A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Jó lenne a finn rendszer, csak ott a hadsereg komoly, és presztízst jelent. Ott a sorkatonaság nem a fókázásban meg a piálásban merül ki.
Évtizedek kellenek, amíg az MH a régi sorkatonasági rendszer csődjét, értelmetlenségét feledtetni tudja.
Óóó dehogy.
Egy normálisan összerakott kiképzési rendszer csodákra képes... Szerintem most ezen megy az okumlálás, hogy komplett rendszert vegyenek-e át, vagy több, már működőből gyartsanak egy hazait.
Nem véletelen, hogy több országgal együttműködésünk van területvédelmi erők kapcsán.
Gondolom nem az ohaoi vadon szépségei miatt vagyunk úgy az ottani Nemzeti Gárdával, mint a borsó, meg a héja.
De a lengyelek rendszerét is tanulmányozzuk, mint ahogy az angolokkal is van valami hasonló együttműködés.
De mintha talán a finnekkel is lett volna valamilyen buli ezügyben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 900
123 233
113
Óóó dehogy.
Egy normálisan összerakott kiképzési rendszer csodákra képes... Szerintem most ezen megy az okumlálás, hogy komplett rendszert vegyenek-e át, vagy több, már működőből gyartsanak egy hazait.
Nem véletelen, hogy több országgal együttműködésünk van területvédelmi erők kapcsán.
Gondolom nem az ohaoi vadon szépségei miatt vagyunk úgy az ottani Nemzeti Gárdával, mint a borsó, meg a héja.
De a lengyelek rendszerét is tanulmányozzuk, mint ahogy az angolokkal is van valami hasonló együttműködés.
De mintha talán a finnekkel is lett volna valamilyen buli ezügyben.
Aztán rájöttek, hogy pénzt kéne beletenni és azóta is vakarózik mindenki...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
Pontosan, logisztikai és pénzügyi rémálom lenne.
Vagy 2 század C+/D+ lesz VAGY 1-2 század E/F.
Az nem ket gyarto ket modellje, ne feledd. A C/D es az E/F siman elmegy együtt, ugyanaz a foldi infra van hozza, ugyanaz a maintenance meg a trening is minimális lenne, minden ugyanaz a rendszer.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Aztán rájöttek, hogy pénzt kéne beletenni és azóta is vakarózik mindenki...
Háát ez nyilvánvaló.
De nekem teljesen nyilvánvaló, hogyha ránézünk a kiépülés alatt álló hadiiparra, hogy pont azon eszközökre koncentráltak a legelső körben, ami egy soros állomány felszereléséhez fog kelleni.
És emiatt ragaszkodtak a hazai gyártású egyenruhához, meg mellényhez, meg fegyverhez, lőszerhez (kézifegyverekhez, aknavetőhöz, saját páncélökölhöz).
Tudom, hogy ezt most meg fogod cáfolni, de én nem is a jelenlegi állapotról beszélek, hanem távlatilag... :cool:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 900
123 233
113
s emiatt ragaszkodtak a hazai gyártású egyenruhához, meg mellényhez, meg fegyverhez, lőszerhez (kézifegyverekhez, aknavetőhöz, saját páncélökölhöz).
Tudom, hogy ezt most meg fogod cáfolni, de én nem is a jelenlegi állapotról beszélek, hanem távlatilag...
Távlatilag is megcáfolom neked mivel konkrétan cérnát nem tudunk itthon gyártani. Könnyű ipari vegyipar és a ráépülő könnyű ipar teljes újratelepítése szükséges lenne és arra nincs semmi ráció.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
Auu reped a plafon :D
Mert? Pontosan osszeszamoltam, eddig milyen rendelesek logikusak: braziloknal jon egyasodik 36 gepes rendeles (amugy 100 felett akarnak majd megállni), a svédeknél 60 biztos, de ott is az oroszok miatt folyamatosan kodositenek, hogy a tervezett 100 gepes legierobol valojaban mennyi is marad C/D, szoval naluk is borítékolható a 70+ E/F vegul, ha ehhez hozzaadunk 2-2 szazadot a szomszedoknal meg nalunk, az bezony 200 gep felett jar mar eddig is.

Del- es Latin-Amerika argus szemekkel figyeli a brazilokat, ha az ottani E elérhető arban lesz toluk, akkor az egy rendkívül kényelmes opció az Amerikatol fuggeni nem akaro, de orosz technikat nem fontolgato Chilenek, plane a valodi fighterekkel nem is rendelkezo tobbi orszagnak...
 
K

kamm

Guest
Távlatilag is megcáfolom neked mivel konkrétan cérnát nem tudunk itthon gyártani.
Azt pont kétlem, mert nem hiszem hogy a gyerekkori haveromek gyarai bezártak volna (ok voltak az orszag cernakiralyai mar a 80as evekben is.)
Inkabb az lesz, hogy a Levi's tobbet fizet a cernajukert és a MH nem tud veluk versenyezni...?


Könnyű ipari vegyipar és a ráépülő könnyű ipar teljes újratelepítése szükséges lenne és arra nincs semmi ráció.
Ez igaz, meg a valaha tizezreket foglalkoztato elemiszeripar is csak az utobbi 10-15 evben lezdett magahoz tertni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Távlatilag is megcáfolom neked mivel konkrétan cérnát nem tudunk itthon gyártani. Könnyű ipari vegyipar és a ráépülő könnyű ipar teljes újratelepítése szükséges lenne és arra nincs semmi ráció.
Erre csak azt tudom mondani, hogy az USA sem tudta volna legyártani az SR-71-et, ha pofátlanul nem pont az oroszoktól rendelnek hozzá titánt. ;)
Az a különbség, hogy míg cérnát és anyagot feltűnés nélkül lehet behozni, addig a kész egyenruha azonnal fel fog tűnni. Kínából jövő hétre hoznának a 15M mintára festett vászonból 100 konténerrel, ha kicsit elrontod a megrendelést...

Ráadásul maga a szabás és a varrás jelentős hozzáadott értéket képvisel.
Tehát ha sok kell valamiből, akkor jót tesz a mindent felszámoló végösszegnek ez a hozzáadott érték.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
nem azt írtam hogy kell vagy nem kell. csupán hogy nincs kizárva...
(hát ha összejön hogy hazai gyárba történjen a leo2 modernizáció esetleg átépítés. anyagilag nem lenne elvetendő az a4 esek kipotlása és modernizálása.) egy komolyabb páncéloserő kiállításáhóz (am nem egy jelképes zl.) szükség is van 1 zászlóaljnyi harckocsira kiképzési és egyéb célzattal (és ott a műszerezettség a lényeg...és az ár ami így jóval barátibb lenne...) hisz az ellenerő se rohangálhat majd örökké a 72 vel... ahogy az altiszt tisztképzés is megfogja követelni a maga leo állományát és ha több zl van bizony a legénységnek sem lessz elég a csővázas... 2 vagy több modern harckocsi mellé elfér egy hasonlóan modern de olcsóbb gyakható zászlóaljnyi mennyiség... (és ugye a Mzár a pótlásra meg a demózások és a késszenlét...) de ez nagyon a jövő zenélye elösször ez induljon be ami van.
Eddig számtalanszor azt olvastam,hogy nincs normális állapotú A4 eladó,innentől viszont teoretikus az egész használt Leo vétel.Középtávon simán lehetséges még egy zászlóalj A7+.Ideális esetben + mellé még egy század.A4 századunkat meg lehet később modernizálni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 900
123 233
113
Ráadásul maga a szabás és a varrás jelentős hozzáadott értéket képvisel.
Tehát ha sok kell valamiből, akkor jót tesz a mindent felszámoló végösszegnek ez a hozzáadott érték.
A varrónő képzés és felszámolódott azóta és kurvára emberi erőforrás igényes meló, nem véletlen ázsiában gyártanak mindent.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 900
123 233
113
Eddig számtalanszor azt olvastam,hogy nincs normális állapotú A4 eladó,innentől viszont teoretikus az egész használt Leo vétel.Középtávon simán lehetséges még egy zászlóalj A7+.Ideális esetben + mellé még egy század.A4 századunkat meg lehet később modernizálni.
Van svájcnak, csak picsa drágáért adják. Meg a németeknek van még egy kérdőjeles számú darab készleten amiből a mieink is jöttek.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Wikipédia asszongya, 21500 fő aktív. Ezzel működtetik a kevés vasat. Őőőő, feleannyian vannak összesen mint mi. Mi a faxért is megy itthon a sírdogálás?

Mintha nekik lenne sorkatonaság is nem? Mennyi technika aktív és mennyi van letárolva? Illetve ez csak a szárazföldi haderő vagy egyben van nekik a légierővel?


Jéééé, fenyegetett országoknál a jónak számító és elfogadott szervezeti felépítés egy vegyes ( hibrid :oops: ) állandó kis létszámú állományon és gyorsan mozgósítható sorozott állományon alapuló haderő felépítés.
...ehhez illeszkedő szintű minőségű és mennyiségű technikával!

Izrael, Svédország(semleges), Finnország(semleges), ...

...és ni-csak, ni-csak, a finneknél a sorozott állomány szolgálati ideje 9 hónap (tanév hosszúságú körüli), ahogy többen --logikusan-- javasoltuk!

Az már csak halkan jegyzem meg, hogy a kb. fél Mo-létszámú finnek (a hasonló nagyságrendű területük --kb három Magyarországnyi) védelmére Leo-k mellett T-72-ket is használnak, kb. kétszázat (na jó, 50 körüli T-55-tel kiegészítve --ami szerintem "tartalékos/M-zárolt-- ).

...és nekik a "Maci" a szomszédjuk, nem pedig egy "hagyományos szövetséges", kicsit nagyobb harcértékkel morállal, mint ami "mellettünk áll" majd a válságos időkben! :oops::oops::oops:

A paritásos alapon számított nemzeti jövedelem mutató alapján (PPP GDP) jobbak vagyunk!!!
Ez röviden összefoglalva azt jelenti, hogy ha jól megszervezett/jól működő hadi-iparunk van/lesz(ahol a saját --magas hozzáadott értékkel elő tudjuk állítani a felhasznált eszközöket/azok ellenértékét--, akkor a finn mennyiség és minőség szintje elérhető számunkra is!!!

Szerintem ezt a --finn haderő körüli-- szintet kell hozni, nem pedig a "...látjátok, hogy a nagyon rossznál (kicsivel)jobbak vagyunk (legyen elég ez is) !!!" mantrázott baromság alapján kitűzött látszat célokat, valós célok és eredmények nélkül !!!

Javaslom megnézni mindenkinek a finnek által elért eredményt, nagyságrendileg hasonló összegből, csak hogy reálisan tudjuk értékelni az "elért" eredményeket és a Z2026 "nano-haderős" céljait is tudjuk hová helyezni a figyelemre méltó és követendő példa ismeretében!!!

Ime az elérendő cél, a követendő példa számunkra is: " Finnország hadereje "


Az "érdekességek":

  1. Leopard 2 tankok(120+) és T-72-k(kb. 200) együttes állományban tartása,
  2. állandó haderő mag(kb. 15e fő) mellett sorállomány )kb. 25e fő),
  3. és ezek kiképzése után 200e+ fős tartalékos állomány ( !!! ),
  4. az eddigiek mellett további kb. 500+ darabos orosz szárazföldi harcjármű (BPM-1, BMP-2, MT-LB ...)
  5. ...

Egy ilyen haderő klónja nekünk is tökéletes !!! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:



U.i: Több darabban összeraktuk, közelítőleg ugyanide jutottunk! Kreatív ez a HTKA !!! :cool:
.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Eddig számtalanszor azt olvastam,hogy nincs normális állapotú A4 eladó,innentől viszont teoretikus az egész használt Leo vétel.Középtávon simán lehetséges még egy zászlóalj A7+.Ideális esetben + mellé még egy század.A4 századunkat meg lehet később modernizálni.
nem is kell feltétlen a mát nézni ahogy az a4 típusjelzést sem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 470
93 524
113
Eddig számtalanszor azt olvastam,hogy nincs normális állapotú A4 eladó,innentől viszont teoretikus az egész használt Leo vétel.Középtávon simán lehetséges még egy zászlóalj A7+.Ideális esetben + mellé még egy század.A4 századunkat meg lehet később modernizálni.
Soha ne mond, hogy nincs. :) Sztem a norvég gépek, A5/A6 mindig elfelejtem tuti jól karbantartottak és éppen le akarják cserélni.