A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 681
12 494
113
<blockquote> (Vehetek 5000 mbt-t, ha 0 a légifölényem -> megb...nak pillanatok alatt.)

Miért jön mindig elő ez a téma!?
Jelenleg egy környező ország sem tud olyan légierőt kiállítani, ami képes lenne légifölényt kialakítani még akkor is, ha az ellen egyetlen géppel sem rendelkezne, csak lérak.-kal. Ja, és két nap alatt lenullázni. Tudom, hogy sok embert szíven szúr, de ez az igazság.

</blockquote>

Igen, most. De holnapután gondolhat egyet bármelyik és vesz vagy bérel magának annyi technikát amennyivel már ki tudja alakítani azt a fránya légifölényt. Onnantól jön a kapkodás, mert azonnal évekkel leszünk lemaradva mire egálba kerülünk. (Tender, nyertes kiválasztás, szerződés - ha senki nem támadja meg kiválasztást a vesztesek közül - leszállítás, kiképzés, rendszeresítés -> Ez mennyi év is <i>bármire</i>?)

Szomorú, hogy igazad van, de nem kellene itt letapadnunk szerintem.
 

nomaad

New Member
2014. szeptember 13.
24
0
1
Nato oldalon ami a legközelebb áll az orosz technikához , de a mototja még jobb is az az Al-khalid lenne. Ha nem őrültek meg teljesen árképzés terén. Lenne benne potenciál, mást csak akkor érné meg ha jóval olcsóbban jön ki az összüzemeltetés, vagy esetleg upgrade. (nagy számban) -
Ha megérné medium mbt-t rendszerben tartani már csinálnák (120mm)
Ifv/apc téren pedig az úszóképesség behatárolja a lehetőségeket állitólag.
ilyen téren magánvéleményem szerint vmi Bionix kategóriás cucc elmenne (a 155mm miatt főleg), de vmi kerekes még mindig elfér ezek mellett a palettán. Hamár politika meg konkrétumok. amúgy nekem édesmindegy , lényeg a stabilitás és az Eu se nézzen ferde szemmel
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 433
55 338
113
Azért a hazai T-72 modernizációnál én nem egy komoly T-72B3M vagy T-72SIM1 szintre gondoltam.... Annyi pénzért nem éri meg.

De a BTR-80A esetén be lehetne szerezni egy komolyabb motort, például olyat ami a BTR-82A-ban van.
( <i>KAMAZ 740.14-300 turbo diesel engine 300hp. )</i>
Lehetne bele rakni repeszfogó bélést, ami megint nem egy nagy kunszt.
(<i>Ha jó minőség kell, pl. AMAP-L</i>)
Illetve a full elavult tornyát ki lehetne cserélni az Izraeli Samson MK I-re úgy hogy a mostani ágyút és a géppuskát egyszerűen átszereljük.
http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/6/1266.pdf

A BTR-80A modernizáció szerintem így nem kerülne többe 2-300 ezer Euró/db-nál.

A T-72 kaphatna új gyári motort a hozzá tartozó automata sebességváltóval. (diesel V-92S2, 1000 LE)
Kaphatna felújított lánctalpakat, új gyártású ágyúcsövet (jelenleg a legtöbb elég elhasznált), új lézer besugárzás jelző berendezést, belső repeszfogó bélést és felújíthatnánk az automata töltőt.

Ha még kicsit többet akarunk rákölteni akkor kaphatna még Trophy aktív védelmi rendszert ami jelentősen növelné a tankjaink védelmét:
http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/5/1155.pdf

De van opció új "nyugati" lőszerekre is:
http://www.imi-israel.com/vault/documents/125mm-mk-2_2012_s.pdf
http://www.imi-israel.com/vault/documents/125mm_he-mp-t_nt-001_draft-004.pdf

Az egész maximum 1 millió euró/db árnál megállna a T-72 esetén. Ez jelentősen olcsóbb, mint egy új technika beszerzése lenne.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Szerintem a BTR-ek és a T-72esek esetében, már felesleges költségek a modernizációk...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Azért a hazai T-72 modernizációnál én nem egy komoly T-72B3M vagy T-72SIM1 szintre gondoltam.... Annyi pénzért nem éri meg.

De a BTR-80A esetén be lehetne szerezni egy komolyabb motort, például olyat ami a BTR-82A-ban van.
( <i>KAMAZ 740.14-300 turbo diesel engine 300hp. )</i>
Lehetne bele rakni repeszfogó bélést, ami megint nem egy nagy kunszt.
(<i>Ha jó minőség kell, pl. AMAP-L</i>)
Illetve a full elavult tornyát ki lehetne cserélni az Izraeli Samson MK I-re úgy hogy a mostani ágyút és a géppuskát egyszerűen átszereljük.
http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/6/1266.pdf

A BTR-80A modernizáció szerintem így nem kerülne többe 2-300 ezer Euró/db-nál.

A T-72 kaphatna új gyári motort a hozzá tartozó automata sebességváltóval. (diesel V-92S2, 1000 LE)
Kaphatna felújított lánctalpakat, új gyártású ágyúcsövet (jelenleg a legtöbb elég elhasznált), új lézer besugárzás jelző berendezést, belső repeszfogó bélést és felújíthatnánk az automata töltőt.

Ha még kicsit többet akarunk rákölteni akkor kaphatna még Trophy aktív védelmi rendszert ami jelentősen növelné a tankjaink védelmét:
http://www.rafael.co.il/marketing/SIP_STORAGE/FILES/5/1155.pdf

De van opció új "nyugati" lőszerekre is:
http://www.imi-israel.com/vault/documents/125mm-mk-2_2012_s.pdf
http://www.imi-israel.com/vault/documents/125mm_he-mp-t_nt-001_draft-004.pdf

Az egész maximum 1 millió euró/db árnál megállna a T-72 esetén. Ez jelentősen olcsóbb, mint egy új technika beszerzése lenne.

Csak kérdezem:
Miért favorizálod ennyire az izraeli termékeket?
Logikusnak tartasz egy darab BTR-re 2-300k eurót költeni?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 433
55 338
113
silurusglanis

<i>"Miért favorizálod ennyire az izraeli termékeket?"</i>

Más nyugati cégek nem nagyon foglalkoznak a keleti technika updatejával. De ha más is jó ajánlatot tesz akkor legyen, csak szerettem volna konkretizálni a példámat.

<i>"Logikusnak tartasz egy darab BTR-re 2-300k eurót költeni?"</i>

A logikus szerintem a komplett honvédség átfegyverzése lenne.
De valamiért nem akarunk rá ennyi pénzt szánni.
Viszont ilyen kevés pénzből az általam felvázolt fejlesztések jelentősen növelnék a honvédség eszközeinek képességeit.
(A 0-hoz képest előrelépnénk)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 903
65 795
113
Harckocsi nélkül el ellenlökést nem tudsz végrehajtani :)

A 6-8000 harcképes katonánkkal se. :( A Konkursz meg az RPG viszont egyenlőre bőven megfelel a szomszédság ellen. Ennyi katonával úgy se lehet egy tucat falunál vagy egy nagyobb városnál többet egyszerre védeni. Kiképezni meg nincs kit és hol, pláne nem idő. Az ukránok is töketlenkednek pedig náluk van létszám meg fegyver lőszer. Mégse jutnak előbbre már két éve. Hozzájuk képest nálunk semmi sincs, se logisztika, se ellátmány,se eszköz,se ember,de gyanítom képben lévő 8-10000 főt vezetni képes főtiszti vezetés se. Akik nálunk tábornokok most azok soha nem vezettek egy zászlóaljnál , századnál nagyobb egységet hadgyakorlaton.
Nincs miről beszélni mert nincs sereg, egyet lehet, integetni mint a csehek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 903
65 795
113
<blockquote rel="tomsinner">...

Ez a ~40 harckocsi békeidős állománynak jó lenne, de tartalékba ennél jócskán több kéne, bár való igaz, nem 600, mint ami elméleti szinten felvetődött.

Tudom,h. nem jellemzo Europaban de nem volna ertelme, ha anyagilag jobban jonne ki, elsovonalas es masodvonalas hk-at fenntartani.

Az elsovonalas lehetne egy nyugati tipus pl. ~30 db. attol fuggoen,h. ki adna jobb ajanlatot vagy politikailag kinel lenne egetobb bebizonyitani,h. nincs gond a demokraciaval :)

Masodvonalasnak meg a V4 tamogatasakent pl. lengyelektol beszereszni uj gyartasu T-72 verziot (pl. 70 db).

Tudom sokan magyaraztak,h. az a technologia mar lejart lemez, de meg sokaig lesznek akar orosz oldalon is hasznalva.
Mivel olcsobbak igy lenne egyszerre minoseg es mennyiseg is, ha jo taktika lenne ra kidolgozva.
Raadasul arra mar volna szemelyzet es uzemeltetesi tudas stb.

Amit nem tudok az az, hogy mekkora szambeli kulombsegnel eri meg inkabb 2-3 lengyel t-72-t venni 1 Leo helyett.

Mert persze lehet hogy az ossz-vissz100 koruli db-szamnal folosleges ilyesmin gondolkozni.</blockquote>

Épp az utóbbi 1-2 évben adtunk el rosszvasba kb ugyanennyi T-72-est. Ha azokra nem volt szükség venni ugyanilyeneket (mást se) nem fognak. A 30db kb 1 század felfegyverzéséhez lenne elég, plusz a tartalék járművek,mivel szervízigényes fogyóeszköz harci körülmények között.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
<blockquote rel="krisss">Harckocsi nélkül el ellenlökést nem tudsz végrehajtani :)

A 6-8000 harcképes katonánkkal se. :( A Konkursz meg az RPG viszont egyenlőre bőven megfelel a szomszédság ellen. Ennyi katonával úgy se lehet egy tucat falunál vagy egy nagyobb városnál többet egyszerre védeni. Kiképezni meg nincs kit és hol, pláne nem idő. Az ukránok is töketlenkednek pedig náluk van létszám meg fegyver lőszer. Mégse jutnak előbbre már két éve. Hozzájuk képest nálunk semmi sincs, se logisztika, se ellátmány,se eszköz,se ember,de gyanítom képben lévő 8-10000 főt vezetni képes főtiszti vezetés se. Akik nálunk tábornokok most azok soha nem vezettek egy zászlóaljnál , századnál nagyobb egységet hadgyakorlaton.
Nincs miről beszélni mert nincs sereg, egyet lehet, integetni mint a csehek.</blockquote>

Ez sem pontos így...

Ugyanis ezek elsősorban védekezésre vannak, leginkább terület védelemre. Támadó formában a Konkurszainkat elég nehezen használhatnád, az RPG-ket még talán.

Azért van néhány probléma:

Sebesség, védelem, rejtőzködés, újra töltés ideje.. terepviszonyok, időjárási viszonyok..


A tank éjszaka, megtalálhat, de hőkamerával is, őt nem lövöd ki egy gépágyúval vagy 1 gránáttal. A tank esőben, ködben, éjszaka is (jobban) bevethető, míg a te gyalogszeres emberkéid..

Arról sem vagyok meggyőződve, hogy a tankot nem tudod elrejteni.

(általánosságban)
 

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
Szerintem a T-72 készletet nem érdemes felújítani.
Inkább venni kellene pár száz legalább Terminator 2-őt
uralvagonzavod.com/products/special_products/49/
vagy a Lengyel PT-91EU tankokat (persze ez a tank már jóval drágább).

Helikopterek terén szerintem Európában van alternatíva és az az Eurocopter Tiger, mert elméletileg ennek már csekély a hang kibocsájtása így lenne értelme ilyet venni...

A BTR-ek helyett a Puma IFV sokkal jobb lenne. Szerintem felesleges lenne felújítani. De van olyan Nyugat-Európai cég, ami átalakítja.
Egy Belgiumi cég modernebb tornyokra cseréli.... Pl.:
cmigroupe.com/en/news-view/359/idex-2013%3A-the-cockerill-cse-90lp-turret-integrated-with-the-btr-3e-8x8-vehicle.

Lehetőségek tárháza adott csak akarat kellene a változáshoz...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
Nekem tetszik Fip7 elképzelése. Persze, vannak jobb alternatívák, de már annyira elkéstünk a fejlesztésekkel, hogy mindent a 0-ról kellene kezdeni. Nagyon hosszú idő, mire egy új technikával felszerelt alakulat elérje a hadrafoghatósági szintet.
Ha gyorsan kellene cselekedni (szerintem most azonnal kellene), akkor azt kell figyelembe venni, hogy a harcképes korosztály ( 32 évestől felfelé vannak még sorköteles katonai szolgálatot teljesítettek) ilyen technikára kapott kiképzést, így a felfrissítésük jóval rövidebb időt vesz igénybe. Különösen, ha a Simicskó úr által elképzelt területvédelmi alakulatok létrehozásának alapjait a volt hivatásos/szerződéses katonáknak kellene lerakni.

Szerintem egyelőre nem tudunk lemondani az orosz fegyverek alkalmazásáról, de modernizálni lehetne őket nyugati cégekkel.
Én is kedvelem az izraeli modernizációs csomagokat, van bennük valós tapasztalat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 433
55 338
113
csaba77

<i>"Szerintem a T-72 készletet nem érdemes felújítani.
Inkább venni kellene pár száz legalább Terminator 2-őt"</i>
Meg:
<i>"Helikopterek terén szerintem Európában van alternatíva és az az Eurocopter Tiger, mert elméletileg ennek már csekély a hang kibocsájtása így lenne értelme ilyet venni..."</i>
Meg:
<i>"A BTR-ek helyett a Puma IFV sokkal jobb lenne. "</i>

Ezt <b>nem csak neked írom és nem akarok megbántani senkit</b>, de amikor így ötletelgettek olyankor utána számoltok annak amiről beszéltek??? De komolyan?
Ha rogyásig lenne az MH pénzzel akkor én is új technikára szavaznék, egy konkrét egymásra épülő rendszerben. De nincs pénz!
Amit Csaba 77 írt (pénzben) számokban:
100 db Terminátor 2=500 millió Euró
20 db Eurocopter Tiger= 600 millió Euró
200 db Puma= 1200 millió Euró
Ez összesen 2300 millió Euró ami aktuális árfolyamon 725 milliárd forint. És ez önmagában csak a járművek, minden egyéb nélkül.
Szerintetek az ilyen ötletek mennyire reálisak?

Ezzel szemben amit én írtam:
30 db T-72 felújítás: 30 millió Euró
100 db BTR-80A felújítás: 30 millió Euró
<b>Ez összesen: 60 millió Euró ami aktuális árfolyamon 19 milliárd forint. Azért ennek több realitása van, nem? </b>

Szerintem ha ötletelgetünk azért próbáljunk meg a realitások talaján állni!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 737
113
A BTR-80A is alkalmatlan sajna, hiába toldozgatod. Nekünk egy IFV kell aminek vannak védelmi képességei. A lengyelek Rosomakja lenne szerintem a legjobb választás (főleg hogy azt hallottam, hogy amikor kivonják a PT-91-eket akkor azokat megkapjuk mi, de ez pletyka)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 433
55 338
113
Persze, hogy hosszú távon IFV kellene csak miből?
Egy valamire való IFV 3-5 millió Euró/db, csupaszon.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Csak ott vagyunk, hogy kellene egy saját üzem, ahol amit csak tudunk megcsinálnánk magunknak. Másképp a gatyánk rámenne egy kisebb csomagra is (200 milliárd úgy elmenne személyi felszerelésre, logisztikára, lőszerre és a rendszer feltámasztására mint a huzat).

Ha ez megvan, utána lehet kooperációban APC/IFV-t (kerekes és láncos platform is indokolt-Bumerang+Kurganec25 mint koncepció nagyon tetszik) gyártani és rendszeresíteni (ha egyszer belekezdünk valamibe, akkor már legyen hazai alkatrészgyártási lehetőség a legfontosabb és a leginkább fogyó alkatrészekre).
T-72-re fejleszeni egy csomagot amiben új töltőgépet, új felderítőrendszereket és kiegészítő páncélzatot kap.

A BTR-re pedig új torony, és mint lövésszállítót végleg elfelejteni.
Elő kell venni az Árpád M2-t, oda kell jó pár GEKKO (kvízjátékban nemrég volt), a többiből meg támogatójárművet csinálni többféle toronnyal.

Akárhogy nézem, nem vagyunk egy Szaúd-Arábia, kell a hadiipar. Néhány fajta torony fejlesztése+ tűzvezető rendszer csak nem okozna gondot ha összeszedjük a megfelelő mérnököket.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 688
14 717
113
A BTR-80A is alkalmatlan sajna, hiába toldozgatod. Nekünk egy IFV kell aminek vannak védelmi képességei. A lengyelek Rosomakja lenne szerintem a legjobb választás (főleg hogy azt hallottam, hogy amikor kivonják a PT-91-eket akkor azokat megkapjuk mi, de ez pletyka)

CV9040
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 411
120 737
113
Igen az is jó lenne. A Rosomakat az integrált grom légvédelmi és spike atgm rakéta miatt favorizálom.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Asszem, hogy a CV90-est csak 30 cm-es gépágyúval exportálják. Mindenesetre attól az még ugyanolyan szép lenne. :)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 688
14 717
113
Asszem, hogy a CV90-est csak 30 cm-es gépágyúval exportálják. Mindenesetre attól az még ugyanolyan szép lenne. :)

35mm-essel is.

Azt amúgy nem nagyon értem miért nem exportálják a 40mm-es verziót. Nem egy F22 hogy annyira titkos legyen.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
A BTR-ek egy részének modernizálása nem ördögtől való lenne, ha az időben végbemenne (legkésőbb 3-5 éven belül), majd a neki megfelelő feladatkörben (nem a kivont BMP-k helyett, nem neki való felhasználásban, mint most) lehetne még megint 5-7 évig üzemeltetni és akkor ha addigra kiépülne valami területvédelmi rendszer, akkor megkaphatnák ők. Közben meg persze jönne a váltótípus is. Aztán meg bele lóg a kezem a bilibe és felébredek. :)