Ha nem kell a NATO lehet követni a svájci példát de kicsit töbe fog kerülni
.
Nem is arról van igazán szó, hogy nato, vagy nem nato, hanem arról, hogy a saját országunk(és a kinti kisebbségeink) védelmében képesek legyünk egy akkora felállítani és fenntartani, ami önnálóan képes erre a környezetünkben. Így is kicsit többe kerülne, hogy nato, mert még kell beszerzés hozzá, mert ez még csak max egy irányra elég, de közel sem mindenhol elég.
Ugyan manőverezőharcban kiváló az eszközpark ami beszerzésre kerül és lesz kellő támogatása is, de ez nem feltétlenül marad itthon, szükséges lesz a helyettesítése. De alapból szükséges lenne a kiegészítése is. Ha csak a román határszakasz felét vesszük, arcvonal km-enként 2,4 db harcjárművet tudunk femutatni, tehát kettőt. Ezeket számolhatjuk az LMzek által felvázolt mennyiségek alapján és akkor ez egy lynx-kebabos párosítást jelent. A szerb határszakasz teljes hosszán ez az érték 3 db, és ha azzal számolunk, hogy jó eséllyel nem csak egy ellenféllel kell megütköznünk a környezetünkből amikor eljön ennek az ideje, jó ha arcvonal km-enként egyet fel tudunk mutatni. Persze ezzel csak az arányokat akartam érzékeltetni, csak a friss, modern technikával számolva.
Ha a legnehezebb technikát vesszük, és abból a legmodernebbet, akkor az kevés. Ha a 72-eseket felújítjuk, úgy már jobb, de még mindig bőven elviselne a rendszer egy zászlóalj páncélost, hogy ne csak védekezni legyen erőnk, hanem komoly ellenlökésekre, hogy legyen mit átcsoportosítani a kritikus szakaszokra miközben az erőink le vannak kötve, azaz kell, hogy legyen műveleti tartalék, kell, hogy legyen még erő. Ha nem is azonnal egy újabb nehézdandár, de egy önálló páncélos zászlóalj, ami képes fordítani a nehéz pillanatokban.
Tudom, hogy nem csak tank a hadviselés, de ha nálunk a síkvidéken akarunk elérni valamit, akkor kell belőle annyi, ami képes bedarálni bármelyik szomszédunkat, vagy a szomszédainkat ha betörnek. De a tank képes bármit leküzdeni, ami alatta van, így még mindig a szárazföldi erő csúcsa.
Tudom azt is, hogy jelenleg nincs elég ember, de idővel ez változni fog, ha értelmes munkával kialakít a honvédség, a minisztérium egy értelmes katonai vonzerőt. Egy zászlóalj tankhoz, kelleni fog kb 200 ember ha 10% váltó személyzetet is számolunk, a szervíz, logisztika terén meg első körben kb. 60 amiben sofőrtől a szerelőn át az irányzóig és informatikusig megtalálhatóak az emberek.
Egyrészt, amit mi beszerzünk, azt más már nem tudja, tehát a saját erőnk növelésével az övéket csökkentjük, másrészt az eddigi beszerzéseink értékéhez képest akár nevetséges áron is tudunk olyan ütőerőt beszerezni, ami a; ugyanazon logiasztika alá esik mint az eddigi beszerzések, b; fejleszthető.
Az ár alacsonyan tartása a politikai vásárlókedvnek és a beszerzésből fakadó respektnek köszönhetően öngeneráló folyamattá teheti ezt, ha esetleg később bármi egyéb olyan másodvonalas technikát szereznénk be, amivel bővíthetjük a képességeinket, vagy a meglévők erejét terjeszthetjük ki. Ebben számon lehet tartani akár a szintén a germán vonalon a pumákkal való lecserélés után a jövőben felderengő marder 1a5 és a5a1-eseket is. Mert lehet erre, hogy megint feldobtam valamit fújolni már előre, de ha a lynx gyárunk árnyékában esetleg viccesen olcsón meg tudjuk majd ezt lépni, ismét egy olyan dolog kerülhet a kezünkbe, amit aztán pont a lynx gyárunk által tudunk immár eséllyel saját magunknak upgradelni.
Ha sikeresen lehet bővíteni az erőket a központi erőt jelentő legmodernebb technika árának a töredékéért, akkor azt meg kell lépni, akkor is, ha egy darabig csak letárolva várja a kiképzett legénységet. Mert akkor szükség esetén ott lesz kéznél.
Gondoljunk bele csak a románok gepárd beszerzésére. Jöhet az elavult, meg a levedlett szar ez is szöveg, aztán majd kérdezzük meg a helikopterpilótáinkat, hogy mennyire szeretnének a hatásos lőtávjába kerülni egy ilyennek.
Kellene, hogy a vezetés lásson fantáziát ilyen gondolatokban, mert az ország védelmének komoly léptékét lehetne növelni ezzel.