A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 558
18 709
113
Akkor ő csak a program végén, mert már van neki...

ps. Nem is értem a fillérbaszást. Most, hogy fegyverkezünk, mi a gond az öltözködéssel!
Soha sem értettem, hogy miért ez majd nem a legutolsó és miért megy ilyen nyögvenyelősen! Talán mert nagy tétel és folyamatos beszerzés kell belőle! Passz! " központban a katona" acélbili bocis huzattal, 2015M gyakorló tártáskával a jó recept titka a sokszínűség!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 713
6 521
113
Soha sem értettem, hogy miért ez majd nem a legutolsó és miért megy ilyen nyögvenyelősen! Talán mert nagy tétel és folyamatos beszerzés kell belőle! Passz! " központban a katona" acélbili bocis huzattal, 2015M gyakorló tártáskával a jó recept titka a sokszínűség!
El lett már mondva még hivatalosan is kb hogy elsődleges szempont most a vas , a technika , a kövi két évben sem lesz máshogy , hallani igéreteket meg nagy szavakat de mindenki tudja hogy a technika lesz még a prioritás 21-ben és még 22-ben is , talán 23-ban visszatérünk erre
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 270
73 983
113
Közbeszerzési értesítőből...

Részvételi felhívás

Tábori kórházak

Role 2 beszerzés - 1. fázis, az alábbiak szerint:
Mennyiség:
— 11 készlet konténer teljes egészségügyi felszereléssel
— 8 készlet sátor teljes egészségügyi felszereléssel

További információk a Részvételi Dokumentációban kerültek meghatározásra.

Ajánlatkérő kijelenti, hogy legfeljebb a megkötendő szerződés nettó értéke 25 %-nak megfelelő előleg igénybevételét biztosítja. Ajánlatkérő az előleg egyéb feltételeiről tárgyal.


Részvételi határidő: 2021.08.02.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Blitz97

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 270
73 983
113
Közbeszerzési értesítőből...

Részvételi felhívás

Autódaruk beszerzése

„A Magyar Honvédség katasztrófavédelemmel összefüggő beavatkozási képességének fejlesztése - autódaruk beszerzése - KEHOP 1.6.0 III. ütem”

4 db 40 tonnás önjáró, vagy alvázra épített autódaruk beszerzése

Az összkerék hajtású önjáró, vagy meglévő gépjármű alvázra épített autódaru beszerzésével - ami a létrehozandó Könnyű Földmunkagép és Gépi Romeltakarító Csoport egyik alap eszköze - nő a jelenleg működő Emelőgép Csoport kapacitása. Segítségével 5 m-es távolságban minimum 27 t súlyú szállítmányok pakolhatók át, felhasználhatók vagonírozásnál, továbbá mozgásképtelen és sérült járművek és műtárgyak mozgatására képesek. Egy daru összes teherbíró képességének legalább 40 tonnának kell lennie. A részletes műszaki követelményeket a kiegészítő közbeszerzési dokumentum és a műszaki leírása tartalmazza.

Ajánlattevő (Eladó) vállalja a beszerzési eljárás részeként a gépjármű/gépkezelő, valamint gépjármű állományának 3 fő/jármű elméleti és gyakorlati felkészítését az eszköz és tartozékai kezelésére, karbantartására, technikai kiszolgálására 5-6 napra napi 8 óra időtartamban.

A Eladó vállalja, hogy a felkészítésen részt vett állományt olyan felkészítésben részesíti, amely alapján képesek a továbbiakban a MH igényeinek megfelelően munkát végzeni a járművel. A felkészítés teljesítési ideje: a járművek átadását követő legkésőbbi 30. nap. A képzés nyelve: magyar, a felkészítésen max. 12 fő vehet részt, 5-6 nap időtartamban.

A szállítható személyek tömegét egyéni felszereléseikkel együtt 110 kg/fő értékkel kell figyelembe venni.

Részvételi kérelmek benyújtásának határideje: 29/07/2021
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 537
46 524
113
Közbeszerzési értesítőből...

Részvételi felhívás

Tábori kórházak

Role 2 beszerzés - 1. fázis, az alábbiak szerint:
Mennyiség:
— 11 készlet konténer teljes egészségügyi felszereléssel
— 8 készlet sátor teljes egészségügyi felszereléssel

További információk a Részvételi Dokumentációban kerültek meghatározásra.

Ajánlatkérő kijelenti, hogy legfeljebb a megkötendő szerződés nettó értéke 25 %-nak megfelelő előleg igénybevételét biztosítja. Ajánlatkérő az előleg egyéb feltételeiről tárgyal.


Részvételi határidő: 2021.08.02.
Ez ha jól emlékszem, már a második ilyen készlet lesz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 912
91 533
113
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 537
46 524
113
Meeecsoda irgalmatlan fasssságok már megint. Különösen a helikopteres résznél sziporkázott a "költő"....
 
  • Dühítő
Reactions: vasszekely

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 069
12 037
113
Na hát erről van szó kérem szépen.

"Úgy tűnik, hogy a „,magyaros” hozzáállás” ebben az esetben is működik, és nem tudatosul néhány döntéshozóban az, hogy mi vagyunk a megrendelők, és a pénzünkért cserébe a szállító félnek kell hozzánk igazodni, és nem fordítva.

A közepes szállító kapacitás újraélesztéséhez megrendelt H225M helikopterek gyártása már el is kezdődött. A Mi-8/17 leváltását célzó típushoz is rendszeresítjük a HForce fegyverrendszert, ami azonban kérdőjeles, hiszen oldalanként mindösszesen egyetlen felfüggesztési pont állhat rendelkezésre, ami kapacitás szempontjából még a Mi-17-eshez képest is visszalépés. Az eredeti platform ugyancsak egy polgári célú helikopter, ami bizonyos mértékig korlátozza a katonai felhasználást, de békeidőben tökéletesen elláthatja a feladatát."

"Nem közismert, hogy van Magyarországon egy cég, amely sok évtizedes tapasztalattal rendelkezik a rakétafegyverek javítása, időszakos ellenőrzése terén. A nyírtelki Arzenál raktáraiban állítólag több mint háromezer (!) régi, szolgálatból kivont szovjet eredetű légiharc rakéta vár hasznosításra. Annak idején ugyanis a megszűnt Varsói Szerződés tagállamai is ide szállították a kivont eszközöket. Az infravörös önirányítású R-3Sz és a többi hasonló rakéta orrába lehetne beépíteni egy korszerű félkatív lézeres önirányító rendszert, így a nem páncélozott földi célpontok megsemmisítésére kiválóan alkalmas lehet."

Ugyanezért én néhányak által hülyének vagyok tartva.
A cikk szerzője, stonefort2 - feltehetőleg Kővári László, a z Aranysas újságírója, repülőmérnök, aki nem én vagyok - akit nehezen lehet hozzá nem értéssel vádolni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 400
120 694
113
Na hát erről van szó kérem szépen.

"Úgy tűnik, hogy a „,magyaros” hozzáállás” ebben az esetben is működik, és nem tudatosul néhány döntéshozóban az, hogy mi vagyunk a megrendelők, és a pénzünkért cserébe a szállító félnek kell hozzánk igazodni, és nem fordítva.

A közepes szállító kapacitás újraélesztéséhez megrendelt H225M helikopterek gyártása már el is kezdődött. A Mi-8/17 leváltását célzó típushoz is rendszeresítjük a HForce fegyverrendszert, ami azonban kérdőjeles, hiszen oldalanként mindösszesen egyetlen felfüggesztési pont állhat rendelkezésre, ami kapacitás szempontjából még a Mi-17-eshez képest is visszalépés. Az eredeti platform ugyancsak egy polgári célú helikopter, ami bizonyos mértékig korlátozza a katonai felhasználást, de békeidőben tökéletesen elláthatja a feladatát."

"Nem közismert, hogy van Magyarországon egy cég, amely sok évtizedes tapasztalattal rendelkezik a rakétafegyverek javítása, időszakos ellenőrzése terén. A nyírtelki Arzenál raktáraiban állítólag több mint háromezer (!) régi, szolgálatból kivont szovjet eredetű légiharc rakéta vár hasznosításra. Annak idején ugyanis a megszűnt Varsói Szerződés tagállamai is ide szállították a kivont eszközöket. Az infravörös önirányítású R-3Sz és a többi hasonló rakéta orrába lehetne beépíteni egy korszerű félkatív lézeres önirányító rendszert, így a nem páncélozott földi célpontok megsemmisítésére kiválóan alkalmas lehet."

Ugyanezért én néhányak által hülyének vagyok tartva.
A cikk szerzője, stonefort2 - feltehetőleg Kővári László, a z Aranysas újságírója, repülőmérnök, aki nem én vagyok - akit nehezen lehet hozzá nem értéssel vádolni.
Abban téved a koma, hogy azok a rakéták már baromira nincsenek meg.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 912
91 533
113
Az ilyen cikkeket szeretem, ahol nemcsak felsorolják, mit vettünk, mit fogunk valószínűleg, hanem karakteresebb véleményt is leírnak a haderőfejlesztésről, sőt javaslatot is tesznek a kritikán túl az irányról.
Az elején az általános nyünnyögést, miért kell a seregre költeni részt hamar zárójelbe teszi.

Gripen
Én a lízing utáni üzemeltetés miatt nem aggódnék. Ha rendelünk második századot, akkor az első további üzemeltetése is benne lesz a dealben. Elsősorban itt lehet akár komolyabb szerepe az AV-nak. Ahogy már @rudi többször megírta az jelenlegi C-k upgrade-jét így hazai pályán meg tudnánk oldani.

Az eddig ki nem használt Gripen képességekhez is a szükséges fegyverek, eszközök sztem ezen üzlet keretében lesznek logikusan megkötve. Ha eddig nem volt, most nincs hova kapkodni. Egy új rendelés alkujába sok minden belefér.

Érdekes, hogy vadaszgép kapcsán alternatív beszerzést fel sem vet?? Ennyire egyértelmű, hogy marad a Gripen?? A Rafale /Eurofighter váltás totális zsákutca lenne? Az F-35- sztem inkabb felejtős.

A319
Igen ide a beharangozott önvédelmi rendszer szükséges! Reméljük jönni fog.

KC390
Oké vannak kételyek, de ilyen az ha a legújabb vasak közül válogatunk, van benne persze rizikó, de sztem itt már - már indokolatlanul temeti.

A légi utántöltés a beszerzésnél kritérium volt. Most hogy ez a rámpás szállítónkkal vagy egy A330-assal oldjuk meg, esetleg beszállunk egy közös programba még a jövő zenéje.(apropó közös progi az A400M, mint új együttműködés a cikkből kimaradt) Valszeg nem az egyik KC390 lesz. De A330-asnál is többről szólt a pletyka és lehet a KC390 sem marad kettő gépnél.

Kiképző gépek

L39NG szerinte is megfelel, sőt néhány Gripen feladatkört olcsóbban kiválthat. Itt elsősorban a feltételezett mennyiségben lát problémát.

Egyébként tévesen irja a magyar tulajdont. Jogot nyertünk el az esetleges vételhez, de nem vettük meg, ahogy a szlovák tulajdonos fájlalja is. Valszeg az átvilágítás hagyott kérdőjeleket vagy az árat és a potenciális megrendelési lehetőségeket mérlegeljük. Esetleg a Tucano vétel külföldi kiszivárogása is a tárgyalások része.... Kár, hogy ezt a gépet lesöpri az asztalról és nem véleményezi. Főleg, hogy a teljesen önálló hazai vadászpilótaképzés deklaráltan nem opció és előreláthatóan az olaszokhoz csatlakozunk.

H145M
Itt sztem indoklatlanul pesszimista, már - már azt a benyomást kelti, hogy a tűztámogató gépek nem rendelkeznek fegyverekkel. Először is már most rendelkeznek HForce fegyverrendszerrel, gépágyúval és rakétával. Minden gép alkalmas felfegyverzésre.

Ezt a részt mondjuk nem értem???
Utólag derült ki, hogy az eredetileg polgári feladatkörre tervezett könnyű helikopter felfegyverzése strukturális problémákat okoz, hiszen a sárkányszerkezet tervezésekor ezzel a jelentős plusz igénybevétellel nem számoltak.

A Spike integráció nem fikció, hanem valóság. Szal azt hiszem ezen a kritikán, magyaros megoldás, 2022 túllép.

Mi24
Most a kötelező felújítási fikán túlmenően, ezt a nyírtelki rakétatemető promót nem igazán értem. Van ebben valós potenciál??


Ami kimaradt az a SAMOC légvédelmi vezetési rendszer, pedig hatalmas előrelépés és idén érkezik még a NASAMS előtt a KUB-okkal is tudunk vele játszani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 400
120 694
113
Pár éve @Terminator (ki más? :) ) tette be ide,hogy istentelen mennyiséget ajánlunk eladásra.Dehogy vevő is akadt e rájuk,arrol már nem tudósitott:hadonaszos:
Hát folyamatosan viszik megsemmisítésre a legrégebbieket szóval fogyogat az szépen. Én úgy tudom vettek, de megerősíteni nem tudom, hogy ki meg mennyit.