A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
A kepzetseguk kulcsa annyiba all hogy ugy kezelik mint egy sportot.
Edzotaborozas egy evbe 2-3 alkalommal. Kozte modulszeruen leadott anyagok/edzesek /egy even bellul tobbszori ismetlodessel ciklikusan./ es het 2-3 nap par oras felkeszizes... Munkaidon tul.... De ha valaki kimarad par foglalkozasrol a ciklikusan ismetlodoes miatt adott evben be tudja potolni kesobbi idopontba adott evbe.../ egy evbe azthiszem egy modul teljesitese kotelezo. Egyszerre 3 modul fut a /modul 1 het b modul 2 het c modul 3 het altalanos 4 het. 3 - 4 illetve 6 honapos modulok vannak... /tehat ha a modul osszes kepzesere nem tud bemenni az illeto 3 honap mulva potolhatja adott tananyagot. Ha b modulnal 4 ho mulva c modult 6 ho utan./ha jol tudom 5-10 foglalkozas kihagyasaval bar beulhet kesobbi foglalkozasra adott temaba de a kieses utanit komplette potolni kell.../ legalabbis amikor meg kintvoltam igy mukodott...

Ja de mire ezt a beolajozott működést elérjük az egy évtized, kb meg Forint százmilliárdok, infrasrtruktúrára kiképzési anyagra, személyi felszerelésre. Az aktív állomány képzettségi szintje is sajnos a kanyarba sincs egy nyugati sereghez képest, mivel a modern kiképzési anyagok és kiképzési infrastruktúra nyomokban sincs meg.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 535
113
Hát ha beleöntjük a pénzt ami kell hozzá akkor másolható, amúgy 60 ezer embert ír a Wiki nem tudom ez mennyire pontos.
Hm.Dánia igen gazdag ország.Szerintem mi ily módon valóban a manővererőknél bevethető csapatokat nagy tömegben nem tudunk képezni.
Szerintem ahoz,hogy mai manőverharcban jol alkalmazható legyen valaki,minimum 1év intenziv kiképzés kell,és évente legálább 1hónap emlékeztető gyakorlás kell.Mo-on ez ma érdemleges tömegben szerintem kivitelezhetetlen
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Hm.Dánia igen gazdag ország.Szerintem mi ily módon valóban a manővererőknél bevethető csapatokat nagy tömegben nem tudunk képezni.
Szerintem ahoz,hogy mai manőverharcban jol alkalmazható legyen valaki,minimum 1év intenziv kiképzés kell,és évente legálább 1hónap emlékeztető gyakorlás kell.Mo-on ez ma érdemleges tömegben szerintem kivitelezhetetlen
Máshogy pedig nemigen van értelme a dolognak, mert csak pénztemető. Az ellátási rendszerüktől pedig könnyek szöknek a szemembe ha rágondolok meg az egy öltözet gyakorlómra.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Hm.Dánia igen gazdag ország.Szerintem mi ily módon valóban a manővererőknél bevethető csapatokat nagy tömegben nem tudunk képezni.
Szerintem ahoz,hogy mai manőverharcban jol alkalmazható legyen valaki,minimum 1év intenziv kiképzés kell,és évente legálább 1hónap emlékeztető gyakorlás kell.Mo-on ez ma érdemleges tömegben szerintem kivitelezhetetlen
Ugy van ahogy leirtam hidd el jartam oda :) csak nem zarovizsgaztam es eskudtem fel. Nincs se egy ev se evi egy honap./ha csak nem kered mert akkor termeszetesen van./
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 535
113
Máshogy pedig nemigen van értelme a dolognak, mert csak pénztemető. Az ellátási rendszerüktől pedig könnyek szöknek a szemembe ha rágondolok meg az egy öltözet gyakorlómra.
Hát erről nyavalygok folyton.Örvendetes ez a nagy haderőfejlesztés,de erősen kirakat izű.Az alapoknál kéne kezdeni.Szervezeti rendszer,háttét biztositása.Majd a minden hasereg alapját adó talpasnál,és onnan fölfele épitkezni.
Tele van a hadtörténelem olyan seregekkel,kik megvették az adott időszak legjobb ágyúját,hajóját,pikáját,akármilyét-aztán nem tudták se használni,se harcképesen fentartani.Aztán olyan ellenség verte őket szarrá,amik a papiron sokkal gyengébbek voltak.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Amúgy aki jár román,szlovak meg cseh fórumokra és meg is érti az tegye már meg,hogy a kompetens hozzászólók gondolatait megosztja velünk(mi majd gugli fordítóval nekiesünk,leforditani nem kell).

Ide rakom mert nem csak Lynx-hez kotodik

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=7908&start=260

Ez a "magyar sereg merre ballagsz" topic - mindenrol ami magyar sereg.

A cseh ujsag cikkei allat meg ott a szokasos komment szekcio. Magyar ellenest meg nem olvastam, korrekt hozzaszolasok idaig. :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Az egesz dan tartalekos rendszer modulszeru... A modulok is modulokra bontva... Amik ismetlodnek adott idoszakon bellul. Igy ha kimarad egy egy nap sem gond mert adott evben bepotolhato... /termeszetesen irott formaba ki lehet kerni a teljes anyagot csak az nem olyan.../
Olyan vegulis mint egy sport edzes. Ugy is volt szervezve 3 nap volt sport foglalkozas a sportpalyan es 3 nap volt tartalekos kepzes /hetkoznapokon./ ugy fert ossze hogy egy nap volt tisztan tantermi foglalkozasuk egy reszben tantermi de a sport telepen vegrehalytva a kulteri resz es egy nap csak a gyulekezo volt a sporttelepen. A tobbit a kornyezo teruleteken hajtottuk vegre ez altalaba biztositott menetek voltak vegpontba korletfoglalassal.... Helyszinen kissebb dolgok oktatasa minimalis foldmunka homokzsak toltes pakolas hordas modja megfigyelo allas keszitese alcazas tulelesi fogasok hasonlok semmi extra de nem volt unalmas... Hetvegente loveszet minden hetvegen volt ra lehetoseg de bizonyos loszer keret feletr sajatzsebbol kellett fizetni a skulo arat /es elorre be kellett jelenteni hogy ilyen szamdek all fent mert loszer nem volt tarolva a sporttelepen./ loveszetre egyebkent nem tartalekosok is jartak penzert... Lobajnoksagok havi egyszer voltak /sajatzsebes tobnyire kivetel a kiemelkedoknek./
Kepzest kulonbozo maroklofegyverekre kaptunk es m16 ra. Akik szolgaltak a seregbe vagy hosszabbnidelye tartalekosok volt lehetoseg komolyabb fegyverre kepzest szereznie... /nallunk az ilyenek zome volt sorkatona volt./
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 110
45 402
113
Fúú
Annyira gyorsan pörög most a Fórum, hogy egyszerűen nem volt érkezésem megírni a székfoglalómat.
De majd most. Hosszú lesz. Bocs.
Szóval érdekes fejlemények vannak itt.
Mindenki tudja rólam, hogy én a PUMA-t többre értékelem, mint a Lynxet. De azt is tudhatjátok, hogy a hazai gyártásban igen is látok perspektívát. Én a PUMA gyártósorban bíztam, mivel a cseheknél is belebegtette a PSM CEO-ja. Tényleg nagyon kíváncsi lennék, hogy milyen szempontrendszerek szerint választották a Lynx-et. Ez remélem 1-2 háttérbeszélgetés során azért csak ki fog derülni.
Azt is elmondtam már, hogy ezer és egy dolog szól a PUMA mellett, de én a Lynx-szet is el tudom fogadni, amolyan "Meghalt a Király. Éljen a Király!" elven (most valakitől plagizáltam a fórumon, de lusta vagyok visszakeresni). Ha nem hazai gyártás lenne, akkor sokkal nehezebben menne ez a folyamat... :)

Ami nem tetszik (ebből lesz kevesebb, ezért ezzel kezdem):
- Túl nagy méret. Minden értelemben.
- 0 gyakorlati tapasztalat. A harceljárásokat magunknak kell kidolgozni rá. Emiatt nagyon csücskös lesz a timetable.
- nagy a gyanúm, hogy marad a Lance 2.0 emberes torony, és ez nem baba, mert egy modern harcjárműre ember nélküli kell!

Ami tetszik:
- a hazai gyártás
- kétségtelen, hogy a 35mm-es ágyú nagyobb tűzerőt jelent, és ahogy láttam (a kis makett szerint), a párhuzamosított géppuska mellett, még kapni fog egy független .50-eset is a tetejére
- a hazai gyártás mellett egyedi hazai fejlesztésű verziók is készülhetnek. Bár én a sebesültszállítást meg a műszaki mentéshez nem ragaszkodtam volna, így viszont - hogy itthon készül - már ki kell használni az erre optimalizált járművet. (Meg a GDP növelő hatást)
- a hazai gyártás azt jelenti, hogy nem 200db-bal fogunk pöcsölni. Lesz elegendő M-zárolt jármű is, ha nem is a legelején. Gyaníthatóan 3-400 darabig nem fognak megállni.
Ez pedig előre vetíti a valódi 3 dandáros (értsd: 2+KMD) rendszert.

Egyéb kapcsolódó dolgok:
Nem véletlenül ide tettem ezt, és nem a Lynx topicba.
Azt gondolom, hogy itt ezzel a Lynx üzlettel vannak kapcsolódó hatások is. Azzal, hogy beszántásra került a H sorozatú Rábák gyártói kapacitása biztosan felszabadult egy komolyabb gyárrészleg, ahol például a Lynx egyes elemei is készülhetnének.
Alapvetően szerintem az ausztrálokéhoz (és úgy általában a licence gyártáshoz) hasonlóan itt is az első 20-50 jármű a németeknél lesz legyártva. Ez egyrészt tényleg lehetségessé teszi egy viszonylag korai első batch szállítását, másrészt a németekkel együtt a hazai szakemberek odakint építhetik fel (közben tanulva) az első Lynx gyártósort, amit az első széria legyártása után egyszerűen kamionra pakolnak, és hozzák. Emellett a Rába új kovácsoló gépsora (és egyéb részlegei, de más cégek is) gyakorlatilag azonnal elkezdheti a beszállítást a kinti RM-nak.
Azzal, hogy Magyarország bekerül a RM beszállítói láncába, az azt fogja eredményezni, hogy a későbbi Boxer, Lynx és esetleg PZH 2000 megrendelésekbe is beszállíthatunk. Mindenesetre most már nagyon fogok szurkolni ezek sikeréért! :rolleyes:
Ezen túl nekem akkor eldőlni látszik, hogy a Lynx üzletbe több háttéralku is belekerülhetett. Szerintem ennek folyománya volt a Rába H széria leállítása, és egy esetleges BW-s járműbeszerzésbe való társulás (ugye a múltkor írtam erről a RM gyártói elemzései alapján). Ezzel esetleg biztosított lehet a MAN járművek tömeges (és kedvezményes) beszerzése, és ez fogja minden kerekes eszköz alapját adni. Az biztos, hogy a Tatra nem hinném, hogy beszállíttatna a járművei gyártásába. A MAN meg már - tudtommal - eddig is.
Kérdés, hogy mi lesz a kisebb platformokkal úgy mint a G Mercivel, és az UNIMOG-gal. A RM elvileg gyárt (átalakít) militarizált Amarok-ot, Ez talán bele is illene a további VW konszernes összefonódásba, de nem gondolom, hogy teljesen eleresztenénk a Merci kezét hadiipari beszállítóként.

Mindenesetre, ha és amennyiben beszerzésre kerül 8x8 APC, akkor az innentől nem nagyon lehet más, mint Boxer. Pontosan, a sok közös alkatrész miatt. Sőt tulajdonképpen a tornyot - és a mission modulokat - komplett mi is gyárthatnánk, ha egy Lynx már megy.
Lehet, hogy a GAMMA moduláris Komondorai már ennek a referenciái voltak?
Meglátjuk! :hadonaszos:
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Ide rakom mert nem csak Lynx-hez kotodik

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=7908&start=260

Ez a "magyar sereg merre ballagsz" topic - mindenrol ami magyar sereg.

A cseh ujsag cikkei allat meg ott a szokasos komment szekcio. Magyar ellenest meg nem olvastam, korrekt hozzaszolasok idaig. :)
A romanoknal azokon a katonai oldalakon ahol nem jott le hirbe /mert nem jott le hirbe./ ugyan azt csinaljak mint a raketabeszerzeseknel. Azzonnal offtopikoznak a hirvivore es bannal fenyegetik :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 535
113
Fúú
Annyira gyorsan pörög most a Fórum, hogy egyszerűen nem volt érkezésem megírni a székfoglalómat.
De majd most. Hosszú lesz. Bocs.
Szóval érdekes fejlemények vannak itt.
Mindenki tudja rólam, hogy én a PUMA-t többre értékelem, mint a Lynxet. De azt is tudhatjátok, hogy a hazai gyártásban igen is látok perspektívát. Én a PUMA gyártósorban bíztam, mivel a cseheknél is belebegtette a PSM CEO-ja. Tényleg nagyon kíváncsi lennék, hogy milyen szempontrendszerek szerint választották a Lynx-et. Ez remélem 1-2 háttérbeszélgetés során azért csak ki fog derülni.
Azt is elmondtam már, hogy ezer és egy dolog szól a PUMA mellett, de én a Lynx-szet is el tudom fogadni, amolyan "Meghalt a Király. Éljen a Király!" elven (most valakitől plagizáltam a fórumon, de lusta vagyok visszakeresni). Ha nem hazai gyártás lenne, akkor sokkal nehezebben menne ez a folyamat... :)

Ami nem tetszik (ebből lesz kevesebb, ezért ezzel kezdem):
- Túl nagy méret. Minden értelemben.
- 0 gyakorlati tapasztalat. A harceljárásokat magunknak kell kidolgozni rá. Emiatt nagyon csücskös lesz a timetable.
- nagy a gyanúm, hogy marad a Lance 2.0 emberes torony, és ez nem baba, mert egy modern harcjárműre ember nélküli kell!

Ami tetszik:
- a hazai gyártás
- kétségtelen, hogy a 35mm-es ágyú nagyobb tűzerőt jelent, és ahogy láttam (a kis makett szerint), a párhuzamosított géppuska mellett, még kapni fog egy független .50-eset is a tetejére
- a hazai gyártás mellett egyedi hazai fejlesztésű verziók is készülhetnek. Bár én a sebesültszállítást meg a műszaki mentéshez nem ragaszkodtam volna, így viszont - hogy itthon készül - már ki kell használni az erre optimalizált járművet. (Meg a GDP növelő hatást)
- a hazai gyártás azt jelenti, hogy nem 200db-bal fogunk pöcsölni. Lesz elegendő M-zárolt jármű is, ha nem is a legelején. Gyaníthatóan 3-400 darabig nem fognak megállni.
Ez pedig előre vetíti a valódi 3 dandáros (értsd: 2+KMD) rendszert.

Egyéb kapcsolódó dolgok:
Nem véletlenül ide tettem ezt, és nem a Lynx topicba.
Azt gondolom, hogy itt ezzel a Lynx üzlettel vannak kapcsolódó hatások is. Azzal, hogy beszántásra került a H sorozatú Rábák gyártói kapacitása biztosan felszabadult egy komolyabb gyárrészleg, ahol például a Lynx egyes elemei is készülhetnének.
Alapvetően szerintem az ausztrálokéhoz (és úgy általában a licence gyártáshoz) hasonlóan itt is az első 20-50 jármű a németeknél lesz legyártva. Ez egyrészt tényleg lehetségessé teszi egy viszonylag korai első batch szállítását, másrészt a németekkel együtt a hazai szakemberek odakint építhetik fel (közben tanulva) az első Lynx gyártósort, amit az első széria legyártása után egyszerűen kamionra pakolnak, és hozzák. Emellett a Rába új kovácsoló gépsora (és egyéb részlegei, de más cégek is) gyakorlatilag azonnal elkezdheti a beszállítást a kinti RM-nak.
Azzal, hogy Magyarország bekerül a RM beszállítói láncába, az azt fogja eredményezni, hogy a későbbi Boxer, Lynx és esetleg PZH 2000 megrendelésekbe is beszállíthatunk. Mindenesetre most már nagyon fogok szurkolni ezek sikeréért! :rolleyes:
Ezen túl nekem akkor eldőlni látszik, hogy a Lynx üzletbe több háttéralku is belekerülhetett. Szerintem ennek folyománya volt a Rába H széria leállítása, és egy esetleges BW-s járműbeszerzésbe való társulás (ugye a múltkor írtam erről a RM gyártói elemzései alapján). Ezzel esetleg biztosított lehet a MAN járművek tömeges (és kedvezményes) beszerzése, és ez fogja minden kerekes eszköz alapját adni. Az biztos, hogy a Tatra nem hinném, hogy beszállíttatna a járművei gyártásába. A MAN meg már - tudtommal - eddig is.
Kérdés, hogy mi lesz a kisebb platformokkal úgy mint a G Mercivel, és az UNIMOG-gal. A RM elvileg gyárt (átalakít) militarizált Amarok-ot, Ez talán bele is illene a további VW konszernes összefonódásba, de nem gondolom, hogy teljesen eleresztenénk a Merci kezét hadiipari beszállítóként.

Mindenesetre, ha és amennyiben beszerzésre kerül 8x8 APC, akkor az innentől nem nagyon lehet más, mint Boxer. Pontosan, a sok közös alkatrész miatt. Sőt tulajdonképpen a tornyot - és a mission modulokat - komplett mi is gyárthatnánk, ha egy Lynx már megy.
Lehet, hogy a GAMMA moduláris Komondorai már ennek a referenciái voltak?
Meglátjuk! :hadonaszos:
De,lehet másik 8x8.RM Agilis
agilis-8x8-armored-personnel-carrier-variants.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 110
45 402
113
De,lehet másik 8x8.RM Agilis
agilis-8x8-armored-personnel-carrier-variants.jpg
Nem, mert az Agilis az a RM és a románok KÖZÖS platformja, fejlesztése. A románok meg ugye nem hinném, hogy belemennének, hogy ne maguknak gyártsák.
Meg hát minek is okoskodnánk. Lynx esetén van értelme a dolognak, de a Boxer alternatívájaként nem fog SOHA SENKI a későbbiekben Agilist venni.
Úgy meg.... :rolleyes:
A láncos platformban van lehetőség, mivel most kezd el újra tetszhalotti állapotából magához térni, a kerekesben semmi...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 771
30 535
113
Nem, mert az Agilis az a RM és a románok KÖZÖS platformja, fejlesztése. A románok meg ugye nem hinném, hogy belemennének, hogy ne maguknak gyártsák.
Meg hát minek is okoskodnánk. Lynx esetén van értelme a dolognak, de a Boxer alternatívájaként nem fog SOHA SENKI a későbbiekben Agilist venni.
Úgy meg.... :rolleyes:
A láncos platformban van lehetőség, mivel most kezd el újra tetszhalotti állapotából magához térni, a kerekesben semmi...
Nem.Az RM terve,amit felajánlott oláh közös gyártásra.
Semmi nem fog úszni?Miközben tele vagyunk kis folyókkal.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Az elszamolas oraberbe tortent egyebkent. Munkaltatonak allitolag csak hosszabb teljes napos vagy annal hosszabb behivas eseten fizettek kompenzaciot... /alitolag volt valami csokkentet ideju koztes modul kora delutan azokon nem jartam egyszer sem allitolag nem is sokat veszittettem vele mert azok voltak a pencserek.../ a torzs allomamynak mondjuk eleg jo kis mellekest jelentett volt aki szinte csak ebbol elt /mellette elbohockodott mint asztalos szaki hebe hoba dolgozgatva /ez az en raj pkm volt :p / igazabol a titok abban allt hogy laza volt es bar rovid idotartamu egy egy goglalkozas heti tobbszor. Volt foglalkozas... No meg utanna a sorozes...az elmaradhatatlan resze volt./azalatt ugye meg ment a plussz oktatas gratiszba de ez mar csak olyan fogjuk ra dolog volt.../
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Nem, mert az Agilis az a RM és a románok KÖZÖS platformja, fejlesztése. A románok meg ugye nem hinném, hogy belemennének, hogy ne maguknak gyártsák.
Meg hát minek is okoskodnánk. Lynx esetén van értelme a dolognak, de a Boxer alternatívájaként nem fog SOHA SENKI a későbbiekben Agilist venni.
Úgy meg.... :rolleyes:
A láncos platformban van lehetőség, mivel most kezd el újra tetszhalotti állapotából magához térni, a kerekesben semmi...
A románok végül nem a Piranha-t választották e helyett? Mintha végül azt gyártanák maguknak.
A Boxer nem úszóképes az Agilis meg az.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and geseft

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Fúú
Annyira gyorsan pörög most a Fórum, hogy egyszerűen nem volt érkezésem megírni a székfoglalómat.
De majd most. Hosszú lesz. Bocs.
Szóval érdekes fejlemények vannak itt.
Mindenki tudja rólam, hogy én a PUMA-t többre értékelem, mint a Lynxet. De azt is tudhatjátok, hogy a hazai gyártásban igen is látok perspektívát. Én a PUMA gyártósorban bíztam, mivel a cseheknél is belebegtette a PSM CEO-ja. Tényleg nagyon kíváncsi lennék, hogy milyen szempontrendszerek szerint választották a Lynx-et. Ez remélem 1-2 háttérbeszélgetés során azért csak ki fog derülni.
Azt is elmondtam már, hogy ezer és egy dolog szól a PUMA mellett, de én a Lynx-szet is el tudom fogadni, amolyan "Meghalt a Király. Éljen a Király!" elven (most valakitől plagizáltam a fórumon, de lusta vagyok visszakeresni). Ha nem hazai gyártás lenne, akkor sokkal nehezebben menne ez a folyamat... :)

Ami nem tetszik (ebből lesz kevesebb, ezért ezzel kezdem):
- Túl nagy méret. Minden értelemben.
- 0 gyakorlati tapasztalat. A harceljárásokat magunknak kell kidolgozni rá. Emiatt nagyon csücskös lesz a timetable.
- nagy a gyanúm, hogy marad a Lance 2.0 emberes torony, és ez nem baba, mert egy modern harcjárműre ember nélküli kell!

Ami tetszik:
- a hazai gyártás
- kétségtelen, hogy a 35mm-es ágyú nagyobb tűzerőt jelent, és ahogy láttam (a kis makett szerint), a párhuzamosított géppuska mellett, még kapni fog egy független .50-eset is a tetejére
- a hazai gyártás mellett egyedi hazai fejlesztésű verziók is készülhetnek. Bár én a sebesültszállítást meg a műszaki mentéshez nem ragaszkodtam volna, így viszont - hogy itthon készül - már ki kell használni az erre optimalizált járművet. (Meg a GDP növelő hatást)
- a hazai gyártás azt jelenti, hogy nem 200db-bal fogunk pöcsölni. Lesz elegendő M-zárolt jármű is, ha nem is a legelején. Gyaníthatóan 3-400 darabig nem fognak megállni.
Ez pedig előre vetíti a valódi 3 dandáros (értsd: 2+KMD) rendszert.

Egyéb kapcsolódó dolgok:
Nem véletlenül ide tettem ezt, és nem a Lynx topicba.
Azt gondolom, hogy itt ezzel a Lynx üzlettel vannak kapcsolódó hatások is. Azzal, hogy beszántásra került a H sorozatú Rábák gyártói kapacitása biztosan felszabadult egy komolyabb gyárrészleg, ahol például a Lynx egyes elemei is készülhetnének.
Alapvetően szerintem az ausztrálokéhoz (és úgy általában a licence gyártáshoz) hasonlóan itt is az első 20-50 jármű a németeknél lesz legyártva. Ez egyrészt tényleg lehetségessé teszi egy viszonylag korai első batch szállítását, másrészt a németekkel együtt a hazai szakemberek odakint építhetik fel (közben tanulva) az első Lynx gyártósort, amit az első széria legyártása után egyszerűen kamionra pakolnak, és hozzák. Emellett a Rába új kovácsoló gépsora (és egyéb részlegei, de más cégek is) gyakorlatilag azonnal elkezdheti a beszállítást a kinti RM-nak.
Azzal, hogy Magyarország bekerül a RM beszállítói láncába, az azt fogja eredményezni, hogy a későbbi Boxer, Lynx és esetleg PZH 2000 megrendelésekbe is beszállíthatunk. Mindenesetre most már nagyon fogok szurkolni ezek sikeréért! :rolleyes:
Ezen túl nekem akkor eldőlni látszik, hogy a Lynx üzletbe több háttéralku is belekerülhetett. Szerintem ennek folyománya volt a Rába H széria leállítása, és egy esetleges BW-s járműbeszerzésbe való társulás (ugye a múltkor írtam erről a RM gyártói elemzései alapján). Ezzel esetleg biztosított lehet a MAN járművek tömeges (és kedvezményes) beszerzése, és ez fogja minden kerekes eszköz alapját adni. Az biztos, hogy a Tatra nem hinném, hogy beszállíttatna a járművei gyártásába. A MAN meg már - tudtommal - eddig is.
Kérdés, hogy mi lesz a kisebb platformokkal úgy mint a G Mercivel, és az UNIMOG-gal. A RM elvileg gyárt (átalakít) militarizált Amarok-ot, Ez talán bele is illene a további VW konszernes összefonódásba, de nem gondolom, hogy teljesen eleresztenénk a Merci kezét hadiipari beszállítóként.

Mindenesetre, ha és amennyiben beszerzésre kerül 8x8 APC, akkor az innentől nem nagyon lehet más, mint Boxer. Pontosan, a sok közös alkatrész miatt. Sőt tulajdonképpen a tornyot - és a mission modulokat - komplett mi is gyárthatnánk, ha egy Lynx már megy.
Lehet, hogy a GAMMA moduláris Komondorai már ennek a referenciái voltak?
Meglátjuk! :hadonaszos:

Szerintem jól látod a dolgokat, csak a Merci témába szólnék bele.
Semmi gond a további G merga és Unimog utánpótlással, hisz azért mégis csak van itt egy Mercedes gyár,, ilyenkor azért illik mindig valamit berendelni a cégtől, általába buszokat szoktak,,, most majd több lesz a G Merci.

Más. Arra senki nem gondolt, hogy az egész világ fegyverkezik, nő a globális fegyvereladás, mi pedig ennek a küszöbén írtunk alá szerződést az egyik csúcs gyártó késöbbiekben jó eséllyel kelendő termékéről? Illetve konkrét gyártásról, gyárépítésről, úgy néz ki mindenkit megelőzve. Magyar cégeket fognak keresni minden apró dolog beszállítására, akár más termékikhez is. Mi lesz ha öt éven belül lesz vagy 7-800 Hiúzra megrendelés? Mint írtam, nem a Denel termékének, vagy turbános cucc gyártása jött ide, hanem egy csúcs cég terméke. Akár egy évtizeden belül több pénz jöhet be ebből, mint az itt lévő autógyárakból.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 302
113
Egyebkent zomebe a hadsereg levedlett szarjai lett a tartalekosoke annyi hogy mivel folyamatos volt nalluk az aktiv allomany szintentartasa a levedlett szarok jobb alapotuak es modernebbek voltak mint a kadarrakrari tarsaik. /persze ez sem igaz mindenre./ optika ott is csak a rj pk nak es rajk h nak jutott az m16 ra ami egy az aktivak altal mar nem hasznalt fegyver. Maroklofegyverbol meg volt ezer egy fele mind regi tipus /hadsereg rendorseg egyeb fegyveres testulettol./ ruhabol is az eggyik valtas a regi tipusu volt bakancsbol is a regebbi jart /persze nem 20-50 eves bakancsok./ de elyellato es vedomelleny legalabbis amik a kontenerekbe voltak mind regi tipusuak voltak. Ahogy a malha melleny is.../annyi hogy a szinten tartas vegett nem 20-30-50 evesek... Sisakbol detto ott is volt meg acel is igaz nem hasznalta senki de volt.../ a jarmupark zome /egy teherautot es egy szemelyautot es egy terepjarot leszamitva mind naestvedbe volt neha lehoztak egyet egyet hetvegere jobban irva valami szombati rendezveny utan amin megjelent a jrmu gyerekjatszoter funkcioba lentmaradt egy napot akkor volt vele foglalkozas.../de azok is semmi modernizaciot nem kaptak tartalekallomamyba kerulesukkor./annyi hogy amig rendszerbe volt koltottek a fejlesztesere.../ aztan kitudja lehet volt egy ket valamilyen szinten modernizaltabb valtozat csak arrol en nem tudok.../ elonyuk vegulis annyi hogy bar levedlett technikat es felszerelest kaptak zomebe a nagyobb rotacionak hala azok modernebbek voltak mint a hazaiak.