A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Vannak elszabadult cigók akik bárddal vágják szét a magyarok fejét. Ha izrael nem zárná fal mögé a paleszeket ott is ez lenne.

Majd tavasszal kell X-elni rá.
Ugyan, dehogy. Te hányszor jártál ott? En eloszor 92-93 felé, az ilyesmi propagandaval nemigen tudok mit kezdeni, ilyesmit mar a totálisan izraeli-cionista irányítás alatt álló Anti-Defamation League sem próbál már eladni itt, mert kirohogik. :)
Total gátlástalan etnikai tisztogatás megy - ami war crime nemzetközi jog szerint - és a teljesen hibbant ortodoxokat használják erre a celra 20+ éve.
 
H

Hummen23

Guest
Ha valaki váltásról beszél, akkor legyen szíves kiírni ezek után, hogy mire gondol! Mert itt több fajta verzió is elhangzott.

1, Jelenlegi gépek modernizálása mellett használt svéd gépek lennének a 2. század.
2, Jelenlegi gépek mellett egy új építésű E század.
3, Érthető a típus váltás a meglévő gripenek modernizása mellett egy 5. gen század.
4, Valaki meg úgy értette, hogy jelenlegi gripen modernizáció mellett Eurofighter, ami viszont nem 5. generációra váltást jelent.
____________________

Nekem lenne emellett egy magán kérdésem. Románok ellen kell kiszámolni, hogy az ő 4 századuk ellen mit rakunk vagy Ukrajna ellen készülünk 20 éves távlatban, és az ő 4 századuk ellen?
Nincs más opció?
Én nagyban fogadok +2 század e/f-re toronyórástól. De csak mert nem vagyok úri ember...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and kamm

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 981
113
Idén Nyíregyházán indul egy másik honvéd kollégium és 2022-ben szeretnénk, ha Hódmezővásárhelyen is elindulna egy osztállyal ez a képzés. Ugyanakkor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és honvédtisztképző kar együttműködési megállapodásokat köt több egyetemmel, hogy beinduljon a hadiipari mérnöki képzés és a hadmérnök-képzés is” – mondta Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka.


És ekkor felsír az NKE... Bár jobb is mert ami mostanában ott oktatàs néven fut az viccnek is rossz. A nehézség ott lesz hogy a most jelentkező emberanyag nagyon gyenge- elég megnézni a ponthatàrokat- vajon talàlnak megfelelőt ezekre az új szakokra?
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 822
113
Idén Nyíregyházán indul egy másik honvéd kollégium és 2022-ben szeretnénk, ha Hódmezővásárhelyen is elindulna egy osztállyal ez a képzés. Ugyanakkor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és honvédtisztképző kar együttműködési megállapodásokat köt több egyetemmel, hogy beinduljon a hadiipari mérnöki képzés és a hadmérnök-képzés is” – mondta Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka.


És ekkor felsír az NKE... Bár jobb is mert ami mostanában ott oktatàs néven fut az viccnek is rossz. A nehézség ott lesz hogy a most jelentkező emberanyag nagyon gyenge- elég megnézni a ponthatàrokat- vajon talàlnak megfelelőt ezekre az új szakokra?
Miért sírna fel? Eddig is a Bme-n volt a had és biztonságtechnikai mérnöki képzés csak bejártak oktatni az NKE-s tanárok.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 981
113
Miért sírna fel? Eddig is a Bme-n volt a had és biztonságtechnikai mérnöki képzés csak bejártak oktatni az NKE-s tanárok.

A felsírast arra értettem hogy így még kevesebb jó képességű diàk fog a NKE re jelentkezni.

A mi tapasztalataink alapjàn egyébként erősen csökkenő palyàn van a végzett tisztek szakmai tudása, amelynek két oka is van.

Az egyik a természettudományos tantárgyak oktatasànak szintje a közepiskolàkban, illetve a jelentkezők ilyen irányú tudása.

A másik pedig az NKE-n a szakmai óràk rovasàra mennek mindenfélét csinálni...


Volt had és biztonságtechnikai mérnök képzés több helyen is. Óbudai Egyetem stb de azért ezek a képzések köszönőviszonyban sincsenek az ipar által támasztott követelményekkel.

Szóval én ezt az új irànyt jónak tartom, az NKE-t viszont újra kell tervezni sok téren. Pl nem értem miért a 70 és évek harcàszatat oktatjàk BMP meg 2sz1 el...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 822
113
A felsírast arra értettem hogy így még kevesebb jó képességű diàk fog a NKE re jelentkezni.

A mi tapasztalataink alapjàn egyébként erősen csökkenő palyàn van a végzett tisztek szakmai tudása, amelynek két oka is van.

Az egyik a természettudományos tantárgyak oktatasànak szintje a közepiskolàkban, illetve a jelentkezők ilyen irányú tudása.

A másik pedig az NKE-n a szakmai óràk rovasàra mennek mindenfélét csinálni...


Volt had és biztonságtechnikai mérnök képzés több helyen is. Óbudai Egyetem stb de azért ezek a képzések köszönőviszonyban sincsenek az ipar által támasztott követelményekkel.

Szóval én ezt az új irànyt jónak tartom, az NKE-t viszont újra kell tervezni sok téren. Pl nem értem miért a 70 és évek harcàszatat oktatjàk BMP meg 2sz1 el...
Nem a 70 es éveket oktatják legalábbis bmp-t már nem tanultam semmi szín alatt (az utóbbi 10 évben nem volt bmp oktatás) . A tüzéreknél lehet van 2sz1 passz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 377
113
Ez jól hangzik.

Kiemelt figyelmet kap a hibrid- és a kiberhadviselés elleni, akár támadó jellegű fellépés és a hadi drónok rendszeresítése is. A minden területen jelen lévő mesterséges intelligenciával rendelkező robotok, a forradalmian fejlődő drónraj-technológia, az ember-robot együttműködésben megvalósuló katonai feladat-végrehajtás, az automatizált döntéshozatali technológiák, a 3D-s nyomtatás katonai alkalmazása, a kibertérműveletek és az irányított energiájú fegyverek, valamint a nagy pontosságú és autonóm csapásmérési képességekkel rendelkező haditechnikai eszközök alapjaiban változtatják meg a jelenlegi hadviselés szabályait és eljárásrendjét. A jövő hadszínterein kisebb létszámú, fejlett technológiai támogatással rendelkező szemben álló felek megjelenése várható.
 
H

Hummen23

Guest
A napokban megfogalmazott létszámnöcvlés a harcoló alakulatoknál, és a helyőrségek létrehozása mit jelenthet? Ismét átalakítják a Zrínyit (rugalmas a program), és több haditechnika lesz beszerezve? Vagy az eddigi keretszámok feltöltése csak? Ha az lenni, akkor nem növelésről volna szó, hanem feltöltésről.
Ezek eddig nem létező alegységek lesznek.
Rosszul gondolom?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and kaktusz

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 719
5 766
113
Azért sztem a legsanszosabb a Gripen, csak azért érdemes mkit meghallgattni. Minimum azért, hogy javitsuk a Saab ajánlatát.

F-35, Gripen, EF, Rafale, ami játszhat. Mindre van előny, hátrány. És még egy vegyes rendszerről nem is beszeltem. Bár az csak Gripen C - F-35 tekintetében játszhat.

És nem csak magunkat kell figyelni!
A horvát - szlovák sztori eldőlt. 1 század Rafale és 1 század F-16.

A román alakul. A hétvégén bemondott a meglévő mellé, plusz 2 század F-16-ot a védelmi miniszter, bár 1 századnyi pénzt sem tett mögé. De sosem lehet tudni, az USAnak mik a céljai román - orosz viszonylatban. Félsegélykénnt is mehet. Pluszban 2030ra F-35-öt szeretnének.

A szerbek tuningolják a MIG-jeiket okosban. Őket megint tolják a ruszkik..

Saját zsíron megyünk, figyelni kell a pénzre is nagyon!! Még szeretnénk sok mindent a vadászgépen kívül!!!

A szlovák és - most már - a horvát döntés ismeretében én is elbizonytalanodtam. Magyar meg cseh részről volt tolva egy ilyen Saab klaszter errefelé, de nem tudtak a svédek elég jót ajánlani (vagy csak simán nem volt hajlandóság a vásárlói oldalon), így ez a hajó elment. Azért lássuk be, hogy ilyen 1-2-3 százados szigetecskéknél esély nincs arra, hogy valódi eseményeknél menjen az alkatrész- meg erőforrásmegosztás.

Az EF mellett az (lenne) az egyetlen érv, hogy beolvadunk a BW-be a légierő szintjén is. Remélem - személy szerint - hogy ez nem érv (de van olyan itt a fórumon, aki erre azt mondaná, hogy ébresztő, ez az egyetlen érv, nem a potens MH).

Az amerikai vonal viszont így viszont most már sokkal esélyesebb; a lengyelek és a románok után a szlovákok is oda rakták le a voksukat (és ugye a nekünk különösen fontos olaszok is ezen haladnak). Érthető ez is, hiszen hosszabb távon mindenki amerikai lopakodóval számol, ezen az úton van potenciális továbblépési lehetőség.

Amúgy alapvetően én is a Gripenben gondolkoztam (mint itt oly sokan), ez lenne a legkézenfekvőbb, bár én soha nem gondoltam, hogy 1-ről 3 századra ugrunk. Szerintem 1-ről 2-re is elég lesz egyelőre. (Kettőről 3-ra, de akár 4-re (haha) is könnyebb, mint 1-ről 2-re.)

A kérdés ugye (már megint) az, hogy mennyire forró a talaj. Arra tippelek, ha nem az és csak kibekkelni kell, akkor plusz egy század C/D lesz (ha a csehek váltanak, az övéket is megvesszük idővel).
Ha komoly a szitu, akkor meg F35.

Ezzel a szitu-komolysággal kapcsolatban engem a horvát döntés gondolkoztatott most el, ők egy ilyen légifölény gépet vesznek most csupasz popira (csakúgy, mint a görögök).
Miért, ha nem ég a ház?
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
K

kamm

Guest
A szlovák és - most már - a horvát döntés ismeretében én is elbizonytalanodtam. Magyar meg cseh részről volt tolva egy ilyen Saab klaszter errefelé, de nem tudtak a svédek elég jót ajánlani (vagy csak simán nem volt hajlandóság a vásárlói oldalon), így ez a hajó elment. Azért lássuk be, hogy ilyen 1-2-3 százados szigetecskéknél esély nincs arra, hogy valódi eseményeknél menjen az alkatrész- meg erőforrásmegosztás.
A szlovakoknal hazai politika miatt lett igy, most mar erosen banjak is, tuti, hogy baromi draga lesz, legutobb mar probaltak halasztgatni...

Az EF mellett az (lenne) az egyetlen érv, hogy beolvadunk a BW-be a légierő szintjén is. Remélem - személy szerint - hogy ez nem érv (de van olyan itt a fórumon, aki erre azt mondaná, hogy ébresztő, ez az egyetlen érv, nem a potens MH).

Szerintem fel sem merult a Typhoon komolyan.

Az amerikai vonal viszont így viszont most már sokkal esélyesebb; a lengyelek és a románok után a szlovákok is oda rakták le a voksukat (és ugye a nekünk különösen fontos olaszok is ezen haladnak). Érthető ez is, hiszen hosszabb távon mindenki amerikai lopakodóval számol, ezen az úton van potenciális továbblépési lehetőség.
A romanoknak kvazi nincs mukodo legierejuk evek ota, a beszerzett F-16 mind iszonyu oreg cuccok, meg most sem birnanak kiallitani egy epkezlab erot ellenunk (igaz, mi sem, de mi foleg a fegyverzet hianya miatt.)
A lengyeleknel a feheroroszokat akarmikor visszacsatolhatja Putyin, de aamugy is felvonulasi, sot, muveleti terulet is az oroszoknak, ott ertheto, miert akartak F-35-ot a lengyelek, no meg akkor meg nagyon joban voltak az amerikaiakkal - ma mar Bidenek nyiltan a nemetekre koncentralnak Europaban (ami nekunk, csendben megjegyzem, nagyon jo.)
Az olaszoknal Eurofighter is van, nem? No meg mitol lenne nekunk lenyegesebb az olasz legiero, mint mondjuk a cseh vagy a roman?


Amúgy alapvetően én is a Gripenben gondolkoztam (mint itt oly sokan), ez lenne a legkézenfekvőbb, bár én soha nem gondoltam, hogy 1-ről 3 századra ugrunk. Szerintem 1-ről 2-re is elég lesz egyelőre. (Kettőről 3-ra, de akár 4-re (haha) is könnyebb, mint 1-ről 2-re.)
Pont a romanok miatt leszunk kenytelenek szerintem +2 szazadot hozzaadni, hogy lepeselonyben maradjunk.
A kérdés ugye (már megint) az, hogy mennyire forró a talaj. Arra tippelek, ha nem az és csak kibekkelni kell, akkor plusz egy század C/D lesz (ha a csehek váltanak, az övéket is megvesszük idővel).
Dehogy vesszuk meg a hasznalt gepeiket. Akkor mar a svedektol erdemesebb venni, de amugy Benko mar tavaly elszolta magat, hogy az "ujabb modellrol" targyalnak a Gripenbol.

Ha komoly a szitu, akkor meg F35.
Milyen komoly a szitu? Nem akkor vasarolsz, amikor eppen kell, hanem 10-20 evre elore. Az F-35 egyedul akkor lenne eletszeru szerintem, ha a szomszed azt vett volna...
Ezzel a szitu-komolysággal kapcsolatban engem a horvát döntés gondolkoztatott most el, ők egy ilyen légifölény gépet vesznek most csupasz popira (csakúgy, mint a görögök).
Miért, ha nem ég a ház?
Miert, mit kellene csinalniuk? Nem venni semmit es remenykedni, hogy amikor kitor egy balhe, akkor eppen lesz azonnali elado gep...?
Eletveszelyes lenne tovabb egereszniuk a regi csotroganyaikkal avagy romanokhoz hasonloan lepattant, elavult Block 20-akat venni... mondjuk a Rafale olcso nem lesz, az tuti, de ahogy valaki ramutatott, a tengerpart miatt inkabb a twin enginere szavaztak.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 866
91 377
113
A szlovák és - most már - a horvát döntés ismeretében én is elbizonytalanodtam. Magyar meg cseh részről volt tolva egy ilyen Saab klaszter errefelé, de nem tudtak a svédek elég jót ajánlani (vagy csak simán nem volt hajlandóság a vásárlói oldalon), így ez a hajó elment. Azért lássuk be, hogy ilyen 1-2-3 százados szigetecskéknél esély nincs arra, hogy valódi eseményeknél menjen az alkatrész- meg erőforrásmegosztás.

Az EF mellett az (lenne) az egyetlen érv, hogy beolvadunk a BW-be a légierő szintjén is. Remélem - személy szerint - hogy ez nem érv (de van olyan itt a fórumon, aki erre azt mondaná, hogy ébresztő, ez az egyetlen érv, nem a potens MH).
Az EF mellett az szól, hogy európai /német, Airbus-szal növelnénk a stratégiai partnerséget és a legnagyobb tech. transzfert adta Svájcban is. Ha a Saabnál jóval hasznosabb hadiipari ajánlatot csatolnak és a 6.gen. európai vadaszgépprojektben is részt vehetünk és nem kukáznán előre az ajánlatukat.

Ha ég a ház F-35.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér