A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Nagyjából egyetértek a mennyiségi fölényükből adódó aggodalmaiddal de a hk fölényt nemcsak a hk számának emelésével lehet ellensúlyozni, hanem a pct eszközök széles palettájának és mennyiségének növelésével. Úgy tűnik, ezen a téren vannak fejlesztések (CGM4, RGW?, Spike?). Ha ezekkel rendesen el leszünk látva, akár a tartalékos zlj-k is, meggondolandó a régi hk-k alkalmazása ilyen környezetben.
Abban abszolút igazad van, hogy ehhez a tüzérségi védernyő szükséges, különben semmit nem ér.
Egyelőre ők vannak rendesen ellátva Spike-al. És rakétatüzérséggel.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Lehet. Én átlagosan 5000 fős dandárokkal számoltam (4 dandár tehát 20K fő), ha kell még a zárójelbe rakott közepes is, akkor valóban nem jön ki 30K-s hivatalos állományból, még akkor sem, ha nincs minden teljesen feltöltve és egy rész tartalékos.
Én is támogatom.
A 3 nehéz + 1 közepes létszáma lehetne 20.000 körül, a különlegesekét max 2.500-ra tenném. De még nincs benne a többi harctámogató, ellátó meg egyéb állomány, a légierőről nem is beszélve. Az 50.000 is csak szűkösen elég (talán nem is elég...)
 
H

Hummen23

Guest
A 3 nehéz + 1 közepes létszáma lehetne 20.000 körül, a különlegesekét max 2.500-ra tenném. De még nincs benne a többi harctámogató, ellátó meg egyéb állomány, a légierőről nem is beszélve. Az 50.000 is csak szűkösen elég (talán nem is elég...)
Újra és újra szóba jön a létszámkeret növelése az mh részéről. Gondolom ennek csak akkor van értelme, ha legalább a teknikai eszközök beszerzésre kerülnek, még ha nem is teljes a feltöltöttség. Tévedek?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 533
113
Újra és újra szóba jön a létszámkeret növelése az mh részéről. Gondolom ennek csak akkor van értelme, ha legalább a teknikai eszközök beszerzésre kerülnek, még ha nem is teljes a feltöltöttség. Tévedek?
Igazából a mostani sincs még kitöltve közel sem szóval ráérős..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
???????????? OMFG ez meg mi a jóisten???
Melyik képességére nincs szükség az A7-esnek?

A T-14 Armata, Super-Abrams, Leopard 7+++ tankok kilövésének képességére -úgy érzem-- a következő 10-20 évben nem kell a 44 darab feletti mennyiségben készülni.
Amit valóban nyújt a Leopard: környékbeli harckocsik ellen bőven elégséges támadó és védelmi képesség árának kb. tízszereséért !
(... a méretből/tömegből adódó logisztikai problémákkal, eddig nem publikárt árszintű --tippelek, német/ny-Eu-s árszintű-- hosszútávú üzemben-/karbantartási árakkal!)


Ezért tartom a legjobb kompromisszumnak --várható hibrid-háborús, hibrid-összetételű legvalószínűbb konfliktusban-- a jóval nagyobb mennyiséget lehetővé tévő és a Leo-hoz hasonló páncélvédelmi képességű T-72-eseket Leopard-okkal együttműködő csapatként.

Jóval kisebb összegből, a Leo biztonságával és annak T-72-kre kiterjesztett képességeivel valóban a Kárpát-medence meghatározó ereje lenne egy ilyen hibrid összetételű harckocsi állomány!

A Leopardok minősége a modernizált, azonos páncélvédettségű T-72-k mennyisége együtt --Közép-Kelet-Eu-s viszonylatban-- jelentős mennyiségi és minőségi fölényt adna!

Nem véletlenül bukkan fel egyre többször --az aktuális területhez adaptált megoldásban-- a hibrid kulcs-szó sikeres megoldásokban!!!



.
 
  • Dühítő
Reactions: alfa74

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Újra és újra szóba jön a létszámkeret növelése az mh részéről. Gondolom ennek csak akkor van értelme, ha legalább a teknikai eszközök beszerzésre kerülnek, még ha nem is teljes a feltöltöttség. Tévedek?
Szukcesszív approximáció vagyon szerintem - amúgy helyesen. Először jönnek a technikák, hogy legyen meg a képesség, majd jön(ne) a bővülés. Remélem/gondolom én.;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem ên gondoltam így, hanem a kormány, amikor megtette. És rosszul tudod, ez állandó felajánlás szükség -5. cikkelyes eset pl.- esetére.
Mutatsz nekem egy olyat, ahol azt írná valamilyen hivatalos forrás, hogy 2 dandárt EGYSZERRE fogunk folyamatosra felajánlani???
Mert 2023-ban a VJTF-re készülünk a németekkel, mint ahogy 2028-ban is! A németek '23-ra egy nehézdandárt ajánlottak, míg '28-ra egy hadosztályt.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
Értem én:
Románia: 100 aktív 500 aktiválható.
Magyarország: 30 aktív 50 aktiválható.

A tüzérségnél hasonló arányok.

Rakéta-tüzérség:
Románia pár-száz Grad és van még kevés jobb eszköz is.
Magyarország: 0 az az nulla.

Én nem tartom jónak, hogy 2026-30-ig semmi változás nem történik.
Sem technikai sem személyi szempontból.
Ez nem csak pénz kérdése! A "csak" pénz-szórás sem megoldás! Különösen érdeklődve várom ez ügyben(létszám probléma!!!) a gyors, de hosszútávú koncepciót, megoldást!

Még mindig nem érted a románoknak van kb 50 db modernizáción átesett TR-85k abból 30 db az ami bevethető állapotban van.A többi mind kohószökevény amelyek maximum akkor aktiválható ha újjáépítik őket.
Tehát semmi értelme újra meg újra a nem létező román HK fölényre/túlsúlyra hivatkoznod mert nincs ilyen.

Elkerülte a figyelmed az aktiválható mennyiség, ami nekünk kerekítési hiba, 0 az az nulla (közeli).
A másik fél 500 körüli (bármilyen állapotúból) tud gazdálkodni!

Az I. V-h utáni román hadsereg nevetséges harcértékkel rendelkezett a monarchiás magyar haderőhöz képest.
...annak feloszlatása (lenullázása) előttihez képest!

Hasonló a történelmi párhuzam "zavar" és nem kicsit az aktiválható eszközök terén, amitől nagyvonalóan eltekint több "hangos" tagunk.
Visszatérve a szomorú arányokhoz:
A tüzérségnél még ennél is rosszabb!
A rakéta-tüzérségnél pedig az "ennél is rosszabb"-nál is rosszabb: 0 az az nulla eszközzel rendelkezünk a 20+ kilométeres lőtáv-zónában a pár-százas "szokásos történelmi szövetséges" erejéhez képest.
Kiábrándító számok, nemtudom a katona-politikai döntéshozók kicsodák voltak 10 évig??? ( :mad: :mad: :mad: )

.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
Mivel nem értek hozzá megkérdezem; a keleti és nyugati technika szervízigénye, és ebből következő hadrafoghatósági mutatója ugyanaz? Mert ok, hogy olcsóbban lehet alkatrészt venni a T-72-höz, de ha azt sűrűbben kell cserélni, több szerelő kell hozzá több munkaórával, akkor a fenntartási költségeiben már erősen csökken az árelőny. A munkaerő drága, és nem áll korlátlanul rendelkezésre.


A T-72 valóban meglévő ilyen problémáit sokan eltúlozzák. Ezeket az eddig szokásosnál sokkal jobban olcsóbban és a fejlesztési tervekhez illeszkedően lehetne megoldani, egy szemléletváltással, ami a korszerű nyomtatásos, ragasztásos, technikák technológiák segítségével sok év óta lehetséges.

A szovjet/orosz technika olcsóbban üzembentartható a "benne -maradt" tartalékok kihasználásával, és a már elérhető jóval korszerűbb és jobb, de nem sokkal drágább --korabeli oroszhoz képest űrtechnikás-- segédanyagokkal, olajokkal, tömítésekkel,...

Ilyen --a törökökéhez, izraelihez-- hasonló szemléletváltásra van szükség, politikai motivációval megtámogatva, irányítva és ellenőrizve.
A példákhoz hasonló kiugró eredményeket lehetne elérni egy Z2026 méretű összegből.

A németek ennek a képességnek és tudásnak a társadalmi elfogadásának majd végrehajtásának köszönhetik történelmileg látható sorozatos feltámadásaikat.
Kicsit összefüggéseiben nézve a dolgot!

:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Pogány
W

Wilson

Guest
Elkerülte a figyelmed az aktiválható mennyiség, ami nekünk kerekítési hiba, 0 az az nulla (közeli).
A másik fél 500 körüli (bármilyen állapotúból) tud gazdálkodni!

Az I. V-h utáni román hadsereg nevetséges harcértékkel rendelkezett a monarchiás magyar haderőhöz képest.
...annak feloszlatása (lenullázása) előttihez képest!

Hasonló a történelmi párhuzam "zavar" és nem kicsit az aktiválható eszközök terén, amitől nagyvonalóan eltekint több "hangos" tagunk.
Visszatérve a szomorú arányokhoz:
A tüzérségnél még ennél is rosszabb!
A rakéta-tüzérségnél pedig az "ennél is rosszabb"-nál is rosszabb: 0 az az nulla eszközzel rendelkezünk a 20+ kilométeres lőtáv-zónában a pár-százas "szokásos történelmi szövetséges" erejéhez képest.
Kiábrándító számok, nemtudom a katona-politikai döntéshozók kicsodák voltak 10 évig??? ( :mad: :mad: :mad: )

.
Lelki szemeim előtt felsejlik egy szélmalom látványa és én egyre erősebben markolom a "nehéz lándzsámat" mert érzem,hogy hiábavaló küzdelmet folytatok LMZek 2.0 képzelete álltal életrehívott román HK áradat ellen.:)

Ember az az aktiválható mennyiség azt jelenti,hogy egy nagyjavítás után talán kitudnának állni a laktanyából, ráadásul a románok azokat a rég letámasztott T-55 t is beleszámolták amiket már teljesen kibeleztek,hogy a kannibalizációval valamennyire működőképes állapotba tartsák a többit,mondtam,hogy én megértem.hogy mindenkinek van valamilyen kattanása,de azért "ne toljuk már fullba a kretént":)
 
H

Hummen23

Guest
A T-72 valóban meglévő ilyen problémáit sokan eltúlozzák. Ezeket az eddig szokásosnál sokkal jobban olcsóbban és a fejlesztési tervekhez illeszkedően lehetne megoldani, egy szemléletváltással, ami a korszerű nyomtatásos, ragasztásos, technikák technológiák segítségével sok év óta lehetséges.

A szovjet/orosz technika olcsóbban üzembentartható a "benne -maradt" tartalékok kihasználásával, és a már elérhető jóval korszerűbb és jobb, de nem sokkal drágább --korabeli oroszhoz képest űrtechnikás-- segédanyagokkal, olajokkal, tömítésekkel,...

Ilyen --a törökökéhez, izraelihez-- hasonló szemléletváltásra van szükség, politikai motivációval megtámogatva, irányítva és ellenőrizve.
A példákhoz hasonló kiugró eredményeket lehetne elérni egy Z2026 méretű összegből.

A németek ennek a képességnek és tudásnak a társadalmi elfogadásának majd végrehajtásának köszönhetik történelmileg látható sorozatos feltámadásaikat.
Kicsit összefüggéseiben nézve a dolgot!

:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
De azt nem érted, hogy elmondták hivatalosan, hogy NEM lesz vsz haditeknika.
Itt le is lehet zárni. Ez hivatalos.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Mutatsz nekem egy olyat, ahol azt írná valamilyen hivatalos forrás, hogy 2 dandárt EGYSZERRE fogunk folyamatosra felajánlani???
Egymás után.

"5. b) az ország területén kívül: az Észak-atlanti Szerződés 5. Cikke szerinti műveletekre legfeljebb dandár erővel; békeműveletekben való részvételre két zászlóaljnyi erővel; a műveletek során a kijelölt erőkkel a csapatok légitámogatására; a különböző műveletek speciális képességű (hídépítő, víztisztító, katonai rendész feladatokat ellátó, különleges műveleti, polgári-katonai együttműködési, egészségügyi, vegyivédelmi) alegységekkel történő támogatására. Az e pontban felsorolt műveletekben való részvételt az egyidejűségi korlátozások figyelembevételével kell tervezni."
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
R

Ruby de Puteaux

Guest
a Leo-hoz hasonló páncélvédelmi képességű T-72-eseket
Jó hogy nem ebéd közben olvastam mert kettéharaptam volna a kanalat, az biztos. :)
A másik fél 500 körüli (bármilyen állapotúból) tud gazdálkodni!
Fiktív számokkal dolgozol. A tüzérségükről már írtam, harckocsijuk sincs ennyi. Egy zászlóalj modernizált TR-85 van nekik, plusz talán 1-2 zászlóalj full csupasz verzió, a többi donor vagy ócskavas.

Azért teljesen hülyének ne nézzük őket, pontosan tudják hogy ezek max tűztámogatásra jók, tehát Centauro/Striker MGS kategória csak láncon, meg értelmezhető páncélvédelemmel(értsd: nem lövöd át oldalról nehézgéppuskával). Váltanák is őket Leora, csak hát pénz az ugye nincs.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 533
113
Jó hogy nem ebéd közben olvastam mert kettéharaptam volna a kanalat, az biztos. :)

Fiktív számokkal dolgozol. A tüzérségükről már írtam, harckocsijuk sincs ennyi. Egy zászlóalj modernizált TR-85 van nekik, plusz talán 1-2 zászlóalj full csupasz verzió, a többi donor vagy ócskavas.

Azért teljesen hülyének ne nézzük őket, pontosan tudják hogy ezek max tűztámogatásra jók, tehát Centauro/Striker MGS kategória csak láncon, meg értelmezhető páncélvédelemmel(értsd: nem lövöd át oldalról nehézgéppuskával). Váltanák is őket Leora, csak hát pénz az ugye nincs.
Most jön az, hogy de a román tábornok...
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Igen, de ehhez kellene kb. 50.000-es létszámú sereg, ahogy annodacumál megállapítottuk, meg kb. a GDP 2,5%-ának megfelelő büdzsé.Én támogatom.
Oké akkor most kalkuláljátok át 2035-ig, évi 1,8-1,9 %-ra, úgy hogy ebben legyen benn évekre elosztva 24 Gripen E/F, rakétatüzérség/kerekes tüzérség, elfogó rakéta komplexumok, a megvalósítandó vállalatok beruházási forrásai, némi további béremelés (különben nem lesz katona), az eddig megkötött szerződések, laktanya-fejlesztések, etc..
2028 is a ködben, nemhogy 2035..
Amúgy én is támogatom, de nem lesz megemelt költségvetés, valóságos csoda, ha tartósan eléri majd a 2%-ot.