A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 814
37 925
113
Úgy tudom erre lesz a szimulátor és a dedikált kiképző pápamobil.
Az a4-esek időhiány miatt áthidaló megoldásként kerültek beszerezésre.
Amint beérkezik a kiképző infrastruktúra, úgy időszerűvé válik az a4-esek upgrade-je és harcoló szerepkörbe állítása.
Ez a logikus.
Nem tartom valószínűnek az upgradet, de legyen! :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Már tegnap este nagy volt a felháborodás a facebook csoportokban. Érdekes lett volna, ha épp Benkő Tibor ül ott mellette az interjún, megnéztem volna az arcát... RSzR-nek ezzel a megszólalásával kb. sikerült lenullázni Benkő Tibi bácsi 3 évnyi munkáját. Szegény így feleslegesen turnézta végig az országot hogy "szükség van a régi katonákra, legyenek példaképek, meséljenek a katonaélményeikről, jöjjenek tartalékosnak stb.". RSzR bemondta hogy ez már nem az a hadsereg, ahol kövér alkoholista tisztek osztogatták a parancsokat és a katonák sem ihatnak már. Ezen elég rendesen felhördültek az ex katonák hogy ez nem is így volt... Nyilván a központi kommunikációs osztály kiadta hogy ezt a szófordulatot el kell neki is így mondani lehetőleg minél többször és több helyen (tudjuk hogy honnan ered, azt is hogy kire is akarnak utalni vele) ... de azért gondolkodjanak már egy kicsit a "kommunikációs szakemberek" hogy a korábban szolgáltak körében ezzel rontják és nem javítják a Honvédség megítélést. Ok, hogy amit Tibi bácsi csinál az is egy színjáték, de a tartalékosok egy része még azért csak abból a korosztályból jön. Ha meg alkoholproblémája van a jelentkezőnek, szűrjék ki/szórják ki.
Tudod, akinek nem inge....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 423
76 125
113
Sosem értettem Tibi bácsi nyugdíjas simogatóit, nem látom hasznát annak, hogy az öregek egóját cirógassuk úgy hogy a haszna nagyjából 0.

És nekem ne tegye a fejét senki, hogy nem vedeltek masszívan...

Elég ha azt mondom, hogy repszesz, napalm stb....

Meg voltam elég temetésen is...
Akkor lehet hogy most történt meg egy elképzelésváltás, hogy az idősebbekre már nem számítanak, csak a fiatal számít?

Kb. mindenkinek, aki még volt katona, van egy ilyen történte. Az a kérdés hogy RSzR mikorra teszi a változást, hogy "ez már nem az a hadsereg".... 1991-re vagy 2004-re vagy 2017-re vagy esetleg 2021.06.03-tól?
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 792
122 719
113
Akkor lehet hogy most történt meg egy elképzelésváltás, hogy az idősebbekre már nem számítanak, csak a fiatal számít?

Kb. mindenkinek, aki még volt katona, van egy ilyen történte. Az a kérdés hogy RSzR mikorra teszi a változást, hogy "ez már nem az a hadsereg".... 1991-re vagy 2004-re vagy 2017-re vagy esetleg 2021.06.03-tól?
Hát én 2004-et tenném, a 90-es évek elég húzós volt ebből a szempontból mert bomlott szét a korábbi rendszer.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Hű a nyuggerek felháborodtak, hogy Ruszin leszólta a Néphadsereget.
Teljesen igaza van, az ilyenek miatt léptem le. Munkaidő alatt terepről bejövet a kocsmából, félrészegen ordibáltak velünk, hogy miért nem egyszerre lép a század. A laktanya parancsnoki állománya a szőlőjében, építkezéseiken dolgoztatta a sororsokat.
Aki ezen felháborodik, Szibériába száműzném.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 792
122 719
113
Teljesen igaza van, az ilyenek miatt léptem le. Munkaidő alatt terepről bejövet a kocsmából, félrészegen ordibáltak velünk, hogy miért nem egyszerre lép a század. A laktanya parancsnoki állománya a szőlőjében, építkezéseiken dolgoztatta a sororsokat.
Aki ezen felháborodik, Szibériába száműzném.
Ámen
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az IFF lekérdezés után egymásodperccel rálő a drónra
Mindennek az a feltétele hogy a drón elég közel legyen...

Vedd figyelembe hogy a Mistralnak látnia kell a célt indításnál mert a Mistral egy F&F, NEM LoAL képes rakéta.
A Mistral maximum hatótávolsága 7 km körül van.
Egy kis dugattyús vagy elektromos motorral hajtott kicsi / közepes drón IR jele könnyen lehet hogy- sőt valószínűleg - kevés ahhoz hogy 7 km-ről a Mistral szemzora u.úgy lássa a célt mint mondjuk a jármű tetején egy jóval nagyobb teljesítményű IR radar.

Egyszóval: persze, egy Skyrangerre rakott Mistrallal le lehet lőni drónokat helikoptereket vagy akár repülőket is repülőket ha azok kellően közel vannak, de ennek az esélye egy felkészült ellenfél ellen csekély.
Nő az esély ha a Skyranger csak passzív módban keresgél, vagy hálózatba kötve működik, de ennek ellenére jelenleg szerintem a drónoknak, felkészült felhasználó alkalmazásában, nagyobb esélye van kilőni vagy elkerülni a SHORAD rendszereket mint a SHORAD rendszereknek lelőni a drónokat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Venom85
M

molnibalage

Guest
Nem, nem csak irányt ad...
Az LWR ennél sokkal pontosabb, ugyanis soha nem csak egy szenzor van a gépeken hanem több, egymástól több m távolságban.
A szenzorok segítségével az LWR rendszer pontosan kiháromszögeli a lézer helyét. lsd.: 2.4 és 2.5 fejezetek


Gratulálok...ha ezt az addig passzív Skyranger csinálja akkor máris kiadta a pozícióját.


Csak még ezt nem láttuk...
Az ellenkezőjét viszont igen...
Az IFF a tűzmegnyitás előtti pillanatban van. Senki nem fed fel vele semmit, mert akkor már tüzelés előtt eleve célkövetés van. Vagy optikailag (passzív) vagy radarral. Nem mintha ennyi idő alatt a drón bármit tudna tenni.


Bár ez sem értem, hogy hogyan jön ide, mert dóronok tudtommal ilyen nincs. Ha optikai célkövetés van, akkor lehet kérni IFF-et, de válaszolni ne fog semmilyen drón se rá kb, ami RQ-9 alatt van méretben. Már, ha azon van. Ne tudom.

Értem én a drónok hasznosságát, de nálad kicsit már a ló túloldalára esést érzem ezen a téren.
Mert érdekes módon a nem SATCOM-os drón vezérlés valahogy a te világodban nem sugároz ki és nem mérik be.
Ami valahol fejvakarós.

De egy IFF lekérdezés, az meg úúúúúúúúúúúúúristen.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 814
37 925
113
Egyszóval: persze, egy Skyrangerre rakott Mistrallal le lehet lőni drónokat helikoptereket vagy akár repülőket is repülőket ha azok kellően közel vannak, de ennek az esélye egy felkészült ellenfél ellen csekély.
Nő az esély ha a Skyranger csak passzív módban keresgél, vagy hálózatba kötve működik, de ennek ellenére jelenleg szerintem a drónoknak, felkészült felhasználó alkalmazásában, nagyobb esélye van kilőni vagy elkerülni a SHORAD rendszereket mint a SHORAD rendszereknek lelőni a drónokat.
Az aktivitás passzívitás mértékét nyilván az ellenséges drónokhoz igazítják. Ha nagyon jók az ellenség drónjai felderítésben (a legtöbb drón azért nem túl "okos") akkor ELTA radar küldi a célinfókat 80-100km-ről, a Skyranger meg tényleg csak egy "effector". Az IFF lekérdezést is az ELTA radar csinálja.

A hálózatbakötés teljesen biztos a mi esetünkben: szerintem alapkövetelmény minden radarral és légvédelmi eszközzel szemben amit veszünk. Az ELTA 2084 radar is azért a kanadaiakon keresztül vesszük, mert alapvetően nem NATO kompatibilis, nehezen integrálható a közös légvédelmi rendszerbe. RM Canada alakítja át őket nekünk, mert ők már csináltak ilyet
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Teljesen igaza van, az ilyenek miatt léptem le. Munkaidő alatt terepről bejövet a kocsmából, félrészegen ordibáltak velünk, hogy miért nem egyszerre lép a század. A laktanya parancsnoki állománya a szőlőjében, építkezéseiken dolgoztatta a sororsokat.
Aki ezen felháborodik, Szibériába száműzném.

Így van, én sem érzem ezt problémának. Aki olyan "nagy öreg" az pontosan emlékszik is arra milyen világ volt az - aki úgy gondolja, hogy abba kellene locsolni a sok pénzt az hülye. Bakker az ezredparancsnokin még a "mancikák" is vedelték a kannás vodkát, mint ha muszály volna. Meg a hat általánosos századosok meg ilyesmik (mondjuk azok már egyfajta "zárványt" képeztek már akkor) ...

Szerencsére a századunkban aránylag fiatalabb tisztek voltak. Ott csak a kannás bor ment. Viszont pozitív hozadéka volt, hogy 17 óra után jókat lehetett iszogatni a századparancsnokiban a katonatársakkal (századírnok voltam - volt kulcsom ...). Igaz, ha túllőttünk a célon akkor kellett rendesen vizezni néha. Olyankor azért kaptam pár megjegyzést vagy hümmögést ... :)

Azért a szőlőben dolgozás sem volt katasztrófa. Igaz, ezt jellemzően a hivatásos tiszthelyettesek művelték leginkább másodállásban. Cserében a sorállománynak volt annyi must, mint a szemét. Ugyanakkor mi nem "befosattuk magunkat", hanem a szakaszból hoztak pár kotyogót meg hozzávalókat és Márton napra (sőt) lett saját borunk ... :)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 203
113
Nem, nem csak irányt ad...
Az LWR ennél sokkal pontosabb, ugyanis soha nem csak egy szenzor van a gépeken hanem több, egymástól több m távolságban.
A szenzorok segítségével az LWR rendszer pontosan kiháromszögeli a lézer helyét. lsd.: 2.4 és 2.5 fejezetek


Gratulálok...ha ezt az addig passzív Skyranger csinálja akkor máris kiadta a pozícióját.


Csak még ezt nem láttuk...
Az ellenkezőjét viszont igen...

Mindennek az a feltétele hogy a drón elég közel legyen...

Vedd figyelembe hogy a Mistralnak látnia kell a célt indításnál mert a Mistral egy F&F, NEM LoAL képes rakéta.
A Mistral maximum hatótávolsága 7 km körül van.
Egy kis dugattyús vagy elektromos motorral hajtott kicsi / közepes drón IR jele könnyen lehet hogy- sőt valószínűleg - kevés ahhoz hogy 7 km-ről a Mistral szemzora u.úgy lássa a célt mint mondjuk a jármű tetején egy jóval nagyobb teljesítményű IR radar.

Egyszóval: persze, egy Skyrangerre rakott Mistrallal le lehet lőni drónokat helikoptereket vagy akár repülőket is repülőket ha azok kellően közel vannak, de ennek az esélye egy felkészült ellenfél ellen csekély.
Nő az esély ha a Skyranger csak passzív módban keresgél, vagy hálózatba kötve működik, de ennek ellenére jelenleg szerintem a drónoknak, felkészült felhasználó alkalmazásában, nagyobb esélye van kilőni vagy elkerülni a SHORAD rendszereket mint a SHORAD rendszereknek lelőni a drónokat.

Ezekre az közeljövőben egyre olcsóbbá váló drónokra csúnya lenne 100-200e(és még böven +...)-os rakétákat tervezni(bevetni)!

Ha a még "szűz" drónvadász-drón piacra "ráugrasztaná" vki (már végre) a hazai katonai-fejlesztés szürkeállomány (ha már annyit mondják, hogy van: VAN (valójában)??? ), akkor oda most belépve még lehetne aratni(mint a törökök a támadó-drónok piacán, akik után rohannak lélek-szakadva (elhárításban) a "nagyok)".

Erre "szokom" javasolni a Grom(MANPADS)-ot (vagy utódját), ami emlékeim szerint azt a különlegességet is tudja, hogy rádió-frekvenciás jelre is lehet indítani.
...amije(árulkodó RF-jel) sok drónnak az környéken még sokáig --a környéknek szerintem még sokáig megfizethetetlen "Fedélzeti Mesterséges Inteligencia" alkalmazásáig-- eléggé jelen kell lennie.
...és ugye a Grom szerencsére a "gombokért" feliratú polcon van, és továbbfejleszthető(nem hiszem, hogy tiltakoznának egy közös fejlesztésű hatótáv-/anti-drón upgrad ellen).

Valami terméket (CGI-t) illene már felmutatni a számolatlan/meghatároz(hat)atlan feladatú ködös "Xy*z+ Fejlesztési Központ" sűrű emlegetése közben.

U.I.: A tényekkel cáfolandó vélemények a "Kocsmából": "Ahaa, hunvan, Mijaf@xleszmár", csakdumavan/lesz, (Gyerünkmár)PuhaPöcsök..."

U.I.2.0: :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 037
18 705
113
Így van, én sem érzem ezt problémának. Aki olyan "nagy öreg" az pontosan emlékszik is arra milyen világ volt az - aki úgy gondolja, hogy abba kellene locsolni a sok pénzt az hülye. Bakker az ezredparancsnokin még a "mancikák" is vedelték a kannás vodkát, mint ha muszály volna. Meg a hat általánosos századosok meg ilyesmik (mondjuk azok már egyfajta "zárványt" képeztek már akkor) ...

Szerencsére a századunkban aránylag fiatalabb tisztek voltak. Ott csak a kannás bor ment. Viszont pozitív hozadéka volt, hogy 17 óra után jókat lehetett iszogatni a századparancsnokiban a katonatársakkal (századírnok voltam - volt kulcsom ...). Igaz, ha túllőttünk a célon akkor kellett rendesen vizezni néha. Olyankor azért kaptam pár megjegyzést vagy hümmögést ... :)

Azért a szőlőben dolgozás sem volt katasztrófa. Igaz, ezt jellemzően a hivatásos tiszthelyettesek művelték leginkább másodállásban. Cserében a sorállománynak volt annyi must, mint a szemét. Ugyanakkor mi nem "befosattuk magunkat", hanem a szakaszból hoztak pár kotyogót meg hozzávalókat és Márton napra (sőt) lett saját borunk ... :)

Én is tudnék mesélni de azt is hozzá kell tenni, az akkori rendszerben némileg kódolva volt az életvitel. A civil vállalatoknál, TSZ-ben, KTSZ-ben, egyéb szövetkezetekben, a munkaidőben, munkahelyen, az alkoholfogyasztás eléggé tolerált bűn volt. Eltűrték, mi több a főnökök sokszor élen jártak benne. Mint ahogy a munkahelyi lopást is simán elviselték, mi több elég szerencsétlennek nézték, aki nem lopott a melóhelyen. Mindegy mit, "majd jó lesz valamire még" elv jegyében. Mert az egy politikailag, gazdaságilag, morálisan, erkölcsileg, teljesen rottyon lévő rendszer és ország volt. Nem volt kirívó a Néphadseregben elrűrt alkoholizmus. Nyilván erős túlzás az általánosítás, de voltak szép számmal, akik napi szinten fogyasztottak, sajnos egy részük még munkaidőben is. Nálunk a zászlóaljban, a politikai tiszt, hétvégi házához vitték a kiérdemesült honvédeket, culágernek. Ezek később jutalomszabit kaptak. Egy éjszakia, szakasz éles lövészetre is emlékezem, 88 júniusában volt talán, mikor a szd pk minden rajparancsnoknak ,adott egy sört, a feladat megkezdése előtt. Én is köztük voltam. :)
Újdörögdön, egy gyakorlaton mikor megtámadtuk a romvárost, 10 harckocsi, + 30 BMP-1 rohanta le, előtte egy kanna bort osztott szét ugyan ez a szd. pk. Egyébként, jó srác volt. Volt még egy lövészet, amire emlékezem, alapkiképzős rpk voltam, a lövészeten, biztonsági őrséget adtunk. Mikor vége volt és összeszedtek minket, a Hosszúperesztegi Tücsök presszóba volt a menet. Platóról le, irány a kocsma. Egy tüzér, vörös képű, kövér, hatalmas bajusszal megáldott alhadnagy, volt a biztonsági őrség pk. Üvöltött mint a fába szorult féreg, hogy aki 1 percen belül nem tud meginni 2 nagyfröccsöt, az gyalog megy be Szombathelyre a laktanyába. Gyalogsági rádiók, gépkarabélyok a rex asztalon, a fröccs pedig dőlt a csapatba. Persze normaidőre. :) Meg még sok más történet, nem lenne vége, ha belekezdenék. :)
 
M

molnibalage

Guest
A Lengyelek a következő dolgokat rendelték a TB2 drónjaikhoz...
  • 3 Baykar Mobile Ground Control Stations (Mobile YKI)
  • 6 MX-15 EO/IR sensors
  • 2 SAR radars (for reconnaissance missions)
  • 6 IFF systems
  • there will be 3 mobile data terminals (for range extension purposes).
Ok, és az ez alattin? A 0,3-1,5 méteres quadcopter méretben?
Mert azt ugye megbeszéltük, hogy egy kb. 30 éves szovjet légvédelem is halomra mészárolná ezeket...
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 600
5 326
113
Én is tudnék mesélni de azt is hozzá kell tenni, az akkori rendszerben némileg kódolva volt az életvitel. A civil vállalatoknál, TSZ-ben, KTSZ-ben, egyéb szövetkezetekben, a munkaidőben, munkahelyen, az alkoholfogyasztás eléggé tolerált bűn volt. Eltűrték, mi több a főnökök sokszor élen jártak benne. Mint ahogy a munkahelyi lopást is simán elviselték, mi több elég szerencsétlennek nézték, aki nem lopott a melóhelyen. Mindegy mit, "majd jó lesz valamire még" elv jegyében. Mert az egy politikailag, gazdaságilag, morálisan, erkölcsileg, teljesen rottyon lévő rendszer és ország volt. Nem volt kirívó a Néphadseregben elrűrt alkoholizmus. Nyilván erős túlzás az általánosítás, de voltak szép számmal, akik napi szinten fogyasztottak, sajnos egy részük még munkaidőben is. Nálunk a zászlóaljban, a politikai tiszt, hétvégi házához vitték a kiérdemesült honvédeket, culágernek. Ezek később jutalomszabit kaptak. Egy éjszakia, szakasz éles lövészetre is emlékezem, 88 júniusában volt talán, mikor a szd pk minden rajparancsnoknak ,adott egy sört, a feladat megkezdése előtt. Én is köztük voltam. :)
Újdörögdön, egy gyakorlaton mikor megtámadtuk a romvárost, 10 harckocsi, + 30 BMP-1 rohanta le, előtte egy kanna bort osztott szét ugyan ez a szd. pk. Egyébként, jó srác volt. Volt még egy lövészet, amire emlékezem, alapkiképzős rpk voltam, a lövészeten, biztonsági őrséget adtunk. Mikor vége volt és összeszedtek minket, a Hosszúperesztegi Tücsök presszóba volt a menet. Platóról le, irány a kocsma. Egy tüzér, vörös képű, kövér, hatalmas bajusszal megáldott alhadnagy, volt a biztonsági őrség pk. Üvöltött mint a fába szorult féreg, hogy aki 1 percen belül nem tud meginni 2 nagyfröccsöt, az gyalog megy be Szombathelyre a laktanyába. Gyalogsági rádiók, gépkarabélyok a rex asztalon, a fröccs pedig dőlt a csapatba. Persze normaidőre. :) Meg még sok más történet, nem lenne vége, ha belekezdenék. :)
A Szombathelyi laktanyában betiltották az arc szesz árusítást a kantinban. :D

Nekem is volt katonatársam, aki körbe járt, és mindenkitől arcszeszt kért. De nem az arcára kente, hanem megitta. Mi is kipróbáltuk, de nem tudtunk annyi kólát önteni hozzá, hogy meg bírjuk inni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ok, és az ez alattin? A 0,3-1,5 méteres quadcopter méretben?
Mert azt ugye megbeszéltük, hogy egy kb. 30 éves szovjet légvédelem is halomra mészárolná ezeket...
Azok nálam a "kicsi-lassú" meg a "kamikaze" drónok.
Azok jó eséllyel bőven a Mistralok hatótávolságán belül operálnak és talán megteszi ellenük g.á. és AHEAD lőszer is.
Azokban jó eséllyel nincs IFF de lehet hogy nem is kell...ezek egy háborúban kb. FMCG kategória, az is belefér ha néhány sajátot lelőnek...
 
K

kamm

Guest
Már tegnap este nagy volt a felháborodás a facebook csoportokban. Érdekes lett volna, ha épp Benkő Tibor ül ott mellette az interjún, megnéztem volna az arcát... RSzR-nek ezzel a megszólalásával kb. sikerült lenullázni Benkő Tibi bácsi 3 évnyi munkáját. Szegény így feleslegesen turnézta végig az országot hogy "szükség van a régi katonákra, legyenek példaképek, meséljenek a katonaélményeikről, jöjjenek tartalékosnak stb.". RSzR bemondta hogy ez már nem az a hadsereg, ahol kövér alkoholista tisztek osztogatták a parancsokat és a katonák sem ihatnak már. Ezen elég rendesen felhördültek az ex katonák hogy ez nem is így volt... Nyilván a központi kommunikációs osztály kiadta hogy ezt a szófordulatot el kell neki is így mondani lehetőleg minél többször és több helyen (tudjuk hogy honnan ered, azt is hogy kire is akarnak utalni vele) ... de azért gondolkodjanak már egy kicsit a "kommunikációs szakemberek" hogy a korábban szolgáltak körében ezzel rontják és nem javítják a Honvédség megítélést. Ok, hogy amit Tibi bácsi csinál az is egy színjáték, de a tartalékosok egy része még azért csak abból a korosztályból jön. Ha meg alkoholproblémája van a jelentkezőnek, szűrjék ki/szórják ki.
Szinte biztos, hogy semmi koze semmifele "kommunikacios osztalynak" ezekhez a kiszolasokhoz, ezt Remusz bacsi maga dobta be, hogy erzekeltesse a valtozast stb. Tenyleg szerencsetlen egy fordulat volt, de ugyanakkor a celjat elerte, az biztos - nem veletlenul Maroth meg kulon ecsetelte a "katonacsaladok" meg nem becsult erofesziteseit, hogy legalabb valaki legyen szolgalatban a seregben, evtizedeken at nulla penzert stb.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 037
18 705
113
A Szombathelyi laktanyában betiltották az arc szesz árusítást a kantinban. :D

Nekem is volt katonatársam, aki körbe járt, és mindenkitől arcszeszt kért. De nem az arcára kente, hanem megitta. Mi is kipróbáltuk, de nem tudtunk annyi kólát önteni hozzá, hogy meg bírjuk inni.

Rossz volt a combo. Szénsavas narancs üdítő volt nálunk a párja az arcszesznek. Néhány elvetemült úgy itta. Illetve, az ellátó szd. szintjén volt egy körletben az egyik szekrénybe beállítva, egy ballon, tele pálinkával. Minden este 7 után kezdődött a kimérés. Fent a zlj kantiban is volt rendszeresen elrejtett ital. Volt egy dísznek szánt kis kályha a kantinban. A kantinos srác oda rejtette az értékesebb portékát. A kantinos beceneve egyébként, "Vegyes Béla" volt. :) Pesti, ártatlan, Közgáz egyetemi előfelvételisként vonult be, szépen felfejlődött, az idő alatt. :)
87-88 karácsonyi ünnepek előtt, egy dandár sorakozón, felállítottak, két hosszú asztalt. Urbán Lajos volt akkor a dandár pk. A sorakozó témája, a laktanyában elkobzott szeszes italok kiöntése volt a fűre. A két asztal, saroktól, sarokig, meg volt rakva. Mind kiöntötték, ami ott volt. Nagyon sajnáltuk a történteket. :)
Még egy sztorira emlékezem. Aztán tényleg lezárom, mert nem lenne vége. :) A komendáns buszsofőr volt még fontos ellátó. Minden este, az utolsó buszjárattal, amivel kivitte a napos tiszteket a városba, visszafelé, megállt egy fix kocsmánál. Ott vételezett és hozta be a busszal. Aztán kezdődött az árusítás, bár sokszor már előre felvette a rendelést. :) Zajlott az élet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Rferi66
K

kamm

Guest
A Szombathelyi laktanyában betiltották az arc szesz árusítást a kantinban. :D

Nekem is volt katonatársam, aki körbe járt, és mindenkitől arcszeszt kért. De nem az arcára kente, hanem megitta. Mi is kipróbáltuk, de nem tudtunk annyi kólát önteni hozzá, hogy meg bírjuk inni.
Fujj, baszki, na az egy undorito sittes szokas volt. En anno kizarolag bortonviselt (cigany- es nem cigany) gyerekektol hallottam ilyesmire, de vilagosan megmondtam, hogy ha ilyesmit csinalnak, azonnal feljelentem oket es kerni fogom, hogy tuntessek el oket az egysegunktol is, nem erdekel, mit gondolnak rolam, undorito az egesz.
(Ti. en voltam a szazad erdekvedelmise, kb "szakszervezetise" azaz szoszoloja - ha sort csempesztek be avagy a ketnapos, kethavi eltavrol bebaszarintva jottek vissza, az engem nem zavart, foglalkozzon vele az UTI, de ilyen allati szinvonalat nem turtem volna el soha, mert az ilyesminek iszonyu rombolo hatasa van a koheziora meg a moralra.)