Dinamikusan nő a magyar védelmi költségvetés, csak van 1 nagy különbség 2018- hoz képest amikor kisebb növekedés látványosabb fejlesztési ígéreteket mutatott.
Van 10.000+ tartalékos, ami sztem már jelentősebb összeg.
Befutott vagy az érkezés szélén áll több új technika. Ezek törlesztése is teher, de ugyanígy a normális karbantartási. Létszámban, képzésben és cserealkatrészekben.
Maga a használatuk is többszörös összeg. Úgy látom, idén van bőven gyakorlat, nem a sátorban porosodnak.
Tehát míg+100 milliói 2018-ban új aláírt szerződéseket jelentett, idén +100 millió a fenti okokból csak a szintentartáshoz elég.
Másrészt a háború miatt a vasak ára is elszállt, illetve a folyamatos rendelési szándékok miatt nehezebben elérhető, mint 2018-ban, amikor KKE-ből uj Leopárd tankrol komolyan csak mi tárgyaltunk. Ma csak a térségből 5 jelentkező van, plusz a nyugati országok.
Éppen ezért a részben ostorozott hazai hadiipari fejlesztések fontosabbak mint 2018-ban tűnt. Akkor exportbevétel volt a kecsegtető, ma inkább saját magunk számára fontos. Egy palotai lőszergyár, a Zalafém
nem csak tipuspecifikus változatok gyártására lesz jó, hanem az APc-től a tankig. Ugye így az Arzenàl kézifegyvergyár palettája is kibővült a Cz-től kezdve a Unique Alpine-on át a DND termékeiig. Ezeket sztem csak felárral és éves késedelmekkel tudnánk beszerezni, ha nem mi gyártjuk.