A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 968
5 176
113
Van megoldás, úgy hívják kvázi-zenit rendszer és négy darab műhold kell hozzá, cserébe LPS (lokális pozícionáló rendszer) szolgáltatást is nyújtani tud nekünk, ami megnyitja a nagyhatalmaktól független helymeghatározásból fakadó előnyöket (GPS vezérlésű fegyverek integrálása az LPS rendszerbe, így függetlenül a GPS hálózatoktól be tudjuk vetni őket. Mivel Izraellel teljes átfedésben lenne egy ilyen rendszer, akár magyar-izraeli együttműködésben is megvalósítható lenne, de költségei teljesen vállalhatóak egy Magyarország méretű állam számára.
A műholdak lényegében kötött pályán mozognak egy fix terület fölött, hogy miért is, az így válik érthetővé:
220px-Qzss-45-0.09.jpg

Qzss-01-120s2.gif



Az alapvető funkciók, amit egy katonai kvázi-zenit rendszernek (KKZ innentől) tudnia kellene:
  • LPS (lokális helymeghatározás a rendszertől elvárható -egyébkén nagy- pontossággal)
  • nagy sebességű és kapacitású adatátvitel
  • fotó és valós idejű videófelderítés

A rendszer teljes rálátást adna nekünk Közép- és Kelet-Európára, továbbá szükségszerűen a Közel- és Közép-Keletre és Afrikára.
Nem valószínű, hogy 4 db műholdat is beszereznénk. Kicsit drága lenne, meg ha jól tudom összesen 1 db műhold pozíciónk van Közép-Európa felett. De lehet, hogy van egyszerűbb megoldás a műholdak árának töredékéért: a balloon radar 10-12 km magasból ellát a Fekete-tengerig, céladatokat nyilvánvalóan tudna adni a drónoknak és gondolom a kommunikációs kapcsolat is kiépíthető a radaron keresztül. Mindig az az érv a balloon radar ellen, hogy könnyű kilőni, de ennyi erővel a RAT 31DL radarokra sincs szükség, azokat még egyszerűbb kilőni. Nemcsak a totális háborúra kell felkészülni hanem pontosan azokra a lehetséges konfliktusokra amelyeket te is írtál. Az izraeliek és jenkik száznál több műholddal rendelkeznek, de ennek ellenére fejlesztik a balloon radart. A Dunántúlnál kisebb Izrael nem tart tőle, hogy kilövik a balloon-t, szerintem 2 db-ot mi is beszerezhetnénk. Arról nem beszélve, hogy a balloon radar legfontosabb előnye a korai előrejelzés: a meglepetésszerű támadás lehetőségét is kizárja az ellenség részéről.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
Azt pláne kizártnak tartom, hogy a legérzékenyebb adatok nyílt forráskóddal egy kereskedelmi adón futnak majd végig. Az egészen katasztrofális lenne, ha az M1-en hallgatnád, ahogy Szíjártó Péter csámcsog a 13. afrikai diktátorral folytatott beszélgetése közben.

Ennél már az Izraellel közös buli is jobb ötlet volt, legalábbis az én meglátásom szerint.
attol hogy egy mühold nyilt forráskódú müszakilag nem jelenti azt hogy a rajta folyó munka ne lehetne titkosított. vagy hogy attol hogy szórja a tv adast minden más komunikáció nyitott lenne. pl én írok itt a htkan egy olyan laptoprol amihez szabadon integralható más eszköz és a htkas kommenteem nyilvános ettől sennki nem fogja latni innen hogy a classrumomba miket irok ami egy zart csoport ... ha valaki feltörné a htka fiokom nem férne hozzá a classrum adataimhoz. de ez esetben még csak nem is laptoprol beszélünk hanem routerröl... amihez ,mondjuk a kert végi vadkamera is kapcsolva van. ami viszont apam telojára küldi az adatokat és nem az én laptopomra.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
olyan ez mindtha attol félnék hogy mert htkan kommentelek valaki feltörné a rendszerem és mert közös roterröl fut a vadkamera hallaná hogy épp mit beszél apám az új nőjével a sajat telefonján.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
egy komm műhold nem állít elő jelentős adatomennyiséget (csak a maga üzemelésehez szükségeset) hanem átjátszik. egy sima átjátszó állomás csak épp az űrbe van nem a westwl torony tetején.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Ezt a két szolgáltatást kb. tudó műhold milyen tömegű?
Nem hallottam még ilyen rendszerről. Jelenleg ezek szerint/valószínűleg még nem üzemel ilyen. Műhold áráról vannak hírek?
Egy ilyen pálya ezek szerint --ha jól sejtem-- nem engedélyköteles.
 
H

Hummen23

Guest
Nem valószínű, hogy 4 db műholdat is beszereznénk. Kicsit drága lenne, meg ha jól tudom összesen 1 db műhold pozíciónk van Közép-Európa felett. De lehet, hogy van egyszerűbb megoldás a műholdak árának töredékéért: a balloon radar 10-12 km magasból ellát a Fekete-tengerig, céladatokat nyilvánvalóan tudna adni a drónoknak és gondolom a kommunikációs kapcsolat is kiépíthető a radaron keresztül. Mindig az az érv a balloon radar ellen, hogy könnyű kilőni, de ennyi erővel a RAT 31DL radarokra sincs szükség, azokat még egyszerűbb kilőni. Nemcsak a totális háborúra kell felkészülni hanem pontosan azokra a lehetséges konfliktusokra amelyeket te is írtál. Az izraeliek és jenkik száznál több műholddal rendelkeznek, de ennek ellenére fejlesztik a balloon radart. A Dunántúlnál kisebb Izrael nem tart tőle, hogy kilövik a balloon-t, szerintem 2 db-ot mi is beszerezhetnénk. Arról nem beszélve, hogy a balloon radar legfontosabb előnye a korai előrejelzés: a meglepetésszerű támadás lehetőségét is kizárja az ellenség részéről.
Azt honnan tudod, hogy mi nem engedhetjük meg magunknak?
 

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Kénytelenek leszünk “megengedni”magunknak ha nem akarunk nagyon súlyosan lépés hátrányba kerülni.

 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 968
5 176
113
Azt honnan tudod, hogy mi nem engedhetjük meg magunknak?
Tekintve, hogy még egyet sem vettünk eddig és amúgy is elég jól kiköltekeztünk más haditechnikai beszerzésekre én nagy tétekben nem fogadnék rá, hogy rögtön 4 db műholdat fogunk venni. A 4iG közleménye elég egyértelműen 1 db műholdra vonatkozik. Ráadásul nem elsődlegesen katonai, hanem műsorszóró és telekommunikációs szolgáltatásokra.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Nem valószínű, hogy 4 db műholdat is beszereznénk. Kicsit drága lenne, meg ha jól tudom összesen 1 db műhold pozíciónk van Közép-Európa felett. De lehet, hogy van egyszerűbb megoldás a műholdak árának töredékéért: a balloon radar 10-12 km magasból ellát a Fekete-tengerig, céladatokat nyilvánvalóan tudna adni a drónoknak és gondolom a kommunikációs kapcsolat is kiépíthető a radaron keresztül. Mindig az az érv a balloon radar ellen, hogy könnyű kilőni, de ennyi erővel a RAT 31DL radarokra sincs szükség, azokat még egyszerűbb kilőni. Nemcsak a totális háborúra kell felkészülni hanem pontosan azokra a lehetséges konfliktusokra amelyeket te is írtál. Az izraeliek és jenkik száznál több műholddal rendelkeznek, de ennek ellenére fejlesztik a balloon radart. A Dunántúlnál kisebb Izrael nem tart tőle, hogy kilövik a balloon-t, szerintem 2 db-ot mi is beszerezhetnénk. Arról nem beszélve, hogy a balloon radar legfontosabb előnye a korai előrejelzés: a meglepetésszerű támadás lehetőségét is kizárja az ellenség részéről.
https://www.iai.co.il/drupal/sites/...83-Aerostat Early Warning System Brochure.pdf
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
attol hogy egy mühold nyilt forráskódú müszakilag nem jelenti azt hogy a rajta folyó munka ne lehetne titkosított. vagy hogy attol hogy szórja a tv adast minden más komunikáció nyitott lenne.

Erről érdekelne Kammm véleménye is. De eddig az volt a fő irány, hogy a nyílt forráskódú programok azok minden esetben nagyobb nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, mint egy zárt. És a legvédettebbek a saját fejlesztésű szoftverek.
Egyetemisták által megírt, nyílt forráskódú verzió talán a legnagyobb ilyen kihívás.

Az ilyen eseteknél általában messze jobban megéri vagy profi cégtől venni vagy egy műhold esetén, ahol pont az a célunk, hogy saját igényeinkre szabjunk valamit és láthatatlanná tegyük mások számára, ott a 4 műholdnak csupán a fellövéséhez viszonyítva mért költségéhez képest kifizetődő állami alkalmazottal egy kezelő programot elkészíteni. (Viszont itt is árnyaltabb a kép, mert a BIOS egy műholdon gyári alapokon lesz, os szinttől kezdődően várható esetleg saját fejlesztés.)

Nem tudom, hogy azzal tisztában vagytok-e, de a műholdaknak van élettartalmuk. Szóval úgy kell meghatározni a paramétereket, hogy mennyi időre akarjuk végül igénybe venni és milyen képességekkel akarjuk ellátni?

El kell keserítselek! A vadfigyelő kamera nemzetbiztonsági szempontból valószínűleg nem biztonságos. Ez persze nem fordítható le arra, hogy te nemzetbiztonsági kockázatot jelentenél. Csupán az a kamera nem szolgál ellenséges titkosszolgálatoknak olyan szintű információkat, amiért ezt meg kéne akadályozni.
Én is használok nyílt forráskódú programokat. És különböző biztonsági szintű internetkapcsolatokat. És igyekszem mindig mérlegelni, hogy mit milyen biztonsági szinten próbálok üzemeltetni. Azt leszámítva, hogy még így sem mindig sikerül eltalálnom minden szempontból az ideálisat. Abban reménykedem, hogy egy bakfisnál jobban védem ezekkel a személyes adataimat.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
Erről érdekelne Kammm véleménye is. De eddig az volt a fő irány, hogy a nyílt forráskódú programok azok minden esetben nagyobb nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, mint egy zárt. És a legvédettebbek a saját fejlesztésű szoftverek.
Egyetemisták által megírt, nyílt forráskódú verzió talán a legnagyobb ilyen kihívás.

Az ilyen eseteknél általában messze jobban megéri vagy profi cégtől venni vagy egy műhold esetén, ahol pont az a célunk, hogy saját igényeinkre szabjunk valamit és láthatatlanná tegyük mások számára, ott a 4 műholdnak csupán a fellövéséhez viszonyítva mért költségéhez képest kifizetődő állami alkalmazottal egy kezelő programot elkészíteni. (Viszont itt is árnyaltabb a kép, mert a BIOS egy műholdon gyári alapokon lesz, os szinttől kezdődően várható esetleg saját fejlesztés.)

Nem tudom, hogy azzal tisztában vagytok-e, de a műholdaknak van élettartalmuk. Szóval úgy kell meghatározni a paramétereket, hogy mennyi időre akarjuk végül igénybe venni és milyen képességekkel akarjuk ellátni?

El kell keserítselek! A vadfigyelő kamera nemzetbiztonsági szempontból valószínűleg nem biztonságos. Ez persze nem fordítható le arra, hogy te nemzetbiztonsági kockázatot jelentenél. Csupán az a kamera nem szolgál ellenséges titkosszolgálatoknak olyan szintű információkat, amiért ezt meg kéne akadályozni.
Én is használok nyílt forráskódú programokat. És különböző biztonsági szintű internetkapcsolatokat. És igyekszem mindig mérlegelni, hogy mit milyen biztonsági szinten próbálok üzemeltetni. Azt leszámítva, hogy még így sem mindig sikerül eltalálnom minden szempontból az ideálisat. Abban reménykedem, hogy egy bakfisnál jobban védem ezekkel a személyes adataimat.
egy civil műholdnak is olyan védelmirendszere van hogy azt nemigazán tördesik fel. főleg nem atjátszásbó attol hogy átjátszik egy adatcsomagot nem lehet megfertőzni mert azzal semmilyen számítást nem végez a műhold rendszere csak átjátsza. egy digitális tv szórásnál meg végképp hisz egy megadott rendszeren keresztűl kapja a jelet amit szór ez esetben a vevő irányából nincs adatkapcsolat mert onnét nézve egyirányú... a műhold vezérlése feletti átvétel esetében meg mindegy hogy a műhold civil vagy katonai szegmensbe operál hizs ott a vezérlő be való bejutás szükséges... egy komunikációs műhold ugyan az mint a westel tornyok átjátszói csak kicsit komolyabb minőségbe és az űrbe. átjátszók. nem végez semmit az átjátszandó adattal nem is tudja értelmezni azt nem is kell neki csak átjátszani. felerősítve kisugározni (mindegy neki 100110001 vagy mi.)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
A négy műholdas japán kvázizenit rendszer LPS-t tud és adatátvitelt. A műholdak tervezett élettartama tíz év, a költség 450 milliárd Forint, ami évi 45 milliárdnak felelne meg az élettartamra vetítve. A foto- és valós idejű videofelderítés képessége nem növelné döntően ezt a költséget alapvetően. Mindazonáltal a rendszer teljes kapacitását nem tudnánk kihasználni. Vagy izraeli vagy visegrádi (ha más nincs akkor magyar-lengyel) együttműködésben kellene ezt kiépíteni. Két szereplő esetén évi huszonötmilliárdért tennénk szert olyan eszközrendszerre, ami a nagyhatalmaktól függetlenül biztosítja a:

  • a nagy pontosságú lokális hely és magasságmeghatározás képességét, civil, állami és katonai szereplők számára, beleértve a fegyverrendszerek nagy pontosságú célbajuttatásának képességét is.
  • az állami és katonai szereplők védett adátátviteli képességét, a katonai SATCOM képességet.
  • a civil és katonai fotofelderítés és valós idejű nyomonkövetés képességét (ez utóbbit korlátozottan, de egyidejűleg egy cél követése biztosított lenne).

Ez szerintem teljesen vállalható ár. Évi húszmilliárdért valami olyasmi a térségünkben, amit eddig csak nagyhatalmak birtokoltak! És ez már megvalósult a világ másik felén, szóval nincs benne semmi különleges, csak elhatározás kérdése, hogy kell e, vagy sem!
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
egy civil műholdnak is olyan védelmirendszere van hogy azt nemigazán tördesik fel.

Akkor félre értettél. Az alap gond nem azzal van, hogy kereskedelmi vagy állami.
A fő probléma onnan eredne, hogy nyílt forráskódúban gondolkodunk vagy másfajtában.

Az sem mindegy, hogy milyen struktúrában, milyen fejlesztési és üzemeltetési környezetben. (Például egy állami kezdeményezésre fejleszt egy magán cég műholdat vagy egy magán vállalat projektjéhez "kapaszkodunk fel".) Azt sem fogja feltörni Pistike a 8. osztályból, ha azt mondjuk, hogy egy német kereskedelmi csatorna dobjon már át néha infókat a tengerentúlról mondjuk NATO kiküldetés ellátását végző repülőgép forgalommal kapcsolatban. De ebben az esetben már nem beszélhetünk maximális biztonságról. Például annak okán, hogy az információ egy olyan kódoláson megy át, amit nem mi terveztünk, a műholdat nem mi irányítjuk.
Mi itt saját műholdról beszélünk. Ebben az esetben olyanokat is lehet vizsgálni, hogy milyen forrásból tudjuk a hardvert beszerezni. Annak a BIOS rendszerébe bele akarunk-e nyúlni, vagy csak os szinttől kezdve programozunk. Vagy esetleg csak alkalmazás szinttől kezdve.

Nem kell részletesen bele menni, ha elfogadjuk, hogy az én megjegyzésem nem meghatározó a kormány jövőbeli tervezését illetően. Bármit mondok, a tábla már felállt, a bábuk mozognak. Én azt javasoltam, hogy absztraháljuk a kép ezen részét. Tudunk arról, hogy a jelenlegi vezetésnek van szándéka a műholdról történő védekezés terén. Anélkül, hogy ennek a mondatnak minden szegmensét megfejtenénk és rájönnénk, hogy ki-mikor-mit épít be egy-egy ilyen lehetőségbe, elegendő olyan kérdéseket feltenni, hogy tudjuk-e garantálni egy drón műholdról történő vezérlését háború esetén. Igen vagy nem? (Innen indult a beszélgetés és lassan csak erről nem beszélünk, pedig rövid válaszok is adhatóak.)

Nagyon felületes tudásom nekem is van az űrkutatásról. De nem vagyok szakértője a témának. Ha megkérdezi tőlem valaki, hogy meg fognak-e a románok lepődni, ha az izraeli gyártmányú drónjaik rossz helyre tévednek, jelenleg nem áll elegendő információ a rendelkezésemre, hogy ezt megmondjam. Ígéret szerint erre jó esélyünk van. De ők még meg sem vásárolták ezeket a rendszereket. Mindig érdemes számolni idővel, mire a válasz megérkezik. (Jelenleg minden feltétel adott, hogy ez nagyon gyors is lehessen.)

Tudnak-e majd meglepetést okozni a románok nekünk, ha a mi drónjaink rossz helyre tévednek? Erre még kevésbé tudok válaszolni. Nekik is szemmel látható, hogy megvan a hasonló programjuk. És én nagyon drukkolok nekik, hogy ez bele illeszkedjen a román sikertörténetek sorába és hasonlóságokat mutasson velük.