A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Szerintem amúgy kevésbe pofázik bele a szakmába és nagyon sok átszervezés és vàltozás amit Benkő miatt nem lehetett végigvinni most átmehet.

Akkor most már ki lehet dobni a totál diszfunkcionális, egészségre is káros és emellett nagyon idétlenül kinéző bocskait (esetleg ünnepiként és a díszelgőknek meghagyva, ha ott nagyon meg akarják tartani) és kaphatnak a katonák egy normális és hasznos-használható szolgálati sapeszt, ami által végre a felszerelésüknek, legalábbis papíron, az utolsó anakronisztikus és használhatatlan része is elfoglalhatja méltó nyughelyét a műbőr tártáska és a többi hasonló hulladék mellett?

Vagy túl nagyot mertem álmodni? :( :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Akkor most már ki lehet dobni a totál diszfunkcionális, egészségre is káros és emellett nagyon idétlenül kinéző bocskait (esetleg ünnepiként és a díszelgőknek meghagyva, ha ott nagyon meg akarják tartani) és kaphatnak a katonák egy normális és hasznos-használható szolgálati sapeszt, ami által végre a felszerelésüknek, legalábbis papíron, az utolsó anakronisztikus és használhatatlan része is elfoglalhatja méltó nyughelyét a műbőr tártáska és a többi hasonló hulladék mellett?

Vagy túl nagyot mertem álmodni? :( :D
Ez a projekt folyamatba van
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Nem értem. Mi alapján "késnek" ezek szerinted?
Pl a német Lynxek...?
Szerintem a Milleniumrol sem volt egyelőre semmi késésről különösebb hír?
Ami reálisan elképzelhető, hogy bizonyos dolgokat a MH lassít, hogy megfelelő infra és személyzettel keszen álljon, mire az új rendszer megérkezik.

A Gripen Block2 upg szerintem egyértelműen az alkupozíció alá lett rendelve (hátha bedobják ingye' ha megallapodunk az E század (ok)ban stb.)
Nagyon egyszerű, el kell kezdeni jó hangosan tárgyalni nekünk is az F-35 ről, egyből nekünk is ingyen lesz a többi gripen....!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
De jó! Erről mesélhetsz? Milyen szabásban gondolkodnak?

Olyan sok alternatíva nincs, blogen ugyan szokott írni nagyon meredek dolgokat is, de ezt speciel nagyon jól kifejtette évekkel ezelőtt itt.
Mégpedig, hogy olyan sapka jöhet csak szóba, amit a PMC-sek is hordanak a bolygó bármely vidékén, mert mivel ők nem parancsra viselik, ezért csak olyan cuccokat használnak, amik valóban praktikusak, amiknek van előnye, haszna, értelme. Így tehát a dzsungel-bozótkalap, a baseball-sapka és még esetleg a, jobb szót nem tudok rá, "sildes katonasapka" jöhet szóba. Sorrendben:
eng_pl_Tactical-Boonie-Hat-ATC-FG-1152206102_5.webp

blog-striker-base-cap.jpg

143454079_max.jpg



https://combatgear.blog.hu/2016/09/09/alternativak_a_2015m_gyakorlo_sapkara

Én remélem hogy ilyen lesz (ha lesz) és akkor azért a hagyományok is maradnának.

Nem kellenek hagyományok. A hagyományok maximum az ünnepekre valóak.
Ez egy munkaeszköz. Arra való, hogy a katona fejét és részben a szemét minden olyan helyzetben védje minél kényelmesebben, ami nem olyan műveleti terület, ahol lőnek rá (mert ott jobb esetben sisakot fog hordani).
Tehát, amikor 12-24 vagy még több órát van a határon migriket figyelve, kergetve részben a tűző napon, vagy épp járőrözik a városban a katonai rendész társával, vagy árvízhelyzetben segédkezve pakolja a homokzsákot, vagy bármi egyéb tevékenységet végez, akkor olyan tökfödője legyen, ami nem kényelmetlenséget okoz, nem akadályozza, hanem épp ellenkezőleg, a segítségére van, fokozza a komfortérzetét.
A linkeden látható példány a pici sildjével, meg a még mindig indokolatlan csúcsosságával pont nem ilyen (bár a jelenlegi bocskainál azért némileg jobbnak tűnik).
 
H

Hummen23

Guest
Olyan sok alternatíva nincs, blogen ugyan szokott írni nagyon meredek dolgokat is, de ezt speciel nagyon jól kifejtette évekkel ezelőtt itt.
Mégpedig, hogy olyan sapka jöhet csak szóba, amit a PMC-sek is hordanak a bolygó bármely vidékén, mert mivel ők nem parancsra viselik, ezért csak olyan cuccokat használnak, amik valóban praktikusak, amiknek van előnye, haszna, értelme. Így tehát a dzsungel-bozótkalap, a baseball-sapka és még esetleg a, jobb szót nem tudok rá, "sildes katonasapka" jöhet szóba. Sorrendben:
eng_pl_Tactical-Boonie-Hat-ATC-FG-1152206102_5.webp

blog-striker-base-cap.jpg

143454079_max.jpg





Nem kellenek hagyományok. A hagyományok maximum az ünnepekre valóak.
Ez egy munkaeszköz. Arra való, hogy a katona fejét és részben a szemét minden olyan helyzetben védje minél kényelmesebben, ami nem olyan műveleti terület, ahol lőnek rá (mert ott jobb esetben sisakot fog hordani).
Tehát, amikor 12-24 vagy még több órát van a határon migriket figyelve, kergetve részben a tűző napon, vagy épp járőrözik a városban a katonai rendész társával, vagy árvízhelyzetben segédkezve pakolja a homokzsákot, vagy bármi egyéb tevékenységet végez, akkor olyan tökfödője legyen, ami nem kényelmetlenséget okoz, nem akadályozza, hanem épp ellenkezőleg, a segítségére van, fokozza a komfortérzetét.
A linkeden látható példány a pici sildjével, meg a még mindig indokolatlan csúcsosságával pont nem ilyen (bár a jelenlegi bocskainál azért némileg jobbnak tűnik).
A baseball sapkát nem tartom praktikusnak, nem szellőzik megfelelően. De a bocskaináp bármelyik jobb.
Egy ideje mondogatom, hogy a katonák önbecsülését is növelné ha nem ilyen bugyuta fejfedőt kellene viselniük.
 
K

kamm

Guest
Olyan sok alternatíva nincs, blogen ugyan szokott írni nagyon meredek dolgokat is, de ezt speciel nagyon jól kifejtette évekkel ezelőtt itt.
Mégpedig, hogy olyan sapka jöhet csak szóba, amit a PMC-sek is hordanak a bolygó bármely vidékén, mert mivel ők nem parancsra viselik, ezért csak olyan cuccokat használnak, amik valóban praktikusak, amiknek van előnye, haszna, értelme. Így tehát a dzsungel-bozótkalap, a baseball-sapka és még esetleg a, jobb szót nem tudok rá, "sildes katonasapka" jöhet szóba. Sorrendben:
eng_pl_Tactical-Boonie-Hat-ATC-FG-1152206102_5.webp

blog-striker-base-cap.jpg

143454079_max.jpg





Nem kellenek hagyományok. A hagyományok maximum az ünnepekre valóak.
Ez egy munkaeszköz. Arra való, hogy a katona fejét és részben a szemét minden olyan helyzetben védje minél kényelmesebben, ami nem olyan műveleti terület, ahol lőnek rá (mert ott jobb esetben sisakot fog hordani).
Ez szerintem tulzas. Semmi baj nincs a hagyomannyal, raadasul a 41-es hegyivadasz-hatarvadasz sapka kifejezetten jol is nez ki, plane ha meg ilyen tortenelmi folytonossagot, azonossagtudatot is hoz.

Tehát, amikor 12-24 vagy még több órát van a határon migriket figyelve, kergetve részben a tűző napon, vagy épp járőrözik a városban a katonai rendész társával, vagy árvízhelyzetben segédkezve pakolja a homokzsákot, vagy bármi egyéb tevékenységet végez, akkor olyan tökfödője legyen, ami nem kényelmetlenséget okoz, nem akadályozza, hanem épp ellenkezőleg, a segítségére van, fokozza a komfortérzetét.
Tuldimenzionalod. :)
En ket-harom napot is huhogtam szo szerint a hatarkovektol par lepesre, sajat magunk altal asott-alcazott lyukakban, susnyaban, de nem kulonosebben zavart meg a regi sapka sem (persze a bor szalagot kiteptuk mar az elso napon.)
Hogy skalara helyezzem: a kurva szunyogok sokkal inkabb idegesitettek nyaron (meg jo, hogy volt halo az arcunk ele a nyari alcaruhan), a szar ruhazat meg telen (szarra fagytunk volna ha nem veszunk ala anyukototte mellenyt, jegeralsot stb, mert a 'betont' felhuzva max obj orseg lehetseges, abban nem mozogsz sehova.)

A linkeden látható példány a pici sildjével, meg a még mindig indokolatlan csúcsosságával pont nem ilyen (bár a jelenlegi bocskainál azért némileg jobbnak tűnik).
A linken lathato szerintem teljesen rendben van, bar nem ertem, minek kell feltalani a spanyolviaszt ujra (NER-deisgner?), ott a 1941M hegyivadasz sapka es jonapot...?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Nem értem. Mi alapján "késnek" ezek szerinted?
Ha végignézed 2016 december 20-tól a haderőfejlesztéssel kapcsolatos összes hírt, meghallgatod az összes interjút és közben kijegyzeteled magadnak hogy ki mikor miről mit mondott, akkor ez a kép áll össze. Egyébként Maróth is elmondta valamelyik legutóbbi cikkben/interjúban, hogy vannak késések, de ezek nem befolyásolják a programok végső megvalósulását.
Pl a német Lynxek...?
2022 elején még azt nyilatkozták hogy 2022 első vagy második negyedévében érkezik az első. Már július van, és nem hivatalos források azt mondják hogy majd idén valamikor.
Szerintem a Milleniumrol sem volt egyelőre semmi késésről különösebb hír?
Az első gépet először 2023-ra mondták, most már 2024-re mondják mindkettőt. (De az eredeti terv szerint nem 2023-ban érkezett volna az első gép, csak már a szerződés megkötése is csúszott.)
Ami reálisan elképzelhető, hogy bizonyos dolgokat a MH lassít, hogy megfelelő infra és személyzettel keszen álljon, mire az új rendszer megérkezik.
Vagy az hogy mégsem haladtak megfelelően a dolgok eddig, ezért lettek szervezeti változások és állítják vissza pl. a különálló Honvéd Vezérkart is, aminek megszüntetésére Benkő Tibor olyan büszke volt...
A Gripen Block2 upg szerintem egyértelműen az alkupozíció alá lett rendelve (hátha bedobják ingye' ha megallapodunk az E század (ok)ban stb.)
Több mint fél éve alá van írva a magyar szerződés a 14 Gripen Block 2 továbbfejlesztéséről, és egy hónapja a 2036-ig tartó üzemeltetésről is. A magyar gépek kb. 80%-ban már ki vannak fizetve. Így miről alkudozunk? Nem lett volna jobb az alku pozíciónk, ha még nem írtunk volna alá semmit?
 
K

kamm

Guest
Ha végignézed 2016 december 20-tól a haderőfejlesztéssel kapcsolatos összes hírt, meghallgatod az összes interjút és közben kijegyzeteled magadnak hogy ki mikor miről mit mondott, akkor ez a kép áll össze. Egyébként Maróth is elmondta valamelyik legutóbbi cikkben/interjúban, hogy vannak késések, de ezek nem befolyásolják a programok végső megvalósulását.

2022 elején még azt nyilatkozták hogy 2022 első vagy második negyedévében érkezik az első. Már július van, és nem hivatalos források azt mondják hogy majd idén valamikor.
Nekem az nem keses, max a szokasos elsoszerias csuszas.
Az első gépet először 2023-ra mondták, most már 2024-re mondják mindkettőt. (De az eredeti terv szerint nem 2023-ban érkezett volna az első gép, csak már a szerződés megkötése is csúszott.)
2024-re mondjak? Azt nem lattam, erdekes.
Vagy az hogy mégsem haladtak megfelelően a dolgok eddig, ezért lettek szervezeti változások és állítják vissza pl. a különálló Honvéd Vezérkart is, aminek megszüntetésére Benkő Tibor olyan büszke volt...
Igen, ez is opcio. No meg Tibiba kisse lassu volt mar ehhez a teKKKnikai ugrashoz, lassuk be. :)

Több mint fél éve alá van írva a magyar szerződés a 14 Gripen Block 2 továbbfejlesztéséről, és egy hónapja a 2036-ig tartó üzemeltetésről is. A magyar gépek kb. 80%-ban már ki vannak fizetve. Így miről alkudozunk? Nem lett volna jobb az alku pozíciónk, ha még nem írtunk volna alá semmit?
Hat, elotte meg alkudoztak vele, aztan, gondolom a ruszki temaju elemzoi adatok, NATO stb infok alapjan surgos lett es inkabb megrendeltek...? Csak tippelgetek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
A baseball sapkát nem tartom praktikusnak, nem szellőzik megfelelően. De a bocskaináp bármelyik jobb.
Egy ideje mondogatom, hogy a katonák önbecsülését is növelné ha nem ilyen bugyuta fejfedőt kellene viselniük.

Hát, amennyire tapasztaltam, kb minden sapkába képes "berohadni" az ember feje, ha akár csak közepesen intenzív fizikai tevékenységet végez viszonylag melegben. De nekem nem tűnt fel, hogy a baseball rosszabb lett volna ilyen szempontból más sapkáknál. Na meg abból pont van az a jobban szellőző hálós, kamionos verzió is :D :D


Ez szerintem tulzas. Semmi baj nincs a hagyomannyal, raadasul a 41-es hegyivadasz-hatarvadasz sapka kifejezetten jol is nez ki, plane ha meg ilyen tortenelmi folytonossagot, azonossagtudatot is hoz.
Tuldimenzionalod. :)
En ket-harom napot is huhogtam szo szerint a hatarkovektol par lepesre, sajat magunk altal asott-alcazott lyukakban, susnyaban, de nem kulonosebben zavart meg a regi sapka sem (persze a bor szalagot kiteptuk mar az elso napon.)
Hogy skalara helyezzem: a kurva szunyogok sokkal inkabb idegesitettek nyaron (meg jo, hogy volt halo az arcunk ele a nyari alcaruhan), a szar ruhazat meg telen (szarra fagytunk volna ha nem veszunk ala anyukototte mellenyt, jegeralsot stb, mert a 'betont' felhuzva max obj orseg lehetseges, abban

Lehet hogy ez a gyengém, de rühellem a nem praktikus sapkákat, ha meg még szarul-idétlenül is néznek ki, akkor pláne. A hagyománynak, meg a történelmi folytonosságnak is meg lehet a helye, de én nem szívesen vegyíteném a hagyományőrzést egy elvileg professzionális hadsereg mindennapjaival, mert szerintem nem oda való. Ünnepekre, ceremóniákra rendben, de nem a "munkanapokra". Aztán, ha mások másképp gondolják, azt is megértem, de én így gondolom. :)
Amúgy, ha azt mondod, hogy nem különösebben zavart a régi sapka, akkor már csak kíváncsiságból, a surranóról (65M) mi a véleményed?

A linken lathato szerintem teljesen rendben van, bar nem ertem, minek kell feltalani a spanyolviaszt ujra (NER-deisgner?), ott a 1941M hegyivadasz sapka es jonapot...?

Az melyik? Az 1941M?
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 080
113
  • Tetszik
Reactions: Catles

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Nem értem ezt a sapka mizériát. Ha bevonulsz kapsz háromféle fejfedőt: bocskai, kalandkalap, bili. Hétköznapi jövés-menésre hordod a bocskait (én szerettem de ez ízlés dolga, elfogadom ha valakinek nem tetszik). Minden más esetben, amikor előjönnének a bocskai hiányosságai (terepen, határon, menetgyak stb), ott a kaland kalap, vagy harcászathoz stb eleve sisak lesz rajtad.
k2_aacutetmeacuteretezve_zpsdcmqjtby.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Nem értem ezt a sapka mizériát. Ha bevonulsz kapsz háromféle fejfedőt: bocskai, kalandkalap, bili. Hétköznapi jövés-menésre hordod a bocskait (én szerettem de ez ízlés dolga, elfogadom ha valakinek nem tetszik). Minden más esetben, amikor előjönnének a bocskai hiányosságai (terepen, határon, menetgyak stb), ott a kaland kalap, vagy harcászathoz stb eleve sisak lesz rajtad.
k2_aacutetmeacuteretezve_zpsdcmqjtby.jpg
Amúgy néhol 5 félét is mert van fegyvernemi barett sapka is.

Az az idétlen fos amit ma bocskai sapka néven hordunk az egy 1965 mintájú osztrák vasutas sapka.
Hagyományőrzésileg se oké komfortilag sem meg szarul néz ki.

Minimális erőfeszítéssel lehetne csinálni értelmes sapkát ami mindegyik krtitériumnak megfelel.