A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 720
5 772
113
Igen, de ehhez kellene kb. 50.000-es létszámú sereg, ahogy annodacumál megállapítottuk, meg kb. a GDP 2,5%-ának megfelelő büdzsé.Én támogatom.
Lehet. Én átlagosan 5000 fős dandárokkal számoltam (4 dandár tehát 20K fő), ha kell még a zárójelbe rakott közepes is, akkor valóban nem jön ki 30K-s hivatalos állományból, még akkor sem, ha nincs minden teljesen feltöltve és egy rész tartalékos.
Én is támogatom.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 900
113
De a közepesbe miért akarsz feltétlenül harckocsit rakni?

valamivel oda is kell csapni.

Az milyen dandár ahol csak 1 lövész szaszlóalj van?

Szarból akartok várat építeni.Ha nem lesz elég ember az baj,toldozhatod foltozhatod, pakolgathatsz mindenkit mindenhová de attól még nem lesz elég ember.

Ha tatán nem jön össze sehogy sem, akkor valamit váltani kell.
Talán Pápán vagy Szombathelyen össze lehetne guberálni egy lövész zászlóaljra valót. Már Pápa is tízezer fővel nagyobb, Szombathely meg háromszor akkora.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 870
113
valamivel oda is kell csapni.



Ha tatán nem jön össze sehogy sem, akkor valamit váltani kell.
Talán Pápán vagy Szombathelyen össze lehetne guberálni egy lövész zászlóaljra valót. Már Pápa is tízezer fővel nagyobb, Szombathely meg háromszor akkora.
Nem a városból jön a katonák 90%-a Tatán. Az ország nyugati felében ezért a pénzért nem találsz katonát, illetve nem sokat. Szombathelyen még úgy sem, hogy ott a nyugati a határ. Oda kell menni ahol vannak munkaerő tartalékok. Dél-Dunántúl pl.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Nagyjából egyetértek a mennyiségi fölényükből adódó aggodalmaiddal de a hk fölényt nemcsak a hk számának emelésével lehet ellensúlyozni, hanem a pct eszközök széles palettájának és mennyiségének növelésével. Úgy tűnik, ezen a téren vannak fejlesztések (CGM4, RGW?, Spike?). Ha ezekkel rendesen el leszünk látva, akár a tartalékos zlj-k is, meggondolandó a régi hk-k alkalmazása ilyen környezetben.
Abban abszolút igazad van, hogy ehhez a tüzérségi védernyő szükséges, különben semmit nem ér.
Egyelőre ők vannak rendesen ellátva Spike-al. És rakétatüzérséggel.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 006
113
Lehet. Én átlagosan 5000 fős dandárokkal számoltam (4 dandár tehát 20K fő), ha kell még a zárójelbe rakott közepes is, akkor valóban nem jön ki 30K-s hivatalos állományból, még akkor sem, ha nincs minden teljesen feltöltve és egy rész tartalékos.
Én is támogatom.
A 3 nehéz + 1 közepes létszáma lehetne 20.000 körül, a különlegesekét max 2.500-ra tenném. De még nincs benne a többi harctámogató, ellátó meg egyéb állomány, a légierőről nem is beszélve. Az 50.000 is csak szűkösen elég (talán nem is elég...)
 
H

Hummen23

Guest
A 3 nehéz + 1 közepes létszáma lehetne 20.000 körül, a különlegesekét max 2.500-ra tenném. De még nincs benne a többi harctámogató, ellátó meg egyéb állomány, a légierőről nem is beszélve. Az 50.000 is csak szűkösen elég (talán nem is elég...)
Újra és újra szóba jön a létszámkeret növelése az mh részéről. Gondolom ennek csak akkor van értelme, ha legalább a teknikai eszközök beszerzésre kerülnek, még ha nem is teljes a feltöltöttség. Tévedek?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 219
119 870
113
Újra és újra szóba jön a létszámkeret növelése az mh részéről. Gondolom ennek csak akkor van értelme, ha legalább a teknikai eszközök beszerzésre kerülnek, még ha nem is teljes a feltöltöttség. Tévedek?
Igazából a mostani sincs még kitöltve közel sem szóval ráérős..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 029
113
???????????? OMFG ez meg mi a jóisten???
Melyik képességére nincs szükség az A7-esnek?

A T-14 Armata, Super-Abrams, Leopard 7+++ tankok kilövésének képességére -úgy érzem-- a következő 10-20 évben nem kell a 44 darab feletti mennyiségben készülni.
Amit valóban nyújt a Leopard: környékbeli harckocsik ellen bőven elégséges támadó és védelmi képesség árának kb. tízszereséért !
(... a méretből/tömegből adódó logisztikai problémákkal, eddig nem publikárt árszintű --tippelek, német/ny-Eu-s árszintű-- hosszútávú üzemben-/karbantartási árakkal!)


Ezért tartom a legjobb kompromisszumnak --várható hibrid-háborús, hibrid-összetételű legvalószínűbb konfliktusban-- a jóval nagyobb mennyiséget lehetővé tévő és a Leo-hoz hasonló páncélvédelmi képességű T-72-eseket Leopard-okkal együttműködő csapatként.

Jóval kisebb összegből, a Leo biztonságával és annak T-72-kre kiterjesztett képességeivel valóban a Kárpát-medence meghatározó ereje lenne egy ilyen hibrid összetételű harckocsi állomány!

A Leopardok minősége a modernizált, azonos páncélvédettségű T-72-k mennyisége együtt --Közép-Kelet-Eu-s viszonylatban-- jelentős mennyiségi és minőségi fölényt adna!

Nem véletlenül bukkan fel egyre többször --az aktuális területhez adaptált megoldásban-- a hibrid kulcs-szó sikeres megoldásokban!!!



.
 
  • Dühítő
Reactions: alfa74

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 006
113
Újra és újra szóba jön a létszámkeret növelése az mh részéről. Gondolom ennek csak akkor van értelme, ha legalább a teknikai eszközök beszerzésre kerülnek, még ha nem is teljes a feltöltöttség. Tévedek?
Szukcesszív approximáció vagyon szerintem - amúgy helyesen. Először jönnek a technikák, hogy legyen meg a képesség, majd jön(ne) a bővülés. Remélem/gondolom én.;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 252
113
Nem ên gondoltam így, hanem a kormány, amikor megtette. És rosszul tudod, ez állandó felajánlás szükség -5. cikkelyes eset pl.- esetére.
Mutatsz nekem egy olyat, ahol azt írná valamilyen hivatalos forrás, hogy 2 dandárt EGYSZERRE fogunk folyamatosra felajánlani???
Mert 2023-ban a VJTF-re készülünk a németekkel, mint ahogy 2028-ban is! A németek '23-ra egy nehézdandárt ajánlottak, míg '28-ra egy hadosztályt.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 029
113
Értem én:
Románia: 100 aktív 500 aktiválható.
Magyarország: 30 aktív 50 aktiválható.

A tüzérségnél hasonló arányok.

Rakéta-tüzérség:
Románia pár-száz Grad és van még kevés jobb eszköz is.
Magyarország: 0 az az nulla.

Én nem tartom jónak, hogy 2026-30-ig semmi változás nem történik.
Sem technikai sem személyi szempontból.
Ez nem csak pénz kérdése! A "csak" pénz-szórás sem megoldás! Különösen érdeklődve várom ez ügyben(létszám probléma!!!) a gyors, de hosszútávú koncepciót, megoldást!

Még mindig nem érted a románoknak van kb 50 db modernizáción átesett TR-85k abból 30 db az ami bevethető állapotban van.A többi mind kohószökevény amelyek maximum akkor aktiválható ha újjáépítik őket.
Tehát semmi értelme újra meg újra a nem létező román HK fölényre/túlsúlyra hivatkoznod mert nincs ilyen.

Elkerülte a figyelmed az aktiválható mennyiség, ami nekünk kerekítési hiba, 0 az az nulla (közeli).
A másik fél 500 körüli (bármilyen állapotúból) tud gazdálkodni!

Az I. V-h utáni román hadsereg nevetséges harcértékkel rendelkezett a monarchiás magyar haderőhöz képest.
...annak feloszlatása (lenullázása) előttihez képest!

Hasonló a történelmi párhuzam "zavar" és nem kicsit az aktiválható eszközök terén, amitől nagyvonalóan eltekint több "hangos" tagunk.
Visszatérve a szomorú arányokhoz:
A tüzérségnél még ennél is rosszabb!
A rakéta-tüzérségnél pedig az "ennél is rosszabb"-nál is rosszabb: 0 az az nulla eszközzel rendelkezünk a 20+ kilométeres lőtáv-zónában a pár-százas "szokásos történelmi szövetséges" erejéhez képest.
Kiábrándító számok, nemtudom a katona-politikai döntéshozók kicsodák voltak 10 évig??? ( :mad: :mad: :mad: )

.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 029
113
Mivel nem értek hozzá megkérdezem; a keleti és nyugati technika szervízigénye, és ebből következő hadrafoghatósági mutatója ugyanaz? Mert ok, hogy olcsóbban lehet alkatrészt venni a T-72-höz, de ha azt sűrűbben kell cserélni, több szerelő kell hozzá több munkaórával, akkor a fenntartási költségeiben már erősen csökken az árelőny. A munkaerő drága, és nem áll korlátlanul rendelkezésre.


A T-72 valóban meglévő ilyen problémáit sokan eltúlozzák. Ezeket az eddig szokásosnál sokkal jobban olcsóbban és a fejlesztési tervekhez illeszkedően lehetne megoldani, egy szemléletváltással, ami a korszerű nyomtatásos, ragasztásos, technikák technológiák segítségével sok év óta lehetséges.

A szovjet/orosz technika olcsóbban üzembentartható a "benne -maradt" tartalékok kihasználásával, és a már elérhető jóval korszerűbb és jobb, de nem sokkal drágább --korabeli oroszhoz képest űrtechnikás-- segédanyagokkal, olajokkal, tömítésekkel,...

Ilyen --a törökökéhez, izraelihez-- hasonló szemléletváltásra van szükség, politikai motivációval megtámogatva, irányítva és ellenőrizve.
A példákhoz hasonló kiugró eredményeket lehetne elérni egy Z2026 méretű összegből.

A németek ennek a képességnek és tudásnak a társadalmi elfogadásának majd végrehajtásának köszönhetik történelmileg látható sorozatos feltámadásaikat.
Kicsit összefüggéseiben nézve a dolgot!

:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Pogány
W

Wilson

Guest
Elkerülte a figyelmed az aktiválható mennyiség, ami nekünk kerekítési hiba, 0 az az nulla (közeli).
A másik fél 500 körüli (bármilyen állapotúból) tud gazdálkodni!

Az I. V-h utáni román hadsereg nevetséges harcértékkel rendelkezett a monarchiás magyar haderőhöz képest.
...annak feloszlatása (lenullázása) előttihez képest!

Hasonló a történelmi párhuzam "zavar" és nem kicsit az aktiválható eszközök terén, amitől nagyvonalóan eltekint több "hangos" tagunk.
Visszatérve a szomorú arányokhoz:
A tüzérségnél még ennél is rosszabb!
A rakéta-tüzérségnél pedig az "ennél is rosszabb"-nál is rosszabb: 0 az az nulla eszközzel rendelkezünk a 20+ kilométeres lőtáv-zónában a pár-százas "szokásos történelmi szövetséges" erejéhez képest.
Kiábrándító számok, nemtudom a katona-politikai döntéshozók kicsodák voltak 10 évig??? ( :mad: :mad: :mad: )

.
Lelki szemeim előtt felsejlik egy szélmalom látványa és én egyre erősebben markolom a "nehéz lándzsámat" mert érzem,hogy hiábavaló küzdelmet folytatok LMZek 2.0 képzelete álltal életrehívott román HK áradat ellen.:)

Ember az az aktiválható mennyiség azt jelenti,hogy egy nagyjavítás után talán kitudnának állni a laktanyából, ráadásul a románok azokat a rég letámasztott T-55 t is beleszámolták amiket már teljesen kibeleztek,hogy a kannibalizációval valamennyire működőképes állapotba tartsák a többit,mondtam,hogy én megértem.hogy mindenkinek van valamilyen kattanása,de azért "ne toljuk már fullba a kretént":)