A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
Nem csak jeladókra van szükséged, de atomórákra és folyamatos földi támogatásra (a légköri állapotokat folyamatosan követni kell, és azok ismeretében korrigálni a rádiójeleket).

A Geostacionárius pálya pedig alapvetően kommunikációs és efféle célokra ideális. Földmegfigyelésre például egyáltalán nem az...



Ahogy bicikli nem ideális eszköz a földművelésre, a traktor meg a városi közlekedésre, így a műholdak pályája is a feladatuknak megfelelően van kiképezve. Az un. tundra-pálya, amin a QZSS "segéd" műholdjai keringenek nem igazán ideálisak más célra, Földmegfigyeléshez a pálya nagy részében túl messze vannak a Földtől, kommunikációs célra pedig megint nem ideálisak a pályamozgás miatt.

Persze ettől még lehet őket ilyen célra szolgáló eszközökkel felszerelni, de használatuk kompromisszumokkal terhelt lesz.

Ha pusztán a regionális helyzetmeghatározásra szolgáló 5-7 műholdas rendszer megvalósítás költségeit nézzük, akkor az erősen függ attól kinek a segítségét veszed igénybe, avagy mennyire akarsz mindent magad megcsinálni. A műhold "alváza" (Satellite Bus, szerkezeti alap, meghajtás, energiatermelés és alapvető kommunikáció) jöhet az Airbus-tól, Lockheed Martintól, Boeing-től, de tucatnyi kisebb cég is foglalkozik modulszerű műholdgyártással. Az atomórákra van egy specializált svájci cég, az Orolia, nagyon sok kisebb (vagy saját képességgel nem bíró nagyobb) ország tőlük vásárolja az űrbéli célra szánt atomórákat. Ezeket össze kell szerelni, tesztelni, majd kell valaki, aki felviszi a megfelelő pályára egy hordozórakétával.

Ha most erős megközelítéssel ugrok neki, azt mondanám, hogy olyan 1 milliárd euro körül egy ilyen legó megoldást össze lehetne hozni (ennél olcsóbban is szvsz, de az 1 milliárdos határ már stabil, kellő biztonsági tartalékkal bíró összeg).

Ha ebből több elemet is saját fejlesztéssel és gyártással szeretnél megoldani, akkor ez a saját fejlesztésű és gyártú elemektől függ, hogy mennyiből jönne össze. Ha az indítást leszámítva mindent hazai megoldásból szeretnél megoldani (cubesat terén van már több magyar Startup is), akkor az már inkább 2-3 milliárd euro szerintem, hiszen ebbe a napelemtől kezdve a rádiókon át az atomórákig minden téren saját megoldásra lenne szükség, és relatíve minimális alapokra lehet csak építeni (ki kell a képességet fejleszteni, tudást és tapasztalatot összeszedni, akár tesztműholdakat építeni, stb.).

Utóbbihoz még hozzátenném, hogy emiatt az időtényező is megnyúlik. Egy külföldi cégek által összeépítendő legó megoldás akár pár év alatt is megvalósítható lehet. Egy, az indítójárművet nem tartalmazó, de műhold terén tisztán saját megoldás esetén alsó hangon is 8-10 évet tippelnék, ezért is jelentősen magasabbak a költségek...
a ruag tényleg ennyire toppon van űriparban vagy csak rizsa ami állítanak az oldalukon? https://www.ruag.com/en/products-services/space
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 567
68 161
113
Oké, akkor kezdjünk belemenni!

Az, hogy amerikai vagy kínai alkatrészt vásárolsz, AZ PONT AZT JELENTI, hogy valamelyik oldalnak kitett leszel. Ha egy német magánvállalat cuccán baráti szívességből átfuttatsz egy üzenetet, az csak annyival komplikálja a helyzetet, hogy ott valszeg egy amerikai alkatrészekből álló gépben van egy német elgondolás. Amin nem fogsz tudni érdemben változtatni, ha nem te birtoklod, és nem te fejlesztetted.

Legjobb megoldás az lenne, ha a magyar állam felügyelete mellett egy/több magyar cég fejlesztené ki az alkatrészeket a műholdhoz és teljes mértékben nem civil lenne a programozása a gépi kódoktól kezdve. Erre költségtényező miatt vajmi kevés esélyt látok. Ha legóztok, akkor máris több ország felé kitettséget növeltek. Ilyenkor az a kérdés, hogy ki felé engedem meg és kinek a termékét kerülöm ki a részegységek összeszedésénél.

Ha már a BIOS sérülékeny lesz, megoldhatjuk a dolgot úgy is, hogy a saját szempontjaink szerint minimalizáljuk a kockázatot. Az egy nem túl drága kikötés, hogy Ukrajna, Szerbia és Románia ne lásson bele a műholdunkba, de a nagyhatalmak számára csak nehézségeket állítunk, nem teljes kizárást a behatolásra. (És oké, innentől kezdve az én prognózisomban is az űrkutatásunkban nem beszélhetünk teljes körű védelemről.)

Ha az előző bekezdésnél kompromisszumokat is kötünk, az még nem mentesít minket az alól, hogy kormányzati szinten gondolkodjunk os-ről és pláne nem, hogy az alkalmazás szintjét mi mondjuk meg, hogy mi lesz benne. (Egyik haverom egyébként már fejlesztett os-t a magyar kormánynak, csak nem tőle vásároltak a végén.)

ALTERNATÍVA: Ha mi fejlesztünk gépi szinttől kezdve mindent, akkor nem beszélhetünk divatos, pár betűs szavakról. Ha ki akarod zárni az amerikait, akkor a radart vagy a kamerát is neked kell fejleszteni és gyártani. Teljesen magyar cégekkel. Ez az, ami probléma, hogy a már évtizedek óta fejlesztő és nagy darabszámra árat megadó nagyhatalmi versenytársakat lepipáld kis darabszámú (4 db műhold) rendszerbe állítására rövid fejlesztési határidővel hazai tapasztalatok nélkül.

PROGNÓZIS: Valószínűleg a jelenlegi tendenciák fognak folytatódni. Kis méretű, célzott feladatkörű, behatárolt teljesítményű új műholdak fognak pályára állni. Ezekben elég jelentős hazai fejlesztési rész lesz. Környező országok nagyon behatárolt képességgel tudnak belelátni, helyi konfliktus során jól alkalmazhatóak. Ha a földkörüli pálya ezt engedi, akkor külföldi missziók során is igénybe vehetőek a szolgáltatásaik.

Én ezzel kalkulálok. Szerintem külföldi országtól nem veszünk készen komplex csomagokat. Ha szükségét fogjuk érezni, akkor akár Törökországtól is fogunk részmegoldásokat vásárolni, hiszen a két ország stratégiai együttműködésre törekszik.
Na látod, ennek a hozzászólásodnak már volt érdemi infó tartalma. Miért kellett eddig elhúzni, hogy ne a semmit mondd?

Ezekben javarészt azthiszem mind egyetértünk, hogy az idegen holmi idegen kitettséget jelent. Kérdés, ha ezek mellett voksolunk, akkor kit tekint a kormány és a nemzetbiztonság kisebb kockázati tényezőnek?

Itt te az amerikait preferálnád, én meg kevésbé. Amerika mindig mindennel visszaélt mint egy önmagát félezni képtelen kis agresszív gazdag gyerek a homokozóban. Itt miért tenne másként? Számára minden egy láncszem a kutyára, amit adhat. Ha megkerülhetetlen a technológiája, akkor nincs mese és nincs miről csépelni a szót. Van egy meghatározott időamikorra műhódat akarnak a vezéreink. HA ehhez kész egység kell, akkor dobnak kockán, hogy a lehetséges hasonló paraméterekkel és árakkal és üzemeltetési háttérrel melyik csapat legyen a nyerő.

Nyer. Fellövik. Használjuk. Tíz-harminc év múlva letudjuk az 'évszázad' kémkedési botrányát, aminek a javarészét azonnal titkosítják nyolcvan évre, oszt csókolom.

HA azonban előáll két szemüveges kockagyerek valamelyik egyetemen, hogy létrehoztak egy programkörnyezetet, amin keresztül a titkosítás és kommunikáció megoldható problémamentesen és csak amolyan add-on formában hozzácsapható a kereskedelmi és kommunikációs egységhez, akkor meg az lesz a nyerő. Ha egy ilyet létrehoznak, leszophatja magát a világ összes kormányzati hackere, mert azt sem fogják tudni, mit kellene megpróbálniuk támadni, maximum sejtések ezreiből szűkíthetnék a kísérletezést.

Más opció nincs.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Nem csak jeladókra van szükséged, de atomórákra és folyamatos földi támogatásra (a légköri állapotokat folyamatosan követni kell, és azok ismeretében korrigálni a rádiójeleket).

A Geostacionárius pálya pedig alapvetően kommunikációs és efféle célokra ideális. Földmegfigyelésre például egyáltalán nem az...



Ahogy bicikli nem ideális eszköz a földművelésre, a traktor meg a városi közlekedésre, így a műholdak pályája is a feladatuknak megfelelően van kiképezve. Az un. tundra-pálya, amin a QZSS "segéd" műholdjai keringenek nem igazán ideálisak más célra, Földmegfigyeléshez a pálya nagy részében túl messze vannak a Földtől, kommunikációs célra pedig megint nem ideálisak a pályamozgás miatt.

Persze ettől még lehet őket ilyen célra szolgáló eszközökkel felszerelni, de használatuk kompromisszumokkal terhelt lesz.

Ha pusztán a regionális helyzetmeghatározásra szolgáló 5-7 műholdas rendszer megvalósítás költségeit nézzük, akkor az erősen függ attól kinek a segítségét veszed igénybe, avagy mennyire akarsz mindent magad megcsinálni. A műhold "alváza" (Satellite Bus, szerkezeti alap, meghajtás, energiatermelés és alapvető kommunikáció) jöhet az Airbus-tól, Lockheed Martintól, Boeing-től, de tucatnyi kisebb cég is foglalkozik modulszerű műholdgyártással. Az atomórákra van egy specializált svájci cég, az Orolia, nagyon sok kisebb (vagy saját képességgel nem bíró nagyobb) ország tőlük vásárolja az űrbéli célra szánt atomórákat. Ezeket össze kell szerelni, tesztelni, majd kell valaki, aki felviszi a megfelelő pályára egy hordozórakétával.

Ha most erős megközelítéssel ugrok neki, azt mondanám, hogy olyan 1 milliárd euro körül egy ilyen legó megoldást össze lehetne hozni (ennél olcsóbban is szvsz, de az 1 milliárdos határ már stabil, kellő biztonsági tartalékkal bíró összeg).

Ha ebből több elemet is saját fejlesztéssel és gyártással szeretnél megoldani, akkor ez a saját fejlesztésű és gyártú elemektől függ, hogy mennyiből jönne össze. Ha az indítást leszámítva mindent hazai megoldásból szeretnél megoldani (cubesat terén van már több magyar Startup is), akkor az már inkább 2-3 milliárd euro szerintem, hiszen ebbe a napelemtől kezdve a rádiókon át az atomórákig minden téren saját megoldásra lenne szükség, és relatíve minimális alapokra lehet csak építeni (ki kell a képességet fejleszteni, tudást és tapasztalatot összeszedni, akár tesztműholdakat építeni, stb.).

Utóbbihoz még hozzátenném, hogy emiatt az időtényező is megnyúlik. Egy külföldi cégek által összeépítendő legó megoldás akár pár év alatt is megvalósítható lehet. Egy, az indítójárművet nem tartalmazó, de műhold terén tisztán saját megoldás esetén alsó hangon is 8-10 évet tippelnék, ezért is jelentősen magasabbak a költségek...
Saját megvalósitást elvetném,semmink nincs hozzá.
A földmegfigyelést és a kommunikációt is csak helyi,lokális szinten gondoltam megvalósitani,kb az LPS rendszer hatókörén belül-márha megy a dolog.
Szóval mennyire lenne szerinted rentábilis a dolog?Megérheti?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
a ruag tényleg ennyire toppon van űriparban vagy csak rizsa ami állítanak az oldalukon? https://www.ruag.com/en/products-services/space

Mint beszállítók, a középméretű cégek között vannak, olyan évi 400 millió dollár körüli forgalommal. Vannak elemek, ahol valóban komoly tapasztalatokkal bírnak, például rakétafokozatok közötti átmeneti elemek (intersections) vagy a hasznos terhet védő áramvonalazó kúpok gyártásában.
De ennyi és nem több, jelentős űripari cég? Igen. De az igazi meghatározó cégekkel, mint a SpaceX, Airbus Defense & Space, Lockheed Martin Space Systems vagy Thales Alenia Space nem említhető egy lapon.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Segédműholdak mennyire használhatóak pozicionálási jeladáson kívül másra?

Válaszolni akartam, de Cifu megtette hamarabb. És én is körülbelül ide akartam kilyukadni. Nem feltétlenül az a tét, nem abban kell gondolkodni, hogy lesz 1 db geostat műholdam. Az jól hangzik, de egyébként különböző pályáknak különbözik a kilövési díja is.

Ha feltesszük, hogy mondjuk a kommunikációt megnyugtatóan tudjuk rendezni egy geostat műholddal, akkor külön projektben még megvalósítható akár más elképzelés is. Akár Törökországgal közös megvalósítás is megengedhető simán egy felderítés kapcsán. Egy helymeghatározás pedig szintén nem kell, hogy csak a mi kizárólagos érdekünk legyen.

Szerintem nagyon sokat elvesz a kibeszélés lehetőségeiből, hogy egy nagy műholdat terveztek. És abban minden általatok fontosnak vélt funkcióval. Miközben sokkal szélesebb körben van szükségünk képességekre az űrből. És katonai helymeghatározás például a mi esetünkben számos ország érdekeit nem sérti. (Miközben vannak bizonyos információk, amiket nem szeretnénk velük megosztani.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
Mint beszállítók, a középméretű cégek között vannak, olyan évi 400 millió dollár körüli forgalommal. Vannak elemek, ahol valóban komoly tapasztalatokkal bírnak, például rakétafokozatok közötti átmeneti elemek (intersections) vagy a hasznos terhet védő áramvonalazó kúpok gyártásában.
De ennyi és nem több, jelentős űripari cég? Igen. De az igazi meghatározó cégekkel, mint a SpaceX, Airbus Defense & Space, Lockheed Martin Space Systems vagy Thales Alenia Space nem említhető egy lapon.
ezek a kissebb szeletet kihasító beszállítói statuszu cégek gondolom olcsobb termékeket produkálnak hogy a nagyok beépítsék a késsztermékükbe. tehát minőséget is produkálnak? egyébként van egyálltalán olyan űripari óriás aki nem veszi igénybe ezen kissebb cégek termékeit hanem mindent maga gyárt egy műholdhoz? mert ha nemigen akkor nemtudom nekünk miért kellene teljesen saját fejlesztés miért nem jó a legózás mint mások is csinálják és ezzel tapasztalatszerzés?(a második rész nem neked szól) igazából nekünk elég lenne ha 1-2-3 kg tömegű mondjuk a smog rendszerének továbbfejlesztését tennénk pluszba rendszerként a műholdba kisérleti céllal. (a kérdésem ilyen esetre hogy érdemes e teljes integrációt elvégezni a műholdra egy ilyen mega smog esetében vagy érdemesebb egy teljesen különálló rendszert építeni mind komunikáció mind elektromos ellátás szempontjából és csak ráépíteni a komplexebb műholdra hogy véletlen se okozzon rendszerbeni problémát egy meghibásodás) vagy ez nem lenne annyira veszélyforrás?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Saját megvalósitást elvetném,semmink nincs hozzá.
A földmegfigyelést és a kommunikációt is csak helyi,lokális szinten gondoltam megvalósitani,kb az LPS rendszer hatókörén belül-márha megy a dolog.
Szóval mennyire lenne szerinted rentábilis a dolog?Megérheti?

Egy ilyen képesség egyszerűen agyrém kategória egy Magyarország volumenű országnak, katonai szempontból nem alátámasztható a befektetés a saját véleményem szerint.

A nálunk sokkal gazdagabb országok sem tartanak igényt rá. Az olyan országok igen, mint Kína, Japán vagy India. De ők kicsit más büdzséből dolgoznak.

Igazából van négy nagy globális GNSS rendszer (Navstar GPS, GLONASS, BaiDou és a Galileo), tehát elég lenne diverzifikálni (kettő vagy több rendszert párhuzamosan használni) a kitettség csökkentése terén. Az optikai Földmegfigyelés és a műholdas kommunikáció pedig piaci alapon elérhető, tehát ha szükség van rá, megveszed egyszerűen a szolgáltatást, és integrálod a saját eszköztáradba - itt is lehet több lábon állni. Ahol nincs piaci képesség, az például a rádiótechnikai kémkedés (ELINT). De ez megint olyan képesség, ami nem igazán a hazai méretekhez illő.

Persze, lehet saját kémműholdat építeni például, de mi az értelme, ha piaci alapon megveheted a képességet és ráadásul akár folyamatos lefedettséget is nyújthatnak (vagyis több műholdrendszerrel szinte folyamatos képkészítés a kívánt régióról)? Egy ilyen műholdrendszer kiépítése több száz millió euro kategória alsó hangon, ha bérled a képességet, akkor töredékéből megoldható...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
helymeghatározáshoz mindenképp a vegyes megoldást preferálnám a kizárolag műhold helyett. tehát földi mérési pontokat is alkalmaznák nem csak a műholdak helymeghatározásához hanem a felhasználók szintjn is. (PL régi tv adók)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 210
113
Saját megvalósitást elvetném,semmink nincs hozzá.
A földmegfigyelést és a kommunikációt is csak helyi,lokális szinten gondoltam megvalósitani,kb az LPS rendszer hatókörén belül-márha megy a dolog.
Szóval mennyire lenne szerinted rentábilis a dolog?Megérheti?
.


Csak hitünk(önbizalmunk) és akaratunk nincs hozzá!!!



.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Egy ilyen képesség egyszerűen agyrém kategória egy Magyarország volumenű országnak, katonai szempontból nem alátámasztható a befektetés a saját véleményem szerint.

A nálunk sokkal gazdagabb országok sem tartanak igényt rá. Az olyan országok igen, mint Kína, Japán vagy India. De ők kicsit más büdzséből dolgoznak.

Igazából van négy nagy globális GNSS rendszer (Navstar GPS, GLONASS, BaiDou és a Galileo), tehát elég lenne diverzifikálni (kettő vagy több rendszert párhuzamosan használni) a kitettség csökkentése terén. Az optikai Földmegfigyelés és a műholdas kommunikáció pedig piaci alapon elérhető, tehát ha szükség van rá, megveszed egyszerűen a szolgáltatást, és integrálod a saját eszköztáradba - itt is lehet több lábon állni. Ahol nincs piaci képesség, az például a rádiótechnikai kémkedés (ELINT). De ez megint olyan képesség, ami nem igazán a hazai méretekhez illő.

Persze, lehet saját kémműholdat építeni például, de mi az értelme, ha piaci alapon megveheted a képességet és ráadásul akár folyamatos lefedettséget is nyújthatnak (vagyis több műholdrendszerrel szinte folyamatos képkészítés a kívánt régióról)? Egy ilyen műholdrendszer kiépítése több száz millió euro kategória alsó hangon, ha bérled a képességet, akkor töredékéből megoldható...
Szóval nem éri meg a dolog.Gondoltam.De simán kiváltható olcsó párhuzamos jeleket feldolgozó földi vevőkkel,a többit meg földi/dron/ballon rendszerekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
ezek a kissebb szeletet kihasító beszállítói statuszu cégek gondolom olcsobb termékeket produkálnak hogy a nagyok beépítsék a késsztermékükbe.

Inkább olyasmiről beszélhetünk, hogy az adott cég akar-e saját maga foglalkozni az adott feladattal. Az ULA egy óriáscég, de inkább megbízta a RUAG-ot az Atlas V. és a Vulcan áramvonalazó kúpjának építésével. A kérdés, hogy mennyire van szükséged. Az ULA úgy volt vele, hogy inkább külső céget bíz meg vele. A SpaceX inkább saját maga vette kezébe a gyártást...

egyébként van egyálltalán olyan űripari óriás aki nem veszi igénybe ezen kissebb cégek termékeit hanem mindent maga gyárt egy műholdhoz?

A SpaceX ebbe az irányba tart, hajdan ők is a beszállítóktól vettek meg minden félét, még a Merlin hajtóművek turbopumpáit is külső cég gyártotta nekik. Mostanság inkább mindent igyekeznek házon belül kifejleszteni és gyártani.

Rajtuk kívül a piaci alapon működő cégekre ez nem jellemző, kivéve persze az olyan eseteket, mint a Kínai állami cégek.

mert ha nemigen akkor nemtudom nekünk miért kellene teljesen saját fejlesztés miért nem jó a legózás mint mások is csinálják és ezzel tapasztalatszerzés?(a második rész nem neked szól) igazából nekünk elég lenne ha 1-2-3 kg tömegű mondjuk a smog rendszerének továbbfejlesztését tennénk pluszba rendszerként a műholdba kisérleti céllal. (a kérdésem ilyen esetre hogy érdemes e teljes integrációt elvégezni a műholdra egy ilyen mega smog esetében vagy érdemesebb egy teljesen különálló rendszert építeni mind komunikáció mind elektromos ellátás szempontjából és csak ráépíteni a komplexebb műholdra hogy véletlen se okozzon rendszerbeni problémát egy meghibásodás) vagy ez nem lenne annyira veszélyforrás?

Alapvetően nem. Hazai viszonylatban amit el lehet képzelni, az az, hogy külső beszállítókra támaszkodsz, és az integrációt illetve összeépítést saját kézbe venni. Ez reális kategória, de ahogy fent is is írtam, a saját véleményem az, hogy per pillanat ennek sincs nagy létjogosultsága. Igen, egy saját kém- és kommunikációs műholdhálózat nagyon imponáló képességet jelentene, de az adott összeget sokkal jobban is el lehetne költeni a hadsereg képességfejlesztései terén...

Ismétlem: a saját meglátásom szerint.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Ha igazából az útjukban lenne bármiben is akkor már nem lenne. De ov nem igazán tesz keresztbe amerikai érdekeknek állami szinten.
Egyes csoportoknak böki a szemét, de valójában jó csatlós.
Nem véletlen hasonlitom Somozához (róla mondták az amcsik,hogy villamosszékbe való gazember-de a mi gazemberünk...)....És nemcsak az amcsi,hanem a német gazdasági érdekeket is gátlástalan gerinctelenséggel szolgálja ki.Meg bárkiét.ki a hatalmon maradásához kell-de mivel a nagy agitprop duma mögött egy mindenhova nyaló tolvaj van,már sehol nem biznak meg benne,mindenhol rühellik.Még a lengyelek is magasrol tesznek rá,csak használják mikor szükségük van rá.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 210
113
Inkább olyasmiről beszélhetünk, hogy az adott cég akar-e saját maga foglalkozni az adott feladattal. Az ULA egy óriáscég, de inkább megbízta a RUAG-ot az Atlas V. és a Vulcan áramvonalazó kúpjának építésével. A kérdés, hogy mennyire van szükséged. Az ULA úgy volt vele, hogy inkább külső céget bíz meg vele. A SpaceX inkább saját maga vette kezébe a gyártást...



A SpaceX ebbe az irányba tart, hajdan ők is a beszállítóktól vettek meg minden félét, még a Merlin hajtóművek turbopumpáit is külső cég gyártotta nekik. Mostanság inkább mindent igyekeznek házon belül kifejleszteni és gyártani.

Rajtuk kívül a piaci alapon működő cégekre ez nem jellemző, kivéve persze az olyan eseteket, mint a Kínai állami cégek.



Alapvetően nem. Hazai viszonylatban amit el lehet képzelni, az az, hogy külső beszállítókra támaszkodsz, és az integrációt illetve összeépítést saját kézbe venni. Ez reális kategória, de ahogy fent is is írtam, a saját véleményem az, hogy per pillanat ennek sincs nagy létjogosultsága. Igen, egy saját kém- és kommunikációs műholdhálózat nagyon imponáló képességet jelentene, de az adott összeget sokkal jobban is el lehetne költeni a hadsereg képességfejlesztései terén...

Ismétlem: a saját meglátásom szerint.
Én hosszútávon egy alacsony pályán lévő akár pár-hét/hónap keringési idejű műholdnak látnám értelmét, ha azt a csodát is el tudnánk érni, hogy saját kilövés:
  1. "olcsó", kicsi, célorientált,
  2. a pár éven belül a meglévő civil eszközökből összerakható
  3. konfliktus időszakában aktiválható, felbocsájtható,
  4. a saját fellövés miatt fellövésenként változó pályán lehet: nehéz védekezés ellene,
  5. kritikus helyzetben több fellövéssel, állandó megfigyelés is elérhető
  6. 5-10 éves távlatban pár-tíz kilogramm tömegű lesz.

Most elkezdve az 20-50-100 kg tömegű felbocsájtás saját fejlesztéssel, beszállítókkal elérhető cél 5-10 éven belül.
Vannak csődközeli cégek is jó technikákkal, rossz marketinggel, ezért azután megvehetők kb. "gombokért"!

A gondot inkább ott látom, hogy a külföldi politikai "ellenszél" miatt gyakorlatilag nincs politikai szándék
valóban hazai,
önállóan alkalmazható katonai eszköz

fejlesztésére, és gyártására.
Ezért igazán jelentős ilyen képességet adó kapacitásunk NINCS, és nem is mondanak ilyen terveket!

Minden eddigi fejlesztésben az alárendelt szerepet kapjuk homályos, számon nem kérhető ígéretek formájában.
A hazai szürkeállományt és szakember-képzést kapják fillérekért, garanciák nélkül, az esetleges eredmények igéretéért.
A hazai érdekek figyelembe vételét/érvényesítését nem nagyon látom a német érdekek feltétlen kiszolgálásáért cserébe a másik fél részéről!
Mindezt úgy, hogy a Z2026 --nem sokkal bővített-- összegéből komplett kisebb gyártókat vehettünk volna meg, a Rába alá!
Például...
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
Inkább olyasmiről beszélhetünk, hogy az adott cég akar-e saját maga foglalkozni az adott feladattal. Az ULA egy óriáscég, de inkább megbízta a RUAG-ot az Atlas V. és a Vulcan áramvonalazó kúpjának építésével. A kérdés, hogy mennyire van szükséged. Az ULA úgy volt vele, hogy inkább külső céget bíz meg vele. A SpaceX inkább saját maga vette kezébe a gyártást...



A SpaceX ebbe az irányba tart, hajdan ők is a beszállítóktól vettek meg minden félét, még a Merlin hajtóművek turbopumpáit is külső cég gyártotta nekik. Mostanság inkább mindent igyekeznek házon belül kifejleszteni és gyártani.

Rajtuk kívül a piaci alapon működő cégekre ez nem jellemző, kivéve persze az olyan eseteket, mint a Kínai állami cégek.



Alapvetően nem. Hazai viszonylatban amit el lehet képzelni, az az, hogy külső beszállítókra támaszkodsz, és az integrációt illetve összeépítést saját kézbe venni. Ez reális kategória, de ahogy fent is is írtam, a saját véleményem az, hogy per pillanat ennek sincs nagy létjogosultsága. Igen, egy saját kém- és kommunikációs műholdhálózat nagyon imponáló képességet jelentene, de az adott összeget sokkal jobban is el lehetne költeni a hadsereg képességfejlesztései terén...

Ismétlem: a saját meglátásom szerint.
én sem arra gondoltam hogy mi építsünk meg mindent. én a téma felröppenése óta a legózáson egy e téren járatos céggel állásponton vagyok ahova az integrációs folyamatba pár szakember jelőltet küldenénk tanulni.

a kérdésem inkább arra irányúlt hogy egy saját fejlesztésű eszközt is elhelyeznénk a sok más piacrol beszerzett eszköz mellett a műhold testen. pl egy smog1 hez funkciójában hasonló de annál komolyabb eszközt. (kutatási céllal max 1-2 kg tömegbe) hogy egy ilyen szenzort érdemes e ráintegrálni a rendszerre vagy biztonságosabb e külön komunikációs és energia modullal is felszerelni és csak fizikálisan illeszteni a müholdhoz?

komplett műhold építését önállóan soha nem gondóltam még legózásból sem... egy késöbbiekben továbbfejleszthető szenzor fejlesztését inkább

én kémműhold álláspontján sem állok. én egy komunikációs műholdat preferálok. ami nem csak a civil igényeket elégítené ki (magyar nagyvállalatok titkos információ áramlása) hanem katonait és államit is. annyi hogy a komunikációs műholdra egyszerübb kamerarendszert integrálni
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
pl honeywell optikai rendszerét. ruag helymeghatározó rendszerét. rafale meteorologiai megfigyelő rendszerét (vagy mitsubisi) vagy akármelyik másik gyártóét... tehát egy mikró holdakhoz használható rendszereket szenzorokat egy nagyobb méretű komunikációs műholdba+ ba valami saját fejlesztést teszem azt smogxx et fizikálisan vagy rendszerszinten integrálni kutatás fejlesztés és tudományos célzattal. tehát egy közepes/kis kapacitású komunikációs műholdat több kisebb kapacitású szenzorral kombinálva. mikor é miniholdak olcsobb elemeivel turbózva. ezek haszálata elsősorban a komunikációst músorszórás és titkos/védett komunikáció mig a kisebb rendszerek inkább tudományos és mezőgazdasági esetleg kevésbé fontos ipari célokat szolgálhatna ki.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Más opció nincs.

Fordítom a magam nyelvére, amit mondtál. És utána próbálok valami véleményt kifejteni.

Ha előáll néhány kockaszemüveges egyetemista!
Egen, amikor a program BIOS-áról beszélek, akkor a közösen megállapított gyártónak való kitettségről is beszélek. Például a PC játékok piacán is az egyik fő probléma, hogy a csalásokat kiadó Hacker "vállalatok" alkalmazásainak 1-5%-a erre a 0. szintre épül be. És ha az anticheat program elkezdi firtatni, hogy minek nézegeti az ő cuccait, akkor simán lerendezi azzal a csaló program, hogy ne foglalkozzon vele, itt minden az ő érdekében történik, ennek a szintnek a feladata, hogy supportálja a játékot és úgy általában fenntartsa a gép működését. Úgy érzem, hogy a legnagyobb félelmed, hogy idegen hatalmak átveszik az irányítást a műhold felett és lezuhan. Ilyen drasztikus botrányra nem kell számítani.

Az USA elektromos hírszerzése -nagyon úgy tűnik-, hogy számunkra behozhatatlan előnyökkel rendelkezik. Komoly az esély, hogy ha valamit nem tudnak megszerezni egyféle módszerrel, akkor másmilyenhez folyamodnak. (Például egy lengyel vagy izraeli közös fejlesztés esetén is instant lemondhatunk arról, hogy ANNÁL A MŰHOLDnál nem kerül ki minden Washingtonba. Így ilyen gondolatoknál is nagyjából azt mondhatjuk, hogy nyugati nagy cégek bigyói nem növelik a kitettségünket.)

Ha orosz felszerelést akarsz bele, akkor valószínűleg nem csak a lengyel közös fizetésről mondhatunk le, de a zsidók sem rajonganának sok esetben ezért, mert Szíria esetén Putyin minden biztonsági aggályukat figyelembe veszi, de Damaszkuszt katonailag és hírszerzéssel támogatja, plusz fegyvereket ad el neki. Ráadásul orosz berendezések esetén nagyon sok más problémánk is lehetne.

Kína is gőzerővel építi magát ezen a területen. Viszont ott talán az orosznál is jobban meghatározóbb, hogy Peking bármilyen kínai gyártmányba belenyúlhat. Ez a kormányt sok esetben kevésbé szokta zavarni, mint Washingtont. De gyanítható, hogy a kínai cuccok is pillanatok alatt törve lennének USA által. Még ha nem is fogják ennek olyan jelét adni, hogy lezuhan a műholdunk. De visszafelé már jóval nehezebb JELENLEG.

Hosszabb távon a nagyhatalmi dolgok jóval kevésbé lesznek meghatározóak. De ami fontos, hogy én nem osztom azok véleményét, hogy csak az USA jelent biztonsági kihívás. Jövőre első sorban ők szeretnének a jelek szerint beavatkozni. Ez számos területen nem okoz konfliktust. Például nem muszáj a hadseregünket úgy tervezni, hogy ellen tudjon állni egy amerikai inváziónak. Ráadásul jelenleg rengeteg segítséget is kapunk onnan akár terrorelhárítás, akár velük rivális kémek kiszorítása terén.

Ezért is lenne ideálisabb több műholdról beszélni. Amit valakinek az orrára nem szeretnénk kötni, azzal nem kell kooperálni abban a fejlesztésben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány