A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 035
30 943
113
Így már értem.
De Mk-82-őönek beállítani a magyar Gripeneket ettől még hülyeség.
Nem azt tettem.
Bár ha már a MANPAD marad csak az ellennek légvédelmi célra,akkor már azt is lehet használni-területcélokat olcsón megszórni vele.Csak odáig eljutni,na ahoz már komolyabb dolgok is kellenek.
 
K

kamm

Guest
Ekkora marhaságot leírni.
A radar egyenlet kihozza, hogy egy radar mit érzékel és mit nem.
Hat ahhoz @Hpasp kivul itt senki nem ert, es meg neki is felereszt tippelt adatokbol kell dolgoznia, de mar ugy is korrekt tavolsagokat szamolt ki.

Te kalapálhatod akárhogyan egy Sz-300PMU1,2,3 vagy bármi más régi radart semmiféle counter stealthr képessége nem lesz.

Inkabb kerdezz, ha valami nem vilagos, mert az ilyesmi elarulja, mit nem ertesz... ;) Az Sz-300 es a tobbi is kb 30-40 even at volt fejlesztve, - az emlitett periodusban surgosen 3D radarokat csinaltak az oroszok es elkezdtek a long-wavet eroltetni, mert a JSF/F-35 eleg egyertelmuen a magasabb frekik ellen lett kialakitva.
Ezt amugy kitargyaltatok a radaros temaban, @rudi meg @Hpasp nagyon korrektul elmagyarazta neked, mi a kulonbseg a kulonbozo visszaverodesek eseten, miert nincs a long-wave ellen az F-35 felkeszulve stb, nem tudom, miert teszel ugy most, mintha nem tudnad, mirol van szo.

Az S-400 OROSZ MARKETING ADATA SZERINT tud -30 dBsm ellen kemény 33 km-et.
Ők adták meg, hogy 250 km 4 m2-es cél ellen 15-18 km (!!) magasan.
Nem én...

main-qimg-4c145bc22cd8ec9f2ca96c3661397d8f


main-qimg-efaf83a8e28f71743ec955ac46ad8951


Ez ám az anti-stealth...
A fizika megint a sarokban röhög...

Kezd nagyon elegem lenni abból, hogy egyesek álmokat és véleményeket kezelnek tényként, de a marketing adatok + fizika szerinti realitás az nem érdekli őket. A rizsa, na az megy. Meg a newtoni klasszik. mechanika telibaszarása a radar egyenelettel együtt.
Az a baj, hogy absztrakcioknal mar a legegyszerubbeknel elakadsz (velhetoen innen jon a gorcsos "szamoljunk", meg a gyakorlatilag ismeretlen dolgok eseten is, lasd hypersonic, mint fogodzo.) Hogy jon ide az S-400? Altalaban radarrol volt szo, nem feltetlenul a legvedelmi egysegrol.
 
K

kamm

Guest
A 200-ashoz Oborona-14-es volt, ami jelenleg Medinán lakik...

_35B8088.jpg

Oborona-14

... aminek az utódja a Nyebo.

afwnn.jpg

Nyebo-E

Tán kevéssé ismert, de az MN majdnem beszerzett egy darabot Bezenyére...

... a fenti Nyebo mobil változata a Nyebo-M ami jelenleg kapható legjobb méteres lokátor, szerintem legalábbis.

1280px-55Zh6M_Nebo-M_mobile_multiband_radar_system_-05.jpg

Nyebo-M


Meg az ujabb kinaiak kepest is? Jo, tudom, nem publikus azokrol semmi, de pl YLC-8E....?

Ranezesre a 8B-bol lett 4-5 ev alatt felskalazva:

EOHar8eWoAIeH2h


EzwR_GLUcAA0wmF


Mindenfele mas kep is kering a neten, mint 8E:

Ez1th6NXEAgdgIX


Egy biztos, jo nagy malac lehet az eletben, ha igaz a 700km alap range...



Szoval magasabb teljesitmennyel es plane szuk nyalabbal azert joval messzebb latni az oroszokkal is, ugye?
 
W

Wilson

Guest
Meg az ujabb kinaiak kepest is? Jo, tudom, nem publikus azokrol semmi, de pl YLC-8E....?

Ranezesre a 8B-bol lett 4-5 ev alatt felskalazva:

EOHar8eWoAIeH2h


EzwR_GLUcAA0wmF


Mindenfele mas kep is kering a neten, mint 8E:

Ez1th6NXEAgdgIX


Egy biztos, jo nagy malac lehet az eletben, ha igaz a 700km alap range...





Szoval magasabb teljesitmennyel es plane szuk nyalabbal azert joval messzebb latni az oroszokkal is, ugye?
A kínaiak szerint a világ legjobb anti-stealh radarja:):),de én úgy emlékszem,hogy Szíriában az izraeli F-35-k egy ilyen kínai anti-stealh csoda radart lőttek széjjel:)
 
W

Wilson

Guest
Meg az ujabb kinaiak kepest is? Jo, tudom, nem publikus azokrol semmi, de pl YLC-8E....?

Ranezesre a 8B-bol lett 4-5 ev alatt felskalazva:

EOHar8eWoAIeH2h


EzwR_GLUcAA0wmF


Mindenfele mas kep is kering a neten, mint 8E:

Ez1th6NXEAgdgIX


Egy biztos, jo nagy malac lehet az eletben, ha igaz a 700km alap range...





Szoval magasabb teljesitmennyel es plane szuk nyalabbal azert joval messzebb latni az oroszokkal is, ugye?
A kínaiak szerint a világ legjobb anti-stealh radarja:):),de én úgy emlékszem,hogy Szíriában az izraeli F-35-k egy ilyen kínai anti-stealh csoda radart lőttek széjjel:)

Rosszul emlékeztem az a kínai radar amit Szíriában szétlőttek az egy JY-27-es anti-stealh radar volt...

JY-27A
00be0388-7a95-44f3-9837-165ffacd3210.jpeg


4-14.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Meg az ujabb kinaiak kepest is? Jo, tudom, nem publikus azokrol semmi, de pl YLC-8E....?

Ranezesre a 8B-bol lett 4-5 ev alatt felskalazva:

EOHar8eWoAIeH2h


EzwR_GLUcAA0wmF


Mindenfele mas kep is kering a neten, mint 8E:

Ez1th6NXEAgdgIX


Egy biztos, jo nagy malac lehet az eletben, ha igaz a 700km alap range...





Szoval magasabb teljesitmennyel es plane szuk nyalabbal azert joval messzebb latni az oroszokkal is, ugye?

Ez ránézésre egy dm-es lokátor, szóval (általánosságban véve) gyengébb a felderítőképessége mint egy méteresnek.
Amúgy a Nyebo-M-nek is van dm-es lokátora is, gondolom azt másolták le a kínaiak,,,

55Zh6ME_Nebo_M_RLM-D_L-Band_Radar_System.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113
Néhány megosztható gondolat:
Vadászgép: bármi is lesz 100%-os hadiipari ellentételezés lesz.
RÁBA: Német katonai járművek modernizációja, ST Engineering együtműködés nem lesz
HM Arzenál: Aknavető gyártás lesz.
Harctámogató szimulátor fejlesztés lesz.
:)
Az utóbbi napokban ment az agyalás, hogy mi lesz a Gripen C lizing lejárat után. Ha visszatérünk ehhez az infóhoz és figyelembe vesszük a svajci tendert, akkor F-35, Rafale kilőve. Ők 3x gépre sem kínáltak 100%-os hadiipari ellentételezést. Csak az Airbus, Eurofighter.

A Saab nem indult, ezért érdemes lesz figyelni a finn tendert, ott milyen hadiipari ellentételezést kínálnak.
 
K

kamm

Guest
Az utóbbi napokban ment az agyalás, hogy mi lesz a Gripen C lizing lejárat után. Ha visszatérünk ehhez az infóhoz és figyelembe vesszük a svajci tendert, akkor F-35, Rafale kilőve. Ők 3x gépre sem kínáltak 100%-os hadiipari ellentételezést. Csak az Airbus, Eurofighter.

A Saab nem indult, ezért érdemes lesz figyelni a finn tendert, ott milyen hadiipari ellentételezést kínálnak.
Mar kozoltek, itt teljes Final and Best Offer media press briefing, maga Johansson (Pres & CEO of Saab) es a sved legiero parancsnoka tartotta (plusz a HX program directora): https://saab-seminar.creo.se/210430/saab_presents_best_and_final_offer_for_the_hx_program_in_finland

Kulon Industrial Participation csomagot raktak ossze az ajanlat reszekent, de a HXtol fuggetlenul is novekednek, hangsulyoztak.

Komplett maintenance, support centerek, teljes tech transfer, sot, kozos fejlesztes, mint a brazilokkal, sajat kepessegek, gyakorlatilag mindent odavisznek a finnekhez, sot, elore meg is adjak pontosan, mennyibe fog kerulni nemcsak a fenntartas, de meg a kepessegfejlesztes is - ilyesmirol amerikai ajanlatokban szo nincs, nekik a fo trukk a kesobbi irgalmatlanul draga lehuzas.

Itt vannak a szerintem relevans slideok, de erdemes vegignezni az egeszet:

77728-68361-1619765386.0.0.jpg


77728-68362-1619765388.0.0.jpg


77728-68376-1619765414.0.0.jpg


77728-68363-1619765389.0.0.jpg


77728-68365-1619765393.0.0.jpg


77728-68379-1619765420.0.0.jpg


77728-68396-1619765451.0.0.jpg
 
K

kamm

Guest
Kivancsi lennek, ebbol a kb ~$290M, amibe ezek szerint a 64 Gripen E + 2 GlobalEyehoz full eves ktg is belefer mindennel egyutt, ugyanebbol hany F-35 jonne ki evente: 20, netan 30 is? :D
$36,000/ora repuloktg szamolva mondjuk 150 ora/F-35 evente, mondjuk csak 60 gepre maris $324M jon ki es akkor abban meg a repulooran kivul semmi mas nincs benne... ez nagyon nem fog tetszeni az amerikaiaknak, ez a fajta a eszaki precizitas es no-BS kommunikacio.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Sztem egyébként a gördülő tervezés jó. Sok változó van, amit figyelembe kell vennünk, ezt muszáj figyelembe venni. Pont ezen újratervezés kapcsán jelezték, hogy a kiképzőgép buli csúszik. Én ezt figyelembe venném a találgatásoknál és átgondolni, mi lehet az oka. Emellé még egy jelzés jött, hogy a Gripen C-ét fejlesztjük. Tehát ha lesz is megegyezés vadászgép ügyben, valszeg nem 2-3 éven belül jön. Ennek lehet anyagi, de gyártási oka is.

Többet fogunk tudni ha nyár végéig meglátjuk a Saab dealt, mi lesz a fejlesztés a jelenlegi Gripenjeinknél.

Egy előnyét látom a csúszásnak, a szárazföldi haderőre tudunk koncentrálni!
Alapvetően azért amikor az ember tpasztalja munkahelyén a 'gördülő tervezést', inkább a ver..m bele a f.....m ami elhangzik. :D