A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 450
23 644
113
  • Tetszik
Reactions: megazez

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@Hpasp @megazez
Én eddig úgy tudtam hogy a szovjet felépítés...
szakasz 3db
század (3 szakasz) 3x3db +1db parancsnoki = 10db
zászlóalj (3 század) 3x10db +1db parancsnoki = 31db
ezred (3 zászlóalj) 3x31db +1db parancsnoki = 94db
dandár (4 zászlóalj) 4x31db +1db parancsnoki = 125db

Ezzel szemben a NATO szervezeti felépítés...
szakasz 3db
század (4 szakasz) 4x3db +1db parancsnoki +1 parancsnok helyettes = 14db
zászlóalj (4 század) 4x14db +1db parancsnoki +1 parancsnok helyettes= 58db

A 44-es zlj-at max így tudom elképzelni
szakasz 5db
század(2szakasz)2x5 + 1 parancsnoki
zlj ( 4század ) 4x11 de akkor nincs parancsnoki harckocsi , igaz a németeknél gyakori volt hogy inkább egy féllánctalpas volt a parancsnoki jármű
A mi régi felépítésünk amit ugye az oroszoktól vettünk az 41 harckocsit rendelt egy harckocsi zlj-ba (4x10 + 1 a törzsnél) szóval nem érte mi ez a "németekről másolták"dolgot , még a háború alatt is a szovjet harckocsi ezredek és hadosztályok elképesztően túlméretezettek voltak , sokkal nagyobbak mint a németeké(akármelyik struktúrát is vesszük)

@honved
a németeknél volt vagy 3 féle panzerbrigade a háború alatt , attól függ melyiket nézed. A mostani 44-eset nem értem, de ahogy látom nem csak a páncélosoknál van náluk ez a 44-es szám . Az összes Panzergrenadierlehrbataillon vagy 44 eszközzel van felszerelve ,legyen az IFV vagy APC. Nem igazán értem mert hivatalosan ugye az 58 harckocsi lenne pl a "NATO szabvány" ha mondhatjuk így de azért ha a németek mondják hogy a 44 a király akkor én aztán nem vitatkozom velük , szerintem kicsivel jobban értenek ehhez mint mondjuk mi.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
@Hpasp @megazez


A 44-es zlj-at max így tudom elképzelni
szakasz 5db
század(2szakasz)2x5 + 1 parancsnoki
zlj ( 4század ) 4x11 de akkor nincs parancsnoki harckocsi , igaz a németeknél gyakori volt hogy inkább egy féllánctalpas volt a parancsnoki jármű
A mi régi felépítésünk amit ugye az oroszoktól vettünk az 41 harckocsit rendelt egy harckocsi zlj-ba (4x10 + 1 a törzsnél) szóval nem érte mi ez a "németekről másolták"dolgot , még a háború alatt is a szovjet harckocsi ezredek és hadosztályok elképesztően túlméretezettek voltak , sokkal nagyobbak mint a németeké(akármelyik struktúrát is vesszük)

@honved
a németeknél volt vagy 3 féle panzerbrigade a háború alatt , attól függ melyiket nézed. A mostani 44-eset nem értem, de ahogy látom nem csak a páncélosoknál van náluk ez a 44-es szám . Az összes Panzergrenadierlehrbataillon vagy 44 eszközzel van felszerelve ,legyen az IFV vagy APC. Nem igazán értem mert hivatalosan ugye az 58 harckocsi lenne pl a "NATO szabvány" ha mondhatjuk így de azért ha a németek mondják hogy a 44 a király akkor én aztán nem vitatkozom velük , szerintem kicsivel jobban értenek ehhez mint mondjuk mi.
ez inkább egy egy századdal kevesebb NATO zlj. 3 század, 12 kocsi+pk+pk helyettes=36+6 azaz 42 kocsi+zl pk+helyettese.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Nem lehet, hogy inkább négy százados?

Hk. zászlóalj:
-- parancsnoki szakasz: 4hk
- 1. század: 10hk
- 2. század: 10hk
- 3. század: 10hk
- 4. század:
-- századparancsnoki hk
-- 4/1 szakasz: 3hk
-- 4/2 szakasz: 3hk
-- 4/3 szakasz: 3hk
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
tudtommal század szinten már átvettük a nato szabványt. Interoperabilitád címén. Kétlem, hogy nagyon különutaskodnánk.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Új vagyok itt, de némi szervezési információm van.
A német hk század szervezete jelenleg:
- szdpk harckocsi,
- szdpkh harckocsi,
- 3×4 harckocsis szakasz,
Összesen 14 kocsi.

A német hk zászlóalj jelenleg:
- zpk harckocsi,
- zpkh harckocsi,
- 3 harckocsi század,
- zászlóalj közvetlenek,
Összesen 44 kocsi.

A szovjet hk zászlóalj, hk ezrednél:
- zpk harckocsi,
- zpk töf 1db gyalogsági harcjármű,
- 3 hk század ( 3×3+szdpk hk századonként),
- zászlóalj közvetlenek,
- Összesen 31 kocsi. (Az NDK-ban, Csehszlovákiában és a kínai határ mellett állomásozó gl hadosztályok rendelkeztek még a hk ezreden kívül, egy ilyen szervezetű, de öt százados /51 kocsi/, önálló hk z-vel is.)

A szovjet hk zászlóalj gépesített lövész ezrednél:
- zpk harckocsi,
- z töf 1db harcjármű ( Olyan típus amivel a glz-k rendelkeztek.),
- 3 hk szd (4×3+szdpk kocsi hk századonként),
- z közvetlenek,
Összesen 40 kocsi.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
3 ilyen század plusz a zlj. pk és helyettes.
armord995.jpg
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Egy biztos, a Bundeswehr páncélos zászlóalj, 44 harckocsi. Tehát a +12 db A4 nálunk is már egy következő egység harckocsijai lesznek. Kérdés, vegyes lesz majd a T-72 vel, vagy idővel feltöltjük azt is Leopárd harckocsikkal, 44 harckocsis zászlóaljá. Mert ugye az megjelent, hogy a kiképzésre kapottak is maradnak nálunk.

Itt olvasható egy új német hkz-ról.

https://www.rnz.de/nachrichten/buch...ehr-entscheidet-sich-fuer-hardheim-plus-fotog
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 618
25 104
113
Egy biztos, a Bundeswehr páncélos zászlóalj, 44 harckocsi. Tehát a +12 db A4 nálunk is már egy következő egység harckocsijai lesznek. Kérdés, vegyes lesz majd a T-72 vel, vagy idővel feltöltjük azt is Leopárd harckocsikkal, 44 harckocsis zászlóaljá. Mert ugye az megjelent, hogy a kiképzésre kapottak is maradnak nálunk.

Itt olvasható egy új német hkz-ról.

https://www.rnz.de/nachrichten/buch...ehr-entscheidet-sich-fuer-hardheim-plus-fotog
A kért oldal nem található, vagy a link rossz vagy törölték már :(
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Hát.. A Gepard alapnak mindkettőnél jobbnak tűnik számomra (pláne ha valamilyen rakéta is kerül rá).
Francia Thales/Nexter Rapidfire:

És a Skyranger (mondjuk ez utóbbi Boxerre van rakva és frissebbnek tűnik):
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 322
68 543
113
tudtommal század szinten már átvettük a nato szabványt. Interoperabilitád címén. Kétlem, hogy nagyon különutaskodnánk.
99-már a 4 harckocsis szakaszt gyakorolták Tatán. Már akkor a 3-ról 4-re való átállásról hadováltak. 20 év alatt csak sikerült annak az egy szem századnak átállni rá. Pontosan 14 db harckocsi egy század, viszont akkoriban olvastam egy doksit amiben a harckocsi század mellé volt rendelve még pár egység. Pl páncéltörők brdm-el 2db, meg még pár egység, így 20 év távlatából nem akarok hülyeséget írni hogy mi. Azt hiszem még légvédelem volt valami, talán Sztrela vagy mi. Szóval valami kb 20 járműre jött ki egy kompánia.
Ha jól tudom a századokban levő harckocsi szakaszok száma a gyalogos/gépesített zászlóaljak századainak számától függ, a hk zászlóalj századainak száma pedig az egység lövész zászlóaljának számaitól. Vagy valami ilyesmi. Mondj el aki ezt jobban tudja. :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 322
68 543
113
Egy biztos, a Bundeswehr páncélos zászlóalj, 44 harckocsi. Tehát a +12 db A4 nálunk is már egy következő egység harckocsijai lesznek. Kérdés, vegyes lesz majd a T-72 vel, vagy idővel feltöltjük azt is Leopárd harckocsikkal, 44 harckocsis zászlóaljá. Mert ugye az megjelent, hogy a kiképzésre kapottak is maradnak nálunk.

Itt olvasható egy új német hkz-ról.

https://www.rnz.de/nachrichten/buch...ehr-entscheidet-sich-fuer-hardheim-plus-fotog
Azok kiképző hk-k lesznek. Dedikáltan.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Azok kiképző hk-k lesznek. Dedikáltan.

De maradnak, ha megérkezik a 44 új. Vagyis vagy marad A4 verzióban, vagy korszerűsítjük vajon ? Mennyi páncélos nagyjavítás, korszerűsítésre is irtak ki pályázatot ? Volt valami, hogy 30, vagy mennyi páncélos javítására lehet pályázni ? Minthe lett volna ilyesmi. Nem lehet, hogy a 12 A4 mellé javíttatunk még 32 T-72 harckocsit ? Akkkor ott lesz a 2. hkz.
Az IFV dologra visszatérve.... Ma eszembe jutott, hogy nem biztos a Puma, mert 6 fő a páncélgránátos raj, amit vinni tud. Nálunk, 8 fős a lövész raj. Tehát ha Puma, akkor átszervezés. Vagy Lynx, mert abból van olyan verzió is ,ami viszi a 8 fős rajt. Na ez is csak tipp, persze. :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 355
113
De maradnak, ha megérkezik a 44 új. Vagyis vagy marad A4 verzióban, vagy korszerűsítjük vajon ? Mennyi páncélos nagyjavítás, korszerűsítésre is irtak ki pályázatot ? Volt valami, hogy 30, vagy mennyi páncélos javítására lehet pályázni ? Minthe lett volna ilyesmi. Nem lehet, hogy a 12 A4 mellé javíttatunk még 32 T-72 harckocsit ? Akkkor ott lesz a 2. hkz.
Az IFV dologra visszatérve.... Ma eszembe jutott, hogy nem biztos a Puma, mert 6 fő a páncélgránátos raj, amit vinni tud. Nálunk, 8 fős a lövész raj. Tehát ha Puma, akkor átszervezés. Vagy Lynx, mert abból van olyan verzió is ,ami viszi a 8 fős rajt. Na ez is csak tipp, persze. :)
8 fobe a kezszem is benne van. Csak 5 fo a desszant./8 fo desszant szerintem be se ferne egy /a sba allohelyzetben sem. Ugye vezeto mogotti szekbol lehetetlen lenne normalisan desszantolni.max ha a ket pillangoba allna 1-1 ember de ugye ez nem mindig kivitelezheto.