A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Nem is a bevetés profilja miatt ellenkeztem, hanem magától a felszállástól. Azaz, ha hiányzik a meglepetés ereje.
Mert látják, várják.
Semmilyen szlovák radar nem látja a kecsón felszálló gépeket.,,
Ok, már meg lettem győzve.
De ez alapján videó ötlete körvonalazódott bennem, hogy "minek vadászgép Magyarországnak" nevezetű hülye kérdésről.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Semmilyen szlovák radar nem látja a kecsón felszálló gépeket.,,

De ez alapján videó ötlete körvonalazódott bennem, hogy "minek vadászgép Magyarországnak" nevezetű hülye kérdésről.
Na nem azt firtattam hogy kell-e, mert kell.
Csak abban nem voltam biztos idáig hogy egy f-35 szintű lopakodó, csilliárd dolcsis, cuccra van szükségünk.
De ezekszerint felhasználható rendeltetés szerűen, meg lettem győzve. Legyen.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 618
5 333
113
A föld gömb alakú, így ahhoz hogy kis magasságú repülő célokat észlelj, közel kell hozzá rakni a radart.
100m magasan repülő cél észleléséhez 30km-re lehet a radar...
200m - 40km
300m - 50km
400m - 60km
500m - 70km

A Kecsóhoz legközelebbi szomszédos rt század, az a Zombori szerb, ami 75km-re van a reptértől, ők úgy 500m-rel a reptér fölé látnak.
A Seprősi román 85km-re van, a Temesgyarmati meg 90km-re.
Észak felé a 75km-re található szlovák Zsélyi rt szd helyén már régen napelempark található, de a Börzsöny amúgyis kitakarja őket.

Kis észrevétel: A szlovák távolságokat alulbecsülöd, Kecsótól bármelyik szlovák határ rész 100km felett van, és akkor még csak a határon vagy
 
  • Imádom
Reactions: Törölt tag 1945
T

Törölt tag 1945

Guest
Vágom, nem akartam országneveket kiírni, példálóztam.
Evidens nem a hegy mögé települ :D
Cserében minden szomszédunk lefelé néz ránk. Mi a "lavór" alján vagyunk.

Pont ez a gond az ötleteléseddel.
Homályos földrajzi emlékekre alapozva gyártasz koncepciókat, ahelyett hogy egy térképre ránéznél.
Megadtam a legközelebbi szomszédos rt századok helyét, a többi még ennél is messzebb van.

Ha mondasz egy koordinátát, akkor szívesen odahelyezek a kedvedért egy képzeletbeli Sz-400-as felderítő lokátort, és kiszámolhatjuk, hogy mit lát Kecsóból.
 
M

molnibalage

Guest
Pont ez a gond az ötleteléseddel.
Homályos földrajzi emlékekre alapozva gyártasz koncepciókat, ahelyett hogy egy térképre ránéznél.
Megadtam a legközelebbi szomszédos rt századok helyét, a többi még ennél is messzebb van.

Ha mondasz egy koordinátát, akkor szívesen odahelyezek a kedvedért egy képzeletbeli Sz-400-as felderítő lokátort, és kiszámolhatjuk, hogy mit lát Kecsóból.
És mekkora RCS-ig ugyebár...
Ez égháttrében levő zavarmentes cél.

main-qimg-4c145bc22cd8ec9f2ca96c3661397d8f
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Pont ez a gond az ötleteléseddel.
Homályos földrajzi emlékekre alapozva gyártasz koncepciókat, ahelyett hogy egy térképre ránéznél.
Megadtam a legközelebbi szomszédos rt századok helyét, a többi még ennél is messzebb van.

Ha mondasz egy koordinátát, akkor szívesen odahelyezek a kedvedért egy képzeletbeli Sz-400-as felderítő lokátort, és kiszámolhatjuk, hogy mit lát Kecsóból.
34T DS 04656 95302 ;) ;)
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Most is elvagyunk 1 árva századdal. Ha többre nem lesz pénz - tudom, ezt itt sokan el sem tudják képzelni, de azért nem lehetetlen - akkor inkább egy század lopakodó képességgel is rendelkező gépben látnék nagyobb túlélési esélyt egy hirtelen kialakuló konfliktus esetén, mint egy szuper EW-képességekkel felruházottal.
Lehet, hogy rátapintottál a lényegre.. Hogy nem mindegy a döntésnél, hogy hány század lesz.
Ha egy század akkor F-35, ha kettő, akkor lehet mégis a Gripen E/F (??!)
és ha három.. :p
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
2021.07.06.: 1441/2021. (VII. 6.) Korm. határozat:
A Költségvetési törvény 17. §-a és 4. melléklet 2. pontja alapján a kormány jóváhagyja a rendkívüli migrációs nyomás kezeléséhez kapcsolódó, a Magyar Honvédség által végzett feladatok hatékony megvalósítása érdekében a Költségvetési törvény 1. melléklet XIII. Honvédelmi Minisztérium fejezet, 8. Fejezeti kezelésű előirányzatok cím, 2. Ágazati célelőirányzatok alcím, 43. Tömeges bevándorlás kezeléséhez kapcsolódó kiadások jogcímcsoport legfeljebb 4 369 135 416 forinttal történő túllépését.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Szittya

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A Saabot meghivtak a Tempestbe, legyen az integrator stb, ha abbol lesz valami, akkor jo sansszal lesz kétféle kiszerelésű, a brit-olasz stb es a sved Tempest, mindkettő very low observ - ha lesz belőlük valami mondjuk 10 even belül.
Ha igen, akkor jó sansszal a svéd lesz az első stealth gépünk 2032 után, ha nem, akkor FCAS v F-35...

Ez az infó nálam hiányzott, de nem véletlen, nem vagyok nagy szakértője a légi harcnak.
Viszont így már van értelme. A magyar beszerzések fókusza európai gyártmányok. De elsődleges ok, amiért képtelenek voltak megszülni egy 5th gen masinát, mert még "hazai pályán" is három gyártó ad be ajánlatot lényegében egy csúcs kategóriát gyártó amerikaival szemben. (Tudom, hogy nem egy, mert a S Hornetet is indították Svájcban és Finnországban és minden versenyez mindennel, de az USA-ban egyértelműen F-35-ös a prior és európai terepen a kontinens sok kis gyártója szintén elvérzik vele szemben. Mert eddig nem voltak képesek amerikai mintára összeállni több cég egy típus fejlesztésére. Úgy tudom F-15 block 50/52-nél is két különböző hajtómű két különböző gyár, de megoldották egy típusban.)
Ha a svédek legalább egy lépést tettek, hogy elmozduljanak egy Tempest közös munka felé, akkor ez egészen biztosan élvezni fogja a magyar kormány támogatását is. És nekünk a költséges gyártó váltással sem kellene bajlódnunk. Megjegyzem, hogy a gripik és az F-35-ös is nagyon hasonló dolgokkal hirdetik magukat, mint ami a magyar prioritásokban van. Zavaró technológiát -a maga szintjén- nem csak a repülőre, de az összes értékesebb eszközre bejelentetten rakni fogunk. (Leo vagy egy Lynx esetén nyilván nem az F-35 megzavarása a cél, hanem ott a besugárzás észlelés és ellenintézkedések egy ellenséges tankkal szemben.) Ezen kívül a környező országoknál -állítólag- sokkal határozottabban jelenik majd meg a csatairányítási rendszer, amiben mi K+F-et is akarunk. Itt azért biztosan nem csak bekérik, de erősen vizsgálni fogják a minősített adatokat és ha Kammnak igaza van, hogy az F-35-ös kevésbé alkalmas... De a gyártó LM meg pont azzal reklámozza, hogy tökéletesen alkalmas és mennyire jól együtt tud működni bármilyen földi egységgel, akár mint felderítő gép is. Összegezve: Az európai típus mellett egészen biztosan fontos szempont lesz az MLU várható költsége, gripen esetén mennyire tud 5. genre váltani a későbbiekben, EW és Battle Manager System.

Másfelől nem csodálkoznék azon, ha megvárnánk az F-et is egy új század beszerzésénél. Az együlésesek továbbra is a század gerincét alkotnák, de a kiképző funkción túl a második pilótának lenne bőven munkája néhány darab esetén ha háborúra kerülne sor, azt gondolom.

Más:

Nem értem, hogy miért számoltok szlovákok részéről Sz-300-zal, mikor én úgy tudtam, hogy ezt még ők sem teszik. Igen, olvastam az Azonnali cikksorozatát. Egy akkor időszerű elemzés. Már ott is jelezte, hogy akkor még csak bejelentés szintjén létező Z26 elemei ha megvalósulnak, akkor gyökeres változás fog történni a régió biztonságpolitikai helyzetében. Amit akkor egy egészséges szkeptikussággal kezeltek a más országoknál is szokásos bedőlő meg elhúzódó haderő átalakítások kapcsán, az ma már nálunk realitás.
Hová telepítem az egy szem tót radart, amivel számoltok? És ami mindent belát, mindent counterel. Ott teljesen reális, hogy a legideálisabb helyre, amit D20-szal nem érek el. És elkeseredetten írhatták a magyar stratégák, hogy ha a szolnokiak berepülnek helivel és kiiktatják...
Amint lesz MH-nak PZH2000-ese, nem fogják lepakolni sem az elavuló-félben lévő orosz, sem a beszerezni kívánt nyugati radarokat sem ugyan arra a helyre! Deikált maximális lőtávolsága 45 km, hatékony 15 km-re. Nem rakom olyan helyre, ahol Tata cicái lerohanhatják és főleg úgy nem helyezem el, hogy esetleg a frontot előre sem kell tolnom, csak

1, bemérem honnan jön a radarjel
2, műholdról ellenőrzöm
3, ha nem is precíziós csapást tudok bemérni -mert mondjuk nem vagyok effektív olyan messzire, mert nem tudok méter pontosan mondani semmit az űrből-, akkor is teljes tűzerővel egy három sorozatos lövést leadok és húzok onnan a válaszcsapás megérkezése előtt.

Nem állítanám, hogy majd senki semmit nem fog látni a háborúban, de pont azért fejlesztünk most már mást is, mert mindenki fejleszt. És mert nem két gép fogja vívni a légi párbajokat, hanem összhaderőnemben... próbálunk valamit megoldani. Állapodjunk meg abban a megfogalmazásban, hogy meg fogjuk próbálni. (Ahogy a szomszédok sem Sz-300-sal fognak hátra dőlni, hanem ők is próbálkoznak.)

Másik, hogy miért a tótokra hegyezitek ki, hogy mit akarunk a légierőben fejleszteni? A stratégia egyértelműen déli és keleti irányt határoz meg a nagyobb fenyegetettségre. Olyan építkezésben fognak gondolkodni, ami nem hagy ordító lyukakat a többi szomszéd felé sem. De a választ a meglévő keleti és déli nagyobb fenyegetettségi irányra akarja megadni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Lehet, hogy rátapintottál a lényegre.. Hogy nem mindegy a döntésnél, hogy hány század lesz.
Ha egy század akkor F-35, ha kettő, akkor lehet mégis a Gripen E/F (??!)
és ha három.. :p
A közvélemény befolyásolása már tart egy ideje hogy az egy százados légierő az nem légierő, csak nem biztos hogy mindenki ugyanúgy gondolja a több százados légierőt... Ha kettő akkor az lehet a jelenlegi Gripenek továbbfejlesztve + 12 L-39NG, ha három az meg Gripenek továbbfejlesztve + 12 L-39NG + 8 Super Tucano... mert az iparfejlesztés is fontos :D

Másrészt egyre többször hangsúlyozzák hogy gördülő tervezés van (=folyamatosan változnak a lehetőségek és az elképzelések), azaz közel sem biztos, hogy amit fél éve mondtak az még mindig úgy van. (Pl. Yörük, eredetileg csak 2026 után akartak nagyobb drónokat stb)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
.
Lehet, hogy rátapintottál a lényegre.. Hogy nem mindegy a döntésnél, hogy hány század lesz.
Ha egy század akkor F-35, ha kettő, akkor lehet mégis a Gripen E/F (??!)
és ha három.. :p
Nem tud 1 század maradni, ha potens haderőt akarunk. A Gripen C hamarosan ki lesz fizetve, ezt vehetjük alapnak és mellé kell húzni még egyet.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
A közvélemény befolyásolása már tart egy ideje hogy az egy százados légierő az nem légierő, csak nem biztos hogy mindenki ugyanúgy gondolja a több százados légierőt... Ha kettő akkor az lehet a jelenlegi Gripenek továbbfejlesztve + 12 L-39NG, ha három az meg Gripenek továbbfejlesztve + 12 L-39NG + 8 Super Tucano... mert az iparfejlesztés is fontos :D

Másrészt egyre többször hangsúlyozzák hogy gördülő tervezés van (=folyamatosan változnak a lehetőségek és az elképzelések), azaz közel sem biztos, hogy amit fél éve mondtak az még mindig úgy van. (Pl. Yörük, eredetileg csak 2026 után akartak nagyobb drónokat stb)
Sztem egyébként a gördülő tervezés jó. Sok változó van, amit figyelembe kell vennünk, ezt muszáj figyelembe venni. Pont ezen újratervezés kapcsán jelezték, hogy a kiképzőgép buli csúszik. Én ezt figyelembe venném a találgatásoknál és átgondolni, mi lehet az oka. Emellé még egy jelzés jött, hogy a Gripen C-ét fejlesztjük. Tehát ha lesz is megegyezés vadászgép ügyben, valszeg nem 2-3 éven belül jön. Ennek lehet anyagi, de gyártási oka is.

Többet fogunk tudni ha nyár végéig meglátjuk a Saab dealt, mi lesz a fejlesztés a jelenlegi Gripenjeinknél.

Egy előnyét látom a csúszásnak, a szárazföldi haderőre tudunk koncentrálni!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
A Yörüknél mire gondolsz? Sztem semmi sem változott, csak nincs végső török - magyar-német deal, igy húzódnak a tárgyalások.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely