A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 350
77 010
113
Tessék panaszra menni a West Pointra akkor légyszíves vagy a NATO katonai akadémiára mert nem tetszik, és adj nekik is hajápolási tanácsokat.
A West Pointon agarak vannak ő meg gepárd.
FB-IMG-1614464829711.jpg
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
És a lynxel szerelt zászlóaljnak van deszantja, százszor jobb felderítése és minden raj 1 km-en belül képes egy 55-öst leküzdeni a raj páncéltörő eszközével. Nem beszéltünk a támogató szakaszokról sem. Ez a fos a libán irdatlan faszság. Főleg ha az első frontális sorozat a harmincassal még meg is vakítja a tűzvezető rendszert. Nem, egyszerűen a t55-öt már olyan technológiai lemaradásban van amit azzal, hogy ágyú van rajta már nem tud ellensúlyozni.
Azt nem értem miért nem használ mindenki t55-öt? Akkora király cucc, hogy az egyik legmodernebb nehézdandár ifv zlj-t is képes zárójelbe tenni, akkor miért nem azt használja mindenki?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Ők meg is különböztetik a hk és gépesitett ho-t egymástol-meg mindenki más is.Csak nálunk kenik el igy a dolgot,egy különben csak alapszintű megjelőlésre való NATO szabványra hivatkozva.
A harcskocsi dandárt ill hadosztályt meg is különbözteti a gépesített lövésztől. De a gépesített lövészen belül attól még a láncos lesz a nehézdandár. Akkor is ha az m113-al és M60-al áll fel. Mert nem a harcértéke adja a nehézségét hanem a gépesítés milyensége.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 207
33 622
113
Nemtudom de en /ha mar jatszasi a gondolatokkal./ egy ujabb nehez dd helyett inkabb 2 onallo zaszloaljat kernek karira :D csak a sporolas kedvejert ;) ifv hk tamogatasnak aknaveto meg valami jo olcsositott iranyitott cucc... Akar egy helyorsegbe.
Igazabol bizonyos szintu rugalmassagot adna a felsobb vezetesnek nem kellene a dd hez hozzanyulni. Vagy egybevonva a dd vel a szarnyak biztositasa a fo csapasirany meghatarozasanak megnehezitese vagy alternativ csapasiranyok kivitelezeseben nagy segitseget nyuljthatna. De jelenleg sok fontosabb dolog szerepel mindenki listalyan. Ugyhogy ez meg raeros.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and krisss

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 015
113
És a lynxel szerelt zászlóaljnak van deszantja, százszor jobb felderítése és minden raj 1 km-en belül képes egy 55-öst leküzdeni a raj páncéltörő eszközével. Nem beszéltünk a támogató szakaszokról sem. Ez a fos a libán irdatlan faszság. Főleg ha az első frontális sorozat a harmincassal még meg is vakítja a tűzvezető rendszert. Nem, egyszerűen a t55-öt már olyan technológiai lemaradásban van amit azzal, hogy ágyú van rajta már nem tud ellensúlyozni.
T55AM (mert azt irtam,a műszerezettség miatt.De úgy is irhatnám,hogy bármelyik megfelelő tűzvezető rendszerrel már ellátott hk)-kb ezt irtam,sőt,pontosan ezt.
Meg persze a hk zl-nek nincs felderitése.De még egy árva ködvetője se.....
Egy jol vezetett még régebbi,de megfelelően műszerezett, hk zl is olyan tűzfölényben van,hogy önmagában az IFV zl nem fogja megállitani.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 350
77 010
113
T55AM (mert azt irtam,a műszerezettség miatt.De úgy is irhatnám,hogy bármelyik megfelelő tűzvezető rendszerrel már ellátott hk)-kb ezt irtam,sőt,pontosan ezt.
Meg persze a hk zl-nek nincs felderitése.De még egy árva ködvetője se.....
Egy jol vezetett még régebbi,de megfelelően műszerezett, hk zl is olyan tűzfölényben van,hogy önmagában az IFV zl nem fogja megállitani.
Nem nincs tűzerőfölényben.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Azt nem értem miért nem használ mindenki t55-öt? Akkora király cucc, hogy az egyik legmodernebb nehézdandár ifv zlj-t is képes zárójelbe tenni, akkor miért nem azt használja mindenki?
Ha nem ahmed pattan bele szandálban burnuszban a kecskék mellől ak-val, akkor azért megnézném, hogy egy Lynx vs T-55 zlj harcában izzadnál-e kicsit. Ha értelmes vezetés, képzett személyzet van ott is, és mellé a felderítés viszont jó, akkor európai terepen nem annyira egyértelmű a kacsavadászat mint a Sivatagi Viharban volt. A modern szenzoros képesség persze nagy előny, de nem mindenható.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and LMzek 2.0

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
T55AM (mert azt irtam,a műszerezettség miatt.De úgy is irhatnám,hogy bármelyik megfelelő tűzvezető rendszerrel már ellátott hk)-kb ezt irtam,sőt,pontosan ezt.
Meg persze a hk zl-nek nincs felderitése.De még egy árva ködvetője se.....
Egy jol vezetett még régebbi,de megfelelően műszerezett, hk zl is olyan tűzfölényben van,hogy önmagában az IFV zl nem fogja megállitani.
Egy nagyon basic tűzvezető rendszere van az AM-nek meg egy második generációs (és abból is szar) éjjellátója. Miről beszélsz? Egy magában lévő hk zászlóaljnak van külön felderítése? (mert szerintem nincs)
Meg gondolj már bele 44 ATGM-el ellátott IFV meg 4-500 közti deszantolt katona az úgy nagyjából 60-70 ATGM indító, plusz 44 db raj páncéltörő fegyver.
Az 4-500 szabad szem felderítésre.... Ami valljuk be a 60 éves prizmán nem igazán jól megy, se az egyes típusú szemgolyón a hk pk-nak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 015
113
A harcskocsi dandárt ill hadosztályt meg is különbözteti a gépesített lövésztől. De a gépesített lövészen belül attól még a láncos lesz a nehézdandár. Akkor is ha az m113-al és M60-al áll fel. Mert nem a harcértéke adja a nehézségét hanem a gépesítés milyensége.
Én meg azt irtam,hogy a mi nehéz dd-unk egy gépesitett dd......Mert nem elég a meghatározáshoz a nehéz jelző,konkretizálni kell azon túl is a jellegét az egységnek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 350
77 010
113
Ha nem ahmed pattan bele szandálban burnuszban a kecskék mellől ak-val, akkor azért megnézném, hogy egy Lynx vs T-55 zlj harcában izzadnál-e kicsit. Ha értelmes vezetés, képzett személyzet van ott is, és mellé a felderítés viszont jó, akkor európai terepen nem annyira egyértelmű a kacsavadászat mint a Sivatagi Viharban volt. A modern szenzoros képesség persze nagy előny, de nem mindenható.
De az.Nem látnának célt a harckocsik,a Spike nem kizárólag line of sight alkalmazható.És ehez nem kell SPIK NLOS sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 350
77 010
113
Én meg azt irtam,hogy a mi nehéz dd-unk egy gépesitett dd......Mert nem elég a meghatározáshoz a nehéz jelző,konkretizálni kell azon túl is a jellegét az egységnek.
Megteszed,hogy válaszol a kérdésemre,hogy mindenki tisztán lásson?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
De az.Nem látnának célt a harckocsik,a Spike nem kizárólag line of sight alkalmazható.És ehez nem kell SPIK NLOS sem.

Azt szerintem azért te is érzed, hogyha az a jármű a bozótból nézett volna kifelé, akkor ez a steril tesztindítás máris meg sem történt volna. Értem az előnyét, nem állítom, hogy a t-55 az isten, főleg ha szenzorosan is fejletlen. De azért jócskán befolyásolja az ennek az elméleti harcnak a kimenetelét a terep kihasználása.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 979
113
Azt szerintem azért te is érzed, hogyha az a jármű a bozótból nézett volna kifelé, akkor ez a steril tesztindítás máris meg sem történt volna. Értem az előnyét, nem állítom, hogy a t-55 az isten, főleg ha szenzorosan is fejletlen. De azért jócskán befolyásolja az ennek az elméleti harcnak a kimenetelét a terep kihasználása.
Persze, de mivel használod ki a terepet egyszerűbben a gyalogsággal és a hozzá tartozó harcjárművekkel vagy a harckocsikkal ? Főleg, hogy egy sima raj páncéltörő fegyver a maximimális lőtávolságán belül képes bármikor kilőni egy 55-öst. Ez már nem az RPG.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 350
77 010
113
Azt szerintem azért te is érzed, hogyha az a jármű a bozótból nézett volna kifelé, akkor ez a steril tesztindítás máris meg sem történt volna. Értem az előnyét, nem állítom, hogy a t-55 az isten, főleg ha szenzorosan is fejletlen. De azért jócskán befolyásolja az ennek az elméleti harcnak a kimenetelét a terep kihasználása.
Micsoda?A tényen nem változat:fedezék mögül indítható a Spike.Nem tud lőni a harckocsi ha nem lát rá a célra mert az egy domb vagy egy edő mögött van.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Micsoda?A tényen nem változat:fedezék mögül indítható a Spike.Nem tud lőni a harckocsi ha nem lát rá a célra mert az egy domb vagy egy edő mögött van.
Nem, nem erre gondoltam. De a fák alól is nézhet kifelé ha már mindenki tudja, hogy a másik ott van. És a bozótosba már nem így lőnéd be felülről sem azt az atgm-et az ágak közé. Ha meg már harctávolságban vannak a felek, a személyi felszerelések, személyi éjjellátó, ha van valakinek, egy jó távcső kiegészíti a hk személyzet hatékonyságát is. És ami a hk esélye, hogy egy lövés, egy Lynx.