A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Már ki is választottad a leggyengébb láncszemet, hogy bizonyítsa az igazad. Tyűha itt egy szar állapotú régi Csepel, ez aztán annyira szar, hogy ami mellette van azt is szar állapotú régi csepellé változtatja! Fentebb leírtam a miértet. Elmondjam mégegyszer vagy gyorsan átveszed az általános iskolás szövegértés feladatokat?

Nyugodtan megsértődhetsz és személyeskedhetsz, engem nem zavar. :)
Elolvastam a miértet, csak nem értem, hogy mégis hogyan szeretnél ilyen öreg vackokat hadrendben tartani úgy, hogy @krisss szerint igen nehéz az ukrán import alkatrészekből üzemeltetni őket. Szerintem a képeken egy rakat rozsdás, leharcolt, 40+ éves roncs van, ami csak arra jó, hogy eladják őket egy gyűjtőnek vagy vas árban a MÉH-telepre. Egyedül a hómarót tartottam volna meg a helyükben, ha értelmesen megoldható lenne a fenntartása.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Ócsán a lerakatból indítottunk egy T34-85-öt is. Mégsem hiszem azt, hogy tudjuk üzemeltetni normálisan.

Persze, de akikről szó van, az az egész nem űrtechnika, még nem vh-s tank, hanem teherautó. Olyan teherautó, aminek van speciális tudása, bírja a strapát, sárfolyam utakat, el tud vinni dolgokat a-ból b-be, egyszerű mint a faék. Szerelhető gyorstalpaló után. Ha kiesik belőle valami, megy tovább. Egy kört megért volna, hogy van e lehetőség a generálra.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Egyébként a Ural még elég sok van azokat újíttatjuk is fel általában, ahogy krazokat is. Azt ne felejtsétek el, hogy egy 100 000 fölötti létszámú haderő teheruató számát örököltük meg. Amiket itt láttok nagyrészt benzin üzeműek (első szériás benzines ural) vagy olyan leharcoltak (csepelek), hogy nincs értelme üzemeltetni. Amit van értelme megtartunk, de nem kell azt hinni hogy, hiány van jelenleg szállítókapacitásból. Ha valamiből hiány van az a sofőr.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Egyébként a Ural még elég sok van azokat újíttatjuk is fel általában, ahogy krazokat is. Azt ne felejtsétek el, hogy egy 100 000 fölötti létszámú haderő teheruató számát örököltük meg. Amiket itt láttok nagyrészt benzin üzeműek (első szériás benzines ural) vagy olyan leharcoltak (csepelek), hogy nincs értelme üzemeltetni. Amit van értelme megtartunk, de nem kell azt hinni hogy, hiány van jelenleg szállítókapacitásból. Ha valamiből hiány van az a sofőr.
Legen így!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Nyugodtan megsértődhetsz és személyeskedhetsz, engem nem zavar. :)
Elolvastam a miértet, csak nem értem, hogy mégis hogyan szeretnél ilyen öreg vackokat hadrendben tartani úgy, hogy @krisss szerint igen nehéz az ukrán import alkatrészekből üzemeltetni őket. Szerintem a képeken egy rakat rozsdás, leharcolt, 40+ éves roncs van, ami csak arra jó, hogy eladják őket egy gyűjtőnek vagy vas árban a MÉH-telepre. Egyedül a hómarót tartottam volna meg a helyükben, ha értelmesen megoldható lenne a fenntartása.

Nem sértődtem meg, de rossz volt a kérdés a válasz után. Azért tartanám meg, mert amikor egy szar időszakban elássa magát a csilliárdos mindenből a legjobbat nyugati technológiás teherautó, akkor előveszed a lufikerekű krazt, megpakolod mindennel amit a másik vitt volna és azzal még elhúzol egy megpakolt zilt vagy uralt ugyanott, ahol elfosta magát az m.a.n. vagy bármi más. Már ha van ilyened mert nem basztad ki ahelyett hogy generál után eltetted volna egy ponyva vagy bármi más szar alá.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Nem sértődtem meg, de rossz volt a kérdés a válasz után. Azért tartanám meg, mert amikor egy szar időszakban elássa magát a csilliárdos mindenből a legjobbat nyugati technológiás teherautó, akkor előveszed a lufikerekű krazt, megpakolod mindennel amit a másik vitt volna és azzal még elhúzol egy megpakolt zilt vagy uralt ugyanott, ahol elfosta magát az m.a.n. vagy bármi más. Már ha van ilyened mert nem basztad ki ahelyett hogy generál után eltetted volna egy ponyva vagy bármi más szar alá.

Jó elismerem, hogy van benne igazság! Másrészről viszont a képeken szereplő teherautók többségére egy generálon kívül még egy kiadós lakatos munka is ráfért volna, ha normálisan szeretnéd letárolni. Így már nem biztos, hogy megérte volna.
Egy idő után sajnos vagy nem sajnos, de muszáj lesz elengedni a régi technikát, még ha bizonyos terepviszonyok között jobban teljesítenek a nyugatiakhoz képest.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Jó elismerem, hogy van benne igazság! Másrészről viszont a képeken szereplő teherautók többségére egy generálon kívül még egy kiadós lakatos munka is ráfért volna, ha normálisan szeretnéd letárolni. Így már nem biztos, hogy megérte volna.
Egy idő után sajnos vagy nem sajnos, de muszáj lesz elengedni a régi technikát, még ha bizonyos terepviszonyok között jobban teljesítenek a nyugatiakhoz képest.

Így van, ebben is van igazság, csak attól félek ilyenkor, hogy egy olyasfajta hurrá optimizmus uralkodott el, ami miatt nem vesszük észre, hogy a régi nem feltétlenül rossz is.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nem biztos, hogy terepen az orosz jobb, a nyugati rosszabb vitába kell átmenni. Részemről nem erről szólt a dolog, hanem arról, hogy már pl. egy konfliktus során nincs -illetve kevesebb helyről- lehet a civil szférából meríteni, fentebb leírt több féle okból kifolyólag. De el kell engedni a témát, úgy is el lett döntve és ha a használhatókat nem vágják szét, akkor azért lehet nem olyan gáz -még ha néha az is az ember érzése, hogy a Honvédségnek, vagy egyes tagjainak érdekeltsége van a fémhulladék bizniszben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
A probléma egyik jó leírása -szerintem- kb ilyesmi:
a szomszédos országok(4-5-6) úgy terveznek hasonló mennyiségű és minőségű beszerzéseket, hogy jelentős másodvonalba kerülő technikával rendelkeznek, ami kivonása után is rendelkezésükre áll valamilyen formában.
Nálunk ez a másodvonalba kerülő technika nincs.

Emiatt (sajnos) reálisak azok az időnként itt is "kitörő" vélemények, hogy a tervezett hazai mennyiségek(új technikák) duplája lenne a reális minimális szükséglet.
...és akkor a "trianoni-szomszédok/szövetségesek" szorzót nem biztos, hogy kellően figyelembe vettük.

Ezért vannak olyan "unortodox" ötletek, hogy fel kellene tölteni -a valójában nem létező- második-vonalas-technika készleteket, mert modern eszközökkel ugyanez a költségvetés húsz százalékát közelítene. (ami kb meg is van Oroszországban, csak érdekességképpen)

Hiába tudnánk termelni/fejlődni(mert tudunk, mint kezd látszódni), ha a politikai/gazdasági/katonai erő hármasa nem áll rendelkezésre, hogy a megtermelt javainkat megvédjük. A társadalom szeretne a megtermelt javakat minél hamarabb élvezni (fogyasztó társadalom ...), ezért felénk nem lehet elfogadtatni ennél jelentősen nagyobb katonai költségvetést!

Ezért vagyok én is akár -jelenlegi formájában/állapotában- elavultnak tűnő eszközök beszerzése és döntően hazai felújítása/fejlesztesse mellet.
Nem értek egyet az USA/Izraeli költségvetéssel tervező fórumtársakkal.
Nem vigasztanatovábbá, amikor majd igazunk lenne a hasonló véleményűekkel a "díszszemle-hadsereg" dolgában.
Nem akarom látni hogy "igazam-volt"...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Nem sértődtem meg, de rossz volt a kérdés a válasz után. Azért tartanám meg, mert amikor egy szar időszakban elássa magát a csilliárdos mindenből a legjobbat nyugati technológiás teherautó, akkor előveszed a lufikerekű krazt, megpakolod mindennel amit a másik vitt volna és azzal még elhúzol egy megpakolt zilt vagy uralt ugyanott, ahol elfosta magát az m.a.n. vagy bármi más. Már ha van ilyened mert nem basztad ki ahelyett hogy generál után eltetted volna egy ponyva vagy bármi más szar alá.
Én nyűtem a Krazt,seregben is,bányában is.Ahol nincs út,hát csinál magának.De Umimoggal is jártam,azt se kell félteni.És a MAN HX is jó gép-csak nem kell kispórolni belőle a neki való motort,hajtásláncot
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Én nyűtem a Krazt,seregben is,bányában is.Ahol nincs út,hát csinál magának.De Umimoggal is jártam,azt se kell félteni.És a MAN HX is jó gép-csak nem kell kispórolni belőle a neki való motort,hajtásláncot

Persze, ezeket sem szarnak neveztem, de tudjuk, hogy a kraz mit tud, ha lehet használni, ne dobjuk ki. Mert ha nincs, akkor az annyit jelent, hogy nincs. Nincs végtelen MAN a kezünkben, meg RÁBA, viszont ez meg van, amit lehet belőle használni, azt legalább tartaléknak tegyük el.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 256
113
Én arra lennék kíváncsi, vajon a szomszédaink letárolják e másodvonalasnak, vagy átadják a terület védelmiseknek használatra a régi vasakat ha valamiből újabbat kapnak...vagy ott is kiselejtezik azokat.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 803
113
A probléma egyik jó leírása -szerintem- kb ilyesmi:
a szomszédos országok(4-5-6) úgy terveznek hasonló mennyiségű és minőségű beszerzéseket,
Nem akarok kötözködni, de mire gondolsz??
Mi fog a szomszédban a LeoA7 - Lynx páros közelébe érni?
Hol lesz új 36 fős helikopter flotta??
Ki tervez Nasams-ER szintű légvédelmi rendszert?

Én ilyenhez még csak hasonlóról sem tudok egyik szomszéd esetében sem.
Talán a szerbek vmi hasonlót ruszki technijával, de ott is kevesebb a mennyiség és MBT-IFV messze lemaradva technikailag.

Én azt latom, hogy 5 év múlva egy kicsi, de a környéken a legütősebb sereg lesz. Utána évente lassan lehet növelni a mennyiséget, ha lesz katona is hozzá.
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
784
2 356
93
Én arra lennék kíváncsi, vajon a szomszédaink letárolják e másodvonalasnak, vagy átadják a terület védelmiseknek használatra a régi vasakat ha valamiből újabbat kapnak...vagy ott is kiselejtezik azokat.

Szerintem ugyanazt amit itt.Tárolgatják sokáig a mozdulatlan,leselejtezni való,működésképtelen szarokat,hogy papiron látni lehessen,hogy mekkora teknika mennyiség áll rendelkezésükre,csak azt figyelmen kívül hagyják,hogy használhatatlan...
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and Loken

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
784
2 356
93
22.jpg


Na igen, ezért a ,,gyöngyszemért" is igazán ,,kár", hogy leselejtezték.. Ennyi erővel a T-55-ösöket is meg kellett volna tartani.
Nem értem, hogy itt néhányan miért vannak annyira ráizgulva a 40+ éves roncsokra..o_O

Nyugodj meg,a normális állapotú,keveset futott csepeleket meg szétlövették a bakonyban...