A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
a ruag rendszere is ha jól veszem ki nem egy saját rendszer hanem a már meglévő rendszerekre épűl oly módon hogy birtoklása esetén egy esetleges pontosító kulcs hiányába is mi magnk lennénkkpesek pontositásra a műholdunk helyzetét ismerve... tehát + egy pontot kapnánk (privát pontot) ami az összes meglévő helymeghatározó rendszer pontoságát nagyban megnöveli anélkül hogy üzemeltetői pontositő kulcsot igényelnénk (teszem azt 4-5 pontatlan pont mellé rendel egy fix pontot ezzel javítva a pontosságot és mindeggyik rendszerrel kompatibilis.)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Igazából van négy nagy globális GNSS rendszer (Navstar GPS, GLONASS, BaiDou és a Galileo), tehát elég lenne diverzifikálni (kettő vagy több rendszert párhuzamosan használni) a kitettség csökkentése terén. Az optikai Földmegfigyelés és a műholdas kommunikáció pedig piaci alapon elérhető, tehát ha szükség van rá, megveszed egyszerűen a szolgáltatást, és integrálod a saját eszköztáradba - itt is lehet több lábon állni. Ahol nincs piaci képesség, az például a rádiótechnikai kémkedés (ELINT).

Emlékszem egy elég nagy botrányra, amikor az amerikai politikai vezetés azzal szembesült, hogy a terepen harcoló katonák kereskedelmi műholdaktól vásárolnak képi felderítést, mert a CIA meglévő kapacitását olyan bürokratikus volt elérni, hogy leginkább nem számíthattak rájuk a terepen lévők.
Itt én szeretném kiemelni azt, hogy a mezőgazdaság által használt lehetőségek is bőségesen tartalmaznak információkat. Vietnámban például az amerikaiak figyelemmel követtek egy olyan civil felhasználásra szánt cuccot, ami jelzett valami friss hajtásokat vagy valami ilyesmit. Ahol tankok jártak a dzsungelben, ott sérült a növénytakaró és elkezdődött a regeneráció.
Páran már gondolkodtak előttünk olyanokban, hogy béke időben civil felhasználási területeken visszahozzák a fejlesztési pénzt abból, amit háború esetén ők katonai célokra akartak felhasználni. Az ilyen lehetőségek megtanulása legalább annyira fontos lesz a jövő konfliktusaiban, mint saját indítóállomás építése vagy nem építése.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 939
29 375
113
Hosszabb távon a nagyhatalmi dolgok jóval kevésbé lesznek meghatározóak. De ami fontos, hogy én nem osztom azok véleményét, hogy csak az USA jelent biztonsági kihívás. Jövőre első sorban ők szeretnének a jelek szerint beavatkozni. Ez számos területen nem okoz konfliktust. Például nem muszáj a hadseregünket úgy tervezni, hogy ellen tudjon állni egy amerikai inváziónak. Ráadásul jelenleg rengeteg segítséget is kapunk onnan akár terrorelhárítás, akár velük rivális kémek kiszorítása terén.
Nem a haderőt kell úgy tervezni. Az úgy se menne, hanem arra felkészíteni az infrastruktúrát, hogy a belügyeinket ne osszuk meg velük! Például a követségüket is el kellene tüntetni a kormányzati negyed közepéről, valahová fel a budai hegyekbe, jó messzire, ahonnan a belváros fizikailag takarásban van hegyek álltal.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 592
97 763
113
Te ezt el is hiszed?

Mondjál olyan kormány döntést az elmúlt 10 évből, ami az amerikaiak érdekében történt, és nincs érthető indok mögötte.
  • Bevezettük és fenntartjuk az oroszok elleni gazdasági szankciókat.
  • Aláírtuk a DCA szerződést. Szabadon mozoghatnak majd a Magyarországon tartózkodó amerikai katonák, és ha törvénysértést követnek el, akkor a legtöbb esetben az amerikai jog vonatkozik majd rájuk.
  • Ellenezzük az Északi Áramlat 2. gázvezeték megépítését.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 112
113
Én hosszútávon egy alacsony pályán lévő akár pár-hét/hónap keringési idejű műholdnak látnám értelmét, ha azt a csodát is el tudnánk érni, hogy saját kilövés:
  1. "olcsó", kicsi, célorientált,
  2. a pár éven belül a meglévő civil eszközökből összerakható
  3. konfliktus időszakában aktiválható, felbocsájtható,
  4. a saját fellövés miatt fellövésenként változó pályán lehet: nehéz védekezés ellene,
  5. kritikus helyzetben több fellövéssel, állandó megfigyelés is elérhető
  6. 5-10 éves távlatban pár-tíz kilogramm tömegű lesz.

Most elkezdve az 20-50-100 kg tömegű felbocsájtás saját fejlesztéssel, beszállítókkal elérhető cél 5-10 éven belül.
Vannak csődközeli cégek is jó technikákkal, rossz marketinggel, ezért azután megvehetők kb. "gombokért"!

A gondot inkább ott látom, hogy a külföldi politikai "ellenszél" miatt gyakorlatilag nincs politikai szándék
valóban hazai,
önállóan alkalmazható katonai eszköz

fejlesztésére, és gyártására.
Ezért igazán jelentős ilyen képességet adó kapacitásunk NINCS, és nem is mondanak ilyen terveket!

Minden eddigi fejlesztésben az alárendelt szerepet kapjuk homályos, számon nem kérhető ígéretek formájában.
A hazai szürkeállományt és szakember-képzést kapják fillérekért, garanciák nélkül, az esetleges eredmények igéretéért.
A hazai érdekek figyelembe vételét/érvényesítését nem nagyon látom a német érdekek feltétlen kiszolgálásáért cserébe a másik fél részéről!
Mindezt úgy, hogy a Z2026 --nem sokkal bővített-- összegéből komplett kisebb gyártókat vehettünk volna meg, a Rába alá!
Például...
Ezt az önálló indítást már megint a haverok találták ki, vagy saját kútfőből hoztad össze?
Azt ugye tudod, hogy ez csúzlival, vagy katapulttal nem fog menni?!?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
  • Ellenezzük az Északi Áramlat 2. gázvezeték megépítését.

Ha lenne rá módom, én is ellenezném, mert sokkal kényelmesebb számomra szemmel tartani a Németországba tartó gázt valami barátságosabb megoldás keretein belül. Nekem az az észak túlságosan hideg és nedves.
De amikor megkértek rá, rajzoltam nekik egy sokkal ideálisabb útvonalat, de csak ragaszkodtak a rossz megoldáshoz...


"Mint kutya az okádékához, úgy tér vissza a bolond a maga hülyeségéhez."
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 592
97 763
113
Ha igazából az útjukban lenne bármiben is akkor már nem lenne. De ov nem igazán tesz keresztbe amerikai érdekeknek állami szinten.
Egyes csoportoknak böki a szemét, de valójában jó csatlós.
Katonai szempontból jó szövetséges. Bár az elvárt védelmi pénzt csak minimális, kötelező szinten fizeti be. Értsd nem amerikai, hanem európai alapokra helyeztük a haderőfejlesztést. A térségben a többség nem így tesz. Viszont minden Amerika vezette misszióban aktívan részt veszünk, sőt rendszeres és jó a katonai együttműködés az amerikai hadsereggel.

Gazdasági szempontból sosem követte szolgalelkűen az amcsi érdekeket. Bár az orosz gazdasági elszigetelést ellenzi, de betartja. Viszont ahol nem kötelező a bojkott, törekszik a gazdasági együttműködésre, ami Mo. nemzeti érdeke.

Kina esetén viszont követi a német példát és egyre szorosabbra fűzi a kapcsolatokat. Itt nem hajlandó az amerikai elszigetelési politikát folytatni, ezzel szembemegy az USA-val, mert nem esik egybe a magyar gazdasági érdekekkel.


Politikai szempontból teljesen más a Trump és az Obama/Biden kapcsolat. Míg Trumpnál a jó politikai kapcsolatokért akár hajlandó volt alkut kötni, Obama/Biden adminisztráció határozottan ellenséges a kormánnyal szemben. (az utóbbi még csak nyilatkozatszinten,de várható újra aktív cselekvés is) Itt bármit tesz nem is tudja javítani a viszonyt. Mindezt igyekszik az izraeli kapcsolatok erősítésével ellensúlyozni. Így már -már Izrael legjobb európai szövetségesei vagyunk. Cserében erős Washintoni lobbitevélenységet és az izraeli szolgálatok információit, de akár védelmét és akcióit várjuk Amerikával és helyi szövetségeseivel szemben.
Mivel a Demokraták folyamatosan hol aktívan, hol passzívan a megbuktatásán és hazai ellenfelei pozícióba hozásán dolgoznak. Ez utóbbiba ha belemegyünk, menjünk biztpol. topikba, kben teljesen szétcsesszük a haderőfejlesztőst.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
az elektroszmog figyelése katonai szempontbol szerintem a radarok felderíthetőségében játszhat kulcsszerepet vagy hosszútávú megfigyelések adataibó kikövetkeztethető hogy egy erdőbe ahol korábban nem volt jelentős elektromos kisugárzás eggyik napról a masikra menövekedett az...pl egy csoportosítási/összpontosítási korletet jelölhet de mindenesetre valamit amire érdemes odafigyelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 527
3 065
113
Ezt az önálló indítást már megint a haverok találták ki, vagy saját kútfőből hoztad össze?
Azt ugye tudod, hogy ez csúzlival, vagy katapulttal nem fog menni?!?
Az ország gázszerelője el ne olvassa ezt a hozzászólást. :)
Egyébként a felbocsátás jól fizető üzletág. Csak nehogy jövőre legyen egy Mészáros űrhajózási kft.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 112
113
Az ország gázszerelője el ne olvassa ezt a hozzászólást. :)
Egyébként a felbocsátás jól fizető üzletág. Csak nehogy jövőre legyen egy Mészáros űrhajózási kft.
Nembaj az, ha van ilyen kft.
Majd kell még hozzá némi rakétamérnök, irgalmatlan sok pénz, és olyan 15-20 év, mire egy gumilabdát fel is tudnánk küldeni a Kármán vonal közelébe. Nem pályára, csak olyan magasra....
Esetleg jól jönne a hadsereg fejlesztése is. Javaslom a légimozgékony erők hadosztály szintre való bővítését.
Ha közben elfoglaljuk a Sechelle- vagy a Maldív-szigeteket akkor onnan hamarabb célt érünk... Az egyenlítői űrközpontnak megvan az az előnye, hogy lehet oda menni nyaralni is! :)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 919
17 962
113
2004-es a terror elleni háború közepén íródott és arra reflektál.

+ a haderőfejlesztésre. A konklúziója:


A magyar haderõ azzal, hogy évente 30 ezer dollárt költ egy katonára, még a vízhordói minõsítést sem éri el. Ha 50 ezer dollárt hatékonyan fordítanánk évente a katonákra, akkor léphetnénk elõ a Sancho Panza fegyverhordozói címére. Ha valódi partnerek szeretnénk lenni, akkor minimum 100 ezer dollárt kellene évente fejenként fordítani a haderõre. Ez azt jelenti, hogy az évi körülbelül 300 milliárdból 15 ezer fõs haderõt lehetne fenntartani. A 15 ezer fõs haderõnek 60 milliárd forintból a munkaerõpiacon versenyképes fizetést lehet adni, 60 milliárd elég lenne a dologi kiadásokra. Évente maradna 180 milliárd dollár a legmodernebb technikai eszközök beszerzésére. Évente majdnem egy GRIPEN projekt méretû fejlesztési beruházást lennénk képesek megvalósítani.

A kisméretû haderõt pedig harmonikusan kellene fejleszteni. A harmonikus fejlesztésen azt értem, hogy nem lóghatnak a levegõben zászlóaljak. Egy dandár (lásd debreceni dandár) nem állhat csak lövészzászlóaljakból. Minden szinten (szakasz, század, zászlóalj, dandár… a magyar haderõben mi is a folytatás?) rendelkeznie kell a szintnek megfelelõ támogató elemekkel: felderítés, tûztámogatás, mûszaki, vegyi, egészségügyi, stb. és harci kiszolgáló támogatással.

A magyar haderõ fejlesztését nem lehet alárendelni a terrorizmus elleni harcnak, félreértelmezve, túldimenzionálva annak jelentõségét. A nemzetközi feladatokra felkészítést úgy kell végezni, hogy közben nem szabad szem elõl veszíteni a hazai védelmi képességet. A missziós feladatokra felkészítést is úgy kell végrehajtani, hogy ne okozhasson számunkra meglepetést például egy közép-afrikai feladat, amelyet nem lehet a terrorizmus elleni harc címû rovatba besorolni, hanem „csak” az „ új világméretû rendetlenség” elleni harc kategóriájába.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 521
132 341
113
+ a haderőfejlesztésre. A konklúziója:


A magyar haderõ azzal, hogy évente 30 ezer dollárt költ egy katonára, még a vízhordói minõsítést sem éri el. Ha 50 ezer dollárt hatékonyan fordítanánk évente a katonákra, akkor léphetnénk elõ a Sancho Panza fegyverhordozói címére. Ha valódi partnerek szeretnénk lenni, akkor minimum 100 ezer dollárt kellene évente fejenként fordítani a haderõre. Ez azt jelenti, hogy az évi körülbelül 300 milliárdból 15 ezer fõs haderõt lehetne fenntartani. A 15 ezer fõs haderõnek 60 milliárd forintból a munkaerõpiacon versenyképes fizetést lehet adni, 60 milliárd elég lenne a dologi kiadásokra. Évente maradna 180 milliárd dollár a legmodernebb technikai eszközök beszerzésére. Évente majdnem egy GRIPEN projekt méretû fejlesztési beruházást lennénk képesek megvalósítani.

A kisméretû haderõt pedig harmonikusan kellene fejleszteni. A harmonikus fejlesztésen azt értem, hogy nem lóghatnak a levegõben zászlóaljak. Egy dandár (lásd debreceni dandár) nem állhat csak lövészzászlóaljakból. Minden szinten (szakasz, század, zászlóalj, dandár… a magyar haderõben mi is a folytatás?) rendelkeznie kell a szintnek megfelelõ támogató elemekkel: felderítés, tûztámogatás, mûszaki, vegyi, egészségügyi, stb. és harci kiszolgáló támogatással.

A magyar haderõ fejlesztését nem lehet alárendelni a terrorizmus elleni harcnak, félreértelmezve, túldimenzionálva annak jelentõségét. A nemzetközi feladatokra felkészítést úgy kell végezni, hogy közben nem szabad szem elõl veszíteni a hazai védelmi képességet. A missziós feladatokra felkészítést is úgy kell végrehajtani, hogy ne okozhasson számunkra meglepetést például egy közép-afrikai feladat, amelyet nem lehet a terrorizmus elleni harc címû rovatba besorolni, hanem „csak” az „ új világméretû rendetlenség” elleni harc kategóriájába.
Hát amikor írta dübürgött a missziós segéderő és a könnyűlövész koncepció szóval ahogy mondtam arra reflektál. (meg amikor még írta ért valamit a forint)
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 921
7 300
113
Vagy elindít egy projektet, és ballisztikus rakétát épít, hogy szilárd tüzelőanyagú sonda rakétát készítsen.

3t0zv9l.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány