A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Feltehetően olyan fegyvereket kaptatok, amelyek a létező, de alapvetően háborús mozgósításkor feltöltött alakulatok fegyverzetéhez tartozhattak. A Néphadseregben a dunántúli dandárok voltak feltöltve, elég jól. A Dunától keletre lévők, amolyan keret alakulatok voltak többségében, leszámítva néhány helyőrséget ( Szolnok, Baja, stb. ). Amelyeket mozgósítás elrendelésekor töltöttek volna fel. Alapban, 160.000 körül volt a Néphadsereg aktív létszáma a 80-as évek második felében. Ehhez jött volna még, egyes vélemények szerint 200.000, más vélemények szerint 300.000 kiképzett tartalékos. Milliós haderőről én akkoriban soha nem hallottam. Nehézfegyverzet háború esetén, a SZU-ból jött volna pótlásként. Az alakulatoknál volt minden harckocsi, önjáró, meg hasonló eszköz. Alakulatokon belül volt ezekből M zároltnak nevezett készlet. Az adott egység feltöltöttségének függvényében. Példa: Szombathelyen, a lövéz zlj-ak esetében az 1-2 zlj teljesen feltöltött volt. A 3. zlj volt a kiképző zlj. aminek szintén minden harcjárműve meg volt. Azonban ebből egy részt használtak csak kiképzésre a rajparancsnokok, irányzók, vezetők, esetében. A többi a telephelyen volt leponyvázva, bemálházva, feltöltve, ez volt az úgynevezett M zárolt készlet. Tartalékosok mozgósítása esetén lettek volna használatba véve. Hogy az eszközök elhasználódása nagyjából egyenletes legyen, ezért fél évente változtatták az M zárolt gépeket. A harckocsizóknál is voltak extrém gépek, amibe csak 50-60 üzemóra volt, vagy valami hasonló. Ezeket is csak HKSZ elrendelésekor indították be. Ettől még azonban az aktív harckocsi zlj-ak állományába tartoztak. Tüzérek Gvozdikáit nem tudom, hogy ott mi volt a helyzet.
Akkor jol ertem, "létező, de alapvetően háborús mozgósításkor feltöltött alakulatok fegyverzete" != "M-zarolt felszereles"...?
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and honved

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 889
40 812
113
Dunántúli Hk. ezred.

1 - 2 hk.z teljes harckocsi állománya béke kiképző kivétel Z.Pk.hk. "Béke zárolt / BZ. /" besorolás.
3. hk. z. kiképző zászlóalj / Z.Pk. hk. " Béke zárolt" / századonként egy hk.sz kiképző besorolás a többi "M" zárolt besorolás teljesen feltöltve, bemálházva, leponyvázva, kivétel akkumulátorok melyek csepp töltön tárolva. E. Pk.hk. " M. zárolt besorolás.
" Béke zárolt" eszközöket általában csak gyakorlaton használták, évente meghatározott kilométert lehetett felhasználni.
A Nagyatádi Hk. ezred története valakit érdekel megvan pdf formátumban.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 403
113
Akkor jol ertem, "létező, de alapvetően háborús mozgósításkor feltöltött alakulatok fegyverzete" != "M-zarolt felszereles"...?

Alapvetően az emlékeim alapján írtam ,amit írtam. Itt azonban pontosabban megtalálsz mindent, ha érdekel a téma.

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://nkerepo.uni-nke.hu/xmlui/bitstream/handle/123456789/16055/Rubin-feladat%201987%202020.pdf;jsessionid=84669F9854BACDAA91A63F65C511CE92?sequence=1
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and kamm

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 369
113
1 millio fő soha nem vólt tervezve szerintem.
1 milio fő kb az elméletileg a teljes mozgósítható lakosság száma lehetett.
teszem azt az egyszerüség kedvélyért számoljunk 10 milliosmao val.
ebből cca 2 millio a gyerek és a gyámság alatt levő.
és van cca 2 millio nyugdíjas ekkor (korábban mehettek nyugdíjba az emberek) + a munkára képtelenek (rokantak)

marad 6 millio fő ennek (több mint fele nő de a seregbe is vannak nők) fele férfi
3 millio fő. 3 millióból le kell vonni a 3 vagy annál több gyerekkel rendelkezőket büntetett előéletűeket stratégiai ágazatokban dolgozókat és az állam müködéséhez elengedhetetlenül szükséges munkavállalókat.
marad cca 2 millio fő. az előszűrés után akik kb behívót kaphatak vólna.
de ebbe a 2 millióba benne van a fenti ami nem az állam elengedhetetlen müködését szolgáló munkakört végez de a lakoság számára mégis elengedhetetlen (pékek gyárimunkások hadianyaggyárakba (akiket nőkel nem lehet kiváltani mert magasabb szakértelmet kíván) és a többi (lógósok mert valakijük valaki )
cca 500.000 fő) ezek akik bár behívót kapnak igazolást szereznek kötelesek megjelenni a toborzáson de igazolásuk felmutatásával még a folyamat megkezdése elött elmehetnek.
marad 1.5 millió akiből 500.000 tökre elképzelhető hogy alkalmatlan.
tehát 1 millio fő az az ember aki elméletben mozgósítható és alkalmas. a 2. világháborúba mondjuk sikerült cca ezt a létszámot lérni. DE NEM EGYSZERRE. a 2. vh alatt nagyjából 1 millio ember vólt egyenruhába de egy hoszabb időintervallum alat (ugye már csak a háború hossza miatt is a katonakort betöltöttek létszáma is jelentős mennyiség)
De a 2. vh egy világháború vólt (totális háború)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 148
119 581
113
1 millio fő soha nem vólt tervezve szerintem.
1 milio fő kb az elméletileg a teljes mozgósítható lakosság száma lehetett.
teszem azt az egyszerüség kedvélyért számoljunk 10 milliosmao val.
ebből cca 2 millio a gyerek és a gyámság alatt levő.
és van cca 2 millio nyugdíjas ekkor (korábban mehettek nyugdíjba az emberek) + a munkára képtelenek (rokantak)

marad 6 millio fő ennek (több mint fele nő de a seregbe is vannak nők) fele férfi
3 millio fő. 3 millióból le kell vonni a 3 vagy annál több gyerekkel rendelkezőket büntetett előéletűeket stratégiai ágazatokban dolgozókat és az állam müködéséhez elengedhetetlenül szükséges munkavállalókat.
marad cca 2 millio fő. az előszűrés után akik kb behívót kaphatak vólna.
de ebbe a 2 millióba benne van a fenti ami nem az állam elengedhetetlen müködését szolgáló munkakört végez de a lakoság számára mégis elengedhetetlen (pékek gyárimunkások hadianyaggyárakba (akiket nőkel nem lehet kiváltani mert magasabb szakértelmet kíván) és a többi (lógósok mert valakijük valaki )
cca 500.000 fő) ezek akik bár behívót kapnak igazolást szereznek kötelesek megjelenni a toborzáson de igazolásuk felmutatásával még a folyamat megkezdése elött elmehetnek.
marad 1.5 millió akiből 500.000 tökre elképzelhető hogy alkalmatlan.
tehát 1 millio fő az az ember aki elméletben mozgósítható és alkalmas. a 2. világháborúba mondjuk sikerült cca ezt a létszámot lérni. DE NEM EGYSZERRE. a 2. vh alatt nagyjából 1 millio ember vólt egyenruhába de egy hoszabb időintervallum alat (ugye már csak a háború hossza miatt is a katonakort betöltöttek létszáma is jelentős mennyiség)
De a 2. vh egy világháború vólt (totális háború)
Pontosan. A néphadsereg 1 millió fős elméleti maximummal számolt. A gyakorlati meg kb a fele.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 369
113
Az a 2000 fő meg a Honvédségtől, tartalékosokból, rendőröktől, tűzoltóktól fog hiányozni.

Hacsaknem olyanokból lesznek hatarvadàszok akik alkalmatlanok a jelenlegi szervezetekbe. Ebben az esetben viszont a hatékonyság komoly kérdéseket vet fel.
a helybeni tartalékosokból pl nem fog hiányozni. hisz hiába esik i valaki pl a tertalékos rendszerből. valójában nagy változás nem történik mert -1 fő a rendszerből de -1 emer akit le kell küldeni a határra. tehát egál. tartalékos részről a dolog. annyíból könnyeb hogy azt az 1 ebert nem kell az ország minden részén keresgélni és rángatni. határszolgálat miat minden másból az az 1 ember ígyis úgyis kiesne és mivel nem kell felkészítés így annak ideje is kiesik tehát a bevont létszám alapból csökken mert vannak olyan időszakok hogy teszem azt 150 tartalékos a határon és 150 tartalékos felkészítésen. na az már egyből nem 150 fő kiesés egyéb feladatokból hanem 300... így meg 150 fő aki nem vezényelhető más feladatra. de 150 fő eddig se vólt más feladatra vezényelhető (eggyes időszakokba 300) mert határ pl. de a tartalékosok ezekután is vállalnának szolgálatot a határon csak ha kisebb létszámot kell kiadni az könyebbség azért.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 277
76 850
113
Az a 2000 fő meg a Honvédségtől, tartalékosokból, rendőröktől, tűzoltóktól fog hiányozni.

Hacsaknem olyanokból lesznek hatarvadàszok akik alkalmatlanok a jelenlegi szervezetekbe. Ebben az esetben viszont a hatékonyság komoly kérdéseket vet fel.
Lassan már nem létezik az, hogy alkalmatlan katonánák.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Feltételezve, hogy ő a legjobban informált ember ebben a kérdésben, valószínűleg azt is pontosan tudja hogy a jelenlegi helyzetben 6 hónap alatt semmilyen harci eszközt nem lehet beszerezni és semmit sem lehet előrehozni amire szerződés van. Viszont azt is pontosan tudja, hogy a következő fél évben milyen eszköz beérkezések, gyárindítások, alapkőletételek lesznek...

A használt Leo 2A4-eket 2018 decemberében rendelték meg és 2020 júliusában érkezett meg az első négy. Az 1,5 év békeidőben, szabad kapacitással rendelkező gyártó esetén. Én kb. arra látnék lehetőséget hogy több Bren-t gyártanak vagy gyorsabban legyártják a 200 ezer db-ot, ha még nem végeztek vele. Esetleg gyártásba kerül valamelyik Gestamen fegyver változat. Bár ezeknek nem sok jelentősége lenne. Jobban örülnék ha tényleg lenne valami meglepetés beérkezés a következő fél évben, ami nem szerepelt a listámban és nem Marder, Leopard1 szint.
Ilyen rövid határidővel én elsősorban csak a meglévő technika karbantartását és hadrafoghatóságának növelését tudom elsősorban elképzelni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 369
113
Ilyen rövid határidővel én elsősorban csak a meglévő technika karbantartását és hadrafoghatóságának növelését tudom elsősorban elképzelni.
vagy török kiegészítő teknika (kiképzésre és a tartalékosoknakelsőorban hiánypótlónak ameddig nem jön a nyugati. utánna is szükség van rájuk de addig is van valami.)

A törököknél vannak készletek és gyorsan szállítanak mert folyik a gyártás és az exportot bármikor be tudják zsúfolni mert a mi igényeink kis tétel az övéikhez képest. nekem lenne pár ötletem.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 859
113
Valahol azt olvastam, hogy biztonsági őröket keresnek.
Aztán lehet, hogy csak a balos propagandakiadványok csúsztatása.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles