A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Milyen páncélzata van a T-15-nek meg a Bumerangnak?Mármint azt tudjuk,hogy milyen(leírtam szépen)de azt nem tudjuk,hogy milyen védettséget ad.
Nem tudjuk, a jármű súlyából lehet megbecsülni, hogy mit tudhat. Csodálatos technológiák vannak és mégszebb ígéretek, de egyelőre nem ismerünk olyan sorozatban gyártottat, ami ne lenne nehéz!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Nem tudjuk, a jármű súlyából lehet megbecsülni, hogy mit tudhat. Csodálatos technológiák vannak és mégszebb ígéretek, de egyelőre nem ismerünk olyan sorozatban gyártottat, ami ne lenne nehéz!

Egyértelmű,hogy minden modern APC és IFV nehéz és nagy, mert könnyű kis méretű páncélzat nem létezik.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egy nehezebb toronnyal a Namer méginkább alulmotorizált lenne.

Igen, az egyetlen problémám a Namerrel, hogy a Continental AVDS-1790-9A, helyett a AVDS-1790 1500-at tenném bele, ahol az utolsó szám elárulja miért!

Mozgékonyságszempontjából a Bumerang és a Patria (meg a Pandur II) előnye, hogy elvileg úszóképes.

Aminek semmi jelentősége nincsen.

Kerekeseknél én a Dél-afrikaiakat is megnézném. Azok idehoznák a full gyártást is.RG-35 vagy Barys.

Akik idehozhatnák a gyártást, azok már Ausztráliában, az USA-ban vagy Németországban dolgoznak. Akik még ott vannak, azok meg fennakadnának a határkerítésünkön, hogy világosan fogalmazzak arról, hogy mi maradt ott!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Ne árulkodj mert elmeszelnek a szervek :p
Pusztán az észszerűség és az anyagiak. NASAMS drága, beszerzése éveket vesz igénybe, amennyiben egy C-RAM jellegű szerkót veszünk, az nem hosszú idő, nem annyira drága, választék pedig van bőven. Ezért írtam az előző véleményemet.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
A konstrukciós előny hátrány érzékeltetésére beteszem ezt, a korábban már betett képet. A lényeg a távírányított torony előnye a túlélőképesség fokozása érdekében.
ypwqxa0f5burnvndyu4t.png


lqg3kozy01l9t71hz21v.png
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 831
113
Hát Dél-Afrika sajnos nem a régi inkább hanyagolnám. (sajnálom szegényeket, de hát ez van)

Pont ez bennük a jó, hogy magas színvonalú technika, amit a helyi adottságok miatt helyben legyárthatsz. Lásd a kazahoz. Még a gyárat is megcsinálták nekik.

Aminek semmi jelentősége nincsen.

Egy komolyabb összfegyvernemi konfliktusban a magyar terepviszonyok közt lehetne. Az is számíthat, hogy a fajlagos talajnyomásuk kisebb.A Boxer kb. akkora kerekeken 35+ tonna amiken a BTR-80 15 tonna.

Akik idehozhatnák a gyártást, azok már Ausztráliában, az USA-ban vagy Németországban dolgoznak. Akik még ott vannak, azok meg fennakadnának a határkerítésünkön, hogy világosan fogalmazzak arról, hogy mi maradt ott!

Vágom mi maradt ott, de a kazahoknál is megoldották.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Pontez bennük ajó, hogy magas színvonalú technika, amit a helyi adottságok miatt helyben legyárthatsz. Lásd a kazahoz. Még a gyáratt is megcsinálták nekik.



Egy komolyabb összfegyvernemi konfliktusban a magyar terepviszonyok közt lehetne. Az is számíthat, hogy a fajlagos talajnyomásuk kisebb.A Boxer kb. akkora kerekeken 35+ tonna amiken a BTR-80 15 tonna.



Vágom mi maradt ott, de a kazahoknál is megoldották.
Hagyjuk meg a kazahoknak ami a kazahoké. Ha annyira olcsóbb technika kell akkor már lehet inkább a török. Dél-Afkrika egyértelműen süllyesztőbe került,
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Annyira visszahat rá.hogy nem fér be az A400-ba csak ha leveszik a páncélt...Ennyit arról,hogy mennyire ragaszkodtak a tervezők az A400-ba való beféréshez.Az A400 belmagassága 4,5 méter a Puma a jelenlegi troronnyal 3,6 méter magas.Ebből az következik,hogy bármekkora toronyot raksz rá be fog férni az A400-ba...Értem én,hogy nagyon okosan kitaláltad,hogy az A400-al való szállíthatóság korlátozza a Pumát dolgot, de engedd el mert orbitális hülyeség.
A 6 fő pedig nem kevés csak te nem értesz sajnos hozzá.

Még egy fontos dolog ha már megemlítetted,hogy hány éves vagy:A kor nem érdem csak állapot!
Viszont a korom mit emlékszem,hogy eleve ilyen leszerelhető páncélzattal tervezték.3gép tud elszállitani 2 teljesen felpáncélozott gépet.1 gép csak a páncélelemeket viszi,amit helyben szerelnek fel.
Fiatalság bolondság.De múló állapot,a korral majd bölcsebb lesz-talán.
Hát a brossúra szerint sincs pedig, és azért nehezebb mert akkora szegény mint egy pajta.
Gavay kollegádat kéne ráuszitanod a témára,elemezze ki.Azért teljes diszben 50tonna.
Különben engem ez a méret és súlynövekedés már aggaszt.Nemhogy nem fognak úszni,de már a hidak is sokszor nem fogják ezeket a járgányokat elbirni.Iszonyat műszaki és logisztikai támogatásra lesz szükségük.
Nekem mindenesetre a Lynx mint fejleszthető platform,jobbnak tűnik.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Viszont a korom mit emlékszem,hogy eleve ilyen leszerelhető páncélzattal tervezték.3gép tud elszállitani 2 teljesen felpáncélozott gépet.1 gép csak a páncélelemeket viszi,amit helyben szerelnek fel.
Fiatalság bolondság.De múló állapot,a korral majd bölcsebb lesz-talán.

Gavay kollegádat kéne ráuszitanod a témára,elemezze ki.Azért teljes diszben 50tonna.
Különben engem ez a méret és súlynövekedés már aggaszt.Nemhogy nem fognak úszni,de már a hidak is sokszor nem fogják ezeket a járgányokat elbirni.Iszonyat műszaki és logisztikai támogatásra lesz szükségük.
Nekem mindenesetre a Lynx mint fejleszthető platform,jobbnak tűnik.
Van szerencsém személyesen ismerni az urat, inkább hagyjuk. Mondjuk a legtöbb hazai disszertációt satöbbit én mind erős fenntartásokkal kezelem ami modern technikával kapcsolatos, mivel baromira nincs semmi gyakorlati használati tapasztalata egyik írónak sem mivel nincs modern technikánk.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and honved

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Van szerencsém személyesen ismerni az urat, inkább hagyjuk. Mondjuk a legtöbb hazai disszertációt satöbbit én mind erős fenntartásokkal kezelem ami modern technikával kapcsolatos, mivel baromira nincs semmi gyakorlati használati tapasztalata egyik írónak sem mivel nincs modern technikánk.
Elméleti aslapot viszont jol összeszedi.De a puding próbája még mindig az evés.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Elméleti aslapot viszont jol összeszedi.De a puding próbája még mindig az evés.
Én inkább nemzetköziben keresgélek mindig, nagyobb a merítés valószerűbb tapasztalatok. Szóval én a helyedben azért nem venném annyira biztosnak, hogy a hazai szakirodalom a megfelelő alap bármilyen modern technikához.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egy komolyabb összfegyvernemi konfliktusban a magyar terepviszonyok közt lehetne.

Igazából nem, mert a zászlóalj fontos elemei nem tudnák követni, mint a zászlóaljtüzérség (önjáró aknavetők), míg valószínűleg komolyabb felépítményű 8x8 sem úszóképes már! Szóval különösebb értelme a 8x8-as APC-nek nincs értelme átkelni! Mi több, annak sincs értelme, hogy vékönybőrű 8x8-at rendszeresítsünk! Az úszóképesség lényegében értéktelen, csak akkor érne valamit, ha az egész zászlóalj, beleértve a logisztika teherautóit is úszóképesek lennének!

Éppen ezért van, hogy a felderítők 4x4-es járműve a maximum amit érdemes úszóképes formában kivitelezni!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Viszont a korom mit emlékszem,hogy eleve ilyen leszerelhető páncélzattal tervezték.3gép tud elszállitani 2 teljesen felpáncélozott gépet.1 gép csak a páncélelemeket viszi,amit helyben szerelnek fel.
Fiatalság bolondság.De múló állapot,a korral majd bölcsebb lesz-talán.

Gavay kollegádat kéne ráuszitanod a témára,elemezze ki.Azért teljes diszben 50tonna.
Különben engem ez a méret és súlynövekedés már aggaszt.Nemhogy nem fognak úszni,de már a hidak is sokszor nem fogják ezeket a járgányokat elbirni.Iszonyat műszaki és logisztikai támogatásra lesz szükségük.
Nekem mindenesetre a Lynx mint fejleszthető platform,jobbnak tűnik.

Igen valóban így működik a Puma légiszállíthatósága,de nem ez volt a tev!A terv az volt,hogy kigördöl a gépből és azonnal harcol,csak ezt nem sikerült megcsinálni mert Az A400 nem képes combat ready módan szállítani a Pumát,ezért mondom azt,hogy felejtsd el azt,hogy bármiben korlátozza a Pumát az A400.
Ami pedig a hidakat illeti,ez IFV ezek tankokkal harcolnak együtt,tehát nem az IFV a szűk keresztmetszet hanem a tank.Aho a tank elmegy ott ez is,ahol a tank nem megy el oda ez sem megy hiba tudna.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Én inkább nemzetköziben keresgélek mindig, nagyobb a merítés valószerűbb tapasztalatok. Szóval én a helyedben azért nem venném annyira biztosnak, hogy a hazai szakirodalom a megfelelő alap bármilyen modern technikához.

Ezért nézek mindig furán amikor azt mondják,hogy a magyar katona a legjobb a világon...Gondoljuk már át,hogyan lehet a világ legjobb titkárnője az aki csak az írógéphez ért de számítógépet még csak képen látott?Hát sehogy!
 
  • Tetszik
Reactions: endre and borisz

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
A Puma tornya is felpáncélozható 30mm-gépágyú ellen.
A Puma tornya jelenleg vedettebb, mint a Lynx-e.pedig abban ember van. Messze van a két jármű, nem egy kategória. A Lynx én jelenleg vékony design borítás van. Majd ha kifejlesztik, harci járműve válik, talán. De ekkorra méret mellett, nagyobb tömeggel lehetséges ez.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Én inkább nemzetköziben keresgélek mindig, nagyobb a merítés valószerűbb tapasztalatok. Szóval én a helyedben azért nem venném annyira biztosnak, hogy a hazai szakirodalom a megfelelő alap bármilyen modern technikához.
Háborus tapasztalatok kielemzése kéne.De nincs igazán mit kielemezni ezekkel az új járművekkel.Legjobb lenne saját magunknak összehasonlitó probát csinálni,aminek a végén mődszeresen szét is lőjük a próbadarabokat.Kicsit drága mődszer,de legalább elég informativ.
Ami azt illeti,én mindig a gyakorlati összehasonlitó proba hive vagyok.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Háborus tapasztalatok kielemzése kéne.De nincs igazán mit kielemezni ezekkel az új járművekkel.Legjobb lenne saját magunknak összehasonlitó probát csinálni,aminek a végén mődszeresen szét is lőjük a próbadarabokat.Kicsit drága mődszer,de legalább elég informativ.
Ami azt illeti,én mindig a gyakorlati összehasonlitó proba hive vagyok.
Csak itthon a 40 éves szovjet gépek szétlövésén kívül nemigen van gyakorlati páncélteszt, egykét fejlesztési kivételt nem tekintve meg egypár nemzetközi cégektől beszerzett mintát. Szóval igazából a saját rendszerben lévő eszközeink páncélvédelmét tesztelgettük, meg hogy lehetne-e javítnai rajta.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
A Puma tornya jelenleg vedettebb, mint a Lynx-e.pedig abban ember van. Messze van a két jármű, nem egy kategória. A Lynx én jelenleg vékony design borítás van. Majd ha kifejlesztik, harci járműve válik, talán. De ekkorra méret mellett, nagyobb tömeggel lehetséges ez.

Nem tudom,kisebb biztosan nem lesz bár szerintem nagyobb sem mert a takarólemezek biztosan alakhűek amajdani páncélzattal.Egyébként annak aki szeret rácsodálkozni a dolgokra annak ajánlom a Kurganyec-25-öt,ott nagyon brutálisan látszik,hogy milyen helyigényesek a modern páncélzatok.