATO egyébként ugyan ezt csinálja az orosz és más országok harckocsi páncélzatával. Elkészítik másolatait (Kontakt-5, stb) és lőnek rá. A lövészetek végrehajtására STANAG is van.
Tehát nem kell szétlőni az első Pumát, Lynxet....
Akkor se, ha lenne kit beleraknunk az élethűség kedvéért.:rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
A légiszállításnál nagyon spórolnál, itt meg szétlőnél párat. :)
Meg még robbantanál is. Biztos, hogy a szárazföld szekerét tolod? :p
A kérdéseidre a választ kísérleti lövészetekkel lehetne meglelni, de ehhez kell az adott gyártó együttműködése. A járművek páncéllemezeinek vastagsága, anyagminősége ismertek, de nem az a lényeges, hanem a modulelemként rápakolt kiegészítő páncélzat, esetleg NERA vagy ERA páncélzat.
Volt szerencsém a horvát kollegák Pátriáját alaposabban átvizsgálni, annak páncélteste szinte mindenhol kb 1 cm vastag acéllemez. A pár centis légréssel rápakolt kiegészítő páncélzat kb2 cm vastag, anyaga valamilyen kompozit, megrágtam, megnyaltam, de nem jöttem rá, viszont ezek szinte mindig valamilyen cég bevált és részben ismert összetételű termékei (AMAP, stb). Mivel moduláris, ezért abból legózzák össze amiből a vevő akarja. HA nagyon szeretnénk a Modernizációs intézetünkben el lehet készíteni az ilyen járművek oldal és front páncélzatának imitációját, azokból az anyagokból, olyan távolságokkal. Az ilyen célokra lehetne a kísérleti lövészeteket lefolytatni és akkor választ kaphatnánk arra amire szeretnél: Mennyire ellenállóak?
Rágtam már egyébként Dingó páncélt is, meg az amcsi Maxxpro, Oshkosh sem ismeretlen a magyar katonák előtt. Ha valakit érdekelt volna el tudtuk volna készíteni ezek páncélzatát, persze nem olcsó, mert a spéci páncélanyagoknak, főleg ilyen kis tételben megkérik az árát. Tudják miért vesz valaki 1 m2-t. ;)
A NATO egyébként ugyan ezt csinálja az orosz és más országok harckocsi páncélzatával. Elkészítik másolatait (Kontakt-5, stb) és lőnek rá. A lövészetek végrehajtására STANAG is van.
Tehát nem kell szétlőni az első Pumát, Lynxet....
Akkor se, ha lenne kit beleraknunk az élethűség kedvéért.:rolleyes:
De még ezt se csináljuk.És a kész jármű szerkezeti ellenállása azért más,mint egy darab lemezé.És igen,erre nem sajnálnám a pénzt,Mert ez késöbb,emberéletben bőven visszahozza az árát.
Japan ezt megteheti, Magyarorszag nem hinnem. Kivancsi lennek a KMW vezer milyen kepet vagna ha bejelentenenk hogy jo napot kivanok vennenk 3db a7+ -ot szetloves celjabol. :)
Szerintem csúnyán néznének.PR osztályon meg kronikus agyvérzés terjedne.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi
K

kamm

Guest
Szerintem azért nem ennyire egyszerű. A harcoló (manőver) alegységek lehetnek úszóképesek, a logisztikai eszközök, a harctámogatók meg nyilván nem . Így azok hidakon, gázlókon, meg műszaki eszközökkel kelnek át, ha szükséges.
De nem ez a lényeg!
Az a puszta tény, hogy van úszóképes harcjármű az ellenfélnél, már jelentősen befolyásolja a harc elgondolását. Tehát nem is biztos, hogy kell úszni a járműveknek, mert egyszerűen lecsökken a vízi akadály szerepe a másik fél szemében. Nem fog vízi akadályra támaszkodó védelmet kiépíteni, stb.
Ugyanakkor az is igaz, hogy a STANAG 4569 Level 5 vagy a fölötti védettségű jármű nemigen lehet úszóképes, amiatt amit sokan leírtatok: nehéz a páncél, fegyverzet.
Múltkor valaki mondta, hogy a Patria XP elvileg úszóképes konfigban használható védelmet nyújt. Én azért szeretném azt látni, mert manapság mindenre rámondják, hogy a vevő kívánsága szerint páncélozható, meg úsztatható, de nem biztos, hogy egyszerre. Persze nem is biztos, hogy egyszerre kell, de azért ezeket az infókat úgy kell kezelni, hogy előbb látni kellene a saját szemünkkel az úszó Level 5-ös harcjárművet tüzelni a vízen.

Horvat partraszallo egyseg, Patriakkal kiuszva (naluk meg hagyomanyos, konnyu tornyok vannak az AMVn):



Amerikai exportra szant LM-rebranded verzio:



En mar irtam sokszor leirtam, de amugy kozismert: a Patria egesz csaladjat kezdettol fogva uszokepesnek terveztek (sot, mar a regi 6x6 Pasi is, a BTR-60 ellen epitett elodjet is), raadasul az igen zord finn tengeri viszonyokra, nem mediterran napsutesre avagy holmi dunai atkelesre. :)
Nem veletlenul nezetek el a szlovakok Vydranak az o leendo Patriajukat...

AMV (2013):

AMV28:

6x6 APC:


Megkockaztatom, meg az uj mortart is meg lehet csinalni uszokepesnek:
https://www.youtube.com/watch?v=itRmWZA2Z8w

Az XP-t nem hiszem, hogy konkretan uszokepesnek epitenek, de a Patria olyan, mint egy LEGO, barmit osszevarialhatsz belole, konkretan vmi 16 kulonbozo variaciot listaznak az uj doksijukban, ha jol emlekszem, szerintem minimum gazlokepesse teheto a megfelelo kompromisszummal (Dunan ugye nem lesznek 5-6 meteres hullamok stb.) :)