A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A szimulációnak a lehető legvalóságosabbnak kellene lennie.
Akkor már többet ér, ha cod-oznak a srácok.

Mivel ahogy látom van ott közönségnek is bőven helye (és voltak is sokan) így elképzelhetőnek tartom, hogy ilyen bemutató oktatási céllal lehet itt majd főleg tevékenykedni. Alapokat megtanulni, vizualizálni alaphelyzeteket, ilyesmi.

Aztán azokat a lézeres cuccokat ki is lehet ám vinni onnan és a társakkal gyakorolni a tanultakat, mind az épületharcászat - mind a szabadtéri dolgokat. Szóba kerülhet akár airsoft is. A lézeres dolog bel- és kültéren is jó móka - akár civilben is. A paintball meg akkor, ha nem riadsz meg a kék-zöld foltoktól sem magadon utána (OK, lehet rétegesen komolyan aláöltözni, de van egy határa azért) ...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Mivel ahogy látom van ott közönségnek is bőven helye (és voltak is sokan) így elképzelhetőnek tartom, hogy ilyen bemutató oktatási céllal lehet itt majd főleg tevékenykedni. Alapokat megtanulni, vizualizálni alaphelyzeteket, ilyesmi.

Aztán azokat a lézeres cuccokat ki is lehet ám vinni onnan és a társakkal gyakorolni a tanultakat, mind az épületharcászat - mind a szabadtéri dolgokat. Szóba kerülhet akár airsoft is. A lézeres dolog bel- és kültéren is jó móka - akár civilben is. A paintball meg akkor, ha nem riadsz meg a kék-zöld foltoktól sem magadon utána (OK, lehet rétegesen komolyan aláöltözni, de van egy határa azért) ...
álljunk pozitívan a dolghoz, Elértük az azeri hdiakadémia szimulációs termének a szintjét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Mivel ahogy látom van ott közönségnek is bőven helye (és voltak is sokan) így elképzelhetőnek tartom, hogy ilyen bemutató oktatási céllal lehet itt majd főleg tevékenykedni. Alapokat megtanulni, vizualizálni alaphelyzeteket, ilyesmi.

Aztán azokat a lézeres cuccokat ki is lehet ám vinni onnan és a társakkal gyakorolni a tanultakat, mind az épületharcászat - mind a szabadtéri dolgokat. Szóba kerülhet akár airsoft is. A lézeres dolog bel- és kültéren is jó móka - akár civilben is. A paintball meg akkor, ha nem riadsz meg a kék-zöld foltoktól sem magadon utána (OK, lehet rétegesen komolyan aláöltözni, de van egy határa azért) ...
Mielőtt félreérti valaki, ez toborzó játék illetve a kadétoknak van főként.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Magyar Közlöny 2021. évi 224. számából...

A Kormány 1886/2021. (XII. 8.) Korm. határozata címrendi kiegészítésről, a Gazdaság-újraindítási programok előirányzatból, a Központi
Maradványelszámolási Alapból, a Járvány Elleni Védekezés Központi Tartaléka előirányzatból, a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból, fejezetek közötti és fejezeten belüli előirányzat-átcsoportosításról, kormányhatározat módosításáról, valamint kötelezettségvállalás
engedélyezéséről


1.12. egyetért a Kvtv. 1. melléklet XIII. Honvédelmi Minisztérium fejezet költségvetése terhére a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény szerinti feladatok ellátása érdekében az alábbi beszerzési eljárások megindításával a 2021. évben:

a) a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében és rendelkezésében álló, korlátozott elérésű, valamint az állomány elhelyezését szolgáló ingatlanállomány folyamatos üzemeltetésével, karbantartásával, kezelésével összefüggő és egyéb kapcsolódó feladatok végrehajtása,

b) a Budapest, Irinyi János laktanya MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred részére épülő központi épület létesítési munkái,

c) a Székesfehérvár, Mészáros Lázár utca 2. szám alatt a HQ MND-C új iroda és őrépület létesítéséhez szükséges közműhálózat-fejlesztési munkák,

d) Szolnok Helikopterbázis hangárkomplexum létesítése I. ütem,

e) a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési programhoz kapcsolódóan a Magyar Honvédség tábori és stacioner vezetési, irányítási képességének és missziós feladatainak biztosítása érdekében kommunikációs rendszerek, rendszerelemek tervezése, kialakítása,

f ) a HM Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (HM KGIR) műszaki üzemeltetése és támogatása (support), a szolgáltatás bővítése;


1.14. az Áht. 36. § (4c) bekezdés a) pontjában biztosított jogkörében eljárva, az 1.12. alpont szerinti feladat vonatkozásában vállalható kötelezettségek felső korlátját a 2022–2025. évek tekintetében a XIII. Honvédelmi Minisztérium fejezet vonatkozásában az alábbiak szerint állapítja meg:

a) a 2022. évben
aa) az 1.12. alpont a) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 40 119 797 000 forint,
ab) az 1.12. alpont d) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában az egyes honvédelmi célú
beszerzések megvalósításához szükséges éven túli kötelezettségvállaláshoz történő
hozzájárulásról szóló kormányhatározat szerint vállalt kötelezettségen túl legfeljebb
2 400 000 000 forint,
ac) az 1.12. alpont e) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 2 439 608 950 forint,
ad) az 1.12. alpont f) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 9 096 000 000 forint,

b) a 2023. évben
ba) az 1.12. alpont a) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 42 447 504 000 forint,
bb) az 1.12. alpont b) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 3 550 000 000 forint,
bc) az 1.12. alpont c) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 5 550 000 000 forint,
bd) az 1.12. alpont d) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 14 000 000 000 forint,
be) az 1.12. alpont e) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 2 732 870 138 forint,
bf) az 1.12. alpont f) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 8 000 000 000 forint,

c) a 2024. évben
ca) az 1.12. alpont a) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 44 911 849 000 forint,
cb) az 1.12. alpont d) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 10 000 000 000 forint,
cc) az 1.12. alpont f) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb 7 704 000 000 forint,

d) a 2025. évben az 1.12. alpont a) pontja szerinti beszerzés vonatkozásában legfeljebb
47 520 850 000 forint.
Hoppá, Szolnokon 3 ütemben kb.: 71Mrd forint összegben fognak hangárokat építeni.
Nekem tűnik ez csak soknak, vagy másnak is? Gondolom, hogy ez azért már nem sátor lesz! :)
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
505
1 389
93
Hoppá, Szolnokon 3 ütemben kb.: 71Mrd forint összegben fognak hangárokat építeni.
Nekem tűnik ez csak soknak, vagy másnak is? Gondolom, hogy ez azért már nem sátor lesz! :)
Nekem is soknak tűnik. Ferihegyen most épül az új ACE hangár, ami 80x88 méteres lesz és a belmagassága is 25+ méter. Arra 10 milliárdot írnak árként.

Műszaki adatok itt:


Az ár pedig itt:

 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Hoppá, Szolnokon 3 ütemben kb.: 71Mrd forint összegben fognak hangárokat építeni.
Nekem tűnik ez csak soknak, vagy másnak is? Gondolom, hogy ez azért már nem sátor lesz! :)
h 145 topikba múlt héten feltettem a linket, milyen követelmények vannak az új típusok rendszeresítésének, létesítményileg, +alkotmányos költség.
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Ok.
A mókusok ritkán csinálnak IED-t. Persze, hogy nem kellett az erdészeknek.
Ezt meg mered ismételni? :D

c2bf23c81d5ec232f5a53a357c80f382.jpg
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Nekem is soknak tűnik. Ferihegyen most épül az új ACE hangár, ami 80x88 méteres lesz és a belmagassága is 25+ méter. Arra 10 milliárdot írnak árként.

Műszaki adatok itt:


Az ár pedig itt:

jó, de az piaci alapú...
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Nekem is soknak tűnik. Ferihegyen most épül az új ACE hangár, ami 80x88 méteres lesz és a belmagassága is 25+ méter. Arra 10 milliárdot írnak árként.

Műszaki adatok itt:


Az ár pedig itt:


h 145 topikba múlt héten feltettem a linket, milyen követelmények vannak az új típusok rendszeresítésének, létesítményileg, +alkotmányos költség.
És nem tudom, hogy ez mennyire tűnt fel, de a határozatban ez szerepel:
d) Szolnok Helikopterbázis hangárkomplexum létesítése I. ütem,
Keressük együtt a még meglepőbb apró részleteket. Adok még egy kis segítséget: közvetlenül a vessző előtt keresgéljetek! :rolleyes: :)
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
A franciáknak van egy rakat hatkerekűjük Griffon, Jaguar
300 db Jaguart rendszeresítenek, a Wiki szerint 1 millio euro darabja. Mi olyan 10 millio euért szerezzük be a Hiúzt?
1872db Griffont terveznek rendszeresíteni.

Brazília vett 500 db Guaranit, annak is 6 kereke van
Az Iveco Defense Vehicles az 500. Guarani VBTP-MR-t és az első LMV-BR tételt szállítja a brazil hadseregnek egy hivatalos ceremónián Sete Lagoasban.
Nem lesz semmi, piacot kutatunk! :D :D Ami érdemes beszerzésünk volt, 24 PZH, 44 Leo, 218 db Lynux és a NASAMS, de attól sem vagyok elájulva. A csehek 640 millióért vettek izraeli rakétarendszert, mondjuk a 2 között nem tudom mi az eltérés, de pár száz millával olcsóbb. A helikopterekkel nem foglalkozom, a közepesnél lett volna jobb is, persze nem tartom rossznak a H225-öst sem. Mi különben is ódzkodunk a jó használt cuccoktól. Úgyhogy , szerintem ha ez a kormány marad, min. 1 évig semmi, ha meg váltás lesz, akkor vége a dalnak . Na, de nem akarok az utóbbi mondatommal vitát nyitni. Mindenesetre én számoltam, még az idén 1-2 bejelentéssel, pl: PZH mennyiségű önjáróval és drónokkal. Csak tudnám, hogy - mivel úgy rendelünk , hogy szinte soha sem ér ide semmi- ezek után még úgysem fog..na, de ebben jók vagyunk!:p:p Lásd: 2 szállítógép, nincs 1 db sem, majd 5 évre jönnek meg, de sorolhatnám még....És a térség meghatározó hadereje akarunk lenni, nevetséges az egész....:hadonaszos::):)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem lesz semmi, piacot kutatunk! :D :D Ami érdemes beszerzésünk volt, 24 PZH, 44 Leo, 218 db Lynux és a NASAMS, de attól sem vagyok elájulva. A csehek 640 millióért vettek izraeli rakétarendszert, mondjuk a 2 között nem tudom mi az eltérés, de pár száz millával olcsóbb. A helikopterekkel nem foglalkozom, a közepesnél lett volna jobb is, persze nem tartom rossznak a H225-öst sem. Mi különben is ódzkodunk a jó használt cuccoktól. Úgyhogy , szerintem ha ez a kormány marad, min. 1 évig semmi, ha meg váltás lesz, akkor vége a dalnak . Na, de nem akarok az utóbbi mondatommal vitát nyitni. Mindenesetre én számoltam, még az idén 1-2 bejelentéssel, pl: PZH mennyiségű önjáróval és drónokkal. Csak tudnám, hogy - mivel úgy rendelünk , hogy szinte soha sem ér ide semmi- ezek után még úgysem fog..na, de ebben jók vagyunk!:p:p Lásd: 2 szállítógép, nincs 1 db sem, majd 5 évre jönnek meg, de sorolhatnám még....És a térség meghatározó hadereje akarunk lenni, nevetséges az egész....:hadonaszos::):)
Szerintem nézz már körbe a neten, hogy az új eszközöket milyen időhatárral szállítják nemzetközi szinten mert ez kezd tényleg nevetséges lenni.
 
K

kamm

Guest
Nem lesz semmi, piacot kutatunk! :D :D Ami érdemes beszerzésünk volt, 24 PZH, 44 Leo, 218 db Lynux és a NASAMS, de attól sem vagyok elájulva. A csehek 640 millióért vettek izraeli rakétarendszert, mondjuk a 2 között nem tudom mi az eltérés, de pár száz millával olcsóbb. A helikopterekkel nem foglalkozom, a közepesnél lett volna jobb is, persze nem tartom rossznak a H225-öst sem. Mi különben is ódzkodunk a jó használt cuccoktól. Úgyhogy , szerintem ha ez a kormány marad, min. 1 évig semmi, ha meg váltás lesz, akkor vége a dalnak . Na, de nem akarok az utóbbi mondatommal vitát nyitni. Mindenesetre én számoltam, még az idén 1-2 bejelentéssel, pl: PZH mennyiségű önjáróval és drónokkal. Csak tudnám, hogy - mivel úgy rendelünk , hogy szinte soha sem ér ide semmi- ezek után még úgysem fog..na, de ebben jók vagyunk!:p:p Lásd: 2 szállítógép, nincs 1 db sem, majd 5 évre jönnek meg, de sorolhatnám még....És a térség meghatározó hadereje akarunk lenni, nevetséges az egész....:hadonaszos::):)
What. o_O
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Nem lesz semmi, piacot kutatunk! :D :D Ami érdemes beszerzésünk volt, 24 PZH, 44 Leo, 218 db Lynux és a NASAMS, de attól sem vagyok elájulva.
Linuxból csak 1-2 tucat telepítése várható - a SAMOC fut majd rajta. :)
Az iroda verziót már telepítették. 218-at nem tudom honnan vetted. :D

A csehek 640 millióért vettek izraeli rakétarendszert, mondjuk a 2 között nem tudom mi az eltérés, de pár száz millával olcsóbb.
410 millió Euro a NASAMS beszerzés, szóval nem tudom honnan vannak a számaid és milyen pénznemre gondolsz.
Egyébként a NASAMS nagy hatótávolságú rendszer a AMRAAM-ER miatt. A Spyder inkább a kishatótávolságú rendszernek számít 8-25km közötti hatótávval.

A helikopterekkel nem foglalkozom, a közepesnél lett volna jobb is, persze nem tartom rossznak a H225-öst sem.
Ajánlom a legutóbbi bázisugrás rádió műsort - ott Koller tábornok úr és Maróth elmeséli mit miért vettünk. H225M kifejezetten jó gép, multifunkciós könnyűhelikopterből pedig H145M volt a legmegbízhatóbb és legsokoldalúbb a kínálatban. Viszonylag olcsónak is számít. Sokan azt várják, hogy az hozza mind a Hind, pedig tök másra való. A harci helikopterekről sem tettek le, de a Tiger váltótípusát várjuk és a gyulai Airbus gyár lévén be is dolgozunk abba a projektbe illetve lesz beleszólásunk a fejlesztés irányába, specifikációjába. Mivel Honvédség az egyik legnagyobb Airbus helikopterüzemeltő lesz a 36 gépes flottával, így mostmár adnak a szavára.

Mi különben is ódzkodunk a jó használt cuccoktól. Úgyhogy , szerintem ha ez a kormány marad, min. 1 évig semmi, ha meg váltás lesz, akkor vége a dalnak .
Ebben ne legyél olyan biztos. NATO elvárás a 2%-os GDP arányos hadi költés illetve a nehéz dandár. A megrendelt cuccok biztos, hogy beérkeznek. Ezek a szerződések általában elég jól be vannak biztosítva: kb. akkor is ki kellene fizetni a pénz nagy részét, ha nem kérjük a cuccokat.

Na, de nem akarok az utóbbi mondatommal vitát nyitni. Mindenesetre én számoltam, még az idén 1-2 bejelentéssel, pl: PZH mennyiségű önjáróval és drónokkal.
Amíg a PZH tüzérosztály nincs rendesen kiképzve és "bejáratva", eddig itt nem lesz másik.

Csak tudnám, hogy - mivel úgy rendelünk , hogy szinte soha sem ér ide semmi- ezek után még úgysem fog..na, de ebben jók vagyunk!:p:p Lásd: 2 szállítógép, nincs 1 db sem, majd 5 évre jönnek meg, de sorolhatnám még....
Miről beszélsz?
A PZH-k nagy része itt lesz már a tavasszal. 2022-ben jönnek az első Lynxel és ELTA radarok.
2023-bna érkezik "a majd 5 évre jönnek meg" repülők közül az első, 2024-ben a második KC-390. Szintén 2023-ig érkeznek az első Leopárd 2A7-esek, további Lynxek. A NASAMS is érkezik ebben az évben.

Időarányosan jól áll a program, elvégre 2026-ig lett tervezve.

És a térség meghatározó hadereje akarunk lenni, nevetséges az egész....:hadonaszos::):)
A többi szomszédunk még itt sem tart. Szerbek tolják még a fegyverkezést komolyabban, de ők Bosznia felosztására gyúrnak.
Románoknál is még van valami, de ilyen ütemű fejlesztés sehol nincs mint itt. Ennél gyorsabban nem is lehetne, mert nem győzzük humán erőforrással és pénzzel se! Egy ekkora ország most annyit bír, szóval fölösleges holnapra 10 páncéloshadosztályt meg 100 gépes légierőt vizionálni!
Így is vakarják a fejüket a honvédségnél hogy lesz feltöltve és összehangolva az új struktúra.