A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 283
13 990
113
Legszebb,hogy kidolgozták a BMP és az MT-LB önjáró verziókat is,megcsinálták a minősitő vizsgáikat,és aztán nem rendszeresitettek belőle egy db-ot se.
3-3.jpg
onjaro-automata-aknaveto-4.jpg
Csehszlovákiában gyártottak és hadrendbe állítottak 12db 120mm PRAM-S-t. Nyolcat a Csehek máig használnak:
prams01.jpg
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 985
12 782
113
"Vagy éppen egy Ján Slotához hasonló radikális politikus mikor kerül újra hatalomra. Éppen ezért a teljesen elavult eszközök cseréje, vagy a számos területen hiányzó képességek pótlása egy percet sem várhatott tovább."

En meg azt hittem hogy az oroszok miatt lesz ujra letrehozva a "kepesseg". :p:D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 547
113
Azonban a szerkezeti elemek öregedése okán már nem biztos, hogy megéri a modernizációt. Egy meggyengült, elöregedett acélszerkezett már nem fogja elbírni a rá aggatandó plusz 8-10 tonna súlyt.
És lehet, hogy statikusan menne neki, de mondjuk egy 50-60-as tempónál elnézett bukkanónál megroggyan a váz a határig terhelt járműben, akkor ott elég csúnya lesz a "kárbejelentő".
A Leo2-es támogató járművek viszont sokkal kisebb védettségűek, nincs rajtuk a torony, valamint kisebb a páncélozási igénye is a testben lévő 2-3 fős személyzetnek. Ugyan hatalmas terhelést kell elviselnie munka közben egy ilyen műszaki járműnek, azonban ezekre viszonylag egyszerűen lokálisan meg lehet erősíteni a szerkezetet.
Ha harckocsiként akarnánk modernizálni őket, akkor meg viszonylag egyenletesen kell elviselnie a brutális páncélzatot
Arról nem is beszélve, hogy egy Wiesent 2 nem a lándzsa hegyén lesz.
Kisebb példányszámban megoldható a modernizáció, ha nincs más opció, de hogy megvegyünk 150-200 A4-est és ezeket szakmányban modernizáljuk mástól megvett alkatrészekkel - már amelyiket lehet - az nem működik, mert tényleg megközelíti a végösszeg akár az új 2/3-át is elérheti.


Egészen máshogy gondolkodunk valószínűleg, mert azért ahogy latolgattam én is, lehet harcképes tankot kihozni értelmes áron. De számoljunk 2/3-os összeggel. Ha van elérhető a4, ha megvesszük, akkor ha mondjuk csak 1-2 zlj harckocsit hozunk ki, értelmes páncélzattal, megfejlesztett, akár csak l44-es löveggel ami tudja az új lőszert, esetleg fejlettebb optika, fejlettebb tűzvezetés, hálózatba integrálhatóság, esetleg még egy FLW 200 a tetjére, a szutyokból ami szóba jöhet meg kiállítjuk a műszaki variánsokat, akkor a 44+12 mellé kerülhetne két komplett zlj olyan tank, ami képes megütközni a szembejövő modern technikával is, a környezetünkben meg szörnyeteg. Önálló műveletekre képesen, felszerelten, együttműködésre készen a többi egységünkkel. Persze egyértelmű, hogy újonnan gyártva az egész tovább tervezhető, és ugyanúgy létrehozható, csak a kettő közötti árkülönbséget lehetne forgatni alkatrészbázisba, vagy üzemeltetésbe, vagy a felszabaduló fejlesztési keretből lehetne megtervezni, kivitelezni ifv alapon 120 mm aknavetős támogató járművet...

Ugyanúgy kapsz a végén két zlj nagy harcértékű tankot, közel hasonló képességekkel, harcértékkel, mindamellett, hogy van egy zlj a legjobból hozzá, de ha a felújítósdit választod, marad keret másra, ha meg az újat, akkor azt megint extra keretként össze kell kaparni, vagy a költségvetés rovására, más fejlesztés rovására megy.
Végső soron ebben ütköztem sokakkal az elmúlt napokban. Szuper az új, lesz is belőle. Azt nem tudom, hogy lesz e keret még egyszer ilyenre ami most folyamatban van és örülnék ha a mennyiséget is biztosítanák minőségemelés mellett. Szóval én ezért gondolom, hogy inkább ha lesz elérhető, akkor felújítósdit játsszunk, mert ha nem lopják el a pénzt, akkor több dologra elég, mintha mennyiségileg ugyanannyi vadonatúj eszközzel számolunk.

Persze lehetne lamentálni azon, hogy az új gépeket mennyivel egyszerűbb a hálózatba integrálni, stb, de ezeket sem lehetetlen a megfelelő fejlesztéssel. És ha azt nézzük, hogy hozzájutunk cserébe két zlj tankhoz, meg esetleg ki tudunk dolgozni egy értelmes aknavetős harceszközt és még mindig a keretből elkezdhetünk felállítani x századot abból is, akkor talán nem akkora faszság. Persze, nem veszünk semmi szart tudom.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 872
123 086
113
Egészen máshogy gondolkodunk valószínűleg, mert azért ahogy latolgattam én is, lehet harcképes tankot kihozni értelmes áron. De számoljunk 2/3-os összeggel. Ha van elérhető a4, ha megvesszük, akkor ha mondjuk csak 1-2 zlj harckocsit hozunk ki, értelmes páncélzattal, megfejlesztett, akár csak l44-es löveggel ami tudja az új lőszert, esetleg fejlettebb optika, fejlettebb tűzvezetés, hálózatba integrálhatóság, esetleg még egy FLW 200 a tetjére, a szutyokból ami szóba jöhet meg kiállítjuk a műszaki variánsokat, akkor a 44+12 mellé kerülhetne két komplett zlj olyan tank, ami képes megütközni a szembejövő modern technikával is, a környezetünkben meg szörnyeteg. Önálló műveletekre képesen, felszerelten, együttműködésre készen a többi egységünkkel. Persze egyértelmű, hogy újonnan gyártva az egész tovább tervezhető, és ugyanúgy létrehozható, csak a kettő közötti árkülönbséget lehetne forgatni alkatrészbázisba, vagy üzemeltetésbe, vagy a felszabaduló fejlesztési keretből lehetne megtervezni, kivitelezni ifv alapon 120 mm aknavetős támogató járművet...

Ugyanúgy kapsz a végén két zlj nagy harcértékű tankot, közel hasonló képességekkel, harcértékkel, mindamellett, hogy van egy zlj a legjobból hozzá, de ha a felújítósdit választod, marad keret másra, ha meg az újat, akkor azt megint extra keretként össze kell kaparni, vagy a költségvetés rovására, más fejlesztés rovására megy.
Végső soron ebben ütköztem sokakkal az elmúlt napokban. Szuper az új, lesz is belőle. Azt nem tudom, hogy lesz e keret még egyszer ilyenre ami most folyamatban van és örülnék ha a mennyiséget is biztosítanák minőségemelés mellett. Szóval én ezért gondolom, hogy inkább ha lesz elérhető, akkor felújítósdit játsszunk, mert ha nem lopják el a pénzt, akkor több dologra elég, mintha mennyiségileg ugyanannyi vadonatúj eszközzel számolunk.

Persze lehetne lamentálni azon, hogy az új gépeket mennyivel egyszerűbb a hálózatba integrálni, stb, de ezeket sem lehetetlen a megfelelő fejlesztéssel. És ha azt nézzük, hogy hozzájutunk cserébe két zlj tankhoz, meg esetleg ki tudunk dolgozni egy értelmes aknavetős harceszközt és még mindig a keretből elkezdhetünk felállítani x századot abból is, akkor talán nem akkora faszság. Persze, nem veszünk semmi szart tudom.
Nem igen van a4 értelmes műszaki állapotban nagy mennyiségben eladó Európában, megvették a lengyelek. A spanyol és a svájci annyira le van roggyanva, hogy baromi drága lenne rendbe rakni (voltunk kint megnézni őket, elvetettük). Ez a maradék élettartammal kalkulálva nem éri meg.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 988
32 937
113
Egészen máshogy gondolkodunk valószínűleg, mert azért ahogy latolgattam én is, lehet harcképes tankot kihozni értelmes áron. De számoljunk 2/3-os összeggel. Ha van elérhető a4, ha megvesszük, akkor ha mondjuk csak 1-2 zlj harckocsit hozunk ki, értelmes páncélzattal, megfejlesztett, akár csak l44-es löveggel ami tudja az új lőszert, esetleg fejlettebb optika, fejlettebb tűzvezetés, hálózatba integrálhatóság, esetleg még egy FLW 200 a tetjére, a szutyokból ami szóba jöhet meg kiállítjuk a műszaki variánsokat, akkor a 44+12 mellé kerülhetne két komplett zlj olyan tank, ami képes megütközni a szembejövő modern technikával is, a környezetünkben meg szörnyeteg. Önálló műveletekre képesen, felszerelten, együttműködésre készen a többi egységünkkel. Persze egyértelmű, hogy újonnan gyártva az egész tovább tervezhető, és ugyanúgy létrehozható, csak a kettő közötti árkülönbséget lehetne forgatni alkatrészbázisba, vagy üzemeltetésbe, vagy a felszabaduló fejlesztési keretből lehetne megtervezni, kivitelezni ifv alapon 120 mm aknavetős támogató járművet...

Ugyanúgy kapsz a végén két zlj nagy harcértékű tankot, közel hasonló képességekkel, harcértékkel, mindamellett, hogy van egy zlj a legjobból hozzá, de ha a felújítósdit választod, marad keret másra, ha meg az újat, akkor azt megint extra keretként össze kell kaparni, vagy a költségvetés rovására, más fejlesztés rovására megy.
Végső soron ebben ütköztem sokakkal az elmúlt napokban. Szuper az új, lesz is belőle. Azt nem tudom, hogy lesz e keret még egyszer ilyenre ami most folyamatban van és örülnék ha a mennyiséget is biztosítanák minőségemelés mellett. Szóval én ezért gondolom, hogy inkább ha lesz elérhető, akkor felújítósdit játsszunk, mert ha nem lopják el a pénzt, akkor több dologra elég, mintha mennyiségileg ugyanannyi vadonatúj eszközzel számolunk.

Persze lehetne lamentálni azon, hogy az új gépeket mennyivel egyszerűbb a hálózatba integrálni, stb, de ezeket sem lehetetlen a megfelelő fejlesztéssel. És ha azt nézzük, hogy hozzájutunk cserébe két zlj tankhoz, meg esetleg ki tudunk dolgozni egy értelmes aknavetős harceszközt és még mindig a keretből elkezdhetünk felállítani x századot abból is, akkor talán nem akkora faszság. Persze, nem veszünk semmi szart tudom.
Ha tovább folytatódik ez a virushelyzet,akkor még dizelre se lesz pénz,nemhogy arra,amit a dizel hajt...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Egészen máshogy gondolkodunk valószínűleg, mert azért ahogy latolgattam én is, lehet harcképes tankot kihozni értelmes áron. De számoljunk 2/3-os összeggel. Ha van elérhető a4, ha megvesszük, akkor ha mondjuk csak 1-2 zlj harckocsit hozunk ki, értelmes páncélzattal, megfejlesztett, akár csak l44-es löveggel ami tudja az új lőszert, esetleg fejlettebb optika, fejlettebb tűzvezetés, hálózatba integrálhatóság, esetleg még egy FLW 200 a tetjére, a szutyokból ami szóba jöhet meg kiállítjuk a műszaki variánsokat, akkor a 44+12 mellé kerülhetne két komplett zlj olyan tank, ami képes megütközni a szembejövő modern technikával is, a környezetünkben meg szörnyeteg. Önálló műveletekre képesen, felszerelten, együttműködésre készen a többi egységünkkel. Persze egyértelmű, hogy újonnan gyártva az egész tovább tervezhető, és ugyanúgy létrehozható, csak a kettő közötti árkülönbséget lehetne forgatni alkatrészbázisba, vagy üzemeltetésbe, vagy a felszabaduló fejlesztési keretből lehetne megtervezni, kivitelezni ifv alapon 120 mm aknavetős támogató járművet...

Ugyanúgy kapsz a végén két zlj nagy harcértékű tankot, közel hasonló képességekkel, harcértékkel, mindamellett, hogy van egy zlj a legjobból hozzá, de ha a felújítósdit választod, marad keret másra, ha meg az újat, akkor azt megint extra keretként össze kell kaparni, vagy a költségvetés rovására, más fejlesztés rovására megy.
Végső soron ebben ütköztem sokakkal az elmúlt napokban. Szuper az új, lesz is belőle. Azt nem tudom, hogy lesz e keret még egyszer ilyenre ami most folyamatban van és örülnék ha a mennyiséget is biztosítanák minőségemelés mellett. Szóval én ezért gondolom, hogy inkább ha lesz elérhető, akkor felújítósdit játsszunk, mert ha nem lopják el a pénzt, akkor több dologra elég, mintha mennyiségileg ugyanannyi vadonatúj eszközzel számolunk.

Persze lehetne lamentálni azon, hogy az új gépeket mennyivel egyszerűbb a hálózatba integrálni, stb, de ezeket sem lehetetlen a megfelelő fejlesztéssel. És ha azt nézzük, hogy hozzájutunk cserébe két zlj tankhoz, meg esetleg ki tudunk dolgozni egy értelmes aknavetős harceszközt és még mindig a keretből elkezdhetünk felállítani x századot abból is, akkor talán nem akkora faszság. Persze, nem veszünk semmi szart tudom.
Szerintem jó ötlet. :) Nekem ha vannak fenntartásaim, azok időbeliek.
Az egyik beragadt dolgom a Mardel. Én réskitöltő szerepet gondoltam neki, nem modernizációt, mivel nem hittem el, hogy 2023-ra itt Pumák lennének. Harceljárások, Leókkal együttműködés, stb szerepben. Utána pedig valami tartalékosokat motiváló gép szerepet képzeltem el nekik (had dürgüljenek a terepen, legyen egy kis élmény, megtartó erő, vagy bármi- ma is lassan 50 éves családapák áradoznak, hogy amikor a BMP-vel csapattuk, meg dagasztottuk a sarat- szerepkörben).
Nyilván a Lynx saját gyártás ezt időben jó eséllyel felül írhatja.
A másik a Leós téma veled együtt. Viszont azt hiszem, hogy 2030 után lesz valamilyen európai új MBT és akkor felszabadul egy halom mai ésszel korszerű, modernebb technika. Az európai hadiipar ha fejlődni fog, márpedig egyértelmű cél, akkor lesz itt A6, de még A7V is cca másfél évtized múlva. Itt érzem az időbeliség szerepét.
Mi a fenének modernizálni egy addigra 50+ éves technikát, ha elérhető lesz 20 éves is, kevesebbért, mint amennyiért az öreg gépet felhúzhatod bizonytalan színvonalra?
Az átépítésekről pedig annyit, hogy: https://karpathir.com/2020/09/01/felujitott-harckocsikat-kapott-az-ukran-hadsereg/
Egy ukrán hadiipar is vagy 30 BMP-t tudott 8 hónap alatt felújítani, különösebb modernizáció nélkül. Nem tudom milyen kapacitásaink lennének a felújításra, de attól tartok a külsős modernizációs csomagok nagyon drágák.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 250
113
Nem igen van a4 értelmes műszaki állapotban nagy mennyiségben eladó Európában, megvették a lengyelek. A spanyol és a svájci annyira le van roggyanva, hogy baromi drága lenne rendbe rakni (voltunk kint megnézni őket, elvetettük). Ez a maradék élettartammal kalkulálva nem éri meg.
Az osztrák kontingens milyen állapotban van?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 335
11 264
113
Elképzelhető hogy különválnak és két dandár lesz belőlük ? Az lenne logikus.

Én már többször elképzeltem. ;)
Csak hát valahonnan embert is kellene fogni ezekbe, mert így sincs rendesen feltöltve.
Ha szétszedjük, létszámot tekintve lesz két sovány ezredünk, aztán kész.

@blogen az idézetben pont egy német mintájú páncélos és páncélgránátos dandárt vizionál (a közepes helyett) és 5x44, meg 2x10 Lynx-szel számol (összesen 240).
Amúgy ebben - amit felvázolt - lenne ráció, de valószínüleg kevés az esélye a 2x44 + 50x10 MBT-nek.

50×10 harckocsi? Szép is lenne! :)


Ez utóbbival kapcsolatban: tegyük fel, hogy (valamilyen rejtélyes oknál fogva) nem veszünk csak maximum még egyszer 44 Leo2A7-et. Akkor mi lenne a jobb: egy dandárban a 2 páncélos zl vagy megosztva, inkább 2 dandárba 1-1?
Bónuszkérdés: a fenti ábra szerinti elosztásban az IFV zl-ba, kíséretre megtenné az olyan A4 is, mint amik most jönnek?

Én inkább elosztanám két dandárnak. Meg mellé egy PZH osztályt szintúgy.

Mármint a Marderbe? Igazából, ha átalakítod a futóművet, rárakod az új tornyot (a mostaniban egy 20 milis gépágyú van) meg még egyéb dolgokat megcsinálsz rajta (erősebb motor, erősebb páncélzat) Igazából nem lesz annyival olcsóbb, hogy értelme legyen megcsinálni.

Már lezongoráztam vele, nem tudtam meggyőzni. :(
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 872
123 086
113
Én már többször elképzeltem. ;)
Csak hát valahonnan embert is kellene fogni ezekbe, mert így sincs rendesen feltöltve.
Ha szétszedjük, létszámot tekintve lesz két sovány ezredünk, aztán kész.



50×10 harckocsi? Szép is lenne! :)




Én inkább elosztanám két dandárnak. Meg mellé egy PZH osztályt szintúgy.



Már lezongoráztam vele, nem tudtam meggyőzni. :(
Utoljára már úgy tűnt elhitte nekem.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 547
113
Szerintem jó ötlet. :) Nekem ha vannak fenntartásaim, azok időbeliek.
Az egyik beragadt dolgom a Mardel. Én réskitöltő szerepet gondoltam neki, nem modernizációt, mivel nem hittem el, hogy 2023-ra itt Pumák lennének. Harceljárások, Leókkal együttműködés, stb szerepben. Utána pedig valami tartalékosokat motiváló gép szerepet képzeltem el nekik (had dürgüljenek a terepen, legyen egy kis élmény, megtartó erő, vagy bármi- ma is lassan 50 éves családapák áradoznak, hogy amikor a BMP-vel csapattuk, meg dagasztottuk a sarat- szerepkörben).
Nyilván a Lynx saját gyártás ezt időben jó eséllyel felül írhatja.
A másik a Leós téma veled együtt. Viszont azt hiszem, hogy 2030 után lesz valamilyen európai új MBT és akkor felszabadul egy halom mai ésszel korszerű, modernebb technika. Az európai hadiipar ha fejlődni fog, márpedig egyértelmű cél, akkor lesz itt A6, de még A7V is cca másfél évtized múlva. Itt érzem az időbeliség szerepét.
Mi a fenének modernizálni egy addigra 50+ éves technikát, ha elérhető lesz 20 éves is, kevesebbért, mint amennyiért az öreg gépet felhúzhatod bizonytalan színvonalra?
Az átépítésekről pedig annyit, hogy: https://karpathir.com/2020/09/01/felujitott-harckocsikat-kapott-az-ukran-hadsereg/
Egy ukrán hadiipar is vagy 30 BMP-t tudott 8 hónap alatt felújítani, különösebb modernizáció nélkül. Nem tudom milyen kapacitásaink lennének a felújításra, de attól tartok a külsős modernizációs csomagok nagyon drágák.

Marderre felderengett ez is bennem, mert tökéletes lenne tartalékos járműnek, de sokan lázadnak a gondolata ellen is, mert idős, stb. Pedig önmagában megfaragva is lehetne akármit csinálni vele. És meg is lehetne modernizálni, de ezt mondjuk tényleg felejtsük el, mert a németek által elért állapota elég a tartalékba. Arra is kíváncsi vagyok, hogy az új mbt-ből mikor lesz tényleg valami? Mert az Armata esetleges valós kivonásával, ha máshol, mondjuk Indiában sem kerül bevezetésre, akkor kisebb lesz a motiváció, talán butább születik mint kellene, vagy szétesik az együttműködés, akkor az a 2030 lehet 2040 is. Volt már erre példa nem egyszer. MBT 70 és Leo 1 és Leo 2 fejlesztésekor is mindig széthullott az együttműködés. Mondjuk így legalább a Leo német lett és jó. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Azert kivancsi lennek hogy hany orszag dontott ugyanigy, nem hinnem hogy a spanyolok ezt a listat szivesen nyilvanossagra hoznak. :D
Az arabok és a csehek biztosan látták a spanyol A4-eket. Most végül a spanyolok indítottak valami felújítási programot, de asszem abban sem nagyon lesznek az A4-eseik. Vagy csak nagyon módjával a tényleg legszükségesebb számban.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 872
123 086
113
Amúgy abba gondoljatok már bele, hogy a jelenlegi megrendelt darabszámokhoz való feltöltöttségtől is messze vagyunk mint Makó Jeruzsálemtől, még ha olcsóbb (szerintetek olcsóbb, hosszab távon tiszta deficit) technikával is akarjátok feltölteni az új alakulatokat az itt emlegetett darabszámokkal exponenciális költségnövekedést fog eredményezni minden vonalon.