A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ennek ellenére van fantázia a saját orbitális szállítókapacitásban, csak az a magyar repülőgépipar távoli terve lehet, hogy többször felhasználható, nem hagyományos -rakéta- meghajtású eszköz fejlesztésében vegyen részt.

Hát feleségül biztos nem foglak venni. Annyi pénzem nekem nincs, amennyit ezen a fórumon költeni szoktunk.
Nehéz verseny pl. a SpaceX mellé ringbe szállni és 10 millió embernek rakétát fejleszteni, míg ők lassan 10 milliárdnak csinálják a K+F-et. (Viszont Ukrajna esete más. Ott háborús helyzet van és ezért nem lehet mindent behozni. Ott a kilövő űrállomás egy reális döntés.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Hát feleségül biztos nem foglak venni. Annyi pénzem nekem nincs, amennyit ezen a fórumon költeni szoktunk.
Nehéz verseny pl. a SpaceX mellé ringbe szállni és 10 millió embernek rakétát fejleszteni, míg ők lassan 10 milliárdnak csinálják a K+F-et. (Viszont Ukrajna esete más. Ott háborús helyzet van és ezért nem lehet mindent behozni. Ott a kilövő űrállomás egy reális döntés.)
nem kell semmit sem kilőnünk. közepes kommcégek is rendelkeznek müholdakkal vagy különböző terképészettel foglalkozó cégek. meg kell rendelni egy a piacon elérhető kom müholdat ami bővíthető egyéb tudományos vagy üzleti eszközökkel. kell venni a piacrol kamerarendszet meg a helymeghatározáshoz szükséges atomórát. nnyitott forráskódút majd beküldeni pár diákot szakembert a céghez hogy segítsenek az integrációba (tanuljanak).
katonai célok mellett szolgálhat civil piacot is müholdas tv szolgáltatás (mindig tv) esetleg üzleti célú védett komunikációt bizonyos magyar cégeknek (otp mol) és már egyből van mogötte némi bevétel. ami igy nem külföldre megy. ft ba fizethető. és még esa pprogramnak is eladható támogatassal
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Azt pláne kizártnak tartom, hogy a legérzékenyebb adatok nyílt forráskóddal egy kereskedelmi adón futnak majd végig. Az egészen katasztrofális lenne, ha az M1-en hallgatnád, ahogy Szíjártó Péter csámcsog a 13. afrikai diktátorral folytatott beszélgetése közben.

Ennél már az Izraellel közös buli is jobb ötlet volt, legalábbis az én meglátásom szerint.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Van megoldás, úgy hívják kvázi-zenit rendszer és négy darab műhold kell hozzá, cserébe LPS (lokális pozícionáló rendszer) szolgáltatást is nyújtani tud nekünk, ami megnyitja a nagyhatalmaktól független helymeghatározásból fakadó előnyöket (GPS vezérlésű fegyverek integrálása az LPS rendszerbe, így függetlenül a GPS hálózatoktól be tudjuk vetni őket. Mivel Izraellel teljes átfedésben lenne egy ilyen rendszer, akár magyar-izraeli együttműködésben is megvalósítható lenne, de költségei teljesen vállalhatóak egy Magyarország méretű állam számára.
A műholdak lényegében kötött pályán mozognak egy fix terület fölött, hogy miért is, az így válik érthetővé:
220px-Qzss-45-0.09.jpg

Qzss-01-120s2.gif



Az alapvető funkciók, amit egy katonai kvázi-zenit rendszernek (KKZ innentől) tudnia kellene:
  • LPS (lokális helymeghatározás a rendszertől elvárható -egyébkén nagy- pontossággal)
  • nagy sebességű és kapacitású adatátvitel
  • fotó és valós idejű videófelderítés

A rendszer teljes rálátást adna nekünk Közép- és Kelet-Európára, továbbá szükségszerűen a Közel- és Közép-Keletre és Afrikára.
Ezt a két szolgáltatást kb. tudó műhold milyen tömegű?
Nem hallottam még ilyen rendszerről. Jelenleg ezek szerint/valószínűleg még nem üzemel ilyen. Műhold áráról vannak hírek?
Egy ilyen pálya ezek szerint --ha jól sejtem-- nem engedélyköteles.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A tömeg a kapacitás függvénye... is. Természetesen a megvalósításhoz használt tech figyelembevételével.
Nem akarok banális dolgokat leszögezni, de a kémek által használt gomb kamerák nyilván más minőséget nyújtana, mint egy űrteleszkóp. De jobbat, mintha ezt a 80-as évek technikájával csinálnánk meg. Ez egy, a három funkció közül. Nekünk a legideálisabb az lenne, ha beruháznánk egy saját űrtávcső elkészítésébe, amit adott esetben a Föld felé is fordíthatunk.
Viszont egy ilyen optikai felderítés lehetősége is akár elmegy nagyon minimális helymeghatározási képességgel. (Fényképről meghatározott magassági pontokat rámérünk a célra elég primitív. Illetve már a hova fordítjuk a lencsét is ad valami rendszert. De teljesen világos, hogy egy LPS alatt egészen mást értünk. Illetve rendelkezik kommunikációs csatornával, hiszen továbbítja a képeket hozzánk, de ez meg nem fénykábel a DIGItől.)

Nyilván az nagyon szép dolog lenne, ha fel tudnánk bocsátani négy olyan műholdat, ami akár a repülőgépes kamerás felderítést is kiváltja, az adatátvitele meghaladja a kormány teljes forgalmát és legalább méter pontossággal határoz meg dolgokat.

Én úgy tudom, hogy nem csak a geostat helyek, de minden műhold engedélyköteles. Szerintem a Maszat és a Smog is az volt.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 617
5 358
113
Műbőr, és nem divatos :D
CGB--8786.jpg
Nekem szövet volt. Szürke, és tényleg farmer szerű anyag. De ugyanolyan használhatatlan mint a műbőr.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 933
5 043
113
Van megoldás, úgy hívják kvázi-zenit rendszer és négy darab műhold kell hozzá, cserébe LPS (lokális pozícionáló rendszer) szolgáltatást is nyújtani tud nekünk, ami megnyitja a nagyhatalmaktól független helymeghatározásból fakadó előnyöket (GPS vezérlésű fegyverek integrálása az LPS rendszerbe, így függetlenül a GPS hálózatoktól be tudjuk vetni őket. Mivel Izraellel teljes átfedésben lenne egy ilyen rendszer, akár magyar-izraeli együttműködésben is megvalósítható lenne, de költségei teljesen vállalhatóak egy Magyarország méretű állam számára.
A műholdak lényegében kötött pályán mozognak egy fix terület fölött, hogy miért is, az így válik érthetővé:
220px-Qzss-45-0.09.jpg

Qzss-01-120s2.gif



Az alapvető funkciók, amit egy katonai kvázi-zenit rendszernek (KKZ innentől) tudnia kellene:
  • LPS (lokális helymeghatározás a rendszertől elvárható -egyébkén nagy- pontossággal)
  • nagy sebességű és kapacitású adatátvitel
  • fotó és valós idejű videófelderítés

A rendszer teljes rálátást adna nekünk Közép- és Kelet-Európára, továbbá szükségszerűen a Közel- és Közép-Keletre és Afrikára.
Nem valószínű, hogy 4 db műholdat is beszereznénk. Kicsit drága lenne, meg ha jól tudom összesen 1 db műhold pozíciónk van Közép-Európa felett. De lehet, hogy van egyszerűbb megoldás a műholdak árának töredékéért: a balloon radar 10-12 km magasból ellát a Fekete-tengerig, céladatokat nyilvánvalóan tudna adni a drónoknak és gondolom a kommunikációs kapcsolat is kiépíthető a radaron keresztül. Mindig az az érv a balloon radar ellen, hogy könnyű kilőni, de ennyi erővel a RAT 31DL radarokra sincs szükség, azokat még egyszerűbb kilőni. Nemcsak a totális háborúra kell felkészülni hanem pontosan azokra a lehetséges konfliktusokra amelyeket te is írtál. Az izraeliek és jenkik száznál több műholddal rendelkeznek, de ennek ellenére fejlesztik a balloon radart. A Dunántúlnál kisebb Izrael nem tart tőle, hogy kilövik a balloon-t, szerintem 2 db-ot mi is beszerezhetnénk. Arról nem beszélve, hogy a balloon radar legfontosabb előnye a korai előrejelzés: a meglepetésszerű támadás lehetőségét is kizárja az ellenség részéről.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Azt pláne kizártnak tartom, hogy a legérzékenyebb adatok nyílt forráskóddal egy kereskedelmi adón futnak majd végig. Az egészen katasztrofális lenne, ha az M1-en hallgatnád, ahogy Szíjártó Péter csámcsog a 13. afrikai diktátorral folytatott beszélgetése közben.

Ennél már az Izraellel közös buli is jobb ötlet volt, legalábbis az én meglátásom szerint.
attol hogy egy mühold nyilt forráskódú müszakilag nem jelenti azt hogy a rajta folyó munka ne lehetne titkosított. vagy hogy attol hogy szórja a tv adast minden más komunikáció nyitott lenne. pl én írok itt a htkan egy olyan laptoprol amihez szabadon integralható más eszköz és a htkas kommenteem nyilvános ettől sennki nem fogja latni innen hogy a classrumomba miket irok ami egy zart csoport ... ha valaki feltörné a htka fiokom nem férne hozzá a classrum adataimhoz. de ez esetben még csak nem is laptoprol beszélünk hanem routerröl... amihez ,mondjuk a kert végi vadkamera is kapcsolva van. ami viszont apam telojára küldi az adatokat és nem az én laptopomra.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
olyan ez mindtha attol félnék hogy mert htkan kommentelek valaki feltörné a rendszerem és mert közös roterröl fut a vadkamera hallaná hogy épp mit beszél apám az új nőjével a sajat telefonján.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
egy komm műhold nem állít elő jelentős adatomennyiséget (csak a maga üzemelésehez szükségeset) hanem átjátszik. egy sima átjátszó állomás csak épp az űrbe van nem a westwl torony tetején.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ezt a két szolgáltatást kb. tudó műhold milyen tömegű?
Nem hallottam még ilyen rendszerről. Jelenleg ezek szerint/valószínűleg még nem üzemel ilyen. Műhold áráról vannak hírek?
Egy ilyen pálya ezek szerint --ha jól sejtem-- nem engedélyköteles.
 
H

Hummen23

Guest
Nem valószínű, hogy 4 db műholdat is beszereznénk. Kicsit drága lenne, meg ha jól tudom összesen 1 db műhold pozíciónk van Közép-Európa felett. De lehet, hogy van egyszerűbb megoldás a műholdak árának töredékéért: a balloon radar 10-12 km magasból ellát a Fekete-tengerig, céladatokat nyilvánvalóan tudna adni a drónoknak és gondolom a kommunikációs kapcsolat is kiépíthető a radaron keresztül. Mindig az az érv a balloon radar ellen, hogy könnyű kilőni, de ennyi erővel a RAT 31DL radarokra sincs szükség, azokat még egyszerűbb kilőni. Nemcsak a totális háborúra kell felkészülni hanem pontosan azokra a lehetséges konfliktusokra amelyeket te is írtál. Az izraeliek és jenkik száznál több műholddal rendelkeznek, de ennek ellenére fejlesztik a balloon radart. A Dunántúlnál kisebb Izrael nem tart tőle, hogy kilövik a balloon-t, szerintem 2 db-ot mi is beszerezhetnénk. Arról nem beszélve, hogy a balloon radar legfontosabb előnye a korai előrejelzés: a meglepetésszerű támadás lehetőségét is kizárja az ellenség részéről.
Azt honnan tudod, hogy mi nem engedhetjük meg magunknak?
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 933
5 043
113
Azt honnan tudod, hogy mi nem engedhetjük meg magunknak?
Tekintve, hogy még egyet sem vettünk eddig és amúgy is elég jól kiköltekeztünk más haditechnikai beszerzésekre én nagy tétekben nem fogadnék rá, hogy rögtön 4 db műholdat fogunk venni. A 4iG közleménye elég egyértelműen 1 db műholdra vonatkozik. Ráadásul nem elsődlegesen katonai, hanem műsorszóró és telekommunikációs szolgáltatásokra.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 002
32 973
113
Nem valószínű, hogy 4 db műholdat is beszereznénk. Kicsit drága lenne, meg ha jól tudom összesen 1 db műhold pozíciónk van Közép-Európa felett. De lehet, hogy van egyszerűbb megoldás a műholdak árának töredékéért: a balloon radar 10-12 km magasból ellát a Fekete-tengerig, céladatokat nyilvánvalóan tudna adni a drónoknak és gondolom a kommunikációs kapcsolat is kiépíthető a radaron keresztül. Mindig az az érv a balloon radar ellen, hogy könnyű kilőni, de ennyi erővel a RAT 31DL radarokra sincs szükség, azokat még egyszerűbb kilőni. Nemcsak a totális háborúra kell felkészülni hanem pontosan azokra a lehetséges konfliktusokra amelyeket te is írtál. Az izraeliek és jenkik száznál több műholddal rendelkeznek, de ennek ellenére fejlesztik a balloon radart. A Dunántúlnál kisebb Izrael nem tart tőle, hogy kilövik a balloon-t, szerintem 2 db-ot mi is beszerezhetnénk. Arról nem beszélve, hogy a balloon radar legfontosabb előnye a korai előrejelzés: a meglepetésszerű támadás lehetőségét is kizárja az ellenség részéről.
https://www.iai.co.il/drupal/sites/...83-Aerostat Early Warning System Brochure.pdf