Szerecsent mosdatsz. Amennyiben a balti országokat, vagy Lengyelországot, orosz támadás éri, menni kell, a kijelölt harcoló erőkkel. Amennyiben ezt nem tesszük, mert mondjuk a magyar vezetés úgy dönt hogy mi juszt se megyünk, akkor azzal gyakorlatilag kiléptünk a NATO kötelékéből.
Nincs mit mosdatni, mert az egész szerencsére fikció.
Volt már több NATO akció, most emlékeim szerint Koszovó és Líbia is ilyen volt.
Bár védelmi szervezet, de ezek támadó műveletek voltak.
Volt közös döntés, de nem volt közös cselekvés, sőt. Abban sem vagyok biztos, hogy minden tagállam egységesen igennel szavazott az akciókra, vagy vki csak elegánsan nem akadályozta a többieket, de távol tartotta magát a katonai beavatkozástól.
A koszovói bevonuoásban sem vett részt mki. A térség tagállamai, mi és a görögök is kimaradtunk a belőle.. Sőt a mai napig nem minden NATO tagállam ismeri el Koszovó függetlenségét.Ilyen alapvető kérdésekben sincs egység.
Líbia talán még megosztóbb volt. Az is papíron NATO művelet, de többen kimaradtak belőle.
A fentiek jogalapja is igen necces volt, sőt talán Koszovó sértette az ENSZ határozatait is. Libiaban pedig egy 70-es években elfogadott ENSZ határozatra hivatkoztak kétezer ikszben, ami max, jogászkodás, de kevés köze van a valósághoz.
Mindezzel együtt sem Kadhafiért, sem Milosevicsért nem volt nagy kár sőt! Bár Libiaban azért a NATO csak rombolt és egy Európára veszélyes káoszt hagyott ott. Még félmunka sem volt.
Persze egy orosz támadás mondjuk a baltiak ellen más tészta, de itt is érdemes azért a körülményeket megvizsgálni. Már ha ilyen lenne, mert ez fikció. Ami a múlt, baltiak valszeg az USA biztatására már többször provokatív lépéseket tettek. Folyami blokádok, az orosz nemzetiségű allampolgáraik jogfosztása, allampolgárságuk elvétele. Ezek nem indokolnak orosz katonai akciót, de nem túl korrekt lépések, ( Persze a ruszkik meg folyamatosan beröpködnek a NATO gépeihez, vagy a balti légtérbe. ) És ezekből lehet sodródni a háború irányába. Tehát mindenképpen mérlegelni kell a körülményeket és nem automatikusan, akár birka módra sodródni. Láttuk már a múltban, első vh. olaszok, hogy aki taktikázik és katonai szövetséget vált, sokszor meghálálja a történelem, akár még kitart, mint mi, jól rábaszik.
De itt ez szóba sem jöhet, szemben a NATO-val talán csak az lenne nagyobb ökörség, mint az oroszok ellen. Mert ha bármilyen okból részt vennénk az oroszok ellen katonai akcióban, arra is tuti mi qrnánk rá.
Tehát bár nem szép, de igenis mérlegelni kell és ez a felelős döntés, nem a sodrodas! A baltiakért meg akarunk-e halni és háborúba sodorni az országot vagy adott helyzetben, ha a NATO tagjai és az oroszok felelőtlenül háborúba sodorják egymást, akkor mi ha tudunk dobbantunk. Mert Ukrajna kapcsán, mind a ruszkik, mind a NATO vezető tagállamai sokszor irracionálisan viselkednek. Felelőtlen szövetségesek faxságaira meg már rácsesztünk párszor.
De nézzünk a napfényes jövőbe, Ha túléli a kövi hónapot új szelek fújhatnak az USA-ból. Ez pedig sok mindent megváltoztathat Ukrajnában és jó sansszal elkerüljük a további eszkalációt. Már ha Putyint is rá tudják szorítani a tárgyalásra, mert az ukránok tökei ha kell, meg lesznek szorongatva. Bár ez a fegyverszünet, ha eljön, eléggé destabilizálhatja az ukrán belpolt és ott még a végén nekünk jön jól a NATO....semmi sem egyszerű, mindig van pro és kontra érv!