A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 383
113
A H145-ösöket is eladták nekik, pedig ahhoz is kell német kormányengedély.
De akkor még nem volt orosz-ukrán háború. Azóta kicsit több szolidarítást várnak Szerbiától a németek, ha már az EU-ba akarnak lépni. Szóval franc tudja hogy eladnák-e nekik.
Mindenesetre ez az RM és szerbek üzlete lenne. Mi max, összeszereljük az első pár darabot mielőtt Papperger felhúzza ott a Lynx és KF-51 gyárat, amit már mindenkinek odaígért. :)
 
  • Vicces
Reactions: Anti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Az első mondatodban te is azt említed, hogy a szerbek nem túl gazdagok, ezért nem tudnak kizárólag elsővonalasnak számító technikával olyan haderőt fenntartani, amely önálló országvédelemre alkalmas lenne. Nálunk nem hasonló a helyzet? Az elszálló árak, és a hirtelen mégsem olyan végtelennek tűnő anyagi lehetőségeink miatt mi sem tehetjük meg, hogy majd mindenből a lehető legújabbat szerzezzük be.
Normális esetben úgy megy egy haderőfejlesztés, hogy kitűzöd a stratégiai célokat, hogy ahhoz mekkora haderő kell, milyen képességekkel. Majd kinyitja az ember a pénztárcáját, és megnézi, hogy akkor ehhez milyen kompromisszumokat kell kötnie, hogy a minimális stratégiai célok még elérhetőek maradjanak. Ha ez nem megy midnenhol elsővonalas technikával, akkor priorizálunk, hogy milyen képesség az, ami fontosabb, és mi az, ami kevésbé, emiatt másod, vagy harmadvonalas technikát is be lehet szerezni. Ez nekünk sem fog menni másképp, ha valóban haderőt szeretnénk fejleszteni. Sőt, számomra a lesajnált másodvonalas technika beszerzése mutatná azt nálunk is, hogy egy komplex és valóban ütőképes haderőt szeretnénk építeni.
Mi gazdagabbak vagyunk a szerbeknél és ami sokkal fontosabb: nem kell önállóan megvédeni magunkat, mert NATO tagok vagyunk. Nekünk a NATO miatt annyi a dolgunk, hogy egy kicsi de rendkívül modern haderőt tartsunk fent amire azért képes az ország. Tehát ha lesz egy modern nehéz és két modern közepes lövészdandárunk (ezek vannak most kialakítás alatt), akkor a NATO-val karöltve senkitől sem kell félnünk, hiába kisebb ez a haderő minden tekintetben mint az 5 dandáros szerb hadsereg.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 383
113
Mi gazdagabbak vagyunk a szerbeknél és ami sokkal fontosabb: nem kell önállóan megvédeni magunkat, mert NATO tagok vagyunk. Nekünk a NATO miatt annyi a dolgunk, hogy egy kicsi de rendkívül modern haderőt tartsunk fent amire azért képes az ország. Tehát ha lesz egy modern nehéz és két modern közepes lövészdandárunk (ezek vannak most kialakítás alatt), akkor a NATO-val karöltve senkitől sem kell félnünk, hiába kisebb ez a haderő minden tekintetben mint az 5 dandáros szerb hadsereg.
Azt nem veszed figyelembe, hogy a fórum látogatóinak egy jelentős része szerint a NATO egy kamu, nem hogy nem véd meg, hanem az ukránokkal együtt fog minket megtámadni. Ezért nekünk mindenkinél erősebbnek kell lennünk, hogy kitartsunk amíg a testvéri putyinista orosz csapatok ideérnek a felmentésünkre. Aztán itt is maradnak 1000 évig, hogy vigyázzanak ránk!

Bődületes faszság, de van itt erre kereslet...
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 761
15 706
113
Azt nem veszed figyelembe, hogy a fórum látogatóinak egy jelentős része szerint a NATO egy kamu, nem hogy nem véd meg, hanem az ukránokkal együtt fog minket megtámadni. Ezért nekünk mindenkinél erősebbnek kell lennünk, hogy kitartsunk amíg a testvéri putyinista orosz csapatok ideérnek a felmentésünkre. Aztán itt is maradnak 1000 évig, hogy vigyázzanak ránk!

Bődületes faszság, de van itt erre kereslet...
Nem kell azért túlozni, szerintem nem kell annak semmilyen idiotizmussal társulnia, hogy valaki legalább a térségbeli országokkal szembeni önálló honvédelmi képességet, illetve egy valamilyen értelmezhető önálló hadműveleti képességgel rendelkező Honvédséget várjon el. Sőt, szerintem inkább ennek kéne a minimumnak lenni...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Nem kell azért túlozni, szerintem nem kell annak semmilyen idiotizmussal társulnia, hogy valaki legalább a térségbeli országokkal szembeni önálló honvédelmi képességet, illetve egy valamilyen értelmezhető önálló hadműveleti képességgel rendelkező Honvédséget várjon el. Sőt, szerintem inkább ennek kéne a minimumnak lenni...
Nekem ez sem fáj, mitől szeretnél pénzt elvenni? Egészségügy? Oktatás? Szociális kiadások? Vagy mindenhonnan? Mert az a probléma, hogy az 5 dandáros szerb haderő sem képes megvédeni Szerbiát. Kiszámolták, hogy az Magyarország körkörös védelméhez legalább 200.000 fős állandó haderő kéne. Nem nehéz belátni, hogy erre még harmadvonalas technikai színvonalon is csak úgy lennénk képesek, ha az életszínvonal valahol az észak-koreai környékén mozogna toboz levessel meg éhínséggel.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 761
15 706
113
Mi gazdagabbak vagyunk a szerbeknél és ami sokkal fontosabb: nem kell önállóan megvédeni magunkat, mert NATO tagok vagyunk. Nekünk a NATO miatt annyi a dolgunk, hogy egy kicsi de rendkívül modern haderőt tartsunk fent amire azért képes az ország. Tehát ha lesz egy modern nehéz és két modern közepes lövészdandárunk (ezek vannak most kialakítás alatt), akkor a NATO-val karöltve senkitől sem kell félnünk, hiába kisebb ez a haderő minden tekintetben mint az 5 dandáros szerb hadsereg.
Ha stratégiai szempontból nézzük, nem a technika modernitása a döntő, hanem hogy mit tudunk elérni az adott rendelkezésre álló haditechnikával. Ha adott pénzből akár el tudunk érni egy nagyobb biztonságot garantáló stratégiai célt (önálló honvédelmi és műveleti képesség a térségünkben), akkor miért ragaszkodunk egy alacsonyabb szintet biztosító célhoz (részleges önálló honvédelmi és műveleti képesség a térségben).
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 383
113
Nem kell azért túlozni, szerintem nem kell annak semmilyen idiotizmussal társulnia, hogy valaki legalább a térségbeli országokkal szembeni önálló honvédelmi képességet, illetve egy valamilyen értelmezhető önálló hadműveleti képességgel rendelkező Honvédséget várjon el. Sőt, szerintem inkább ennek kéne a minimumnak lenni...
Kb. annak a 3 gépesített lövész dandárnak van anyagilag és emberben realitása, amit @dudi felvázolt + valamennyi tartalékos, területvédelmis erőnek. Leopard 2 harckocsiból még 44 jó lenne meg összesen legyen 100+ darab 155mm-es löveg és 24 vadászgép (L-39NG nem ér!), de a szomszédokhoz mérten sokkal izmosabb nem szükséges és nem is reális. K. nincs pénz, még mostani cuccokat is nehezen fizetik ki...

A szomszédaink közül kb. csak az ukrán és román haderő lesz erősebb valamennyivel.
A szerbekkel pariba tudunk kerülni az évtized végéig (műszakilag jobbak leszünk) - amúgy is nagy "bromance" Orbán és Vucic között. Románok fejlesztgetnek, de egyelőre csak szóban: mindent is vesznek, de csak majd 2030 után!
Az ukránok meg évtizedekig el lesznek a befagyóba forduló háborújukkal a keleti végeken.

Szóval tartsuk szárazon a puskaport, meg fejlesszünk, de azért nem kell nagyon beszarni egyelőre.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ha stratégiai szempontból nézzük, nem a technika modernitása a döntő, hanem hogy mit tudunk elérni az adott rendelkezésre álló haditechnikával. Ha adott pénzből akár el tudunk érni egy nagyobb biztonságot garantáló stratégiai célt (önálló honvédelmi és műveleti képesség a térségünkben), akkor miért ragaszkodunk egy alacsonyabb szintet biztosító célhoz (részleges önálló honvédelmi és műveleti képességre a térségben).
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 761
15 706
113
Nekem ez sem fáj, mitől szeretnél pénzt elvenni? Egészségügy? Oktatás? Szociális kiadások? Vagy mindenhonnan? Mert az a probléma, hogy az 5 dandáros szerb haderő sem képes megvédeni Szerbiát. Kiszámolták, hogy az Magyarország körkörös védelméhez legalább 200.000 fős állandó haderő kéne. Nem nehéz belátni, hogy erre még harmadvonalas technikai színvonalon is csak úgy lennénk képesek, ha az életszínvonal valahol az észak-koreai környékén mozogna toboz levessel meg éhínséggel.
Ha a pénzünket ár/érték arányban átgondoltabban költenénk, akkor komolyabb képességet is ki tudnánk hozni szerintem a rendelkezésre álló pénzből. Átnyálaztuk egy párszor, hogy sajnos eddig a Zrínyi hadiipar fejlesztési program volt, aminek okán tudott fejlődni a hadiiparunk is, de nem ez volt az elsőszámú szempont, amit figyelembe vettünk.
Igen, egy teoretikus honvédelemhez tényleg rengeteg ember és technika kell. De én mindig hozzátettem, hogy a jelenlegi szomszádainkhoz mérten, és az ő képességeikhez mérve kell az önálló honvédelemhez szükséges képességeket megteremtenünk.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 761
15 706
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
Én sem azt mondtam, hogy mindenből "buta" technikát kell vennünk, hanem hogy a pénztárcánkhoz mérten kell szelektálni, hogy mi az, amiből mindenképp kell a csúcstechnika a kívánt képesség elérésére, vagy mi az, amiből elég lesz egy egy, vagy kettő polccal lentebb lévő termék.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 383
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
Pláne hogy demográfiai okokból nem tudunk mennyiséget felmutatni, csak a minőséggel operálhatunk.
Nem vagyunk Kína, sem Oroszország - utóbbinak sem hoz különösebb sikert hogy ezerszám küldik az embereket rohamra, mészárszékre minimális kiképzéssel és egy AK-val. Érdekes módon közel másfél milliárdos Kína is inkább a high-techre hajt és nem mennyiséggel tervez győzni. Pedig 100 millió kínai elindulna Tajvan felé egy úszógumival, talán 5 millió oda i érne és elfoglalná a szigetet! :D Mao így csinálta volna...

Sok olcsó fegyver hozzáállás nekünk nem működik, mert nem lesz aki kezelje. Szóval remélem a High-tech haderő nem csak lózung és tényleg így gondolják.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mi gazdagabbak vagyunk a szerbeknél és ami sokkal fontosabb: nem kell önállóan megvédeni magunkat, mert NATO tagok vagyunk. Nekünk a NATO miatt annyi a dolgunk, hogy egy kicsi de rendkívül modern haderőt tartsunk fent amire azért képes az ország. Tehát ha lesz egy modern nehéz és két modern közepes lövészdandárunk (ezek vannak most kialakítás alatt), akkor a NATO-val karöltve senkitől sem kell félnünk, hiába kisebb ez a haderő minden tekintetben mint az 5 dandáros szerb hadsereg.
Azt kihagytad, hogy elértünk a történelem végére.... :cool:
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Én ezt és a következő évet elengedtem, figyeljétek meg ,örülhetünk ha az eddigiek ideérnek , èn a légierőre leszek kíváncsi , a svéd vonalat vajon mennyire engedhetjük el , sanszos hogy igen.Itt már nem a plussz egy szd ès a plussz 4 gép a kérdés , hanem az upgrade , szerintem kétségessé vált.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nekem ez sem fáj, mitől szeretnél pénzt elvenni? Egészségügy? Oktatás? Szociális kiadások? Vagy mindenhonnan? Mert az a probléma, hogy az 5 dandáros szerb haderő sem képes megvédeni Szerbiát. Kiszámolták, hogy az Magyarország körkörös védelméhez legalább 200.000 fős állandó haderő kéne. Nem nehéz belátni, hogy erre még harmadvonalas technikai színvonalon is csak úgy lennénk képesek, ha az életszínvonal valahol az észak-koreai környékén mozogna toboz levessel meg éhínséggel.
Ne Szerbiával foglalkozz! Foglalkozz mondjuk Franciaországgal, vagy Lengyelországgal. Nem az abszolút értelemben vett honvédelmi kiadást nézd, hanem a GDP arányosat. Véleményem szerint, 3-3,5% kigazdálkodható.
Jelenleg mi kb. a felénél (tavalyi tényleges költésből kiindulva) tartunk ennek, úgy, hogy egy intenzív haderőfejlesztés kellős közepén vagyunk. Ha nem a védelmi kiadások 50-60%-át kellene eszközbeszerzésre fordítani - mert ugye mindenből szarul állunk -, akkor lehet, hogy nem 3 dandár lenne megcélozva, hanem 6. Ugye dupla akkora kiadás, dupla akkora haderőt jelentene elvileg. Gyakorlatilag viszont a dupla akkora kiadás akár több mint dupla akkora haderőt tenne lehetővé.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Én sem azt mondtam, hogy mindenből "buta" technikát kell vennünk, hanem hogy a pénztárcánkhoz mérten kell szelektálni, hogy mi az, amiből mindenképp kell a csúcstechnika a kívánt képesség elérésére, vagy mi az, amiből elég lesz egy egy, vagy kettő polccal lentebb lévő termék.
Mi az amire te azt gondolod, hogy elég belőle az 1-2 polcal lejjeb lévő is?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ne Szerbiával foglalkozz! Foglalkozz mondjuk Franciaországgal, vagy Lengyelországgal. Nem az abszolút értelemben vett honvédelmi kiadást nézd, hanem a GDP arányosat. Véleményem szerint, 3-3,5% kigazdálkodható.
Jelenleg mi kb. a felénél (tavalyi tényleges költésből kiindulva) tartunk ennek, úgy, hogy egy intenzív haderőfejlesztés kellős közepén vagyunk. Ha nem a védelmi kiadások 50-60%-át kellene eszközbeszerzésre fordítani - mert ugye mindenből szarul állunk -, akkor lehet, hogy nem 3 dandár lenne megcélozva, hanem 6. Ugye dupla akkora kiadás, dupla akkora haderőt jelentene elvileg. Gyakorlatilag viszont a dupla akkora kiadás akár több mint dupla akkora haderőt tenne lehetővé.
Nem a százalék a fontos, hanem az, hogy minek a százaléka. Hiába költünk mi 10%-ot a szlovákok meg 2-t, ha az ő 2%-uk dupla annyit ér mint a mi 10%-unk.


A számok csak a példa kedvéért vannak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
Hja, csak nem a minimális mennyiségű HIMARS volt a lényeg, hanem a mögötte lévő felderítő képesség.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem a százalék a fontos, hanem az, hogy minek a százaléka. Hiába költünk mi 10%-ot a szlovákok meg 2-t, ha az ő 2%-uk dupla annyit ér mint a mi 10%-unk.


A számok csak a példa kedvéért vannak.
Ezt nagyon rosszul látod. Nem véletlenül használja a NATO is a GDP arányos költéseket, ha egy ország haderejét akarják jellemezni. Amiről te beszélsz, az már a nominált költség.
Norvégia majdnem 2x akkora GDP-vel rendelkezik, mint Finnország. Melyiknek van erősebb hadereje? Attól, hogy az egyiknél a konyhásnéni is HK416-ot vesz a nevére, meg éjjellátóban keveri a mákos sztrapacskát, attól még nem lesz potensebb hadereje. Bár tudom, hogy nálad ilyenek számítanak....
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Meg kellene találni az egészséges kompromisszumot. legyen minőség, de a kellő mennyiség is.
Rendben minden megrendelt fegyvertípus. Épp csak kevés lesz.
Van most is még valamrennyi hadrendben lévő régebbi nehézfegyver. Nézzük érdemes-e illetve lehet-e velük bármit is kezdeni ?

D-20 tarackok. Feltehetően ez a leginkább felejtős fegyver, noha a tüzérség talán a legfontosabb, egy kis ország hadereje számára. Viszont a hadrendben lévő eszköz mérhetetlenül elavult, lényegében 2. világháborús konstrukció és nem önjáró.

BTR-80 harcjárművek. Van ahogy van, a gép maga korlátozza egy továbbfejlesztés lehetőségét. Nem bír többet, tömören. Viszont van belőle elég sok. Így a nálam a harcjárművek nélküli tartalékos erők kapnák, alapvetően. Aktív erőknek moindenképp korszerűbb harcjárművek kellenek már rég kellettek volna is.

T-72. Visszatérő ikon. Harckocsi deficites a Honvédség szárazföldi ereje. ( is ) A Leopárd 2, összesen a két típus 56 db-os mennyisége is kevés lesz. így vagy további Leopárdokat szerzünk be relatíve gyorsan, vagy egy mély levegővétel után, bevállaljuk, a T-72 felújítását és korszerűsítését.