A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 845
113
A könnyű lövészek nem arra vannak felszerelve és kiképezve,hogy gépesített lövészekkel(pláne nem arckocsikkal)harcoljanak nyílt terepen.Egy ilyen esetben nyugodtan számolhatsz 90%-os veszteséggel és ez nem egy légből kapott szám!
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
Harckocsi ágyús PSZH (amilyen változat volt a strykerből a és a centauróból is) nem lenne olyan rossz. Mindig a mi pénzügyi viszonyainkhoz és szomszédaink erejéhez kell gondolni a dolgokat.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
Jelenlegi és évekig  előrelátható pénzügyi viszonyok között mikor lenne pénz korszerű HK-ra értelmes mennyiségben? Ilyen viszonyok között nem olyan rossz egy kerekes páncélos + Hk ágyú + pct rakéta kombináció improvizálás.
 
D

danielblack

Guest
Jaja, végülis nem lenne rossz. Fel lehetne használni a T-72-esek tornyát hozzá, ha már hazai olcsó gépet akarnánk. :-D  Egyébként én egy moduláris, 4 tengelyessel oldanék meg mindent a HM táján. Lenne belőle légvédelmi tüzér, csapat légvédelmi, aknavetős, páncéltörő stb stb.. változat is.
 

therob

Active Member
2012. december 26.
923
248
43
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-29/" rel="nofollow">danielblack</a>

 

Igen ez lenne az ésszerű. Egyszer már említettem ezt de rögtön leszóltak, hogy de nekünk kell 500 tank :D 

De simán megoldható lenne ahogy a USMC-nél is látható ugyan azon az alapon van több verzió. Ha netán a Havoc (Patria AMV) nyer a tengerészgyalogosoknál akkor biztos lesz minden verzióba. Ha nem akkor is van rá lehetőség, mert bemutattak már pár változatot.
 

therob

Active Member
2012. december 26.
923
248
43
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-29/" rel="nofollow">zotyek78</a>

Szerintem te félreértetted a dolgot. Nem arról van szó hogy egy gépre kell mindent tenni hanem egy gép különböző változataira.

pl.: http://en.wikipedia.org/wiki/M1128_Mobile_Gun_System
 
D

danielblack

Guest
zotyek78 said
Amúgy volt egy ilyen projekt is... Csak sajnos törölték.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-Mission_Effects_Vehicle

 

Én még látnék fantáziát benne... Bár inkább lánctalpakra tenném, jobban páncélozva.
Hát nem rossz, csak ilyen drága technológiákat nem biztos, hogy érdemes rázsúfolni egy ilyen "gyengén" védett járműre. Én külön páncéltörő és külön légvédelmi felszereltségű gépet használnék. :) Ha liszenszbe gyárthatnánk az alapot az meg még nagyobb siker lehetne. Kb. egy 1000 járműs megrendeléssel ki lehetne elégíteni a honvédség és a belügyi szervek igényeit. Ebben lenne mindenféle változat. Sok páncéltörő változat rendszerbe állítása után pedig az új harckocsi típust se kellene már olyan égetően keresgélni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Nem értettem félre... Igazából ez is egy 8x8-as alapra szerelt komplex torony, csak ez egyszerre jó mind légvédelemre, mind pedig tankelhárítónak. Így pl. lehetne jól gazdálkodni abból, hogy ha kevesebb jármű áll rendelkezésre.
 
D

danielblack

Guest
Ezt a moduláris eszközökkel felszerelt haderőt pedig egy modern önjáró tüzérséggel kellene kiegészíteni. Egy zászlóaljhoz mondjuk hozzárendelnék egy kisebb ütegnyi tüzérséget, a megfelelő támogatás érdekében, plussz ott lennének az aknaevetős,páncéltörő,csapat légvédelmi változatok a moduláris gépeknél. Így gyakorlatilag az apc-k és a tüzérség lecserélésével egy nagyon komoly potenciál növekedés következne be. És ugyebár mindkét beszerzés időszerű, és egy évtizeden belül esedékes.
 

therob

Active Member
2012. december 26.
923
248
43
Kicsit túlterhelné a személyzetet annyi fele kéne figyelni, meg persze egy bonyolultabb drága szerkezet. Gondolom ezért is törölték.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
therob said
Kicsit túlterhelné a személyzetet annyi fele kéne figyelni, meg persze egy bonyolultabb drága szerkezet. Gondolom ezért is törölték.
Nem hiszem, mert ugye azt írják, hogy 4 fős a személyzet, tehát 1-el több, mint egy ilyen átlagos gépnél. Még mindig 2-vel kevesebb ugye, ha 2 járművel oldják meg.

 

@<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-29/" rel="nofollow">danielblack</a>

Igen, én is inkább ilyen MBT szintű páncélozottsággal képzelném el inkább. Beleértve a tornyot is... Gondolom célválasztásánál eléggé előkelő helyen lenne egy ilyen járgány az ellenfél járművei számára. :)
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
 @<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-29/" rel="nofollow">danielblack</a>

Igen, én is inkább ilyen MBT szintű páncélozottsággal képzelném el inkább. Beleértve a tornyot is... Gondolom célválasztásánál eléggé előkelő helyen lenne egy ilyen járgány az ellenfél járművei számára. :)
Hát az a baj:) hogy mindig elméleti síkon gondolkozunk. Konkrétan ellenfeleink olyan xar technikával rendelkeznek ( de rendelkeznek vele ráadásul nagy mennyiségben is) hogy célválasztásuk  nem téma. Egy MBT 6...8 millió euró míg egy PSZH 1 millió euró körül van. Egy MBT ágyú 100 ezer euró  alatt, (persze kellenek tartalék csövek mert a korszerű ágyúcsövek élettartama igencsak rövid).
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
 @<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-29/" rel="nofollow">danielblack</a>

Igen, én is inkább ilyen MBT szintű páncélozottsággal képzelném el inkább. Beleértve a tornyot is... Gondolom célválasztásánál eléggé előkelő helyen lenne egy ilyen járgány az ellenfél járművei számára. :)
Hát az a baj:) hogy mindig elméleti síkon gondolkozunk. Konkrétan ellenfeleink olyan xar technikával rendelkeznek ( de rendelkeznek vele ráadásul nagy mennyiségben is) hogy célválasztásuk  nem téma. Egy MBT 6...8 millió euró míg egy PSZH 1 millió euró körül van. Egy MBT ágyú 100 ezer euró  alatt, (persze kellenek tartalék csövek mert a korszerű ágyúcsövek élettartama igencsak rövid).
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
A lényeg hogy többre (értsd korszerű MBT-re) egyszerűen nincs pénz, és előreláthatóan később sem lesz, úgyhogy szabályos vagy nem szabályos a megoldás olyat kell kitalálnunk  ami nekünk, a mi környezetünkben, jó. Egy ilyen PSZH-ra lehetne 155-ös löveget is szerelni, lehetne légvédelmi gépágyús változatot rendszeresíteni  stb.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Hát ha szomszédokban gondolkodunk, akkor én azért nem írnám így le a gépparkjukat... Az igaz, hogy azokban hasonló gondok vannak, mint nálunk, de ugye tőlünk inkább keletre fekvő szomszédaink igencsak nagy számban tartanak harckocsikat is és helikoptereket is. Az igaz, hogy egyrészt nekünk van Gripenünk, de 14 géppel nem tudom mennyire lehetne lefedni egy esetleg betörést vagy támadást, míg ha ugye van ilyen univerzális elhárítónk, akkor azokat jobban szét lehet szórni egy esetleges fronton, akár betörést védünk, akár mi nyomulnánk előre... Gondolom én... Nyílván nem értek hozzá.

De persze ez tényleg csak elmélet... Én már annak is örülnék, ha a meglevő T72-eseket kicsit feltuningolnánk (M84D, P91), mellé pedig szereznénk/licenceben gyártanánk Patriat vagy valami hasonlót.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
A Gripenek  pont elegendőek azzal a fegyverzettel ami már ma is rendelkezésre áll,  hogy a szomszédok helikopterei a harctér közelébe se merészkedjenek. A feltunningolt T55ösök támadása  ellen eséllyel lehetne harcolni pct rakétás és Hk ágyús PSZH-kkal is (védelmi harcban) . Persze nem ideális megoldás, de megoldás és megfizethető.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
a magyar haderő fejlesztésének két iránya van és lesz: az egyik a szövetségesek kiszolgálása, a másik a katasztrófavédelem.

ami a címben foglalt "lehetséges" kifejezést illeti arra legszívesebben egy Katonai filozófia topikot indítanék, de tartok tőle, hogy egyedül maradnék vele. kissé önző hozzászólás volt, elnézést.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
Egyik "szövetségesünknek" nyilvános, formális doktrínája az hogy kb 500...800 fős NATO szerepvállalásra alkalmas különítményt tartanak fent míg a hadsereg többi része, több száz nehéz harckocsival, több ezer PSZH-val és majdnem ezer megabarom tüzérségi eszközzel pedig az ország érdekeit szolgálja.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
9
38
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-29/" rel="nofollow">xfotel</a>: Szerintem kicsit borusan látod a dolgokat,  bár van okod is rá. Szerintem Hende valamit elkezdett , ez bízakodásra add okot ,de semmit nem jelent még.