A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 830
47 112
113
@pöcshuszár
Pont, hogy mindenkinek teszünk gesztust, csak hogy elnézzék az autokráciába hajló politikát. Először jól bevásároltunk az EU-tól, most meg fényesre tisztítjuk Trump nemesebbik felét...
De tényleg, eddig milyen gesztusra gondolsz?
Az elején megvettük a csődből kimentett használt gépeket (ez egyik ország gazdaságának GDP-jét sem emeli). Cégektől vettük, nem kormányoktól. Komplett CZ gyárat és fegyvercsaládot intéztünk saját gyártásban. A csehekkel nem vagyunk fasírtban, és ez a konstrukció sokkal inkább nekünk jó, mint neki.
Megvettük a Carl Gustavokat. Ja. Ezzel annyira azért nem tettünk óriás gesztust, mivel gyakorlatilag minden épeszű, aki hasonló fegyvert akar, az emellett dönt.
Megvettük a Leo/PZH2000-eket. Mi jobbat választhattunk volna? Kompromisszumos megoldás lett volna, más! Ha azokat választjuk, akkor gesztust teszünk!
Ha kitalálod, hogy veszel egy Ferrárit, akkor azért ne hidd, hogy a Ferrari ezt gesztusnak fogja fel.
Az Airbus helikoptereket egészen addig van értelme gesztusnak mondani, amíg meg nem nézed a V4 más országainak a helikopter beszerzéseit, meg az Airbushoz járó ellentételezést. Aztán rájössz, hogy mi kaptunk gesztust egy ilyen üzlettel.:rolleyes:
 
K

kamm

Guest
Mit szólnál a kettőhöz egyszerre? :D

Vegul is... amig a 8x8 Patria (uszokepes) es Patria XP (nehezebb, gyorsabb, tobb fegyverrel stb) keverekebol lesz, mondjuk 2x annyi, mint lancos, addig engem a lancos nagyon nem izgat; ha ez az MkIV lesz felolem az is jo, csak oregebb CV90 ne legyen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 014
18 643
113
Valaki a budaőrsi honvédelmi napon volt ? Esetleg valami infó morzsa, kis beszámoló az eseményről, az ott látott, hallott dolgokról ?
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 654
16 678
113
Értem, erre gondoltam én is. Régen sem volt, már ha szabad még erről írni, ennyi év távlatából. Az éles századoktól lett összeszedve a tisztil altiszti állomány és a rajparancsnokok és segítőik, minden alapkiképzésre, 1 hónapra. Ezek alkották a kiképző század keretét, ami akkor 1 hónap volt. Szombathelyen a 80-as években általában 8 kiképzőszázad volt, minden bevonuláskor. Ez virágnyelven azt jelentette, hogy a dandár, bevonulásonként, 800+ fő feltöltést kapott.
Már első vh-s időkben is így működött; kiképző- vagy háborúban menet-század. Így logikus (nem egy buborékban élő, lőpor füstöt nem szagolt adja át az ELMÉLETI tudást).
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 253
4 627
113
Az orosz felújítással mondjuk egy eu-s szankcióktól kevés megrendeléssel rendelkező céget támogattunk az Unión belülről. Rajtunk kívül nem üzletel velük senki, pedig mások is gondolkoznak a Mi-24 továbbüzemeltetésén. A harckocsi- és helikopter megrendelések műszaki tartalmát nem vitattam, tényleg valószínűleg a lehető legjobbat vettük, az időzítés miatt érzem a gesztusértéket. Ahogy az amerikai üzletet is. Politikai elfogadtatás; megfelelünk az elvárásoknak nagy hirtelen, legalább katonai téren. A CZ-t nem említettem, az nem is Nyugat, vagy amerika.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Már első vh-s időkben is így működött; kiképző- vagy háborúban menet-század. Így logikus (nem egy buborékban élő, lőpor füstöt nem szagolt adja át az ELMÉLETI tudást).

Ez azért kétélű fegyver. Nem mindenki alkalmas arra, hogy képzéseket tartson.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 014
18 643
113
Ez azért kétélű fegyver. Nem mindenki alkalmas arra, hogy képzéseket tartson.

Nem is kiképző mindenki. Már képzett rajparancsnokok kell hogy legyenek a kiképzők. Ők a saját kiképzésük alatt azt is megtanulják, hogyan oktassanak másokat. Régen leagalábbis így ment.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 830
47 112
113
Az orosz felújítással mondjuk egy eu-s szankcióktól kevés megrendeléssel rendelkező céget támogattunk az Unión belülről. Rajtunk kívül nem üzletel velük senki, pedig mások is gondolkoznak a Mi-24 továbbüzemeltetésén. A harckocsi- és helikopter megrendelések műszaki tartalmát nem vitattam, tényleg valószínűleg a lehető legjobbat vettük, az időzítés miatt érzem a gesztusértéket. Ahogy az amerikai üzletet is. Politikai elfogadtatás; megfelelünk az elvárásoknak nagy hirtelen, legalább katonai téren. A CZ-t nem említettem, az nem is Nyugat, vagy amerika.
Itt egy cikk a kormánnyal szemben nem kimondottan elfogódott indextől. Még abból az időből, amikor nem voltak bejelentve az Airbus helikopterek.
Nem árt még azt is figyelembe venni, hogy amilyen állapotban voltak azok a gépek, talán senki nem vállalta volna el a helyreállítást (vagy legalábbis nem nyugodtszívvel vesszük át a kész gépeket), mint a gyártó. A Mi-24-es topicban pedig már korábban levezettem, hogy a "képességfentartás" szempontjából ez volt a leglogikusabb megoldás.
Persze, én is tapsikolnék, ha Apachokat vettünk volna (holnap meg majd lehet hogy már veszünk is :rolleyes:).
De én azért értem, hogy mire gondolt a "költő" amikor, és ahogy ezt az ügyet intézték.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 830
47 112
113
Van egy linked erről?
Én úgy emlékszem, hogy legutóbb már egy A319 méretű gépet vizionált erre a szerepkörre... "harmadik Airbus"
Na végre megtaláltam!
Mindkettőben lehet valami. A Falcon esetében is említ "egyes" C4ISR funkciókat. Mondjuk járt mind a 2 gép Israelben, mielőtt hazaértek volna.
Érdekes dolog lehetne az is, ha esetleg ez az A319-es méretű gép is mondjuk egy sima szállító gép lenne, C4ISR konténerrel. (Bár ez csak az én agymenésem)
De az is lehet, hogy tényleg egy már beszerzett 3. A319-es lesz, amibe most építik be a belsejét. Mondjuk a csődből +1 gépet megmentve azért elég jó üzletet köthettek, ha így volt.
Különben érdemes a videó mind a 7 részt végignézni... Ez különben az év eleji nyilvános 2018-as évértékelő és 2019-es feladatszabó gyűlés. Egyéb más katonákkal kapcsolatos téma is érintve lett pl. lakáskérdés.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 950
75 235
113
Na végre megtaláltam!
Mindkettőben lehet valami. A Falcon esetében is említ "egyes" C4ISR funkciókat. Mondjuk járt mind a 2 gép Israelben, mielőtt hazaértek volna.
Érdekes dolog lehetne az is, ha esetleg ez az A319-es méretű gép is mondjuk egy sima szállító gép lenne, C4ISR konténerrel. (Bár ez csak az én agymenésem)
De az is lehet, hogy tényleg egy már beszerzett 3. A319-es lesz, amibe most építik be a belsejét. Mondjuk a csődből +1 gépet megmentve azért elég jó üzletet köthettek, ha így volt.
Különben érdemes a videó mind a 7 részt végignézni... Ez különben az év eleji nyilvános 2018-as évértékelő és 2019-es feladatszabó gyűlés. Egyéb más katonákkal kapcsolatos téma is érintve lett pl. lakáskérdés.

Ezt a videót is én linkeltem be ide, még a megjelenése napja körül, ha jól emlékszem... :)
3 hónap alatt ki tudja, mi minden változott.
Ha jól emlékszem, december elején még légi vezetési pontról beszélt a Falconokkal kapcsolatban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 830
47 112
113
Ezt a videót is én linkeltem be ide, még a megjelenése napja körül, ha jól emlékszem... :)
Viszont én biztosan máshonnan jutottam el hozzá, mert engem akkor a 7 részes videóból az 5. rész érdekelt (az egészségügyi részre kerestem rá). Volt ugye Dudiékkal az a vitánk a combat medic-ekkel kapcsolatban...
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 052
786
113
Nem, hiába is erőlködsz...

Ez a satu csak Te fejedben van,...
Ez a haderőfejlesztési program egy gazdaságra épül, egy külpolitikára, és egy jövőképre ami az országról és azon belül a honvédségről szól. Ne akarj belevetíteni ide mindenféle belpolos lózungokat, egyszerű a képlet:
Le lett élve minden, mindent cserélni kell, ha lehet újra és a legmodernebbre. Azt vesznek amire szükség van, attól akitől a legnagyobb értéket a legjobb áron és hosszútávon a legmegbízhatóbban tudjuk garantálni. És hogy legyen mivel taktikázni a nemzetközi térben, nagyon jó ez az egyességekre és alkudozásokra. Az Usa egy ezek közül, és nyilván az egyik legjelentősebb...nekik is érdekük, nem csak nekünk a jó politikai és katonai viszony. Ne spilázd túl...:cool:
Miért erőlködnék, ez szerintem egy logikus felvetés volt, az, hogy te másképpen látod, az egy vélemény. De rendben, nem spilázom túl, részemről ez is benne van a pakliban, ne legyen igazam. ;)