A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 463
113
Naa ez az! Ez még csak látványpékség, de néha még arra sem futja. Jó lenne ha lenne erőforrás a gyártás és beszerzés felgyorsítására...Amúgy valamiért olyan érzésem van hogy Mo-nak sokkal nagyobb tartaléka van SZU cuccokból és lőszerekből mint gondolnánk csak nem köt(het)ik az orrunkra
Kezifegyberből és lőszerből kegyetlen sok van mèg. Főleg lőszerből.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 309
113

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 309
113
Egyébként mi ez a huszáros dolog? Ők most a honvédség állományába tartoznak?
Protokolláris díszelgésre eddig is voltak, nem? Vagy hagyományőrzők?
Mire használják őket?

Ez volt a bejelentett nagy visszahozása a huszárságnak?

Azt hittem harcolókra fogják ráaggatni az elnevezést, de legalább újaabb és újabb alegységeket hoznak létre.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 500
93 709
113

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 353
11 314
113
Na egy pár érdekesség a mai kincsemből.

- 20 db pz 2000 van itthon nyomják a kiképzést ezerrel
-kikonzerváltak új d 20 asokat és azokon is nyomják a kiképzést párhuzamosan.
- azért folyamatosan érkeznek az új katonák az alakulatokhoz.
-az 05 ös lynx volt kint, itt van a 7 és a 8 is és most folyamatosan érkeznek. null 20 órában nyúzzák és nagyon fasza, bármi van azonnal megy a visszacsatolás a gyárnak. Egyenlőre fülig ért a szájuk a fiúknak tőle. Beleültem hát ahhoz képest mekkora pajta elég szoros na nekem legalább is vállban ha hozzám hasonló ül mellettem, de a fiúk azt állítják ez menet közben nem jön ki.
- még nem lőnek vele de már képes a torony lőni, de még nem teljes .
-elindult a próbalövészet az rgw ? kkel (ezt nem tudták pontosan)
  • a pz magyar verzióban van vízforraló és klíma !!!! :D
  • a gidrán nagyon jól mozog terepen (alföldön és a bakonyban is) viszont baszott nagy és nem tudja a hadvezetés beilleszteni a hadrendbe, valszeg az új nms fog lenni a befutó. Nem tudni milyen funkciókra maradnak a gidránok!!
  • az új leo 2 a7 úgy jött mint az első pz megy is vissza etalonnak!
bemutatkozott Bobó új hadereje és wunderwaffeja is. Harci szekér a huszárok között.
Ment egy huszárroham egy román tr 85 ellen ami ki is menekült a leo elé a fák közül !! :D
A képeket nem tudom beszúrni! pedig nagyon faszák.
A fiúk tisztába vannak, hogy pár éven belül történik valami, éssssss egyöntetüen biztosak voltak benne, hogy nem az oroszok ellen kell menniük ha menniük kell!!! :rolleyes:
Ha még eszembe jut leírom.

Azért úgy látom elég sok dohányzói okoskodás is előkerült :D

Jesszusom, miről maradtam le!
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 627
8 259
113
Szerintem az RM-től a következők reálisak lehetnek:
HX-alapú löveg (német-izraeli),
Önjáró aknavető (Gidrán-Ragnarök),
Az új HX-alapú hídvető,
HX teherautók (páncélozott is),
Lynx légvédelmi változat,
Esetleg Fuchs 2.

A Lynx 120 vagy a Panther realitását nem tudom megítélni, a Hitron meg nagyon távoli jövő. A Boxernek nagyon örülnék, csak az nagyon drága.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 167
113
Nagyon úgy néz ki hogy "szájkaratéval" ellentétben nem igazán várnak Mo-t is érintő háborút a politikai döntéshozók a 2020-as években és ezért valós képesség helyett az ipart nyomatják. Papperger összes "papír-projektjébe" beszállunk, ha kell, ha nem!
Ennek fényében mindenki "lenyugodhat": nem sok új cucc lesz itt véve a következő pár évben.
Éppen ez az, ami miatt egyre kevésbé vagyok nyugodt....
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 016
38 346
113
Éppen ez az, ami miatt egyre kevésbé vagyok nyugodt....
Ezért is raktam idézőjelbe!
Amióta "hadipari prioritás" szemüvegén keresztül személelem a jelenleg futó "Z-tervet", azóta az esélytelenek nyugalmával várok bármi nemű előre lépést. Szóval engem már csak pozitív meglepetés érhet! :D

Igazmondó Papperger összes létező projektjére befizettük magunkat valamilyen szinten: Lynx, Skyranger 30, KF-51, HX3-löveg, stb.
Garantáltan egyikből sem lesz használható eszköz hosszú éveken keresztül - de az Orbán-kormány ezt szereti! :p

Ahogy elképzelem a beszélgetést a Karmelitában:
O.V.: Ugye ilyen még nincs senkinek?
Pappi: nincs, még nekünk sincs a gyárban se! Szigorúan csak makett!
O.V.: Oké, akkor jöhet! Csak gyárthassuk aztán!
Pappi: Ismersz: bárki gyárthat tőlem aztán bármit, akár ti is! Csak tegyetek bele lét!
O.V.: Rendben, szólok Misinek, hogy akkor ebbe kell a lé!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 016
38 346
113
Hadiipar, ha kérhetném...
Ha lesz Skyranger meg löveg értelmes mennyiségben, akkor azokat elfogadom.
A Skyranger eléggé egyedi termék: Európában nem sok hasonló van és szükséges is, szóval azt én is nagyon várom. MBDA nyilatkozata szerint nem sürgős nálunk az sem, szóval legkorábban 2025-26 körül lehet abból valami...
Kerekes löveg is nagyon fontos lenne, csak nem biztos hogy a drága automata töltősből és ha már automata töltős akkor nem biztos hogy az állandóan csúszában lévő és drága RM-től kellene venni, hiszen alapvetően ez egy izraeli termék. Vehetnénk direktben az ELBIT-től is: ők szerződés szerint 2024-ben kezdenek szállítatni az IDF-nek SIGMA-t.
Ha meg az L/60 verzióra várunk, az az RM saját bevallása szerint sem lesz kész 2028 előtt.
Mindebből az következik hogy nekünk sem a kerekes löveg, sem a csapat légvédelem nem sürgős: 2026 után esedékes beszerzések ezek - már ha egyáltalán! Konkrét megrendelésről nem tudni egyik esetben sem pedig ha 2026-27 körül szeretnénk kapni ezekből, akkor illene 1 éven belül leszerződni ezeket...
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 733
5 309
113
Naszóval, ha úgy nézzük, hogy szükségünk van egy modern de számunkra is fenntartható APC-ből kb 600-800 darabra vagy hosszabb távon még többre akkor én üdvösebbnek tartom ha annak a jóval könnyebben kivitelezhető és folyamatos gyártására rendezkednék be inkább mint harckocsira. Mert FENNTARTHATÓBB!
Ennyire van szükségünk a 3 lövészdandárunk számára? Vagy ez további harcoló alakulatok felállítását prognosztizálja?
A megrendelt lynx mennyisége egyetlen dandár felszerelésére elegendő. Azt tudjuk, hogy Hódmezővásárhelyre mennek, és a józan ész azt diktálja, hogy a tatai alakulat is azzal legyen felszerelve. Pont most alakult meg a 3. lövészzászlóalj a tatai dandárnál.
Szóval vagy utánrendelünk a lynx-ből és akkor vásárhely is és tatai is nehézdandár lesz (ehhez szükségünk volna még harckocsikra is), vagy előbb-utóbb mind a 209 db tatára fog kerülni. Feltételezem a vegyes alkalmazás nem eshet szóba, mert minden mozgékonysággal járó előnyét elveszítené a lynx.
Ha egy dandár harc-és harctámogató jármű igényének a 209 db-ot veszem alapul, akkor az azt jelenti, hogy további 3-4 harcoló dandárral számolnak, vagy még többel ha lynx-ből is lenne utánrendelés. És miért is ne lenne, ha már magunknak gyártjuk, és az államnak 49%-os részesedése van a cégből.
Feltételezem a krd-t nem kell beleszámolni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 167
113
A Skyranger eléggé egyedi termék: Európában nem sok hasonló van és szükséges is, szóval azt én is nagyon várom. MBDA nyilatkozata szerint nem sürgős nálunk az sem, szóval legkorábban 2025-26 körül lehet abból valami...
Kerekes löveg is nagyon fontos lenne, csak nem biztos hogy a drága automata töltősből és ha már automata töltős akkor nem biztos hogy az állandóan csúszában lévő és drága RM-től kellene venni, hiszen alapvetően ez egy izraeli termék. Vehetnénk direktben az ELBIT-től is: ők szerződés szerint 2024-ben kezdenek szállítatni az IDF-nek SIGMA-t.
Ha meg az L/60 verzióra várunk, az az RM saját bevallása szerint sem lesz kész 2028 előtt.
Mindebből az következik hogy nekünk sem a kerekes löveg, sem a csapat légvédelem nem sürgős: 2026 után esedékes beszerzések ezek - már ha egyáltalán! Konkrét megrendelésről nem tudni egyik esetben sem pedig ha 2026-27 körül szeretnénk kapni ezekből, akkor illene 1 éven belül leszerződni ezeket...
Én fontosnak találom a Skyrangert, a csapatlégvédelmet, de a tüzérséggel együtt. Azt látjuk az ukrán fronton tapasztaltak alapján, hogy kellene még jó néhány tucat cső, meg rekettyevető. És igen, az izraeliektől is lehetne, nem kell mindjárt Papperger(?) zsebét tömni. Harckocsiból egyelőre ez a 44 alapozásnak jó lesz, de később még 2 zlj-re számítanék.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 016
38 346
113
Én fontosnak találom a Skyrangert, a csapatlégvédelmet, de a tüzérséggel együtt. Azt látjuk az ukrán fronton tapasztaltak alapján, hogy kellene még jó néhány tucat cső, meg rekettyevető. És igen, az izraeliektől is lehetne, nem kell mindjárt Papperger(?) zsebét tömni. Harckocsiból egyelőre ez a 44 alapozásnak jó lesz, de később még 2 zlj-re számítanék.
Ezzel sztem itt szinte mindenki egyetért. Valamiért odafent nagyon más mozit néznek! :(
Pappergertől is jobb árat lehetne kapni ha néha belengetnék neki hogy "azért van is más is, nem csak te"! Nagyon elkényelmesedett a pali: bármivel idejön és gyártást emleget, akkor arra lecsap a magyar kormány, kerül amibe kerül.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
Emlékeim szerint úgy 20.000 db-ot adtunk az afgánoknak. Több tízezer mehetett mindenfelé, elsősorban a közel keletre és afrikai országokba, a rendszerváltás előtt. Viszont 600.000 db-ot gyártottunk. Több százezer lehetett a rendszerváltás előestéjén a Néphadsereg, majd Honvédség birtokában.
Ez abból a szempontból játszik, ha még van belőle nagyobb tétel, általános mozgósítás esetén azt is elővennék, ebben biztos vagyok. Mert akkor minden is jöhet, ami van.
Én egyébként szerettem, de lehet azért mert nekünk még nem volt más. Súlyra könnyű volt, kezelése, karbantartása egyszerű. 300 méterig tartotta a hosszabb csővel ellátott egyéb AK verziókkal a szórásképet. Tűzereje brutális. Más kérdés hogy sima lövész fegyvernek hülyeség volt rendszeresíteni.
Tehát tényleg brutálsok SZU cuccunk lehet és amiben még fantázia is lehet. Területvédelemnek meg kiképzésre jó.
Tényleg és ha neadj Isten beütne a szar akkor lesz rá simán kiképző? Gondolom ész nélkül aki csak modern technikát használt nem tud mindenféle/fajta 50 éves eszközt (harckocsi, lőfegyverek, mentesítő eszközök járművek minden ami repül, gurul stb.) azonnal használni. Egy mai katona még simán kompatibilis velük de 10 év múlva?
Ezekhez lenne bőven olyan tag akinek nem kell youtube meg gúgli hanem csak mosolyogva legyint (elmorzsol pár könnycseppet a régi idők emlékére) és kapásból kiképeznek rájuk 8-10 ezer embert? Vagy összeszedik a tartalékosokat aki még veretett ezzel egy kis memóriafrissítésre?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
Ennyire van szükségünk a 3 lövészdandárunk számára? Vagy ez további harcoló alakulatok felállítását prognosztizálja?
A megrendelt lynx mennyisége egyetlen dandár felszerelésére elegendő. Azt tudjuk, hogy Hódmezővásárhelyre mennek, és a józan ész azt diktálja, hogy a tatai alakulat is azzal legyen felszerelve. Pont most alakult meg a 3. lövészzászlóalj a tatai dandárnál.
Szóval vagy utánrendelünk a lynx-ből és akkor vásárhely is és tatai is nehézdandár lesz (ehhez szükségünk volna még harckocsikra is), vagy előbb-utóbb mind a 209 db tatára fog kerülni. Feltételezem a vegyes alkalmazás nem eshet szóba, mert minden mozgékonysággal járó előnyét elveszítené a lynx.
Ha egy dandár harc-és harctámogató jármű igényének a 209 db-ot veszem alapul, akkor az azt jelenti, hogy további 3-4 harcoló dandárral számolnak, vagy még többel ha lynx-ből is lenne utánrendelés. És miért is ne lenne, ha már magunknak gyártjuk, és az államnak 49%-os részesedése van a cégből.
Feltételezem a krd-t nem kell beleszámolni.

Érdekes történetet vázoltál fel. Nagyon is. Mert a 3. tatai zlj, amennyiben feláll és a másik 2 is rendben van, lesz. Akkor elméletileg ez azt jelenti, hogy ezen alegységek harcjárműve a Lynx. Vagy lehet olyan szervezés, hogy 2 zlj Lynx, 1 zlj., gumikerekes. De ez nem olyan életképes szerintem. Bár a mai katonák ezt már jobban értik, mi a módi most. Az is kérdés, hogy a 3 zlj szervezetű, mert így van megadva most, Hódmezős alegység mivel lesz felszerelve. 1 zlj, a Lynx , vagy 2 zlj . ? Mert mindenre a most megrendelés alatt lévő mennyiség nem lesz elég. Tovább nem tudjuk mivé lesz Debrecen, csak aztr hogy ott is elméletileg lesz 3 zlj., lövész ? Azoknak mi lesz ? Valamint a belengetett további zlj. szervezetű önálló alakulatok mit tudnak majd alkalmazni ?
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 091
113
Ezzel sztem itt szinte mindenki egyetért. Valamiért odafent nagyon más mozit néznek! :(
Pappergertől is jobb árat lehetne kapni ha néha belengetnék neki hogy "azért van is más is, nem csak te"! Nagyon elkényelmesedett a pali: bármivel idejön és gyártást emleget, akkor arra lecsap a magyar kormány, kerül amibe kerül.
Azz egész RM belegabajodás hatalompolitikai érdekből van.Már Mutti idején elindult volna a kötelezettségszegési eljárás az EUban,csak berendeltünk egy zsiros üzletet az RMnek,és Mutti félretette az eljárást.....RM lobbizik a vajda érdekében,mert anyagi érdekeltsége van.
Csakhát ezzel bele is mentünk az RM csőbe.
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1 and bel