10x12 óra, az százhúsz óra lövészet és elméleti/technikai képzés egy évben a lőtéren. Nem sok a tartalékoshoz képest, de vegyük figyelembe, hogy kik alkotják a területvédelmi honvédség javát: rendőrök, mint tisztek és altisztek, FBÖ, mezőőr, vagyonőr és hasonló szervezetek és szakmák tagjai, mint legénységi állomány (nagy általánosságban). Tehát jó részüknek eleve napi rutin a rendvédelmi munka azon a területen, amit majd meg kell védenie. A területvédelemnek pont ez az erőssége, erre építeném rá a katonai képzést. Rájuk nem öt éves szerződési terminusokra, hanem egész életpályára számítva építünk 18 éves kortól amíg fizikailag bírják! Mondhatni van idejük. Én úgy számolom, hogy ha kezdettől megkapná a háromszintű (katona-tartalékos katona-honvéd) honvédelmi rendszer a szükséges pénzt, akkor akár tíz év alatt fel is állhatna a működő szerződéses-tartalékos-területvédelmi rendszer.
Igen, persze a területvédelmi honvédség mögé kellene egy rendőrségi reform (fizetésemelés, kompetenciák komolyanvétele), de maga a honvédség is megszűrné a többit, például mocskosul kipucolná a vagyonőrök közül az alkalmatlanokat, hiszen csak az maradna meg a rend és vagyonvédelmi szakmában, aki képes teljesíteni a honvédség követelményeit, amit kötelezően kellene, hiszen automatikusan honvédségbe is berukkolna. Építeni kell a meglévő lehetőségekre maximálisan. Különösen a területvédelemben, ami elképzelhetetlen máshogy.
Azonkívül nem látom reálisan, hogy húszezer tartalékosnál többet meg tudnánk fizetni, a területvédelmi honvédséget úgy és olyanokból kell szervezni, akiknél nem feltétlen szükségesek azok a kiadások, amik nélkülözhetetlenek a szerződéses tartalékosoknál!
Én olyan 30-40 ezer fős állandó szerződéses állománnyal, egy azt kiegészítő 20-25 ezer fős szerződéses tartalékos állománnyal (zömmel konkrét alakulathoz vezényelve, mint békeidős tartalékos, tehát 50-60 ezer fős állománnyal számolnám a szerződéses hadsereg szervezetét és eszközigényét) és egy 100-125 ezer fős honvéd állománnyal számolnák tíz év után egy következetesen végigvitt katonai reformfolyamat végén.
Területvédelmi Honvédséget kik alkotják ? Rendőrök, mezőőrök, biztonsági őrök ?????? Ezt nem gondolod komolyan, hogy ezek az emberek katonai értelemben alkalmasak katonai harcfeladatok végrehajtásra, csak azért, amik ?
Honnan tudná egy mai rendőr, aki nem volt katona, hogy milyen távolságban kell lennie egy rajban a társától támadásban, védelemben ? Honnan tudná hogy kell mozogni előre, hátra, rajban ? Honnan tudná hogy kell védelmi állást kialakítani, hogy kell beásni magát ? stb........
Ezeket meg kell tanulni és még nagyon sok mindent, aztán gyakorolni rengeteget, hogy készség szinten tudja, ha a helyzet úgy alakul. Nem lehet hadra fogható katonát előteremteni egy pár napos kiképzéssel.
Ami a lőtereket illeti, katonai lőtér nem 100 méteres, hanem több száz. Tehát katonai célokra a járásonkénti lőtér kilőve. Egyébként elmondták, nem is igazán katonai célokra szánják őket.
Gyakorlótér, pedig egy kifejezetten katonai célokra kialakított terület, több olyan objektummal, árokkal, tereptárggyal, ami a katonai felkészítést segíti. Nem úgy van hogy magunktól kimegyünk a városszéli erdőbe és csinálunk valamit.
Normális esetben, minden laktanyának saját gyakorlótere van. Gondolom ez ma is így van, ahol aktív alakulat létezik.
Baj ott kezdődik, hogy komplett megyék vannak Honvédség nélkül, így ott gyakorlótér sincs a közelben. Sőt, szomszédos megyék is vannak így. Vas, Zala, egymással szomszédosak így. Felszámoltak mindent, ami katonaság errefelé, semmi nincs. Piszkosul az alapoknál kell kezdeni ennek a tartalékos dolognak az építését.