A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 032
14 035
113

...csak "ezer-éve" --najó. csak 2-3-4 éve-- irogatjuk (jó-)páran, hogy a békeidőben "megfizethetővé-tett" napelemes, kollektoros, "egyebes", E-U-s finaszírozású laktanyákkal --megfizethetően fentartható sereggel!!!, az után a "no-name" Szun-Ce után "szabadon"-- a szomszédok gatyáját is "lefegyverkeznénk" róluk, és úgy járnának, mint amikor a Mátyás-királyt ostromló (lengyel) sereg békéért és élelemért könyörgött(és kapott egyébként)!

Ennyi ész és józanság nincs, nem volt --talán most majd a "szükség" miatt lesz--... :oops::oops::oops:

Ezért baj, hogy a RM nem gyárt naplelemet 20-szoros áron sem!!! :oops:


.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 187
81 053
113
Szerintem nem ezt jelenti a gyorsítás Orbáni értelemben. Mit mondott Orbán?: Piros lámpa villog a fejében, mert az ukránok helyzete egyre romlik, és hamarosan Magyarországhoz fog közelíteni a frontvonal. - Ez nem 2024 és 2026 közötti időszakra utal, hanem néhány hónaposra. Az most tökmindegy, hogy valami, ami 2026-ra volt szerződve, 2025-ben ideér. Az irreleváns Orbán fenti mondata alapján. Ez alapján most, tehát még idén, 2022 második felében kell erősödnünk. Ez részben használt eszközökkel lehetséges, és a már mostanra ígért cuccok azonnali szállításával, törökökkel megegyezéssel stb..
Feltételezve, hogy ő a legjobban informált ember ebben a kérdésben, valószínűleg azt is pontosan tudja hogy a jelenlegi helyzetben 6 hónap alatt semmilyen harci eszközt nem lehet beszerezni és semmit sem lehet előrehozni amire szerződés van. Viszont azt is pontosan tudja, hogy a következő fél évben milyen eszköz beérkezések, gyárindítások, alapkőletételek lesznek...

A használt Leo 2A4-eket 2018 decemberében rendelték meg és 2020 júliusában érkezett meg az első négy. Az 1,5 év békeidőben, szabad kapacitással rendelkező gyártó esetén. Én kb. arra látnék lehetőséget hogy több Bren-t gyártanak vagy gyorsabban legyártják a 200 ezer db-ot, ha még nem végeztek vele. Esetleg gyártásba kerül valamelyik Gestamen fegyver változat. Bár ezeknek nem sok jelentősége lenne. Jobban örülnék ha tényleg lenne valami meglepetés beérkezés a következő fél évben, ami nem szerepelt a listámban és nem Marder, Leopard1 szint.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
3 861
13 111
113
Sajnos a versenyszféra fizetései elszálltak a honvédelmi ágazathoz képest.
A versenyképes illetmény megteremtése az elszabadult ár (majd bér) infláció miatt csak radikális beavatkozással lehetséges.
Az apró, lépcsőzetes emelés semmilyen eredményt nem hoz, amikor a Lidl -be fél millió Ft ért keresnek pénztárost, vagy 800 ezer nettóért teherautó sofőrt.
Az egész országban munkaerő hiány van, nekünk meg több tízezer minőségi (egészségügyileg fizikailag és mentálisan is alkalmas) munkavállaló kellene....

Ez pénz nélkül nem fog menni. A jó hír, hogy a GDP 2%-ból ki lehet gazdálkodni 25-30 ezer katona illetményét.

Példaként én a VÁM és pénzügyőrség illetményrendszerét láttam.
Hatalmas bónuszokkal motiváltak az elmúlt évtizedekben dolgozóikat, évente 18-22 havi illetményt is ki tudtak fizetni. Maguknak. A PM alatt....
Mint pénzügyőr-ként szolgáló papíron szép de az allomany nem motivált kiégett, fizetés szar ahhoz képest,hogy 1ember 4 ember melóját látja el, hatalmas generációs szakadék van átlagosan 20 év kor különbséggel, nincs egyenruha az ellátóban szedett vedettek vagyunk meg taktikai őv se jut mindenkinek…stb stb
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
30 138
130 346
113
Mint pénzügyőr-ként szolgáló papíron szép de az allomany nem motivált kiégett, fizetés szar ahhoz képest,hogy 1ember 4 ember melóját látja el, hatalmas generációs szakadék van átlagosan 20 év kor különbséggel, nincs egyenruha az ellátóban szedett vedettek vagyunk meg taktikai őv se jut mindenkinek…stb stb
Üdv a klubban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Ha végignézed 2016 december 20-tól a haderőfejlesztéssel kapcsolatos összes hírt, meghallgatod az összes interjút és közben kijegyzeteled magadnak hogy ki mikor miről mit mondott, akkor ez a kép áll össze. Egyébként Maróth is elmondta valamelyik legutóbbi cikkben/interjúban, hogy vannak késések, de ezek nem befolyásolják a programok végső megvalósulását.
Akkor téged miért aggaszt?
2022 elején még azt nyilatkozták hogy 2022 első vagy második negyedévében érkezik az első. Már július van, és nem hivatalos források azt mondják hogy majd idén valamikor.
Én ilyenről sosem hallottam. Pontosan az ilyen órán kopogtató házmester tempó (ez valahogy nagyon magyar jellemző) miatt nem adnak ki - többek között -, csak kb. határidőket. Így nem kell letagadni...
Vagy az hogy mégsem haladtak megfelelően a dolgok eddig, ezért lettek szervezeti változások és állítják vissza pl. a különálló Honvéd Vezérkart is, aminek megszüntetésére Benkő Tibor olyan büszke volt...
Mi köze van a Honvéd vezérkarnak ahhoz, hogy a gyártó pár hónapot csúszik a gyártással, egy már fix szerződés kapcsán?
A szerződések nyilván rendelkeznek az ilyen dolgokról. Ha nem vis maior-ról van szó, akkor köteles a szállító cég kompenzálni....
Több mint fél éve alá van írva a magyar szerződés a 14 Gripen Block 2 továbbfejlesztéséről, és egy hónapja a 2036-ig tartó üzemeltetésről is. A magyar gépek kb. 80%-ban már ki vannak fizetve. Így miről alkudozunk? Nem lett volna jobb az alku pozíciónk, ha még nem írtunk volna alá semmit?
Dehogy! Mivel a legutolsó szerződésmódosításnál azt választottuk, hogy a tulajdonunkban maradnak a gépek, emiatt azon gépek szerződései nagyjából egy egyirányú csőben mozognak. Ezen gépek esetén a Saab mondhatja, hogy olcsóbban tudja vállalni a karbantartásukat, ha a svédekkel együtt fejlesztjük a gépeinket. A '36-ig tartó szerződés meg teljesen egyértelműen szükséges, mivel '26 után is üzemeltetni akarjuk a gépeket.
Ezen szerződések semmilyen alkut nem osztottak-szoroztak.
A kedvezőbb pozíció akkor lesz, ha végre a csehek kitalálják, hogy mi a radai rossebet óhajtanak reptetni 2027-től.
Mert ugye akkor ott lesz 14 felszabadult felesleges gép a svéd inventoryban. Meg ugye a már legyártott további 14 airframe. Meg az a 60 másik, ami helyett már biztosan Eriket fognak kapni a svédek.
De ha rájönnek a csehek, hogy kilóg a seggük a gatyából, és a következő 10 évben nem akarják lehúzni a budin a teljes haderejük fejlesztését, akkor mégiscsak az olcsóbb Gripen C+ mellett döntenek, akkor meg mi magunk is lepasszolhatjuk nekik a meglévő 14 gépet (addigra már mi rendelkezünk a tulajdonjogokkal), és en bloc rendelünk meg 28 E/F-et. Az biztos, hogy bármi lesz is, a csehek minimum 28 multiroll gépet akarnak a későbbiekben üzemeltetni. Mint ahogy nekünk is édeskevés a 14db.
 
  • Vicces
  • Hűha
Reactions: kamm and Terminator

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 086
2 633
113
Azt a beugró feladatot kapta az új miniszter, hogy 1 hónapja van kitalálni hogyan lehetne felgyorsítani a programokat. Nyilván a már futó programokat. A jövőbeli megrendeléseknél ahol már tudják hogy mit akarnak rendelni, az azért nincs még leszerződve, mert valamiért a német megrendelésre várnak (Skyranger, HX3 önjáró löveg, H145M új képességek, lehet hogy a rakétatüzérséggel is), vagy valami másra.

Úgy tűnik, hogy a legtöbb futó projekt késésben van:
  • a H145-ösök képességei még hiányosak (sok még fejlesztés alatt áll) és azt se használják amit lehetne
  • késnek a német gyártású Lynxek
  • késnek a Pzh2000-esek
  • késnek a Gidránok
  • NMS beszerzésről és gyártásról még semmi hír
  • késnek a KC-390-esek
  • késnek a drónok
  • a mobil SAMOC-nak is itt kellene már lenni
  • késik Várpalota építése
  • Nyírtelekről és a radarokról még semmi hír
  • úgy tűnik hogy késés lehet a zalaegerszegi Lynx gyárnál is
  • a kaposvári RM gyár még sehol nem tart, még csak az északi ipari park kialakítása folyik
  • késik a drón gyár Békéscsabán
  • késik a Szolnok megyei helikopter karbantartó központ
  • Kiskunfélegyházán késik a mesterlövész fegyver és az RGW110 gyártása
  • csak az integrációs munkákhoz rendeltek Spike-ot, a többit majd később
  • csak kis mennyiségben rendeltek IRIS-T-t, a többit majd valamikor később
  • a Gripenek "upgrade"-je eddig gyenge, ráadásul időben nagyon elhúzzák
  • létszám feltöltése
  • infrastruktúra kialakítása (Szolnok, Tata, ...)
  • ...

A késéseknek részben a Covid, az ukrán háború és az ipari ellátási láncok nehézségei lehet az oka, de azért láthatóan vannak benne érthetetlennek tűnő késleltetések is (="akkorra kértük"), valószínűleg a pénz miatt. És a törökökkel látványosan nem haladnak előre.

Gripenek "upgrade": a 800 órás nagyjavításokon akarják végrehajtani a MS20 Block 2.0 módosítást, ami azt jelenti hogy évi 3 gép kaphatja meg, azaz a 14 gép az kb. 4,5 év, vagyis 2026 végéig kapja meg az összes gép ha már most elkezdték. A cseheknél a gépek az MS20 Block 2-t már megkapták menet közben Csehországban. A további upgrade-re pedig azt mondták a svédek a cseheknek, hogy 1,5 év alatt megcsinálják az összes gépen, ha úgy döntenek hogy 2027 után is maradnak náluk a C/D Gripenek. Az MS20 Block 2-t és a Meteor és IRIS-T rakétákat 2018 óta bármikor megrendelhettük volna, de valamiért csak 2022 elején sikerült.

Remélem, év végén nem az derül ki, hogy ez is csak egy "kommunikációs bűvészmutatvány" volt, hogy "csak szólnom kellett és már fel is pörgött a haderőfejlesztési program", már be is érkeztek az első PZH-k, az első Lynx-ek, beindult a zalai Lynx gyár, megjött a következő 40 Gidrán, megjöttek a 120 mm-es aknavetők, elkészült az első H225M a franciaországi gyárban, itt az első izraeli radar, elkezdik építeni a gyárat Kaposváron és Várpalotán és elindult az Airbus gyár (bár annak nem sok köze van a haditechnikához)... Az "egyszerű néző" pedig elégedett lesz mert hirtelen hogy felpörgött minden. Pedig ezeket egyébként is mind 2022-re ígérték.

Biztos lesz még idén egy-két bejelentés is hogy megrendeltünk még ezt-azt amiről már régen tudjuk hogy meg lesz rendelve (pl. Skyranger, HX3 önjáró löveg stb.), ami majd csak 3-5 év múlva ér majd ide, de 2023 és 2025 között folyamatosan érkeznek a korábban megrendelt dolgok (Leo 2A7, H225M, KC390, L39NG, további Lynxek, radarok stb) , így az "egyszerű néző" nem fogja észrevenni hogy nem lett gyorsítás. Lehet hogy megy minden tovább az eredeti tervek szerint. csak kommunikációval meg kellett nyugtatni a háború miatt aggódó közvéleményt, akiknek - valószínűleg egy közvéleménykutatás szerint - a többsége támogatná a haderőfejlesztés felgyorsítását. Az év végi haderőfejlesztési összefoglalónál majd emlékezzünk erre a július 1-én elhangzott beszédre és nézzük meg, mit sikerült elérni.
A magyar PzH-kal (többes számban!) a nyárra van beígérve hazai éleslövészet. Remélem legalább 6 db már itt lesz addigra. Ez augusztus végéig kiderül, hisz addig tart a nyár...
Idén meg kell érkeznie a 40 újabb Gidránnak... legalábbis ezt ígérték.
Ha jól emlékszem, az első Németországban gyártott Lynx-ek is elkezdenének megérkezni és végéig. (Érdekes lesz, még azt sem tudjuk, hogy fog kinézni a tornya. Remélem a gyárban legalább már tudják...)

Viszont pl. a NASAMS érkezésén nem tudom hogyan gyorsítanának. Elmondták már, hogy ott komoly ütemezése van a rakéták gyártásának. Örülök, ha csúszás nem lesz és pontosan megérkeznek. (Csak összehasonlítás kedvéért, a tót Sólymok már késésben vannak.)
Ez sajnos igaz lehet bármilyen gyártó cégre. Ha Orbán gyorsításról beszélt, akkor inkább valószínű lehet, hogy a későbbre tervezett eszközök beszerzési procedúráját hozzák előbbre. Pl. drónok. Lehet, hogy csak jövőre akartak rendelni, de valami szerződést már idén nyélbe ütnek. Vagy Spike. Módosítják a szerződést, hogy ne csak "mintapéldányokat" kapjunk, hanem mondjuk lövészzászlóaljanként 1 szakaszt fel lehessen velük szerelni.
De a bérfejlesztést is elkezdhetik tervezgetni, hogy ne járjunk úgy, hogy előbb itt lesz a technika, csak éppen kezelők nem lesznek rá. Márpedig ez jelen állás szerint elég sanszos...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 342
96 711
113
Lehet erre pörgetik.

SzBK - face

Yacov Hadas-Handelsmant, Izrael budapesti nagykövetét fogadtam ma a Honvédelmi Minisztériumban.

A megbeszélésen az aktuális biztonságpolitikai kérdések mellett áttekintettük a magyar-izraeli kapcsolatokat is. Izrael a világ egyik legjelentősebb hadfelszerelés exportőre, aki már eddig is stratégiai partner volt mind a haderő, mind a hadiipari fejlesztéseinkbe n.
 
K

kamm

Guest
cf130c9a-1ee8-49bd-8733-a1967f82510c.jpg


„Kezdenek elfogyni azok, akik dolgozni tudnak és akarnak”


gazdaság

szerző
HVG360

olvasási idő
4 perc

megjelent
2022.07.05. 07:30


Komoly munkaerőpiaci válság érlelődik Magyarországon. Három fő összetevője: a cégekre nehezedő bérnyomás, a magas fluktuáció és a most már minden szektorban jelentkező munkaerőhiány.

A 2022-es HR Radar című felmérésben megkérdezett 214 hr-szakértő négyötöde mondta azt, hogy a munkaerőhiány legalább közepes mértékben érinti a cégét. Tízből hat vállalkozás számol bővüléssel az idei évben, és eközben a legnagyobb problémának a munkaerő megtartását és toborzását tartják. Szerintük a megoldás az lehet, hogy szélesítik a toborzási csatornákat, rövidítik a kiválasztási folyamatot, és persze versenyképes béreket kínálnak. Betanított dolgozót már szinte ugyanolyan nehéz szerezni, mint magasan képzett munkaerőt, és nem túlzás azt állítani, hogy aki ma el akar helyezkedni Magyarországon, annak nem kell különösebb erőfeszítést tennie ennek érdekében. Egy betanított munkás alapbére a fővárosban és Pest megyében elérheti a bruttó 330 ezer forintot, míg egy pályakezdő szakmunkás fizetése már 500 ezer forint körül mozog.

A cégek, főleg a merevebb bérstruktúrával működő nemzetközi nagyvállalatok kezdik elérni a plafont, ami fölött már nem tudnak fizetést kínálni, mind többen érzik hát szükségét a kínálat bővítésének. „Kezdenek elfogyni azok, akik dolgozni tudnak és akarnak” – fogalmaz Tokár Péter, a Tesk toborzócég vezetője.
Emiatt bizonyos szektorokban intenzív automatizálásba kezdtek a cégek, és az egyszerűen elvégezhető, monoton tevékenységekben megpróbálják robotokkal kiváltani az emberi munkát.
Emellett pedig egyre több hír szól arról, hogy a vállalatok harmadik országbeli munkavállalókat hoznak be az országba: az ukránok mellett egyre többen érkeznek ázsiai országokból, például Thaiföldről, Vietnámból, Bangladesből vagy a Fülöp-szigetekről – nemegyszer komoly etnikai feszültségeket szítva a menekültekkel riogató kormánypropagandával gyanakvóvá és idegenellenessé nevelt helyiek körében.

Az állami képzési rendszerből nem olyan szakemberek kerülnek ki, amilyenekre a cégeknek szükségük van, ezért – főleg – a termelővállalatok inkább a belső képzések felé fordulnak, például a jobb képességű betanított munkások kiemelésével, szakvizsgához vagy felsőbb iskolai végzettséghez segítésével. Cserébe a dolgozó az úgynevezett tanulmányi szerződésben vállalja, hogy bizonyos ideig nem mond fel, különben ki kell fizetnie az esetenként akár több millió forintos képzési díjat. Ez sem nyújt azonban százszázalékos védelmet: Tokár említ néhány olyan esetet, amikor egy másik vállalat úgy csábított át egy átképzett mérnököt, hogy kifizette helyette a büntetést. A Mol például szinte kizárólag magának képzi a dolgozóit, és a vegyipari középiskolákból felszívott pályakezdőket belső tréningeken teszi képessé a magasabb szaktudást követelő feladatok ellátására.

Komoly küzdelem folyik a fehérgalléros munkaerő megszerzéséért is, itt azonban a bérezésen kívül más tényezők is szerepet játszanak. Míg egy gyári munkás számára megúszhatatlan a munkába járás, a Covid-járvány óta sok munkakör esetében nyilvánvalóvá vált, hogy a feladatok egy részét otthonról is el lehet végezni. Felértékelődött az otthoni munkavégzés lehetősége, sokan már meg se fontolják, hogy olyan helyre szegődjenek el, ahol mindennap be kell járni a munkahelyre. A termelővállalatoknál például kifejezetten problémás olyan folyamat- és termelés-ellenőrző mérnököket rekrutálni, akiknek mindennap ott kell lenniük a helyszínen. Ebből a szempontból komoly előnyben vannak azok a cégek, amelyeknek a működése megengedi a rugalmasságot és a hibrid – részben irodai, részben otthoni – munkavégzést. Ez a modell minden valószínűség szerint sokáig megmarad, és középtávon sem várható, hogy a vállalatok mindenkit visszaterelnek az irodákba – mondja Tokár Péter.

8d2a048b-6c55-4883-8f4b-e1c2b776cb8a.jpg

Munkaerőválság a turizmusban - Nincs kiszolgálás

A cégekre nehezedő bérnyomás már az elmúlt években is létező jelenség volt, de a tavaly óta egyre magasabbra szökő infláció még rátett egy lapáttal. A legtöbb közepes és nagyvállalat az év elején nagyot emelt a béreken (akár 20 százalékot is), sokuk pedig az évközi kompenzációt is tervbe vette. Mégis óriási a fluktuáció, ami miatt a cégeknek nemcsak a toborzást, hanem a munkaerő-megtartást is sokkal komolyabban kell venniük. A hr-szakemberek szerint az a vállalat, amely 10 százalék környékén tudja tartani az éves fluktuációt, már kivételnek számít: nem ritka az évi 20-30 vagy akár az 50 százalékos felmondási arány sem.

A nagy lemorzsolódás egyébként főleg az új belépőkre jellemző: Tokár Péter említ egy esetet, amikor egy autóipari beszállító hatvan újonnan felvett dolgozójából húsz felmondott a próbaidő végéig. Ugyanakkor muszáj foglalkozni a régi dolgozókkal is, éspedig a bérezés mellett a minden szektorban jellemző kényelmi juttatásokra is figyelve. Ez a munkások esetében a lakhatás és az utazás biztosítása vagy éppen a rugalmas műszakválasztás, szellemi munkakörökben pedig a home office lehetősége, a demokratikus, avagy „szolgáló” vezetési szemlélet, vagy akár bizonyos mentálhigiénés szolgáltatások bevezetése lehet – mondja Patterman Péter hr-tanácsadó és munkapszichológus. Szerinte a korábbi években inkább a munkavállalóknak kellett alkalmazkodniuk a cégekhez, mára ez megfordult, és most a dolgozók válogathatnak a munkahelyek közül. Bizonyítja ezt az is, hogy a nagy álláskereső portálokon 2021 óta megduplázódott a cégek által feladott álláshirdetések száma.

A munkaerőhiány harmadik fontos tényezője a népesség elöregedése. A Magyar Nemzeti Bank napokban közzétett vitairata szerint 2030-ig 360 ezer fővel fog csökkenni a 15–64 évesek száma. Ez különösen azért riasztó, mert a hazai demográfiai átalakulás java csak a következő évtizedtől kezdi majd valóban éreztetni a hatását. Az MNB javaslata szerint minél több nyugdíjast rá kell venni, hogy térjen vissza a munka világába. Jelenleg a 65 éven felülieknek mindössze a 4,4 százaléka dolgozik, miközben az EU-átlag ennek másfélszerese. Magyarországon 1,1 millió 65–74 év közötti ember él, közülük nagyjából 100 ezren dolgoznak, itt tehát lehet még tartalék. Még fontosabb a nyugdíj előtt álló korosztály: a szintén 1,1 millió 55–64 éves emberből 730 ezer aktív kereső, őket is meg kell győzni arról, hogy dolgozzanak majd tovább. A nyugdíj helyett a további munkát választók ma maximum 6 százalékos nyugdíjbónuszt kaphatnak; az MNB szerint ezt a többletet jelentősen meg kell emelni. Mint a jegybank irata fogalmaz: „Hazánkban alacsony a korhatár betöltése után, a nyugdíj igénylése nélkül tovább dolgozó nyugdíjasok száma, aminek egyik oka a nem megfelelő ösztönzőrendszer.”
 
  • Szomorú
  • Tetszik
Reactions: Loken and krisss

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 041
113
A magyar PzH-kal (többes számban!) a nyárra van beígérve hazai éleslövészet. Remélem legalább 6 db már itt lesz addigra. Ez augusztus végéig kiderül, hisz addig tart a nyár...
Idén meg kell érkeznie a 40 újabb Gidránnak... legalábbis ezt ígérték.
Ha jól emlékszem, az első Németországban gyártott Lynx-ek is elkezdenének megérkezni és végéig. (Érdekes lesz, még azt sem tudjuk, hogy fog kinézni a tornya. Remélem a gyárban legalább már tudják...)

Viszont pl. a NASAMS érkezésén nem tudom hogyan gyorsítanának. Elmondták már, hogy ott komoly ütemezése van a rakéták gyártásának. Örülök, ha csúszás nem lesz és pontosan megérkeznek. (Csak összehasonlítás kedvéért, a tót Sólymok már késésben vannak.)
Ez sajnos igaz lehet bármilyen gyártó cégre. Ha Orbán gyorsításról beszélt, akkor inkább valószínű lehet, hogy a későbbre tervezett eszközök beszerzési procedúráját hozzák előbbre. Pl. drónok. Lehet, hogy csak jövőre akartak rendelni, de valami szerződést már idén nyélbe ütnek. Vagy Spike. Módosítják a szerződést, hogy ne csak "mintapéldányokat" kapjunk, hanem mondjuk lövészzászlóaljanként 1 szakaszt fel lehessen velük szerelni.
De a bérfejlesztést is elkezdhetik tervezgetni, hogy ne járjunk úgy, hogy előbb itt lesz a technika, csak éppen kezelők nem lesznek rá. Márpedig ez jelen állás szerint elég sanszos...
Az a helyzet, hogy csak a gyorsítás szóra figyeltek felületesen, pedig az interjúban konkrét képességek gyors megteremtéséről beszélt, amik nem állnak rendelkezésre. Ez pedig nem azt jelenti, hogy idén egy helyett kettő PZH érkezzen, vagy a csúszó 40 Gidrán érkezzen, vagy a cúszó 46 Lynx érkezzen hamarab. Mihez képest? Ahhoz képest ,hogy később jön mert csúszik? Akkor hamarabb jön késve, mer' gyorsítunk?

Ez konkrét polcról bevásárlást fog jelenteni vagy ezeken felül, vagy ezek rovására felülértékelve a szerződések darabszámait a későbbiekben. Tök mindegy és @pöcshuszár ezt jól látja, bár nem így gondolta, hogy kettő vagy öt év múlva érkezik valami ami idén kell. És konkrét gyorsított képességépítést nem az jelent, hogy még egy gyárat építünk két év múlva, ahol három év múlva termelés lesz, mert az ugyanaz, mintha a megrendelt dolgokra várunk amik most kellenek.


Akkor téged miért aggaszt?
Azért aggaszt(hatja) bár nem nekem szegezted a kérdést, mert itt vagyunk a határán annak, amiről beszéltem az első T-72 vita berobbantásával. Itt a nem lesz úccse háború a szomszédban, erre jön, egy rakás kretén balfasz közben öntökönrúgdossa magát naponta a szövetségesünkként miközben hergeli az erre tartó háborút. Nekem nem annyira az jön le ebből, hogy szivárványpónis csillámporos nyugalom van készülődőben.

És mivel az ejj ráérünk arra még mentalitás, meg a márkás nájk tank varázsában le lett köpve sokatok részéről minden gondolat a sci-fi szintű felújításoktól a reális lehetőségekig, most pont kurvára az a helyzet van, hogy kőne valami raktárról ami még elketyeg kis modernizációval (mintegy ördögtől való gondolatként aps előző generációs járművön), de háááááát sajnos nincs, mer csak viszi a pézt a logisztikai rémálom ami nem kell, mert nem lesz háború. Szóval az van, hogy a fiúk-lányok majom T-72-vel várják meg kurblis BTR-rel a világ megbaszódását hála a mindenfelől áramló rendkívüli előrelátásról számot adó ejj minek az gondolatoknak.

Pedig mikor elkezdtük és ugattam, hogy mindjárt megbaszódik a világ és meg kell csinálni egy B haderőt a márkás mellé, akkor hát ugye annyira fasság volt, hogy ihajj mert időben lett volna. Most kellemes kapkodást kívánok mindenkinek, bár akármi lesz a világban ennek ellenére bele fog baszni az én életembe is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 187
81 053
113
Az a helyzet, hogy csak a gyorsítás szóra figyeltek felületesen, pedig az interjúban konkrét képességek gyors megteremtéséről beszélt, amik nem állnak rendelkezésre. Ez pedig nem azt jelenti, hogy idén egy helyett kettő PZH érkezzen,
Megjön az első Pzh és politikus bejelenti hogy visszaállítottuk a 15 éve elveszett képességet.
vagy a csúszó 40 Gidrán érkezzen,
Megjön a 40 Gidránból bármennyi bármilyen felszereltséggel és a politikus bejelenti hogy ez fényévekre van mindentől, amit eddig használt a Honvédség.
vagy a cúszó 46 Lynx érkezzen hamarab.
Megérkezik az első Lynx és a politikus bejelenti hogy visszaállítottuk a 15 éve elveszett képességet.

Kiderül hogy van 70mm-es lézeres rakétánk és lesz vele végre egy éleslövészet a H145M-mel, a politikus pedig bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Megérkezik az első ELTA radar, a politikus bejelenti hogy a világ legjobb radarjával megerősítettük a légvédelmünket.

Bejelentik a RGW-110 részleges vagy teljes gyártásának a megkezdését Kiskunfélegyházán és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Bejelentik a UA mesterlövész fegyver gyártásának megkezdését Kiskunfélegyházán és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Bejelentik végre a 120 mm-es aknavetőket és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Emellett elkészül az első H225M és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtenek.

Gyulai és zalaegerszegi gyárindulás bejelentése és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtettek.
Várpalotai és kaposvári alapkő letétel és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtenek.

Ez 13 nagy bejelentés 6 hónapra. Azaz átlagosan 2 bejelentés havonta, ami átlagosan 2 hetente 1 bejelentés.

Ha ezek mellé még bejön a Skyranger, a HX3 10x10 és még 1-2 dolog megrendelésének vagy építésének a bejelentése, ami szintén "új képességek megteremtése" lesz, akkor az már kb 18 bejelentés 6 hónapra, ami havi 3 nagy bejelentés átlagosan.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 187
81 053
113
cf130c9a-1ee8-49bd-8733-a1967f82510c.jpg


„Kezdenek elfogyni azok, akik dolgozni tudnak és akarnak”


gazdaság

szerző
HVG360

olvasási idő
4 perc

megjelent
2022.07.05. 07:30


Komoly munkaerőpiaci válság érlelődik Magyarországon. Három fő összetevője: a cégekre nehezedő bérnyomás, a magas fluktuáció és a most már minden szektorban jelentkező munkaerőhiány.

A 2022-es HR Radar című felmérésben megkérdezett 214 hr-szakértő négyötöde mondta azt, hogy a munkaerőhiány legalább közepes mértékben érinti a cégét. Tízből hat vállalkozás számol bővüléssel az idei évben, és eközben a legnagyobb problémának a munkaerő megtartását és toborzását tartják. Szerintük a megoldás az lehet, hogy szélesítik a toborzási csatornákat, rövidítik a kiválasztási folyamatot, és persze versenyképes béreket kínálnak. Betanított dolgozót már szinte ugyanolyan nehéz szerezni, mint magasan képzett munkaerőt, és nem túlzás azt állítani, hogy aki ma el akar helyezkedni Magyarországon, annak nem kell különösebb erőfeszítést tennie ennek érdekében. Egy betanított munkás alapbére a fővárosban és Pest megyében elérheti a bruttó 330 ezer forintot, míg egy pályakezdő szakmunkás fizetése már 500 ezer forint körül mozog.

A cégek, főleg a merevebb bérstruktúrával működő nemzetközi nagyvállalatok kezdik elérni a plafont, ami fölött már nem tudnak fizetést kínálni, mind többen érzik hát szükségét a kínálat bővítésének. „Kezdenek elfogyni azok, akik dolgozni tudnak és akarnak” – fogalmaz Tokár Péter, a Tesk toborzócég vezetője.

Emellett pedig egyre több hír szól arról, hogy a vállalatok harmadik országbeli munkavállalókat hoznak be az országba: az ukránok mellett egyre többen érkeznek ázsiai országokból, például Thaiföldről, Vietnámból, Bangladesből vagy a Fülöp-szigetekről – nemegyszer komoly etnikai feszültségeket szítva a menekültekkel riogató kormánypropagandával gyanakvóvá és idegenellenessé nevelt helyiek körében.

Az állami képzési rendszerből nem olyan szakemberek kerülnek ki, amilyenekre a cégeknek szükségük van, ezért – főleg – a termelővállalatok inkább a belső képzések felé fordulnak, például a jobb képességű betanított munkások kiemelésével, szakvizsgához vagy felsőbb iskolai végzettséghez segítésével. Cserébe a dolgozó az úgynevezett tanulmányi szerződésben vállalja, hogy bizonyos ideig nem mond fel, különben ki kell fizetnie az esetenként akár több millió forintos képzési díjat. Ez sem nyújt azonban százszázalékos védelmet: Tokár említ néhány olyan esetet, amikor egy másik vállalat úgy csábított át egy átképzett mérnököt, hogy kifizette helyette a büntetést. A Mol például szinte kizárólag magának képzi a dolgozóit, és a vegyipari középiskolákból felszívott pályakezdőket belső tréningeken teszi képessé a magasabb szaktudást követelő feladatok ellátására.

Komoly küzdelem folyik a fehérgalléros munkaerő megszerzéséért is, itt azonban a bérezésen kívül más tényezők is szerepet játszanak. Míg egy gyári munkás számára megúszhatatlan a munkába járás, a Covid-járvány óta sok munkakör esetében nyilvánvalóvá vált, hogy a feladatok egy részét otthonról is el lehet végezni. Felértékelődött az otthoni munkavégzés lehetősége, sokan már meg se fontolják, hogy olyan helyre szegődjenek el, ahol mindennap be kell járni a munkahelyre. A termelővállalatoknál például kifejezetten problémás olyan folyamat- és termelés-ellenőrző mérnököket rekrutálni, akiknek mindennap ott kell lenniük a helyszínen. Ebből a szempontból komoly előnyben vannak azok a cégek, amelyeknek a működése megengedi a rugalmasságot és a hibrid – részben irodai, részben otthoni – munkavégzést. Ez a modell minden valószínűség szerint sokáig megmarad, és középtávon sem várható, hogy a vállalatok mindenkit visszaterelnek az irodákba – mondja Tokár Péter.

8d2a048b-6c55-4883-8f4b-e1c2b776cb8a.jpg

Munkaerőválság a turizmusban - Nincs kiszolgálás

A cégekre nehezedő bérnyomás már az elmúlt években is létező jelenség volt, de a tavaly óta egyre magasabbra szökő infláció még rátett egy lapáttal. A legtöbb közepes és nagyvállalat az év elején nagyot emelt a béreken (akár 20 százalékot is), sokuk pedig az évközi kompenzációt is tervbe vette. Mégis óriási a fluktuáció, ami miatt a cégeknek nemcsak a toborzást, hanem a munkaerő-megtartást is sokkal komolyabban kell venniük. A hr-szakemberek szerint az a vállalat, amely 10 százalék környékén tudja tartani az éves fluktuációt, már kivételnek számít: nem ritka az évi 20-30 vagy akár az 50 százalékos felmondási arány sem.

A nagy lemorzsolódás egyébként főleg az új belépőkre jellemző: Tokár Péter említ egy esetet, amikor egy autóipari beszállító hatvan újonnan felvett dolgozójából húsz felmondott a próbaidő végéig. Ugyanakkor muszáj foglalkozni a régi dolgozókkal is, éspedig a bérezés mellett a minden szektorban jellemző kényelmi juttatásokra is figyelve. Ez a munkások esetében a lakhatás és az utazás biztosítása vagy éppen a rugalmas műszakválasztás, szellemi munkakörökben pedig a home office lehetősége, a demokratikus, avagy „szolgáló” vezetési szemlélet, vagy akár bizonyos mentálhigiénés szolgáltatások bevezetése lehet – mondja Patterman Péter hr-tanácsadó és munkapszichológus. Szerinte a korábbi években inkább a munkavállalóknak kellett alkalmazkodniuk a cégekhez, mára ez megfordult, és most a dolgozók válogathatnak a munkahelyek közül. Bizonyítja ezt az is, hogy a nagy álláskereső portálokon 2021 óta megduplázódott a cégek által feladott álláshirdetések száma.

A munkaerőhiány harmadik fontos tényezője a népesség elöregedése. A Magyar Nemzeti Bank napokban közzétett vitairata szerint 2030-ig 360 ezer fővel fog csökkenni a 15–64 évesek száma. Ez különösen azért riasztó, mert a hazai demográfiai átalakulás java csak a következő évtizedtől kezdi majd valóban éreztetni a hatását. Az MNB javaslata szerint minél több nyugdíjast rá kell venni, hogy térjen vissza a munka világába. Jelenleg a 65 éven felülieknek mindössze a 4,4 százaléka dolgozik, miközben az EU-átlag ennek másfélszerese. Magyarországon 1,1 millió 65–74 év közötti ember él, közülük nagyjából 100 ezren dolgoznak, itt tehát lehet még tartalék. Még fontosabb a nyugdíj előtt álló korosztály: a szintén 1,1 millió 55–64 éves emberből 730 ezer aktív kereső, őket is meg kell győzni arról, hogy dolgozzanak majd tovább. A nyugdíj helyett a további munkát választók ma maximum 6 százalékos nyugdíjbónuszt kaphatnak; az MNB szerint ezt a többletet jelentősen meg kell emelni. Mint a jegybank irata fogalmaz: „Hazánkban alacsony a korhatár betöltése után, a nyugdíj igénylése nélkül tovább dolgozó nyugdíjasok száma, aminek egyik oka a nem megfelelő ösztönzőrendszer.”
Ezt ebbe a topikba akartad?
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 041
113
Megjön az első Pzh és politikus bejelenti hogy visszaállítottuk a 15 éve elveszett képességet.

Megjön a 40 Gidránból bármennyi bármilyen felszereltséggel és a politikus bejelenti hogy ez fényévekre van mindentől, amit eddig használt a Honvédség.

Megérkezik az első Lynx és a politikus bejelenti hogy visszaállítottuk a 15 éve elveszett képességet.

Kiderül hogy van 70mm-es lézeres rakétánk és lesz vele végre egy éleslövészet a H145M-mel, a politikus pedig bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Megérkezik az első ELTA radar, a politikus bejelenti hogy a világ legjobb radarjával megerősítettük a légvédelmünket.

Bejelentik a RGW-110 részleges vagy teljes gyártásának a megkezdését Kiskunfélegyházán és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Bejelentik a UA mesterlövész fegyver gyártásának megkezdését Kiskunfélegyházán és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Bejelentik végre a 120 mm-es aknavetőket és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Emellett elkészül az első H225M és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtenek.

Gyulai és zalaegerszegi gyárindulás bejelentése és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtettek.
Várpalotai és kaposvári alapkő letétel és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtenek.

Ez 13 nagy bejelentés 6 hónapra. Azaz átlagosan 2 bejelentés havonta, ami átlagosan 2 hetente 1 bejelentés.

Ha ezek mellé még bejön a Skyranger, a HX3 10x10 és még 1-2 dolog megrendelésének vagy építésének a bejelentése, ami szintén "új képességek megteremtése" lesz, akkor az már kb 18 bejelentés 6 hónapra, ami havi 3 nagy bejelentés átlagosan.
Na igen, nem tudok vitatkozni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 459
5 274
113
Megjön az első Pzh és politikus bejelenti hogy visszaállítottuk a 15 éve elveszett képességet.

Megjön a 40 Gidránból bármennyi bármilyen felszereltséggel és a politikus bejelenti hogy ez fényévekre van mindentől, amit eddig használt a Honvédség.

Megérkezik az első Lynx és a politikus bejelenti hogy visszaállítottuk a 15 éve elveszett képességet.

Kiderül hogy van 70mm-es lézeres rakétánk és lesz vele végre egy éleslövészet a H145M-mel, a politikus pedig bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Megérkezik az első ELTA radar, a politikus bejelenti hogy a világ legjobb radarjával megerősítettük a légvédelmünket.

Bejelentik a RGW-110 részleges vagy teljes gyártásának a megkezdését Kiskunfélegyházán és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Bejelentik a UA mesterlövész fegyver gyártásának megkezdését Kiskunfélegyházán és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Bejelentik végre a 120 mm-es aknavetőket és a politikus bejelenti hogy új képességet teremtettek.

Emellett elkészül az első H225M és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtenek.

Gyulai és zalaegerszegi gyárindulás bejelentése és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtettek.
Várpalotai és kaposvári alapkő letétel és a politikus bejelenti hogy ezzel is új képességet teremtenek.

Ez 13 nagy bejelentés 6 hónapra. Azaz átlagosan 2 bejelentés havonta, ami átlagosan 2 hetente 1 bejelentés.

Ha ezek mellé még bejön a Skyranger, a HX3 10x10 és még 1-2 dolog megrendelésének vagy építésének a bejelentése, ami szintén "új képességek megteremtése" lesz, akkor az már kb 18 bejelentés 6 hónapra, ami havi 3 nagy bejelentés átlagosan.
Szerintem túl nagy dolgokban gondolkodsz! A fűkaszás képességet pl. kihagytad! Azt már a napokban bejelentették! :)
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 343
9 675
113
Mint pénzügyőr-ként szolgáló papíron szép de az allomany nem motivált kiégett, fizetés szar ahhoz képest,hogy 1ember 4 ember melóját látja el, hatalmas generációs szakadék van átlagosan 20 év kor különbséggel, nincs egyenruha az ellátóban szedett vedettek vagyunk meg taktikai őv se jut mindenkinek…stb stb
Úgy látszik az 1 ember 4 másik munkáját végzi általános. Bv ugyan az.
 
  • Szomorú
Reactions: Kávé
K

kamm

Guest
Úgy látszik az 1 ember 4 másik munkáját végzi általános. Bv ugyan az.
Ez mar akkor is igy volt, amikor eljottem, a 90-esektol kezdve minden munkakori leiras minimum 4 kulonbozo munkat foglalt magaba; leglatvanyosabb 10-12 eve az IT szektorban volt, ahol kb mindent kertek mindenkitol, miindezt egy kisebb (limitalt gyakorlati lehetosegu) piacon, azon nagyot neztem innen...
 
  • Tetszik
Reactions: PFZ

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 343
9 675
113
Ez mar akkor is igy volt, amikor eljottem, a 90-esektol kezdve minden munkakori leiras minimum 4 kulonbozo munkat foglalt magaba; leglatvanyosabb 10-12 eve az IT szektorban volt, ahol kb mindent kertek mindenkitol, miindezt egy kisebb (limitalt gyakorlati lehetosegu) piacon, azon nagyot neztem innen...
Igen kb 10 éve kezdődött el, de az elmúlt években felgyorsult.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Kávé

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 731
12 258
113
"sildes katonasapka"

Castro-sapka!

Elmondták már, hogy ott komoly ütemezése van a rakéták gyártásának.

Jó, de az indítókba bele lehet tenni a már meglévő rakétákat?

Az a helyzet, hogy csak a gyorsítás szóra figyeltek felületesen, pedig az interjúban konkrét képességek gyors megteremtéséről beszélt, amik nem állnak rendelkezésre. Ez pedig nem azt jelenti, hogy idén egy helyett kettő PZH érkezzen, vagy a csúszó 40 Gidrán érkezzen, vagy a cúszó 46 Lynx érkezzen hamarab. Mihez képest? Ahhoz képest ,hogy később jön mert csúszik? Akkor hamarabb jön késve, mer' gyorsítunk?

Ez konkrét polcról bevásárlást fog jelenteni vagy ezeken felül, vagy ezek rovására felülértékelve a szerződések darabszámait a későbbiekben. Tök mindegy és @pöcshuszár ezt jól látja, bár nem így gondolta, hogy kettő vagy öt év múlva érkezik valami ami idén kell. És konkrét gyorsított képességépítést nem az jelent, hogy még egy gyárat építünk két év múlva, ahol három év múlva termelés lesz, mert az ugyanaz, mintha a megrendelt dolgokra várunk amik most kellenek.

Kézi légvédelmi rakétát és mondjuk egy adag Spike-ot talán be lehetne soron kívül. Egyébként is szükséges lenne.