A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 758
4 180
113
Nem tévedsz nagyont szerintem: kb. ez a terv némi apróval kiegészítve - legalábbis a 2020-as évek nagy részében.
Debrecenben lesz még valami kerekes harcjárműves dandár meg néhány kiegészítő alakulat (rakétás tüzérek, kerekes önjáró tüzérek), illetve területvédelmis hobby-katonák. Két-két és fél komolyan vehető erejű (nagyjából feltötlött) gépesített lövész dandár + kompakt légierő - kb. ez lesz szerintem a Honvédség 2030-ra.
Szia,

Nekem kicsit optimistanak tunsz, en inkabb azt latom realisnak, hogy Debrecenben lesz 2 valos, feltoltott zaszloalj (egyik dandar, masik ezred neven), e mellett Tata+HMVH lesz egy dandar (marmint a ketto egyutt). Plusz Szolnokon egy igen nagy harcerteku zaszloalj (szinten dandar neven). Persze a 2014-es allapothoz kepest, ez a'lomjo.

Ha komolyan be lennének szarva oda fent, akkor lengyelekhez mérhető programot tolnánk GDP 3-4%-ával ("honvédelem bármi áron"), de szemmel láthatóan nem ez a helyzet.

Hat, mar az is hatalmas elorelepes lenne, ha a GDP 2%-t a Honvedsegre koltenek (koltseghatekonyan, nem a hadiiparra, es foleg nem ellopnak).
Mivel a 2014-es 0.79% sem tisztan a honvedelemre ment, igy ez boven tobb, mint 2.5-szeres novekedes lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 217
38 779
113
Szia,

Nekem kicsit optimistanak tunsz, en inkabb azt latom realisnak, hogy Debrecenben lesz 2 valos, feltoltott zaszloalj (egyik dandar, masik ezred neven), e mellett Tata+HMVH lesz egy dandar (marmint a ketto egyutt). Plusz Szolnokon egy igen nagy harcerteku zaszloalj (szinten dandar neven). Persze a 2014-es allapothoz kepest, ez a'lomjo.
Összesen 9 lövész zászlóalj a terv: most állítanak fel Kaposváron egyet, ami elvileg Tatához fog tartozni, aztán jön a többi.
Ha általánosan feltolják a fizukat a most hirdetett HMVH-s szintre, akkor 9 nagyjából feltöltött lövészzászlóalj megvalóstíható szétszorva az országban. Ez kb. 4500-5000 ezer ember lenne - ettől sem fog senki nagyon megijedni, de ez már valami.
Nyilván ezek dandárként együtt mozogni csak valami mega-nagy gyakorlaton fognak évente egyszer vagy még akkor sem.

(Van egyáltalán olyan gyaktér az országban, ahol egy komplett dandár együtt tudna gyakorlatzoni?)



Hat, mar az is hatalmas elorelepes lenne, ha a GDP 2%-t a Honvedsegre koltenek (koltseghatekonyan, nem a hadiiparra, es foleg nem ellopnak).
Mivel a 2014-es 0.79% sem tisztan a honvedelemre ment, igy ez boven tobb, mint 2.5-szeres novekedes lenne.
Itt hadiipari program van elsősorban. Venni csak azt vesznek, amit esélytelen hogy mi gyártsuk (pl. helikoptert)
Most, hogy pénzszűke van, ez még inkább igaz lett. Amiből nem lehet gyártást és ez által valamennyi pénzt (vissza)szerezni, azt szerintem jó időre jegelték. A következő pár évben én kevés új beszerzéssel számolok (évi 1-2 bejelentés max), különösen hogy 2024-2025 években hatalmas beérkezési dömping lesz. Nagyon sok korábban rendelt cuccot ekkor kell kifizetni nagyobb arányban. (H225M, Leo2A7, ELTA, NASAMS, L-39NG, KC-390 stb.)

Sok mindent szétlopnak ebben az országban, de azt nem látom, hogy a haderő fejlesztés számottevő részével is ez lenne. Pláne, hogy a legnagyobb tételek importból vannak, direktben a gyártóktól (KMW, Airbus, EMBRAER, stb.)
Lehet, hogy van egy kis visszaosztás (Pappi nekem gyanús :p ), de nem emiatt nincs pénz új cuccokra.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 223
113
Én ezt most komolynak érzem. Oké, most indítják, meg 120 %ra feltöltött zászlóalj ugye felejtős, de....
A dandár oldalán a szervezeti egységeknel pont két üres hely van :)
Ha kaposváron lessz ott el tudom kèpzelni, hogy lessz ember.

Arra cèloztam, hogy ez inkább lessz a második, hiszen tatán az nem lètezik csak elmèletben.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 223
113
Összesen 9 lövész zászlóalj a terv: most állítanak fel Kaposváron egyet, ami elvileg Tatához fog tartozni, aztán jön a többi.
Ha általánosan feltolják a fizukat a most hirdetett HMVH-s szintre, akkor 9 nagyjából feltöltött lövészzászlóalj megvalóstíható szétszorva az országban.
Remèljük azèrt minden faszt nem fognak felvenni.

Csakhogy meglegyen a lètszám. Meg lövèsznek úgyis jólessz felkiáltással.

Ès remèljük nem lessz megtiltva a szelektálás a már felvett állománynál sem.

Meg a különböző szintű parancsnokok sem fognak fosni kirakni a szar embereket. Nehogy őket tartsák fasznak.

Amúgy ideje volt a balatontól dèlre is felállítani valami harcolót.

Ott annyira nem fèlnèk, hogy nem lessz legènysèg.

Az alkalmas,tapasztalt tiszt/tiszthelyettes állomány viszont rejtèly számomra honnan lessz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 217
38 779
113
Remèljük azèrt minden faszt nem fognak felvenni.

Csakhogy meglegyen a lètszám. Meg lövèsznek úgyis jólessz felkiáltással.

Ès remèljük nem lessz megtiltva a szelektálás a már felvett állománynál sem.

Meg a különböző szintű parancsnokok sem fognak fosni kirakni a szar embereket. Nehogy őket tartsák fasznak.

Amúgy ideje volt a balatontól dèlre is felállítani valami harcolót.

Ott annyira nem fèlnèk, hogy nem lessz legènysèg.

Az alkalmas,tapasztalt tiszt/tiszthelyettes állomány viszont rejtèly számomra honnan lessz.
Ha jó a pénz és a feltételek, akkor lesz túl jelentkezés és lesz miből válogatni.
A "Lynx-zászlóalj" akció a hírek szerint bemozgatta az embereket és vannak jelentkezők...ezt kell kiterjeszteni.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Pogány