A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Zeal

Amennyire én tudom a 6.8 mm-s lőszerhez van karabély. A Remington ACR. Meg a Beretta ARX-160-ból is van elméletileg ilyen verzió.
Viszont úgy tervezték a 6.5 és a 6.8 mm-s lőszereket, hogy elméletileg bármelyik mai 5.56-os fegyver átalakítható/áttervezhető a használatára.

Azt viszont nem látom előre, hogy a NATO-ban melyik lőszerben gondolkodnának. A 6.5 Grendel szerintem a legjobb, a 6.8 Remington SPC mögött pedig komoly lobbi van.
Én azt mondom, hogy sokkal jobb lenne a kaliber váltásnál bevállalni egy modern lőszert , mint átállni a szintén elavult 5.56-ra a 7.62X39-ről.
Ez így nettó pénzkidobás lenne, szerintem.


Az amcsiknáll a 300 Blackout tűnik befutónak amitől azt várják hogy az 5,56 NATO ás a 7,62×39 tulajdonságait ötvözze.

Magyarul végre lesz NATO köztes lőszer.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A hazai fejlesztés lehetősége sajna elszállt, már az alapok sincsenek meg.
Mostanaban kepeznek ujra szakikat. Vannak magyar fegyvertervezok, csak tobbnyire kulfoldon kapnak munkat. Nem lenne ordogtol valo valamelyik bevalt fegyvert picit attervezni. Kijavitani az esetleges hibait es atszabni a nekunk tetszo kaliberre. En erre a megoldasra szavaznek.
Ciki, nem ciki, de en azon a velemenyen vagyok, hogyha ennyi sem megy sajat erobol, akkor bizony be kell szantani nehany egyetemet is, mert kulonben minek vannak. Picit radikalis velemeny, de vallalom.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 336
113
Mikor dobták fel a saját fegyver gyártást? Meg a lőszer gyártást? Történt valami azóta? Ismét elment 1 év.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 701
113
29-es vagy Szu-300PMU-ra (SA-10B) gondolsz, amit export változat és az oroszok nem használták?
Erre is gondolhatok, és még sok minden másra is.
A lényeg - és innen indult ki a téma - hogy nem telepítünk/működtetünk a potenciális ellenségtől 50 km-re repülőteret.
A többi már részletkérdés. És tudom, hogy az ördög a részletekben van, de ha már koncepció szintjén elszúrjuk a dolgokat, akkor már édes-mindegy, hogy mi van a részletekben.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 167
15 841
113
Sig516, amit a cikk szerzője ajánl:
SIG516-copy.png


És a Cz 805 Bren S1, ami a Visegrádi együttműködés miatt esélyes lehet:
08522-02.jpg

Akkor már inkább az 55* ös SiG széria.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 167
15 841
113
Zeal

Amennyire én tudom a 6.8 mm-s lőszerhez van karabély. A Remington ACR. Meg a Beretta ARX-160-ból is van elméletileg ilyen verzió.
Viszont úgy tervezték a 6.5 és a 6.8 mm-s lőszereket, hogy elméletileg bármelyik mai 5.56-os fegyver átalakítható/áttervezhető a használatára.

Azt viszont nem látom előre, hogy a NATO-ban melyik lőszerben gondolkodnának. A 6.5 Grendel szerintem a legjobb, a 6.8 Remington SPC mögött pedig komoly lobbi van.
Én azt mondom, hogy sokkal jobb lenne a kaliber váltásnál bevállalni egy modern lőszert , mint átállni a szintén elavult 5.56-ra a 7.62X39-ről.
Ez így nettó pénzkidobás lenne, szerintem.

Miért gondolod jobbnak a Gredelt,?

Valahol olvastam, hogy a kitűnő teljesítmény adatait több mint fél méteres csőhosszal tudta elérni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
  • Tetszik
Reactions: marton

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 764
113
Én értem, hogy ez a migránsdolog hírtelen jött, de ennyi idő alatt igazán lehetett volna javítani az ellátáson és körülményeken.

Most gondold át, ez egy migránsok okozta határőrzési feladat, békeidőben. Mi lenne egy hirtelen kitörő fegyveres konfliktus esetén ? Az ellennek nem kellene mást tennie, mint téli időszakban felsorakozni a határ mentén, ami kiváltja a Honvédség ilyen irányú felvonulását is, esetleg. Akkor honvédeink, egy héttel a felvonulás után, feltehetően éhen halnak, illetve megfagynak. Ugye, az igazság pillanat milyen tud lenni ? Persze a cikkben lehet túlzás is, de a Honvédség esetében a leírtak mind megtörtént dolgok is lehetnek. Sajnos a sereg felső vezetése, vezetésre teljesen alkalmatlan.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 786
113
tarzaan

"Miért gondolod jobbnak a Gredelt,? "

Mert 200 méteren, rövid csőből kilőve is jóval nagyobb kárt okoz az emberi testben, mint az 5.56, miközben hosszú csőből kilőve (LMG/DMR) 800 méteren már nagyobb a tűzereje és a pontossága, mint egy 7.62X51-s NATO lőszernek.
A 6.8-s lőszer kifejezetten CQB lőszer, nem alkalmas se DMR-be , se LMG-be.

Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 167
15 841
113
Most gondold át, ez egy migránsok okozta határőrzési feladat, békeidőben. Mi lenne egy hirtelen kitörő fegyveres konfliktus esetén ? Az ellennek nem kellene mást tennie, mint téli időszakban felsorakozni a határ mentén, ami kiváltja a Honvédség ilyen irányú felvonulását is, esetleg. Akkor honvédeink, egy héttel a felvonulás után, feltehetően éhen halnak, illetve megfagynak. Ugye, az igazság pillanat milyen tud lenni ? Persze a cikkben lehet túlzás is, de a Honvédség esetében a leírtak mind megtörtént dolgok is lehetnek. Sajnos a sereg felső vezetése, vezetésre teljesen alkalmatlan.

A top komment a cikk alatt:

Így törődik a NER a saját katonáival, akik a nyomorult kerítésüket védik. Ez legyen tanulság minden fidesz-szavazónak. Ezek bizony gond nélkül az út szélén hagynak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 167
15 841
113
tarzaan

"Miért gondolod jobbnak a Gredelt,? "

Mert 200 méteren, rövid csőből kilőve is jóval nagyobb kárt okoz az emberi testben, mint az 5.56, miközben hosszú csőből kilőve (LMG/DMR) 800 méteren már nagyobb a tűzereje és a pontossága, mint egy 7.62X51-s NATO lőszernek.
A 6.8-s lőszer kifejezetten CQB lőszer, nem alkalmas se DMR-be , se LMG-be.

Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.


Szia!

A Grendel-Remington összevetésre értettem.

A magam részéről nem hiszek benne, hogy a 6,5-7mm-es lőszer kiválthatná az LMG-ket.
Golyószóró szerepkörben persze jó lenne - arra 556-ot meg 762x39-et is használnak - de LMG-nek inkább egy, a jelenegi 3-3,5kJ-nál akár kétszerte erősebb, Lapua Magnum/Winchester Magnum/7.62mm UKM tartanék célszerűnek.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 167
15 841
113
Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.

Ahogy olvasom, annyival jobb, hogy ugyanazzal a tok alsó résszel alkalmazható, mint az 556x45mm-es lőszer, vagyis elvileg egyszerűbb egy 556-oskarabély átszerelése arra a kaliberre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 786
113
tarzaan

Az LMG az könnyű géppuskát jelent, ilyen például az RPK vagy az M249. Itt teljesen ideális lenne a Grendel alkalmazása.
A PKM a 7.62X54R-s lőszerével nem LMG, hanem általános célú géppuska. Oda tényleg célszerűbb lenne a .338 LPM.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
tarzaan

Az LMG az könnyű géppuskát jelent, ilyen például az RPK vagy az M249. Itt teljesen ideális lenne a Grendel alkalmazása.
Magyar nevén golyószóró. Ebben a csőhosszban a 7,62x39 is rejt még lehetőségeket.
A PKM a 7.62X54R-s lőszerével nem LMG, hanem általános célú géppuska. Oda tényleg célszerűbb lenne a .338 LPM.
Túl nehéz :/