A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
Mekkora különbség van anyagilag egy kerekes és egy lánctalpas fenntartása között? Százalékosan.
Százalékosan nehéz megmondani,de kb 40%-al drágább.
A legyártása is drágábbb és fenntartása is.Több drágább kopóalkatrész van benne.Nagyobb a fogyasztása! Továbbá a kerekes járműveknek egy nagy előnye van a mobilitás gyorsasága.
Szakmai berkeken belül hallottam egy viszonylag olcsóbban fenntartható modern talpas gép van az a Merkava IV eszméletlenül robusztus a hajtáslánca és nem igényel,olyan gyakori karbantartást mint a Leo vagy M1.Ami a Golánt bírja az bármit elhiszem nekik.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
<blockquote rel="krisss">A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.</blockquote>
CV 90 hát..Ha valaki közületek 2014-ben ott volt vagy csak halott róla,hogy a közös gyakorlaton mennyi fingott ki hát elgondolkodtató.Szép gép jó gép,de azért na.
A Mo.-i viszonyokhoz ugye vannak nagy szép folyóink a K21 illik a legjobban vélemyényem szerint.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote rel="Mackensen"><blockquote rel="krisss">A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.</blockquote>
CV 90 hát..Ha valaki közületek 2014-ben ott volt vagy csak halott róla,hogy a közös gyakorlaton mennyi fingott ki hát elgondolkodtató.Szép gép jó gép,de azért na.
A Mo.-i viszonyokhoz ugye vannak nagy szép folyóink a K21 illik a legjobban vélemyényem szerint.
</blockquote>


Hehe, a lánctalpasok közül én is pont így gondoltam. Itt, vagy két éve. :D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Figyelembe véve Közép Európa földrajzi és négy évszakos éghajlati viszonyait, mindenképp harckocsikkal kombinatívan együttműködni tudó, lánctalpas páncélozott gyalogsági harcjármű lenne az ideális. Más kérdés, hogy félő. itt is magyaros megoldás lesz. Valami olcsó, gumikerekes. Még akkor is ha licenc gyártásban itthon készül.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
<blockquote rel="Mackensen"><blockquote rel="krisss">A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.</blockquote>
CV 90 hát..Ha valaki közületek 2014-ben ott volt vagy csak halott róla,hogy a közös gyakorlaton mennyi fingott ki hát elgondolkodtató.Szép gép jó gép,de azért na.
A Mo.-i viszonyokhoz ugye vannak nagy szép folyóink a K21 illik a legjobban vélemyényem szerint.
</blockquote>

Természetesen csak úszóképes jöhet szóba!
A K21 szimpatikus, és ahogy látom az ára is barátibb mint a CV90-nek. Vajon tárgyaltak róla amikor kint járt a magyar delegáció Koreában?
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
Figyelembe véve Közép Európa földrajzi és négy évszakos éghajlati viszonyait, mindenképp harckocsikkal kombinatívan együttműködni tudó, lánctalpas páncélozott gyalogsági harcjármű lenne az ideális. Más kérdés, hogy félő. itt is magyaros megoldás lesz. Valami olcsó, gumikerekes. Még akkor is ha licenc gyártásban itthon készül.
Tökéletesen egyetértek veled,de tudod a pénz nagy úr! Továbbá két állam jöhet szóba ilyen téren,mert létezhet ellentételezés No. és a másikat nem említem.
Ha sikerül összehzni a lisences gyártás én örülni fogok neki.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
<blockquote rel="subsonic"><blockquote rel="Mackensen"><blockquote rel="krisss">A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.</blockquote>
CV 90 hát..Ha valaki közületek 2014-ben ott volt vagy csak halott róla,hogy a közös gyakorlaton mennyi fingott ki hát elgondolkodtató.Szép gép jó gép,de azért na.
A Mo.-i viszonyokhoz ugye vannak nagy szép folyóink a K21 illik a legjobban vélemyényem szerint.
</blockquote>

Természetesen csak úszóképes jöhet szóba!
A K21 szimpatikus, és ahogy látom az ára is barátibb mint a CV90-nek. Vajon tárgyaltak róla amikor kint járt a magyar delegáció Koreában?</blockquote>
Nem csak arról ,hanem a heliről is.Ez nyílt titok.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Semmi konkrét nem szivárgott szerintem ki a koreai útról, bár mindenki gondolta, hogy nem csak Szöul látványosságai miatt utazott oda akkor, a magyar delegáció. Kíváncsi leszek, pletyka szinten mire csöpög ki annyi infó a jövőbeni beszerzési tervekről, hogy valamelyik újság már írjon róla, esetleg típusok megemlítésével is.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
Semmi konkrét nem szivárgott szerintem ki a koreai útról, bár mindenki gondolta, hogy nem csak Szöul látványosságai miatt utazott oda akkor, a magyar delegáció. Kíváncsi leszek, pletyka szinten mire csöpög ki annyi infó a jövőbeni beszerzési tervekről, hogy valamelyik újság már írjon róla, esetleg típusok megemlítésével is.
Hidd el honved túl sokminden szivárog ki itt már nem nagyon vannak titkok...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
<blockquote rel="honved">Semmi konkrét nem szivárgott szerintem ki a koreai útról, bár mindenki gondolta, hogy nem csak Szöul látványosságai miatt utazott oda akkor, a magyar delegáció. Kíváncsi leszek, pletyka szinten mire csöpög ki annyi infó a jövőbeni beszerzési tervekről, hogy valamelyik újság már írjon róla, esetleg típusok megemlítésével is.
Hidd el honved túl sokminden szivárog ki itt már nem nagyon vannak titkok...
</blockquote>

Hát, amennyiben tudsz valami beszerzési elképzelésről, típusok megemlítésével, ami kiszivárgott, tehát már nem titok, itt beírhatod. Mert itt szerintem, velem együtt a többség nem tud róla. Ellenkező esetben, már kitárgyaltuk volna, sokadszor is. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
<blockquote rel="phaidros">Mekkora különbség van anyagilag egy kerekes és egy lánctalpas fenntartása között? Százalékosan.
Százalékosan nehéz megmondani,de kb 40%-al drágább.
A legyártása is drágábbb és fenntartása is.Több drágább kopóalkatrész van benne.Nagyobb a fogyasztása! Továbbá a kerekes járműveknek egy nagy előnye van a mobilitás gyorsasága.
Szakmai berkeken belül hallottam egy viszonylag olcsóbban fenntartható modern talpas gép van az a Merkava IV eszméletlenül robusztus a hajtáslánca és nem igényel,olyan gyakori karbantartást mint a Leo vagy M1.Ami a Golánt bírja az bármit elhiszem nekik.
</blockquote>

40% az brutál nagy különbség. Én 5-10%-ra gondoltam, persze csak hasraütésre.
Már régóta gondolkodom rajta, de hátha a szakértők kiokosítanak, hogy gumihevedert miért nem próbálják a hadiiparban? A mezőgazdaságban kezd egyre jobban elterjedni, és már meglévő gépekhez is lehet kitteket venni. Nem mellesleg úgy tudom, hogy itthon is gyártanak gumihevederes rendszert.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
534
1 064
93
<blockquote rel="subsonic"><blockquote rel="honved">Semmi konkrét nem szivárgott szerintem ki a koreai útról, bár mindenki gondolta, hogy nem csak Szöul látványosságai miatt utazott oda akkor, a magyar delegáció. Kíváncsi leszek, pletyka szinten mire csöpög ki annyi infó a jövőbeni beszerzési tervekről, hogy valamelyik újság már írjon róla, esetleg típusok megemlítésével is.
Hidd el honved túl sokminden szivárog ki itt már nem nagyon vannak titkok...
</blockquote>

Hát, amennyiben tudsz valami beszerzési elképzelésről, típusok megemlítésével, ami kiszivárgott, tehát már nem titok, itt beírhatod. Mert itt szerintem, velem együtt a többség nem tud róla. Ellenkező esetben, már kitárgyaltuk volna, sokadszor is. :)

</blockquote>
Konkrétumról nem tudok,így nincs is miről írni,de tárgyalások erősen mennek és az irány is látszik,de erről már írtam.
A kiszivárgásnál arra gondoltam,hogy a "szövetségesek" szeretnek telefonálni,ha valami irány nagyon körvonalazódik és nem az irányukba... ez főleg igaz volt a piros 8 évre azért állt meg minden féltek elköteleződni ami részben jó döntés volt meg nem is.Simi keményen dolgozik az ügyeken és migráncsválság és a többi konfliktus mozgatja a dolgokat szépen pozitív irányba.Csak lassan fognak körvonalazódni a dolgok,mert sok faktort kell figyelembe venni GDP,Ellentételezés,Hitelminősítők,Hazai hozzáadható érték,választások,titkosszolgálat politikai függés hovatartozás,bartell program,lisenc stb.
Ezek nehéz ügyek nagyon nehezek.A legjobb megoldás politikailag és gazdaságilag mindig a lisencgyártás.
A Gripen ügy is egy felfújt dolog volt higgyétek el nem volt ott korrupció csak nyomásgyakorlás.Technikailag és politikailag a legjobb döntés született szerintem "nagyjából" függetlenek maradtunk.Gazdaságilag nem biztos,de legalább így az összes Griff bevethető!
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
<blockquote rel="szuvorov"><blockquote rel="subsonic"><blockquote rel="Mackensen"><blockquote rel="krisss">A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.</blockquote>
CV 90 hát..Ha valaki közületek 2014-ben ott volt vagy csak halott róla,hogy a közös gyakorlaton mennyi fingott ki hát elgondolkodtató.Szép gép jó gép,de azért na.
A Mo.-i viszonyokhoz ugye vannak nagy szép folyóink a K21 illik a legjobban vélemyényem szerint.
</blockquote>

Természetesen csak úszóképes jöhet szóba!
A K21 szimpatikus, és ahogy látom az ára is barátibb mint a CV90-nek. Vajon tárgyaltak róla amikor kint járt a magyar delegáció Koreában?</blockquote>
Nem csak arról ,hanem a heliről is.Ez nyílt titok.

</blockquote>

A Surionról tudtam én is, szerintem egy nagyon jó választás lenne.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
</blockquote>

A Surionról tudtam én is, szerintem egy nagyon jó választás lenne.
</blockquote>

Nem biztos! Még kiforratlan és április-májusban valamilyen gyártási problémák miatt felülvizsgálták a típust.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Már régóta gondolkodom rajta, de hátha a szakértők kiokosítanak, hogy gumihevedert miért nem próbálják a hadiiparban?

Próbálják. Vannak M113-nak is modernizációs csomagjai ahol gumiheveder van.
Viszont ha valamilyen oknál fogva elszakad egy lánctalp, akkor a helyszínen a személyzet meg tudja javítani. Kicserél egy láncszemet és kész. Ha a gumihevedered szakad, akkor az egészet cserélned kell.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Itt egy Armadilló, azon is ilyen van.
Armadillo+2.jpg
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="subsonic"><blockquote rel="szuvorov"><blockquote rel="subsonic"><blockquote rel="Mackensen"><blockquote rel="krisss">A lövészpáncélosnál is? Olcsójánosok, még jó, hogy az amerikai lövészpáncélosok világian szarok, így ott annyira nem tukmálhatják.

Én ezzel vitatkoznék egy kicsit. Az M113 legújabb változatait jobbak tartom PSZH feladatkörben mint az új 8X8 járműveket.
Szóval részemről M113 és CV90 kombináció. Vagy CV90 és Armadillo de ez már álom kategória.</blockquote>
CV 90 hát..Ha valaki közületek 2014-ben ott volt vagy csak halott róla,hogy a közös gyakorlaton mennyi fingott ki hát elgondolkodtató.Szép gép jó gép,de azért na.
A Mo.-i viszonyokhoz ugye vannak nagy szép folyóink a K21 illik a legjobban vélemyényem szerint.
</blockquote>

Természetesen csak úszóképes jöhet szóba!
A K21 szimpatikus, és ahogy látom az ára is barátibb mint a CV90-nek. Vajon tárgyaltak róla amikor kint járt a magyar delegáció Koreában?</blockquote>
Nem csak arról ,hanem a heliről is.Ez nyílt titok.

</blockquote>

A Surionról tudtam én is, szerintem egy nagyon jó választás lenne.
</blockquote>

Mások által még nem rendszeresített és kipróbált, azaz még nem min 5-6 éve használt és bevált típusra gondolni sem lenne szabad!! Hatalmas problémák lehetnek belőle, ha első vagy második üzemeltetőként nálunk derül ki valami alapvető tervezési/gyártási probléma bármilyen típusról. Nekünk meg szerintem sajnos nincs időnk ezt kivárni, már most közel padlón a helikopteres flotta és személyi állomány.